مردمان یغناب تاجیکستان؛ هنوز به زبان سغدی زندگی می‌کنند

11/06/1398 09:16:00 ب.ظ

دره یغناب از مناطق دوروفتاده تاجیکستان است. زبان مردم این منطقه یغنابی است؛ بازمانده از زبان سغدی.

دره یغناب از مناطق دوروفتاده تاجیکستان است. زبان مردم این منطقه یغنابی است؛ بازمانده از زبان سغدی. پنجره همرسانی را ببندید دره یغناب از مناطق دورافتاده تاجیکستان است.

زبان مردم این منطقه یغنابی است؛ بازمانده از زبان سغدی. علیرغم کوچ اجباری یغنابی‌ها به دشت‌های بی‌آب و گیاه در نیم قرن پیش، آنها زبان خود را حفظ کردند. خبرنگارمان سهراب ضیا اخیراً به دره یغناب سفر کرده و در باره تاریخ و زبان و فرهنگ یغنابی‌ها و سختی‌های زندگی در این منطقه کوهستانی دو گزارش تهیه کرده است که امروز و فردا پخش می‌شود.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

دغدغه‌های ایران فردا ضرورت توسعه انگیزه‌های میهن‌دوستی | سید‌مصطفی هاشمی‌طبا

به خاطر دارم در اوایل پیروزی انقلاب، موضوع میهن‌دوستی، فرعی بر اهداف انقلاب تلقی می‌شد و حتی وقتی اساسنامه کمیته ملی المپیک به بزرگی که بعدها شهید شد ارائه شد، او از به‌کار‌بردن لفظ «ملی» انتقاد کرد و آن را نپذیرفت و حتی در طول یک یا دو دهه سرود معروف «ای‌ ایران» به‌نوعی بایکوت شد و برخی بزرگان سرود معروف «ما گل‌های خندانیم، فرزندان ایرانیم، ما سرزمین خود را مانند جان می‌دانیم» را برنمی‌تافتند. در همان حال، آرمان فلسطین و آزادی سرزمین فلسطین و قدس بحق ازجمله اهداف انقلاب اسلامی قرار گرفت و از همین رهگذر برکات و نیز زیان‌هایی متوجه انقلاب و کشورمان شد. در آن‌ موقع، چگونگی ارتباط آرمان آزادی فلسطین با سرزمین مادری‌مان تحلیل نشد. سؤال نشد که آرمان آزادی فلسطین به چه چیز بازمی‌گردد؟ ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

حضور ظریف در جمع ایرانشناسان، اساتید زبان فارسی و اندیشمندان روسیوزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز (دوشنبه) با حضور در جمع تعدادی از ایرانشناسان، اساتید زبان فارسی و اندیشمندان روسی در خصوص روند تحولات جهانی و ریشه مشکلات منطقه ای سخنرانی کرد.

خشم وزیر خارجه رژیم صهیونیستی از اظهارات سید حسن نصراللهوزیر خارجه اسرائیل در واکنش به اظهارات اخیر دبیرکل حزب‌الله لبنان، به زبان عربی لبنان را تهدید کرد.

آخرین وضعیت پرونده «کامیل احمدی» پژوهشگر زندانی در ایران در مصاحبه با همسر او🔺 آخرین وضعیت پرونده کامیل_احمدی پژوهشگر زندانی در ایران در مصاحبه با همسر او ⚡️شفق رحمانی می‌گوید وکلای منتخب خانواده به بازپرسی شعبه یک دادسرای شهید مقدسی اوین مراجعه کرده‌اند اما «قناعت‌کار» بازپرس پرونده در خواست وکالت آنها را رد کرده است.

گفت‌و‌گو با ورزشکاری که به آلمان پناهنده شد و حالا سرمربی تیم ملی جودوی تاجیکستان استفدراسیون جهانی جودو می گوید مدارک مربوط به شکست اجباری سعید مولایی در مسابقه های قهرمانی جهان را به کمیته بین المللی المپیک فرستاده است.

جنگ تجاری در سفره خانوار؛ هزینه آمریکایی‌ها هزار دلار بالا می‌روداز این پس مصرف بسیاری از کالاها از شیر گرفته تا لوازم ورزشی چینی برای خانوارهای آمریکایی حداقل ۱۵ درصد گرانتر خواهد شد.

بازگشت زندگی عادی به شهر قندوز افغانستاندولت افغانستان از بازپس‌گیری شهر قندوز خبر داده و اعلام کرد که زندگی در این شهر به وضعیت عادی بازگشته است. - خبرگزاری آناتولی