مرگ نامنتظره نویسنده 'آداب بی‌قراری' | DW | 23.02.2022

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 42 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

خالق رمان‌های 'آداب بی‌قراری'، 'آداب دنیا'، 'متغیر منصور'، 'حالت‌ها در حیاط'، 'آمرزش زمینی' و 'احتمالِ پرسه و شوخی' در مرگی نامنتظره در بوستون آمریکا چشم از جهان فرو بست.

یعقوب یادعلی، نویسنده چند رمان مطرح و برنده جایزه گلشیری درگذشت. مرگ در غربت، در ۵۱ سالگی و بر اثر سکته قلبی. او به اتهام"توهین به قوم لر" در رمان آداب بی‌قراری، بازداشت و محاکمه شده بود.خالق رمان‌های"آداب بی‌قراری"،"آداب دنیا"،"متغیر منصور"،"حالت‌ها در حیاط"، "آمرزش زمینی" و"احتمالِ پرسه و شوخی" در مرگی نامنتظره در بوستون آمریکا چشم از جهان فرو بست.

یادعلی که خودش بختیاری بود، در اسفند ۱۳۸۴ به اتهام"توهین به زن لر و نشر اکاذیب" در رمان"آداب بی‌قراری" بازداشت شد. او گرچه در اردیبهشت ۱۳۸۵ آزاد شد اما بر اساس آن اتهام، پرونده‌ای گشوده داشت که تا تیرماه ۱۳۹۱ مفتوح بود. مصداق مورد نظر"توهین به زن لر"، دیالدگی در داستان بود که صحنه‌ای بین پرسوناژ اول رمان با یک زن ایلیاتی و شکل گرفتن رابطه‌ای نزدیک روایت می‌کرد.

یادعلی گفته بود ۹۹درصد از معترضان به او و آثارش داستان‌هایش را نخوانده‌اند و خیلی از آنها نمی‌دانند که این مطالب تنها در قالب داستان و تخیل محض هستند.یعقوب یادعلی در چند سال اخیر در آمریکا سکونت داشت. همسرش با اعلام خبر درگذشت او گفته است: «روز سه‌شنبه برای گیراندن سیگار بیرون رفت وآمدنش طولانی شد. به دنبال او می‌روند و می‌بینند روی زمین افتاده و با آمدن آمبولانس مشخص می‌شود که بر اثر ایست قلبی درگذشته است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

معمای مرگ هزاران ماهی در ساحل شیلیاین اولین بار نیست که انبوه ماهیان مرده در سواحل این منطقه از شیلی پیدا می شود فقط خود ماهیا دلیلشو میدونن
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

وزیر خارجه ایران در گفتگو با یورونیوز: معتقد نیستیم که ایران در انزوا قرار داردیورونیوز در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفتگوی اختصاصی انجام داد. خبرنگار یورونیوز در این مصاحبه با وزیر خارجه درباره مسائل مهم داخلی و بین المللی از جمله مذاکرات هسته‌ای، حضور طالبان در افغانستان و ایرانیان دوتابعیتی گفتگو کرده است. Globalconversation ایشون تو این مصاحبه گفتند پاسخ استعلام های 'پرسمان تردد' ظرف مدت 10 روز به اشخاص داده میشه. چرا دروغ میگید آقای وزیر؟ بعد از دو ماه هنوز هیچ پاسخی به بنده ندادید و خیلی های دیگه رو هم مشناسم که مثل من هستند. بار دیگه ثابت کردید اعتماد به جهموری اسلامی کاری عبث هست.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کاهش مصرف مازوت در نیروگاه‌ها/احتمال وقوع خاموشی در تابستاناحتمال وقوع خاموشی در تابستان مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی: تلاش می‌کنیم تابستان را بدون خاموشی سپری کنیم و برای ان مساله نیز اقداماتی انجام شده اما با این حال ممکن است که شاهد خاموشی در کشور باشیم ما الگوی جهان هستیم ما جهان را اداره خواهیم کرد ما خوبیم همه بد هستن
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

بارش پراکنده در برخی نقاط /وزش باد شدید در جنوب کشوربارش پراکنده در برخی نقاط وزش باد شدید در جنوب کشور رئیس مرکز ملی پش‌بینی وضع هوا از بارش پراکنده در برخی نقاط، وزش باد شدید و ورود سامانه بارشی جدید به غرب کشور خبر داد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

دیدار وزیر خارجه طالبان با نماینده ایران در امور افغانستان در کابلسرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان با حسن کاظمی قمی نماینده ویژه ایران درامور افغانستان در کابل دیدار کردند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

روسیه «استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناختکرملین شامگاه دوشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین «استقلال» مناطق جدایی‌طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین را به رسمیت خواهد شناخت. در بیانیه دفتر ریاست جمهوری روسیه آمده است که «به زودی فرمانی در این زمینه امضا خواهد شد». اتحادیه اروپا اقدام روسیه را «نقض فاحش مقررات بین‌ المللی» خواند و آن‌را «قاطعانه» رد کرد *Iran جنگ جهانی سکوت خفت باراروپا روسیه قدم به قدم ارض یابی میکند قدم به قدم پیش میکشد روسیه به این نتیجه رسیده که ازغرب فوقش‌ تحریم ، آمریکا شاید ۲۰ سال بودکه نگران ماجراجوئی های روسیه‌بوده ، ناتو ازچپ وراست روسیه رابامدرنترین سلاحها احاطه کرده آمریکا سلاح جوی ولیزری تست کرده جمیعا اروپاییها بی عرضه اید خصوصا بایدن
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »