مسئولیت فرودگاه‌ها در افغانستان‌ از سازمان ناتو به دولت واگذار می‌شود - BBC News فارسی

25/05/1399 08:17 ب.ظ

مسئولیت میدان‌های هوایی در افغانستان‌ از سازمان ناتو به دولت واگذار می‌شود

اداره هوانوردی افغانستان می‌گوید، قرار است تا پایان سال جاری میلادی، مسئولیت کامل فرودگاه‌های افغانستان از ماموریت قاطع به رهبری ناتو، به دولت افغانستان واگذار شود. ین اداره در تلاش است تا خطوط هوایی این کشور را از فهرست سیاه پرواز به آسمان اروپا بیرون کند. او همچنین گفت که شرکت‌های هواپیمایی آریانا و کام‌ایر نیز به دلیل توقف پروازها به خاطر شیوع کرونا، ۳۰ میلیون دلار متضرر شده‌اند.

به گفته وی، ضررهای اقتصادی شرکت‌های مسافرتی و سایر شرکت‌های خدماتی شامل ضررهای یاد شده نیست و تا کنون محاسبه‌ای همه جانبه در این زمینه صورت نگرفته است.ARIANA AIRLINESدر حال حاضر همه شرکت های هواپیمایی افغانستان و از جمله شرکت دولتی آریانا نمی‌تواند به اروپا پرواز کندآقای وفایی‌زاده در ادامه تصریح کرد که شرکت‌های هواپیمایی مبلغ ۳۰ میلیون دلار از دولت افغانستان بدهکارند. او گفت که برای این شرکت‌ها سه ماه وقت داده شده تا بدهی‌های شان را پرداخت کنند در غیر آن مطابق به قانون ممکن است دولت تصمیم به تعلیق فعالیت این شرکت‌ها بگیرد.

رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی همچنین گفت که این اداره در تلاش است تا خطوط هوایی این کشور را از فهرست سیاه پرواز به آسمان اروپا بیرون کند. در کنار این موضوعات، رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی افغانستان در نشست خبری‌اش گفته که این اداره توانسته که از خروج مقادیر بزرگ طلا، اسعار و مواد مخدر از طریق بنادر هوایی به بیرون از کشور جلوگیری کنند.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 37 هزار 551 نفر رسیدشمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان با شناسایی 45 مورد جدید طی شبانه‌روز گذشته به 37 هزار و 551 نفر و شمار قربانیان نیز به 1370 تن رسید. - خبرگزاری آناتولی

امضای توافقنامه انتقال بخشی از سربازان آمریکایی از آلمان به لهستان | DW | 15.08.2020وزیران خارجه ایالات متحده و لهستان قراردادی امضا کردند که مطابق آن به زودی هزار سرباز آمریکایی در لهستان مستقر می‌شوند. بسیاری از سربازان از آلمان به لهستان می‌روند.

رشد تقاضای پناهندگی به اروپا؛ اتباع افغانستان، سوریه و ونزوئلا در صدرشمار درخواست‌های پناهندگی ارائه شده به کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ماه ژوئن به ۳۱ هزار و ۵۰۰ مورد رسید که نسبت به ماه مه، سه برابر شد

درخواست از ماکرون برای انتقال خاکستر ژیزل حلیمی به آرامگاه مشهور پانتئونرژیس دبره، نویسنده فرانسوی: به همت ژیزل حلیمی متوجه شدم «آزادی زنان یعنی آزادی مردم».

تیراندازی مرزبانان ایران به سوی دسته‌ای از کولبران؛ یک کولبر کشته شد - BBC News فارسیگزارش‌ها از ایران حاکی است که سربازان مرزبانی ایران صبح پنجشنبه، به روی دسته‌ای از کولبران آتش گشودند و در این تیراندازی هادی خدری، کولبر جوان کُرد کشته شد. بنابر گزارش نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در کردستان او ۲۲ سال داشت و اهل روستای کریم‌آباد بود.

وزارت دفاع ترکیه تصاویری از کشتی اوروچ رئیس را به اشتراک گذاشتوزارت دفاع ترکیه اعلام کرد مأموریت اسکورت و محافظت از کشتی اکتشافی «اوروچ رئیس» که توسط کشتی‌های نیروی دریایی ترکیه در دریای مدیترانه شرقی آغاز شده، با قاطعیت روز اول ادامه دارد. - خبرگزاری آناتولی

تلاش افغانستان برای خروج از فهرست سیاه پرواز به اروپارئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید که شیوع ویروس کرونا تاثیر مستقیم بر میزان عواید این اداره داشته است. قاسم وفایی‌زاده در یک نشست خبری در کابل گفت که به دلیل شیوع کرونا، این اداره ۴۰ میلیون دلار عوایدش را از دست داده و با کسر بودجه روبرو شده است.

او همچنین گفت که شرکت‌های هواپیمایی آریانا و کام‌ایر نیز به دلیل توقف پروازها به خاطر شیوع کرونا، ۳۰ میلیون دلار متضرر شده‌اند. به گفته وی، ضررهای اقتصادی شرکت‌های مسافرتی و سایر شرکت‌های خدماتی شامل ضررهای یاد شده نیست و تا کنون محاسبه‌ای همه جانبه در این زمینه صورت نگرفته است.ARIANA AIRLINESدر حال حاضر همه شرکت های هواپیمایی افغانستان و از جمله شرکت دولتی آریانا نمی‌تواند به اروپا پرواز کندآقای وفایی‌زاده در ادامه تصریح کرد که شرکت‌های هواپیمایی مبلغ ۳۰ میلیون دلار از دولت افغانستان بدهکارند. او گفت که برای این شرکت‌ها سه ماه وقت داده شده تا بدهی‌های شان را پرداخت کنند در غیر آن مطابق به قانون ممکن است دولت تصمیم به تعلیق فعالیت این شرکت‌ها بگیرد.

رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی همچنین گفت که این اداره در تلاش است تا خطوط هوایی این کشور را از فهرست سیاه پرواز به آسمان اروپا بیرون کند.

در کنار این موضوعات، رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی افغانستان در نشست خبری‌اش گفته که این اداره توانسته که از خروج مقادیر بزرگ طلا، اسعار و مواد مخدر از طریق بنادر هوایی به بیرون از کشور جلوگیری کنند.

براساس قانون افغانستان، انتقال ده هزار دلار به بیرون از این کشور در مرزها نیازی به ثبت ندارد و برای انتقال ۲۰ هزار دلار باید مدرک بازرگانی موجود باشد.

او گفت که به دلایل عدم هماهنگی ادارات امنیتی و غیرنظامی در میدان‌های هوایی مواردی بوده که از فیلتر امنیتی گذشته و این کار بیشتر در میدان هوایی قندهار اتفاق افتاده که بعدا در دهلی نو و دبی کشف شده است.

او گفت که اصلاحات در فرودگاه‌های افغانستان در حال انجام است و چندین شرکت به دادستانی معرفی شده است.