مرز, ترکیه, کرونا, قاچاق_انسان

مرز, ترکیه

مرگ پناه‌جوی ایرانی در مرز ترکیه؛ «پسرم را کشتند، می‌خواهم از پلیس ترکیه شکایت کنم»

23/05/2020 06:58:00 ب.ظ

۲۸اسفند۱۳۹۸ بود که «کامران گودرزی» از مرز ایران به سمت ترکیه حرکت کرد. درست زمانی که مرز ها به خاطر شیوع کرونا بسته شده بود. اما پیکر بی‌جانش درحالی‌که بیش از دو ماه زیر برف بود، به خانواده‌اش تحویل داده شد. قاچاق_انسان گزارش آیدا قجر aidaghajar 👇

****«بین اجساد هفت مهاجری که زیر برف پیدا شدند، یکی از آن‌ها ایرانی بود؛ یعنی پسر من. پلیس ترکیه می‌توانست این گروه از مهاجران را تحویل مرزبانی ایران بدهد تا این اتفاق نیفتد اما آن‌ها را بدون پول و موبایل در کوه رها کرد تا نتوانند به سلامت برگردند. سر پسرم شکسته و پاهایش کبود شده بود. به نظر من پلیس ترکیه پسرم را کشت.»

اعزام گارد ملی آمریکا به مینیاپولیس در پی تشدید خشونت‌ها | DW | 29.05.2020 کاخ سفید توییتر را در مقایسه پیام ترامپ و خامنه‌ای به چالش کشید | DW | 29.05.2020 سازمان بهداشت جهانی: واکسن کرونا شاید ۱۱ تا ۱۷ ماه دیگر | DW | 29.05.2020

۲۸اسفند۱۳۹۸ بود که «کامران گودرزی» از مرز ایران به سمت ترکیه حرکت کرد. درست زمانی که مرزها به خاطر شیوع ویروس کرونا بسته شده بود، او تصمیم گرفت از طریق مسیر قاچاق از ایران خارج شود. به گفته پدرش، او هجده ساعت در راه بود تا بالاخره مرز ایران را پشت‌سر گذاشت و به خانواده‌اش خبر داد که از کوه گذشت. او می‌خواست برای ساختن آینده‌اش به اروپا برود، اما پیکر بی‌جانش درحالی‌که بیش از دو ماه زیر برف بود، به خانواده‌اش تحویل داده شد.

پدرش آخرین تماس‌ها را چنین روایت می‌کند: «کامران تماس گرفت و گفت که از کوه پایین آمده اما به‌شدت گرسنه است. به او گفتم خودش را به اولین روستا برساند و از مردم محلی تقاضای لقمه‌ای نان کند؛ اما چند ساعت بعد درحالی‌که گریه می‌کرد تماس گرفت که ده - پانزده نفر او را با چوب مورد ضرب و شتم قرار داده و سرش را شکسته بودند. می‌گفت پاهایش کبود شده بودند. سعی کردم او را آرام کنم و گفتم خودش را به جاده‌ای برساند تا بتواند به نزدیک‌ترین شهر برود؛ اما در تماس بعدی خبر داد که توسط پلیس دستگیر شده و در محوطه پاسگاه به همراه تعدادی دیگر از مهاجران به سر می‌برد.»

این آخرین تماس «کامران» با خانواده‌اش بود. پدرش در آن تماس به پسرش اطمینان داده بود که پلیس آن‌ها را به ایران برمی‌گرداند یا رهایشان می‌کند. اما دیگر هیچ خبری از «کامران» نبود. پدرش شروع به جست‌وجو کرد؛ از وزارت امور خارجه تا پلیس اینترپل و کنسولگری ایران. ولی به او گفتند که نام فرزندش در هیچ جای سیستم پلیس ترکیه ثبت نشده است. پدرش حتی از طریق چندین قاچاق‌بر هم پیگیری کرد و برای پیدا شدن پسرش مژدگانی تعیین کرد. پیگیری‌هایی که درنهایت به یافتن پیکر پسرش ختم شد.

۲۷اردیبهشت۱۳۹۹ از مرزبانی «چالدران» با پدر کامران تماس گرفته و اطلاع‌ داده شد که برای شناسایی پیکر فرزندش باید به این شهر برود: «بلافاصله حرکت کردیم. موبایلش همراهش نبود. موبایل و پاسپورتش را در یک کیف گردنی می‌گذاشت. انگار که از گردنش کنده باشند چون نصف سیم هدستش در گردنش مانده بود. سرش کبود بود و انگار با چوب او را زده بودند. پاهایش هم کبود شده بود. ۲۹ اردیبهشت جنازه پسرم را تحویل گرفتیم و در تهران دفن کردیم.»

پدر کامران می‌گوید که به نظرش پسرش شبانه در مسیر مانده و از «گرسنگی» جان خود از دست داده است: «به نظرم کامران من از گرسنگی مرد. پسرم از سمت ایران ۱۸ ساعت در راه بود و وقتی هم که رسید گرسنه بود و کسی به او غذا نداد. دو ساعت مچی همراه کامران بود که یکی از آن‌ها روی ۱۱:۱۰ دقیقه و دیگری ۱۱:۲۰ دقیقه از کار افتاده است. انگار که قبل از ساعت ۱۲ شب تمام کرده بود. اگر در روشنای روز بودند که مسیر را پیدا می‌کردند. افراد محلی در چالدران کوه را نشانم دادند و گفتند این نقطه سخت‌ترین مسیر است و از این اتفاق‌ها بازهم افتاده است. آن‌ها می‌گفتند وقتی پلیس ترکیه نخواهد کسی به مقصد برسد، در این کوه‌ها رهایش می‌کنند. پول و موبایلش را هم از او گرفته بودند که نتواند برگردد. پسر من دو ماه و شش روز زیر برف ماند. پلیس ترکیه پسر من را کشت. می‌خواهم شکایت کنم اما قبل از آن به دنبال برگزاری تجمع اعتراضی مقابل سفارت ترکیه هستم. ما هم حق اعتراض داریم.»

«کامران» محصل بود. پدرش می‌گوید دوستان بسیاری داشت؛ از کودک تا پیر و مسن: «کامران گفت که می‌خواهد آینده‌اش را خارج از ایران بسازد. به او گفتم خب همین‌جا بساز. گفت آخرش مثل تو باید با هزار بدبختی و قسط یک خانه بخرم. می‌خواست به دنبال آرامش برود. همه دوستش داشتند. مطمئن باشید که کامران به هیچ‌کس بدی نکرد. ما هم نمی‌دانستیم این‌قدر دلش بزرگ است. از پیرمرد و پیرزن تا نوجوان‌ها برای خاک‌سپاری‌اش آمدند. مراسم او در این روزهای سخت، باشکوه برگزار شد. او سرمایه زندگی‌ و دل‌خوشی ما بود.»

سفر اختصاصی مدیران صنایع آلمان به چین | DW | 29.05.2020 وزارت خارجه: سرکوب آمریکایی‎های ستمدیده و محدویت رسانه‌ها به‌سرعت متوقف شود- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim دونالد ترامپ به روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت پایان داد

دوستان و اقوام «کامران» از طریق شبکه‌های مجازی کمپینی به نام «دادخواهی» راه انداخته‌اند. آن‌ها می‌خواهند پس از برگزاری مراسم هفتم این جوان که مصادف با «عید فطر» در ایران است، جلوی سفارت ترکیه نسبت به این اقدام پلیس اعتراض کنند. از آن‌جایی‌که آخرین تماس «کامران» با خانواده‌اش از پاسگاه پلیس بوده و پس‌ازآن ناپدید شده، ‌آن‌ها باور دارند که فرزندشان را پلیس ترکیه در کوه‌ رها کرده است.

ادامه مطلب: ایران وایر »

نتایج یک پژوهش: داروی مالاریا احتمال مرگ بیماران کرونایی را افزایش می‌دهد | DW | 23.05.2020بنا بر نتایج یک تحقیق، داروی مالاریا احتمال مرگ مبتلایان به کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد. ترامپ از این دارو برای پیشگیری استفاده می‌کند. برزیل آن را برای درمان عفونت ریوی توصیه کرده و بریتانیا مقدار زیادی از آن خریده است. چرا جناب تر...... یک آزمایشگاه بین المللی باز نمیکند؟

مرگ بیش از 1000 برزیلی طی 24 ساعت گذشته بر اثر کروناطی 24 ساعت گذشته 1001 تن بر اثر ویروس کرونا در برزیل جان خود را از دست دادند. - خبرگزاری آناتولی خفه کننده است تنها از تو یاری می جوییم و تنها ترا می پرستیم

پیام تسلیت چاووش‌اوغلو به مردم پاکستانوزیر خارجه ترکیه جان باختن شماری از شهروندان پاکستان در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری را تسلیت گفت. - خبرگزاری آناتولی

آمار بهبودیافتگان کرونا در ترکیه به 115 هزار نفر نزدیک شد

کرونا در ترکیه مراسم دفن مسلمانان را تغییر دادبرگزاری مراسم کفن و دفن و تشییع در ترکیه آداب خاص خود را دارد و با حضور پر تعداد دوستان و آشنایان و بستگان انجام می‌شود اما این روزها این مراسم بدلیل شیوع ویروس کرونا شباهتی به آداب و رسوم همیشگی ترک‌ها که اکثرشان مسلمان هستند، ندارد.

کاهش ۱۵ درصدی فوتی‌های کرونا در تهران/ بیمارستانها آماده پذیرش بیماران غیرکروناییفرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران: *طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در تهران بستری شدند *میزان مرگ و میر حدود ۱۵ درصد نسبت به ۲۴ ساعت گذشته کاهش داشته است *بیمارستان‌های استان برای استمرار درمان بیماران غیر کرونا یی آمادگی دارند ⛔️ما فرزاندان اين مرز و بوم و جوانان اينده ساز اين كشور هستيم، براي اينده اين كشور،وجود جوانان سالم و سلامت ضروري هست! لطفا با برگزاري امتحانات حضوري جان جوانان را در معرض خطر قرار ندهيد! صداي مارا بشنويد⛔️لغو_امتحانات_نهایی_حضوری سوال... به حکومتی که بنزین و برا مردم خودش لیتری ۳ هزار میفروشه بعدهمون بنزین و برا کشوری که بنزین لیتری زیر هزار تومنه صادر میکنه چی میشه گفت؟؟؟؟ ونزوئلا بنزين Rouhani_ir