مرور رسانه‌ها؛ «خاتون» نمونه‌ای از یک اثر مخرب

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 45 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 21%
  • Publisher: 63%

سریال خاتون با این ادعا آغاز می‌شود که براساس داستانی واقعی ساخته شده است، اما آنچه از همان دقایق و سکانس‌های اولیه به مخاطب عرضه می‌شود، اکازیونی است از دیس‌اینفورمیشن، اطلاعات جعلی و تا حدودی پروپاگاندا. مرور_خبر گزارش PTahavori 👇

ایران اخبار, ایران سرفصلها

دانستن «ژانر» فیلمی که تماشا می‌کنیم، برای این در حوزه سواد رسانه‌ای مهم است که «انتظار» ما را تعیین می‌کند. چرا که ژانر به‌سان قراردادی است میان رسانه و مخاطب که از قبل بسته شده و نوع کالا را برای مشتری مشخص می‌کند. برای مثال وقتی به تماشای یک کمدی می‌نشینیم، انتظار داریم حرف‌ها و حرکات اغراق‌آمیز و خنده‌آور بشنویم و ببینیم، اما وقتی انتخاب می‌کنیم که فیلم مستند ببینیم سورپرایز می‌شویم، اگر با فیلمی کمدی مواجه شویم.

خاتون عنوان سريالی است كه فصل اول آن در ٨ قسمت به نمايش در آمد. داستان اين سريال به سال ١٣٢٠ برمي‌گردد؛ زمانی كه در جريان جنگ جهانی دوم ايران به اشغال شوروی و انگلستان در آمد. داستان درباره یک خانواده خان‌زاده است. شيرزاد، مرد اين خانواده سرگرد ارتش شاهنشاهی و خاتون، عروس خانواده یک دختر تحصيل‌كرده اهل كتاب و به عبارتی جلوتر از زمانه خود است. سرگرد شيرزاد كه فرمانده خود را به دليل خيانت به وطن و ارتش ايران كشته، شخصيتی باثبات نيست.

فرم طراحی شده در تک‌تک صحنه‌ها و سکانس‌های این سریال، در واقع تلاشی است برای فرم بخشیدن به نگاه و باور مخاطبان. تاکید بر آمادگی مردم برای دفاع از کشور، به جای ارتش بی‌لیاقت و حمایت از ایده بسیج کردن مردم برای جان‌فشانی در راه وطن، بی‌جهت در این سریال پررنگ نشده، بلکه تداوم همان خط پروپاگاندایی است که ۴۰ سال است، جمهوری اسلامی با قدرت بخشی به بسیج آن را دنبال می‌کند و نتیجه آن چیزی جز سرکوب مردم و حرکت‌های آزادی‌خواهانه نبوده است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

PTahavori به نظر من خاتون شخصیت هیجانی داره و تصمیمات نادرستی می گیره یک بار با تصمیم نادرست باعث شد مکان‌گروه لو بره و دوستش رو به کشتن داد یکباره دیگه هم در مسیر جاده نزدیک بود رضا فخا ر رو به کشتن بده با لج بازی اگر اعتماد نداشت که اصلا نباید سوار اون ماشین میشد حالا که اعتماد کرده

PTahavori الکی پروپاگانی درنیار. انگوزمان فیلم خیلی هم خوبه

PTahavori و با بازی بد و ضعیف نقش خاتون بدتر شد

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

طالب را از رسانه‌ها قضاوت نکنید، طالب را از خود طالب قضاوت کنیدمولوی نعیم الحق حقانی گفت: طالبان حقیقتی است که دنیا نمی‌تواند آن را فتوشاپ کند، ما حقیقتی هستیم که کسی نمی‌تواند آن را جعل کند. او معتقد است طالبان حکومتی را تشکیل داده که بر اساس خواسته‌های مردم باشد و تاکید می‌کند: باید زمینه را برای برگشتن آنها که از افغانستان رفتند مساعد کنیم. پس اینائی که توی هرات اعدام کردن و از در و دیوار شهر آویزان کردن هم قضاوته؟!
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

نخستین ملاقات آمریکایی‌ها با طالبان پس از خروج نظامی از افغانستانوزارت خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرده که دیدار در دوحه به هیچ وجه به این معنا نیست که ایالات متحده رژیم طالبان در افغانستان را به رسمیت می شناسد. حقیقتاً انسان‌های نخستین شرف داشتند و اینها از نخستین بودن فقط ظاهرش رو دارن. 😡
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

آوارگی زلزله‌زدگان سی‌سختی پس از ۸ ماه/ سرمای پاییز زلزله‌زدگان سی‌سختی را از پا در‌آوردنزدیک به ۸ مه پیش زلزله‌ای در مقیاس پنج و شش دهم ریشتر، شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد را به همراه برخی از روستاهای اطراف و حتی شهر یاسوج مرکز این استان لرزاند و به سه هزار و 700 واحد از منازل مسکونی خسارت وارد کرد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

تظاهرات علیه رئیس جمهوری شیلی پس از طرح پرونده قضایی مرتبط با بهره‌برداری از معادناسناد فاش شده نشان می‌دهد که سباستین پینیه‌را، یکی از ثروتمند‌ترین مردان شیلی از شرکت‌های فراساحلی در جزایر ویرجین بریتانیا، واقع در دریای کارائیب برای معاملات مرتبط با پروژه معدن دومینگا که بخشی از آن تحت مالکیت مشترک خانواده وی است، استفاده کرده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

انتقال محلِ دفن پسماند از آرادکوه منتفی است/ مافیای زباله در تهران به دلیل سوءسیاست‌گذاری در شهرداری تهران ایجاد شده است/ سختگیری بیش از حد دوره پنجم در پرونده باغاتنائب رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران گفت: آرادکوه حدود ۵۰ سال پیش و پیرو مطالعات انتخاب شده است. در این محل نفوذپذیری خاک بسیار پایین است و شورآباد است و امکان رویش درختان و گیاهان اغلب به دلیل شوری بالای خاک در مکانی که آرادکوه احداث شده وجود ندارد، لذا انتقال آرادکوه منتفی است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

شفافیت و عدم‌پنهان‌کاری از مردم، عین انقلاب است/ اعضای کمیسیون قضایی تاکنون از زندان‌ها بازدید نکرده‌اند/ سازمان زندان‌ها، ثبت اسناد و پزشکی قانونی باید زیر نظر وزارت دادگستری قرار بگیرندعضو کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به طرح شفافقت آرا آن را از اصول مسلم مجلس انقلابی دانست و درباره اداره سازمان امور زندان‌ها خاطرنشان کرد: اگر این ارگان زیر نظر وزارت دادگستری قرار بگیرد، امکان نظارت و طرح سوال و استیضاح در مورد آن فراهم می‌شود.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »