مرگ ناگهانی صدها هزار پرنده مهاجر در آمریکا دانشمندان را مبهوت کرده است - BBC News فارسی

17/09/2020 01:44:00 ق.ظ

مرگ ناگهانی صدها هزار پرنده مهاجر در آمریکا دانشمندان را مبهوت کرده است

مرگ ناگهانی صدها هزار پرنده مهاجر در آمریکا دانشمندان را مبهوت کرده است

دانشمندان می‌گویند شمار واقعی پرندگانی که در ایالت‌های جنوب غربی آمریکا به ویژه نیومکزیکو تلف شده‌اند ممکن است به میلیون‌ها قطعه برسد.

۲۷ دقیقه پیشمنبع تصویر،Getty Imagesزیست‌شناسان و مقام‌ها در ایالت نیومکزیکو آمریکا هشدار داده‌اند که شمار لاشه پرندگان مهاجر تلف شده در چند روز اخیر افزایش یافته است.این هشدار پس از آن اعلام شد که تنها ظرف چند روز گذشته دانشمندان و ساکنان این ایالت هزاران لاشه پرندگان آوازه‌خوان را مشاهده کردند.

دانشمندان می‌گویند شمار واقعی پرندگانی که در ایالت‌های جنوب غربی آمریکا به ویژه نیومکزیکو از ماه اوت تا کنون تلف شده‌اند ممکن است به "میلیون‌ها" قطعه برسد.پرفسور مارتا دسموند، استاد دانشگاه ایالت نیومکزیکو به رسانه‌های محلی گفته علت این مرگ و میر گسترده در میان پرندگان در این فصل هنوز یک راز است اما دود و خاکستر ناشی از آتش‌سوزی‌ها در کالیفرنیا و دیگر ایالات غربی و یا سرد شدن زود هنگام در ایالت‌هایی چون کلورادو می‌تواند به این پدیده مرتبط باشد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

شکست آمریکا در آغاز مکانیزم ماشه از پیروزی های بزرگ تاریخی ایران استرئیس جمهور، تلاش آمریکا را برای فعال کردن مکانیزم ماشه به دلیل مخالفت و عدم همراهی دیگر کشورها، شکست خورده و بی نتیجه خواند و تاکید کرد: اکنون این آمریکای تنهای رسوا، در این ماجرا دنبال این است که روز شنبه و یکشنبه برای خودش شادمانی درست کند و بگوید موفق شدم این مکانیزم را فعال کنم!

روانچی: در دفاع مشروع در برابرهرگونه ماجراجویی احتمالی آمریکا، لحظه‌ای تردید نمی‌کنیمروانچی در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل: *اتهامات و تهدیدات اخیر ترامپ، نقض منشور ملل متحد بوده *شورای امنیت از آمریکا بخواهد به تهدیدها و سیاست‌های بی قید و بندش پایان دهد *در دفاع مشروع در برابرهرگونه ماجراجویی احتمالی آمریکا، لحظه‌ای تردید نمی‌کنیم

وزارت دادگستری آمریکا به دنبال هکر ایرانی- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimوزارت دادگستری آمریکا به دنبال هکر_ایرانی نام این هکر بهزاد محمدزاده، ۱۹ ساله است اتهام ادعایی محمدزاده حمله به ۵۱ وب‌سایت آمریکا اعلام شده است

شمار قربانیان کرونا در آمریکا به 198 هزار و 148 تن رسیدشمار قربانیان کرونا در آمریکا به 198 هزار و 148 تن رسید

همه عناصر قتل عمد در پرونده نجفی موجود استدادستان کل کشور گفت: همه عناصری که می‌تواند قتل را قتل عمد کند در پرونده نجفی وجود دارد و قاتل اقرار کرده است.

خدمات زندانبانی ایران در دنیا کم‌نظیر استحاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها:خدمات زندانبانی_ایران در دنیا کم‌نظیر است رئیس سازمان زندان‌ها گفت: اقدامات و خدمات زندانبانی ما در بسیاری از شاخص‌ها در دنیا کم‌نظیر است هرچند با نقطه مطلوب و آنچه براساس آموزه‌های دینی توقع است، هنوز فاصله داریم.

مرگ ناگهانی صدها هزار پرنده مهاجر در آمریکا دانشمندان را مبهوت کرده است ۲۷ دقیقه پیش منبع تصویر، Getty Images زیست‌شناسان و مقام‌ها در ایالت نیومکزیکو آمریکا هشدار داده‌اند که شمار لاشه پرندگان مهاجر تلف شده در چند روز اخیر افزایش یافته است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت خطاب به مقامهای کاخ سفید گفت: شما چطور موفق شدید؟ شما که اصلا نتوانستید به جز رژیم صهیونیستی و دو کشور کوچک منطقه، کشوری را با خود همراه کنید، چطور صحبت از موفقیت می کنید.به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی در بخشی از این نامه نوشت:  اتهامات و تهدیدات اخیر ترامپ، نقض منشور ملل متحد بوده و جمهوری اسلامی ایران در برابر هرگونه ماجراجویی احتمالی آمریکا، در دفاع مشروع از ملت، سرزمین و منافع خود لحظه ای تردید نخواهد کرد.گفته می‌شود که یکی از این دو هکر، ایرانی و دیگری فلسطینی بوده است.

این هشدار پس از آن اعلام شد که تنها ظرف چند روز گذشته دانشمندان و ساکنان این ایالت هزاران لاشه پرندگان آوازه‌خوان را مشاهده کردند. دانشمندان می‌گویند شمار واقعی پرندگانی که در ایالت‌های جنوب غربی آمریکا به ویژه نیومکزیکو از ماه اوت تا کنون تلف شده‌اند ممکن است به "میلیون‌ها" قطعه برسد. باز کانال‌های ضدایرانی خارج از کشور نیایند برای خودشان خبر جعل کنند و بگویند آمریکا یک ادعایی کرده و یک ماه هم صبر کرده، بنابراین می‌تواند از این مکانیزم استفاده کند. پرفسور مارتا دسموند، استاد دانشگاه ایالت نیومکزیکو به رسانه‌های محلی گفته علت این مرگ و میر گسترده در میان پرندگان در این فصل هنوز یک راز است اما دود و خاکستر ناشی از آتش‌سوزی‌ها در کالیفرنیا و دیگر ایالات غربی و یا سرد شدن زود هنگام در ایالت‌هایی چون کلورادو می‌تواند به این پدیده مرتبط باشد. روانچی در این نامه نوشت: این نامه را می‌نویسم که اطلاع دهم در ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۰ رئیس جمهور آمریکا با اشاره به"گزارش نشریات" اتهامی بی‌اساس را علیه ایران مطرح کرده و تهدید به به کارگیری شدت عمل علیه کشور من کرد. در چند سال اخیر، دانشمندان بارها از کاهش چشمگیر جمعیت پرندگان در آمریکای شمالی گزارش داده‌اند. دکتر روحانی با بیان اینکه مکانیزم ماشه مربوط به اعضای برجام است نه کشوری که نه تنها از آن خارج شده بلکه دیگران را تشویق به خروج از آن کرده و هر کشوری را هم که قطعنامه شورای امنیت را اجرا کرده، تنبیه می کند، گفت:  اینکه خیلی روشن است چنین آدمی صلاحیت چنین کاری را ندارد. در یک گزارش جامع هم دانشمندان تخمین زده بودند که ظرف نیم قرن گذشته از جمعیت پرندگان ۳ میلیارد قطعه کاسته شده است. وزارت دادگستری آمریکا برای محمدزاده و ابوسرور، 10 سال زندان و پرداخت غرامتی بالغ بر 250 هزار دلار تعیین کرده است.

زیست شناسان در نیومکزیکو از مردم خواسته‌اند که در صورت مشاهده لاشه پرندگان آن را به مراکز دانشگاهی و زیست محیطی گزارش کنند تا تحقیق درباره علت مرگ آنها صورت گیرد. رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آمریکا باید به دنیا بگوید در مکانیزم ماشه شکست خورده است، افزود: این شکست آمریکا، از پیروزی‌ها و موفقیت‌های بزرگ تاریخی ایران است. روانچی همچنین بیان کرد: این اولین باری نیست که رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است علیه ایران شدت عمل به کار می‌گیرد. همزمان شاهدان عینی در نیومکزیکو که در جنوب غربی آمریکا واقع شده می‌گویند چند گونه پرنده مهاجر مانند گنجشک، کبودمرغ (از تیره توکایان) و چرخ‌ریسکیان (نوعی گنجشک زرد) را دیده‌اند که قبل از تلف شدن رفتاری عجیب و غریب داشته‌اند. پروفسور دسموند به یک شبکه محلی گفته: "ویران‌کننده است. رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال آن بودند تا در ماه‌های خرداد و تیر سال 97 فروپاشی اقتصادی، در ماه مرداد فروپاشی اجتماعی و تا پایان پاییز همان سال کشور را با فروپاشی امنیتی مواجه کنند، افزود: در اثر همین فکر خام و کودکانه حاکم بر کاخ سفید، آنها دنبال این بودند که به تعبیر خودشان در 22 بهمن در ایران حضور یافته و بر اوضاع کشور مسلط شوند. من به عمرم چنین چیز وحشتناکی ندیده بودم. نماینده کشورمان در سازمان ملل ادامه داد: سیاست‌های غیرمسئولانه و اقدامات غیرقانونی آمریکا تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی ایجاد می‌کند." او استاد دانشگاه ایالتی نیومکزیکو و از مقام‌های اداره شیلات و حیات وحش این ایالت است. رئیس جمهور در ادامه با اشاره به حرکت بسیار خوب جاری در کشور در زمینه تولید و رشد اقتصادی، تصریح کرد: رئیس جمهور آمریکا چندی قبل مدعی شده بود که رشد اقتصادی ایران منفی 25 درصد است، در حالی که رشد اقتصادی ایران تحت تاثیر تحریم‌های شدید و محدودیت‌های کرونا، به منفی 0.

.