مرگ، انتخابی برای فرار از فقر؛ محرومیت سیستان و بلوچستان به روایت آمار

25/02/2021 08:37:00 ق.ظ

سیستان_و_بلوچستان, راستی_آزمایی

در پی اعتراضات در سیستان_و_بلوچستان و شلیک نیروهای سپاه پاسداران به سوخت‌بران و بر اساس آمار‌های رسمی جمهوری اسلامی، وقتی از فقر حرف می‌زنیم، دقیقا از چه حرف می‌زنیم یا فقری که آدم‌ها را وادار به سوخت‌بری می‌کند، چه شکلی است؟ راستی_آزمایی arashhnia

۳۷.۱کار نیست، امیدی هم به کاری نیستنرخ مشارکت اقتصادی نشان می‌دهد که چه سهمی از جمعیت در سن کار در بازار کار حضور یافته و شانس خود را برای یافتن شغل امتحان کرده است. میانگین نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور در سال ۱۳۹۸ به ۴۴.۱ درصد رسیده بود.آخرین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص‌‌های بازار کار ایران به فصل پاییز سال ۱۳۹۹ مربوط می‌شود. در این گزارش، نرخ بی‌کاری استان سیستان و بلوچستان ۸.۹ درصد اعلام شده که تک رقمی است و حتی از میانگین کشوری نرخ بی‌کاری در این فصل - ۹.۴ درصد - کمتر است. اما دیگر شاخص‌های مربوط به بازار کار در استان نشان می‌دهند که این کاهش نرخ بی‌کاری را نمی‌توان به حساب بهبود وضعیت اشتغال در استان نوشت.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

میهمانی غیرقانونی در بلژیک؛ مرگ یک جوان در جریان فرار از دست پلیسجوان ۲۱ ساله ای که در یک میهمانی غیرقانونی در شهر آنتورپ و برغم محدودیت های قرنطینه، شرکت کرده بود پس از حضور نیروهای پلیس سعی کرد از پنجره فرار کند اما به زمین افتاد و در راه بیمارستان جان سپرد.

مرگ مجری جنجالی هم خبرساز شد؛ دلیل مرگ آزاده نامداری چیستصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. چیپس به شما آمریکایی های صهیونیست و فراناسونر و شیطان پرست و کافر و غارتگر و ستمگر و قاتل ربطی نداره صدای آمریکا، شیپور و بلندگوی شیطان است. شما هیچ حق و لساقتی برای صحبت کردن درباره کشور ایران اسلامی ندارید. کشته شد مثل بقیه که برگشتن ایران نباید برمیگشتن

کاخ سفید: مرگ ناوالنی برای دولت روسیه پیامدهایی خواهد داشتسخنگوی کاخ سفید ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت الکسی ناوالنی تاکید کرد اگر برای وی اتفاقی بیافتد مسئول آن مسکو خواهد بود. - خبرگزاری آناتولی

دعوت 220 نماینده از عضو «کمیته مرگ» برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایرانرسانه‌های ایران روز یکشنبه 25 آوریل 2021 خبر دادند که بیش از 220 نماینده مجلس این کشور در نامه‌ای به کمیته مرگ فقط این حقوق_بشری سعودی آویزان کردن سه سرباز سعودی از گردن و گرداندن آن با هلیکوپتر به خاطر آتش زدن عکس عامر قتل خاشقچی

تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک کودک در ایرانشهر/ مأمورینی که تیراندازی کردند بازداشت شدنددادستان نظامی استان سیستان و بلوچستان از تشکیل پرونده‌ای در ارتباط با حادثه مرگ یک کودک بر اثر تیراندازی مأمورین انتظامی شهرستان ایرانشهر خبر داد و گفت مأمورانی که در حادثه دخیل بودند بازداشت شدند

ماهه‌ای که مرکز آمار ایران برای کل کشور اعلام کرد، ۳۴.Aa جوان ۲۱ ساله‌ای که در شهر آنتورپ بلژیک به دلیل نقض قوانین قرنطینه قصد فرار از دست پلیس را داشت ساعت ۴ صبح روز یکشنبه از پنجره به پایین پرت شد و در راه بیمارستان جان باخت.آزاده نامداری مجری تلویزیون دولتی ایران - آرشیو پیدا شدن جسد آزاده نامداری ، مجری جنجالی سابق صداوسیمای جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده و انتشار برخی اخبار ضدونقیض به ابهام درباره مرگ او دامن زده است.سخنگوی کاخ سفید ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت الکسی ناوالنی تاکید کرد اگر برای وی اتفاقی بیافتد مسئول آن مسکو خواهد بود.

۸ درصد بود. حال آن‌که نرخ تورم متوسط استان سیستان و بلوچستان در دوره مشابه به ۳۷. میهمانی در طبقه چهارم این هتل در مرکز شهر آنتورپ در جریان بود.۱ درصد می‌رسید؛ به این معنا که پارسال پایین‌ترین درآمد خانوارهای شهری و روستایی در استانی رقم خورد که نرخ تورمی حتی بالاتر از میانگین کشوری را از سر گذراند . هیچ گونه آثار جراحت و ضرب و شتم در کالبدشکافی ظاهری دیده نشد. کار نیست، امیدی هم به کاری نیست دیگر شاخص کلان اقتصادی که به طور معمول می‌تواند تصویری قابل فهم از وضعیت معیشتی و رفاه جامعه ارایه کند، سنجش شاخص‌های مربوط به بازار کار است. البته این شهردار که رهبر حزب ان و آ، حزب راستگرای جدایی طلب فلماند نیز هست از نیروهای پلیس حمایت کرد و گفت: « ماموران پلیس در سراسر این کشور طی یک سال گذشته ثابت کرده اند که می توانند وظیفه دشوار خود را به طور حرفه ای و با صداقت در شرایط استثنایی انجام دهند. نرخ بی‌کاری در سال ۱۳۹۸ در استان سیستان و بلوچستان ۱۳. ساکی تصریح کرد: اگر برای ناوالنی که تحت بازداشت دولت روسیه است، اتفاقی بیافتد مسئول آن مسکو بوده و جامعه جهانی نیز آن را بازخواست خواهد کرد.

۱ درصد بود که اگرچه بالاترین نرخ بی‌کاری در میان استان‌های ایران به حساب نمی‌آمد اما از نرخ بی‌کاری میانگین کشوری بالاتر بود.» در همین حال در بورگرهوت، محله دیگری در شهر آنتورپ، یک زن هنگام تلاش برای فرار از یورش پلیس به یک مهمانی «غیرقانونی» مشابهی زخمی شد. او سپس به تهران آمد و پس از چندین سال اجرا در ابتدای دهه ۹۰ شمسی به عنوان یکی از چهره‌های اصلی صداوسیمای جمهوری اسلامی به شهرت رسید. این نرخ در پایان پارسال، ۱۰.۷ درصد اعلام شد. شانزده نفر در این مهمانی حضور داشتند. علاوه بر نرخ بی‌کاری، دو شاخص نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال، از جمله شاخص‌های بسیار مهم مربوط به بازار کار به حساب می‌آیند. نامداری سپس با سجاد عبادی، فرزند رحیم عبادی وزیر آموزش و پرورش در دولت محمد خاتمی و فریده ماشینی از دانشجویان حمله کننده به سفارت آمریکا ازدواج کرد. نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال ۱۳۹۸ به ۳۷. وی بیستم آگوست 2020 در بازگشت از سیبری به مسکو در هواپیما بیمار شده و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک منتقل شد.

۵ درصد رسید که پس از استان مرکزی، پایین‌ترین نرخ مشارکت اقتصادی در میان استان‌های ایران بود. نرخ مشارکت اقتصادی نشان می‌دهد که چه سهمی از جمعیت در سن کار در بازار کار حضور یافته و شانس خود را برای یافتن شغل امتحان کرده است. مشکل ما این است که مردم ایران را احمق فرض کرده اید». میانگین نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور در سال ۱۳۹۸ به ۴۴.۱ درصد رسیده بود. نسبت اشتغال، دیگر شاخص قابل توجه در بیان وضعیت بازار کار است. کار از آنجایی برای خانم نامداری بدتر شد که از توجیه وزش باد شدید برای حجاب نداشتن استفاده کرد تا در شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از نمادهای ریاکاری چهره‌های نزدیک به حاکمیت از او یاد شود. ناوالنی روز دوم فوریه به سه و نیم سال حبس محکوم شد.

پارسال نسبت اشتغال در استان سیستان و بلوچستان ۳۲.۶ درصد بود که پایین‌ترین رقم نسبت اشتغال در میان تمام استان‌های ایران به حساب می‌آمد. میانگین کشوری نسبت اشتغال در این سال به رقم ۳۹.۴ درصد بالغ می‌شد. نسبت اشتغال بیان‌گر آن است که چه درصدی از کل جمعیت در سن کار توانسته است شغلی داشته باشد. ناوالنی به حکم حبسش به دلیل «نقض شرایط مجازات حبس تعلیقی» اعتراض کرده و درخواست تجدیدنظر داده بود.

آخرین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص‌‌های بازار کار ایران به فصل پاییز سال ۱۳۹۹ مربوط می‌شود. در این گزارش، نرخ بی‌کاری استان سیستان و بلوچستان ۸.۹ درصد اعلام شده که تک رقمی است و حتی از میانگین کشوری نرخ بی‌کاری در این فصل - ۹.۴ درصد - کمتر است. اما دیگر شاخص‌های مربوط به بازار کار در استان نشان می‌دهند که این کاهش نرخ بی‌کاری را نمی‌توان به حساب بهبود وضعیت اشتغال در استان نوشت.

نرخ مشارکت اقتصادی در استان طی فصل پاییز به ۳۲.۹ درصد رسید که نازل‌ترین نرخ مشارکت اقتصادی در میان استان‌های ایران بود. میانگین کشوری نرخ مشارکت اقتصادی در پاییز امسال ۴۱.۴ درصد بود. هم‌چنین نسبت اشتغال در استان سیستان و بلوچستان طی پاییز ۱۳۹۹ به رقم ۲۹.

۹ درصد رسید که پایین‌ترین رقم نسبت اشتغال در میان ۳۱ استان به شمار می‌رفت. میانگین کشوری رقم نسبت اشتغال در پاییز ۹۹۱۳ در گزارش مرکز آمار ایران ۳۷.۵ درصد اعلام شد. پایین بودن نرخ مشارکت اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان و همین‌طور نازل بودن نسبت اشتغال در این استان را می‌توان به پایین بودن ظرفیت اشتغال‌زایی استان مرتبط دانست که افراد را از یافتن شغل مناسب ناامید کرده است به طوری که جویندگان شغل این بازار را ترک می‌کنند و خانه‌نشین می‌‌شوند. علاوه بر این، ساختار سنتی استان و موانع فرهنگی حضور زنان در بازار کار، بخش بزرگی از جمعیت در سن کار را عملا از حضور در بازار و جست‌وجو برای شغل محروم می‌‌کند.

زمانی وضعیت بازار کار استان سیستان و بلوچستان واقعی‌تر می‌شود که بدانیم استان به لحاظ سنی، جوان‌ترین استان ایران است. بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵، میانه سنی در سیستان و بلوچستان به ۲۱ سال می‌رسید در حالی که میانه سنی جمعیت ایران در آن سرشماری ۳۰ سال اعلام شد. فلاکت‌بارتر حال با داشتن روایت‌هایی از تورم و بی‌کاری، می‌توان به تصویری از شاخص فلاکت در استان سیستان و بلوچستان و مقایسه این شاخص با میانگین کشوری شاخص فلاکت پرداخت. میانگین شاخص فلاکت در سال ۱۳۹۸ برای کل ایران ۴۴.۵ بود اما این شاخص برای استان سیستان و بلوچستان به ۵۰.

۲ واحد می‌رسید. نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵ هم‌چنین نشان می‌دهند که بی‌سوادی در استان سیستان و بلوچستان برای مردان ۱۸.۷ درصد و برای زنان ۲۹.۱ است که نسبت به بقیه استان‌های ایران، نرخ بالاتری دارد. هم‌چنین نرخ شهرنشینی در استان سیستان و بلوچستان در سرشماری سال ۱۳۹۵ رقمی معادل ۴۸.

۵ درصد اعلام شد که نازل‌ترین میزان شهرنشینی در کل استان‌های ایران بود. میانگین میزان شهرنشینی در ایران در آن سرشماری بیش از ۷۷ درصد گزارش شد. میزان بی‌سوادی استان سیستان و بلوچستان در میان دختران و زنان بیشتر است. شمار قابل توجهی از کودکان به دلیل فقر و تنگ‌دستی، یا به مدرسه نمی‌روند و برای کمک به مخارج خانواده به کار مشغولند و یا از مقطع ابتدایی و متوسطه به بالا ترک تحصیل می‌کنند و بعضا به ازدواج‌های اجباری تن می‌دهند. سرنوشت پسرها متفاوت است؛ آن‌ها اگر راهی برای ادامه تحصیل نیابند، ناچار می‌شوند به دست‌فروشی و مشاغلی از این دست روی آورند یا این‌که خرید و فروش سوخت و انتقال به  آن سوی مرزها را به عنوان راهی برای کسب معاش انتخاب می‌کنند.

یک چرای تاریخی اما این تصویر شفاف و یکپارچه از فقر و محرومیت، تصویری تاریخی از استان سیستان و بلوچستان است و حتی تغییر حکومت‌ها و رژیم‌های سیاسی و نیز رفت و آمدهای دولت‌ها هم نتوانسته‌اند این تصویر را تغییر دهند. واقعا چرا سیستان و بلوچستان توسعه نمی‌یابد؟ چندی پیش «امیر ثامنی»، رییس گروه آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور تلاش کرده بود تا به این پرسش در قالب یادداشتی که در روزنامه «دنیای اقتصاد» منتشر شد، پاسخ دهد. ثامنی تاکید کرده بود: «مساله سیستان‌وبلوچستان در فقدان جامعیت، یکپارچگی نهادی و مشارکت مردم حل نمی‌شود.» او در بند دیگری با تصریح بر این‌که از ظرفیت واقعی توسعه استان درک اشتباه وجود دارد، نوشته بود موقعیت ممتاز استان در بازرگانی، تجارت و ترانزیت بین‌المللی نادیده گرفته شده است و رقبای منطقه‌ای با سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها، گوی رقابت را از سیستان و بلوچستان ربوده‌اند. این مقام سازمان برنامه و بودجه در پاسخ‌گویی به پرسش اساسی چرایی توسعه نیافتگی سیستان و بلوچستان، در بند دیگری تاکید کرده بود: «استان از ظرفیت حضور موثر نخبگانش در لایه‌های سطح بالا و تصمیم‌گیر دولت محروم است.

» در واقع در ساختار سیاسی ایران، سیستانی‌ها و بلوچستانی‌‌ها کسی را ندارند که برای آن‌ها لابی کرده و امکانات فراهم کند. یکی از دلایل این خلاء،  تبعیض‌های مذهبی و قومی است که در ساختار حکومت علیه اقلیت‌ها نهادینه شده است. امیر ثامنی در پایان، دورافتادگی جغرافیایی از پهنه سرزمین و قطع پیوند ارتباطی با پیرامون را از مُهرهای توسعه‌نیافتگی بر پیشانی سیستان و بلوچستان می‌داند و بر اهمیت تسهیل تعاملات اقتصادی مرزنشینان پافشاری می‌کند؛ درست در روزهایی که با آتش گشودن نیروهای نظامی و امنیتی به روی چندین سوخت‌بر مرزنشین در سراوان، استان سیستان وبلوچستان افزون بر تحمل زخم کهنه فقر و محرومیتی تاریخی، داغ‌دار داغی تازه است.  مطالب مرتبط: .