مروری بر دیدگاه‌های مرحوم کردوانی درباره آبخیزداری و آبخوانداری

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 30 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 15%
  • Publisher: 63%

پرفسور کردوانی معتقد بود که آبخیزداری از اقدامات موثر برای کنترل سیلاب است و برای مقابله با سیل سال ۹۸ فقط کافی بود که در ارتفاعات آبخیزداری کنند

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش ایسنا مرحوم پرفسور کردوانی نظرات و دیدگاه های قابل توجهی درباره آبخیزداری و آبخوانداری داشت که به مرور آن‌ها می‌پردازیم:انجام اقدامات آبخیزداری و آبخوان‌داری و حفظ و افزایش پوشش گیاهی در سطح حوضه‌های آبخیز بالادست به کنترل و کاهش سرعت سیلاب کمک می‌کند. آبخیزداری یکی از موثرترین اقدامات برای کنترل سیلاب در حوضه‌های بالادست است، در پایین دست حوضه‌های آبخیز نیز باید بتوانیم سیل را کنترل کنیم.

به دلیل تند بودن شیب کوه‌های ایران، اجرای درست طرح‌هایی چون آبخیزداری بسیار مهم است چرا که اگر این طرح به درستی اجرا نشود، هم منابع آبی و هم منابع خاک از بین می‌رود. ضمن‌ اینکه عمر سدها نیز کوتاه می‌شود.برای صرفه‌جویی در منابع آبی و جلوگیری از هدررفت آن باید طرح‌هایی چون آبخیزداری عملیاتی شود اما متاسفانه به دلیل اجرایی نشدن این طرح‌ها منابع آبی زیادی هدر می‌رود. نمونه این امر را می‌توان در بارندگی‌های اخیر(سال ۱۳۹۸) مشاهده کرد.

به مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، پرویز کردوانی - جغرافیدان و پدر علم کویرشناسی علمی در ایران - شامگاه چهارشنبه (۲۷ مرداد) در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

پس بدان کردوانی تو اون پرفسور بودن ات رو به درد قاب دیوار می خوره یعنی سودی برای ایران و ایرانی ها نداشتی مانند هر کسی که تحصیلات انجام داده ولی در راه تمامیت ارضی کشور ایران خدمت نکرده پس کردوانی و بقیه ها همه مانند رژیم ایران دشمن های ایران ایرانی ها خدا هستید

کردوانی تو وقتی شدی برای خودت پرفسور که برای ایران و ایرانی ها مفید باشی ولی وقتی ترس از جمهوری شیطانی ایران داشته باشی و در خدمت شان قرار گیری و از پرفسور بودن ات تاثیری برای منفعت ایران و ایرانی ها نداشته باشی و سکوت کنی که اجازه بدی رژیم ایران در نابودی ایران هر کاری کند

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

هزینه‌های آمریکا طی 20 سال جنگ در افغانستان چقدر بود؟ایالات متحده پس از غائله 11 سپتامبر 2001 به افغانستان حمله کرد که بر اثر آن هر 2 کشور زیان‌های زیادی دیدند. ایالات متحده تا پایان سال 2020 بیش از 2.26 تریلیون دلار بابت اشغال افغانستان و عراق هزینه کرده است.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

چرا مجلس چشم بر فساد مسعود سلطانی‌فر بسته بود؟younesipour چرا این پنج سال فشاری برای برکناری این منبع فساد ننوشتید؟ چرا الان از پرونده باز فساد سجادی نمی‌نویسید؟ تا زمانی که خواسته رنگیتان برآورده شود خوبند بعد که مهره سوخته شدند از فسادشان می‌نویسید؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

مددی: رفتن قایدی به امارات با تایید مجیدی بود/ مذاکره با نکونام یک شایعه مضحک استمدیرعامل باشگاه استقلال: *رفتن قایدی به امارات با تایید مجیدی بود *مذاکره با نکونام یک شایعه مضحک است *این هم ساخته و پرداخته اذهان مریض است *مذاکرات ما با بازیکنان مختلف که در لیست مجیدی هستند ادامه دارد رئیس زندانها ج ا از اینکه مردم ایران رو در زندان شکنجه میکرد عذرخواهی کرده و قول داد دیگه شکنجه نکنه و سه بار هم پشت سره هم گفت قول قول قول …
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ایران برای تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان با پاکستان همراه می‌شود/ تحولات سریع افغانستان، تصمیم ارتش این کشور به رهبری آمریکا بود/ ایران باید طالبان را مدیریت کند تا با پنجشیر درگیر نشودرایزن پیشین ایران در افغانستان گفت: سیاست جمهوری اسلامی نسبت به موضوع افغانستان یک برنامه مدون است و همین امر هم باعث می‌شود بسته پیشنهادی پاکستان را بصورت کامل قبول نکند اما با این کشور برای ایجاد امنیت و به قدرت رسیدن یک دولت فراگیر همراه خواهد بود که البته هنوز شرایط مهیا نیست؛ چراکه افغانستان به شرایط ایستا نرسیده است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

اوکتای: شاهد تحولات مثبتی در میزان کسری بودجه و تورم در نیمه دوم سال جاری خواهیم بوداوکتای: به احتمال قوی صادرات ترکیه تا پایان سال جاری بالای 200 میلیارد دلار رقم خواهد بخورد. هدف ما دستیابی به صادراتی به ارزش بیش از 210 میلیارد دلار طی سال جاری است. جمله از نظر انشايی دارای ایراد می‌باشد “ خواهد بخورد”
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

مجیدی: شایعه استعفایم خنده دار بود/ امکان ندارد به بازیکنی بگوییم «خواهش می‌کنم نرو»- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnimسرمربی استقلال: به بازیکن نمی‌گوییم «خواهش می‌کنم نرو» قائدی برای من نه تنها بهترین بازیکن، بلکه از لحاظ اخلاقی هم بهترین بود؛ او قلب من بود روحیات او به گونه‌ای بود که می‌خواست در دُبی و تیم شباب الاهلی بازی کند
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »