مردان و زنان تلقی متفاوتی از سکسیسم دارند | DW | 21.11.2019

30/08/1398 07:27 ب.ظ

نتیجه یک تحقیق بیانگر تفاوت برداشت زنان و مردان از معنا و مفهوم سکسیسم در زندگی شغلی و امور روزمره است. ۶۸درصد زنان مورد مطالعه از رویکردها و رفتارهای جنسیت‌زده شکوه کرده‌اند. شمار مردان ۵۰درصد بیشتر نیست.

نتیجه مطالعه‌‌ای که به سفارش وزارت خانواده آلمان انجام گرفته، تفاوت بینش مردان و زنان درباره جنسیت‌زدگی را نشان می‌دهد.

تحقیق پیرامون"سکسیسم در زندگی روزمره" با شرکت ۲۱۷۲ زن و مرد بالای ۱۶ سال، از سوی بنیاد پژوهش‌های اجتماعی اقتصادی"دلتا" صورت گرفته است. وبسایت"تسایت آنلاین" در گزارشی می‌نویسد، ۶۸درصد زنان و ۵۰درصد مردانی که در این پژوهش شرکت داشته‌اند، تبعیض و پیش‌داوری‌های جنسیتگرایانه در محیط زندگی خود را تجربه‌ کرده‌اند.

"تسایت آنلاین" به نقل از کارستن ویپرمان، جامعه‌شناس مسئول این مطالعه می‌نویسد: «مردان و زنان هر دو واقعیتی یکسان را با درکی متفاوت تجربه می‌کنند و برداشت‌شان از یک موقعیت واحد با هم فرق دارد. اکثریت قابل توجهی از کسانی که در این پژوهش نظر داده‌اند، بین لاس زدن و سکسیسم تمایز قائل شده ‌و گفته‌اند که این دو مقوله ربطی به هم ندارند. بیش از یک چهارم پرسش‌شوندگان (۲۷درصد) حتی گفته‌اند رفتارهای جنسیت‌زده همیشه بد نیست، بلکه شکلی از ابراز علاقه و خوش و بش صمیمانه بین دو جنس است. تعداد مردانی که چنین نظری داده‌اند، یک سوم پرسش شوندگان بوده و شمار زنان موافق این برداشت ۲۲درصد. headtopics.com

در عین حال، عده قابل توجهی از پرسش شوندگانی که رویکردهای سکسیستی را چشیده‌اند، اذعان کرده‌اند که در مواجهه با مزاحمت‌ها و تبعیض‌های جنسیتی، دفاع از خود را دشوار یافته‌اند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

پخش اعترافات تلویزیونی یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات و حمله به جنبش زنان

مشکل اروپا در مقابله با خشونت علیه زنان: «مقاومت زیادی وجود دارد»شمار زنانی که در کشورهای شرق یا جنوب شرق اروپا می‌گویند قربانی خشونت بوده‌اند بالا است به‌طوریکه طبق آمار ۷۰ درصد زنان در شرق یا جنوب شرق اروپا از ۱۵ سالکی به نوعی خشونت را تجربه کرده‌اند.

شناسنامه‌های لاکچری با قید «تهرانی»«تب فراگیر زایمان‌های توریستی بعد از سفر برخی از سلبریتی‌ها و افراد مشهور به خارج از کشور حالا به زنان پا به ماه دربرخی از شهرستان‌ها هم سرایت کرده است اما این بار آنهایی که توان مالی کمتری دارند برای این که از قافله زایمان‌های توریستی عقب نمانند، تهران را مقصد تولد فرزندشان انتخاب می‌کنند. گروهی از متخصصان زنان و زایمان معتقدند توهم هویت، بخشی زنان پا به ماه را از شهرهای دور به پایتخت می‌کشاند تا به باور خودشان فرزندشان شناسنامه تهرانی داشته باشد.»

آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • ملیحه سعیدی | DW | 21.11.2019در پادکست این هفته 'آواهای کم شنیده از دیروز تا امروز' قطعه بداهه‌ای با ساز قانون که ملیحه سعیدی آن را نواخته است، می‌شنوید. ملیحه سعیدی از نوازندگان به‌نام ساز قانون در ایران و مبتکر نواختن این ساز با شیوه ۱۰ انگشت است.

اتحادیه اروپا از ایران خواست به خشونت علیه معترضان پایان دهد | DW | 21.11.2019سخنگوی اتحادیه اروپا از حکومت ایران خواست در برخورد با اعتراضات مردم حداکثر خویشتن‌داری را از خود نشان دهد. او به اعتراضاتی اشاره کرد که 'کشور را لرزاند و کشته‌های بسیار' برجای گذاشت.

قطع اینترنت در ایران: ضرر و زیان ۱۱۳ ساعت خاموشی | DW | 21.11.2019قطع اینترنت در ایران کم و بیش ادامه دارد. مسئولین اتاق بازرگانی ایران می‌گویند، تجارت خارجی از کار افتاده، دانشگاه و دانشجویان و برخی بیماران با مشکل روبرو شده‌اند و روند بررسی درخواست ویزا برای آلمان مختل شده است.