مرور رسانه‌ها؛ مشرق نیوز و بازیگردانی به نام ارتش سایبری

02/11/1400 09:51:00 ب.ظ

رسانه‌های مروج اخبار جعلی همچون مشرق نیوز، با انتخاب هدفمند اخبار جعلی و بازنشر آن می‌کوشند بر باور، اندیشه، نگاه و جهان‌بینی ما اثر بگذارند. آن‌ها مبانی اخلاقی روزنامه‌نگاری را قربانی منافع سیاسی و مادی خود می‌کنند. مرور_خبر گزارش PTahavori 👇

این فرم از روزنامه‌نگاری چالش‌هایی هم به همراه دارد.

یکی از این چالش‌ها فیلترینگ و برخورد جانبدارانه در انتخاب اخبار است، چالش دیگر می‌تواند رعایت نکردن قانون کپی رایت و تضمین مالکیت معنوی رسانه تولیدکننده باشد، یعنی رسانه‌ای بدون اشاره به منبع خبر، آن را به نام خود منتشر کند و اخلاق رسانه‌ای را زیر پا بگذارد. اما گردآوری اطلاعات از رسانه‌های مختلف یک چالش جدی دیگر هم دارد و آن انتخاب اخبار یا فریم‌بندی اخبار به گونه‌ای است که حقیقت را قربانی نزاع‌های سیاسی و ایدئولوژیک کند.

مهم‌ترین بعد اخلاق رسانه‌ای «دقیق بودن» است؛ یعنی یک روزنامه‌نگار بیش از هر مساله‌ای باید مراقب باشد، مطلبی که منتشر می‌کند، صحیح، دقیق و براساس اصول حرفه‌ای تنظیم شده باشد. خبرنگاران حق انتخاب اخبار بر اساس سیاست‌های رسانه‌ای را دارند که با آن کار می‌کنند ولی انتخاب و بازنشر اخبار جعلی یا دیس‌اینفورمیشن خلاف اخلاق حرفه‌ای است و رسانه‌ها مجاز به این کار نیستند.

برای روشن شدن موضوع شما را دعوت می‌کنم به مرور اخباری که «مشرق نیوز» از شبکه‌های اجتماعی انتخاب و آن را بازنشر می‌دهد. برای نمونه به این خبر نگاه کنید:

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>