مذاکرات ترکیه و قطر با طالبان برای مدیریت فرودگاه‌های افغانستان

29/09/1400 07:54 ب.ظ

مذاکرات ترکیه و قطر با طالبان برای مدیریت فرودگاه‌های افغانستان العربيه_فارسى

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که کشورش و قطر قرار است چهارشنبه آینده درباره مدیریت فرودگاه‌های افغانستان با گروه طالبان گفت‌وگو کنند.به به گزارش شبکه «طلوع نیوز»، به نقل از رسانه‌های ترکیه، چاووش اوغلو دوشنبه، 20 دسامبر، به خبرنگاران در ترکیه گفت: «متخصصان ترکیه‌ای قرار است امروز به قطر بروند تا درباره مسائل مربوط به فرودگاه کابل گفت‌وگو کنند.

»وزیر خارجه ترکیه گفت: «شرکت‌های قطری و ترکیه‌ای تفاهم نامه‌ای را درباره مدیریت پنج فرودگاه در افغانستان امضا کرده‌اند. ما این مساله را به مقام‌های کنونی افغانستان اطلاع می‌دهیم.»

او افزود: «این موضوع روز چهارشنبه مورد بحث قرار می‌گیرد. اگر شرایط مناسب باشد، ما مدیریت فرودگاه‌های افغانستان را به همراه قطر در دست می‌گیریم. اما اگر شرایط مناسب نباشد، گفت‌وگویی در این مورد صورت نمی‌گیرد. این مساله در روزهای آینده مشخص می‌شود.»

افغانستان کشوری محصور در خشکی است و فرودگاه کابل اصلی‌ترین راه ارتباطی هوایی آن با جهان است.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

چاووش‌اوغلو: اگر شرایط فراهم شود فرودگاه بین‌المللی کابل را با قطر مدیریت خواهیم کردوزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که در صورت مهیا شدن شرایط، ترکیه با همکاری قطر فرودگاه بین‌المللی کابل را مدیریت خواهد کرد. - خبرگزاری آناتولی

تاکید وزیر خارجه مالزی بر توافق تجارت آزاد با ترکیهتاکید وزیر خارجه مالزی بر توافق تجارت آزاد با ترکیه وزیر خارجه مالزی بر تقویت مناسبات با ترکیه به ويژه در خصوص تجارت آزاد تاکید کرد.

روبن روبینیان نماینده ویژه ارمنستان در روند عادی‌سازی روابط با ترکیه شدروبن روبینیان، معاون رئیس پارلمان ارمنستان به‌عنوان نماینده ویژه این کشور برای عادی‌سازی روابط با ترکیه منصوب شد. - خبرگزاری آناتولی

چاووش‌اوغلو با سرپرست وزارت خارجه طالبان دیدار کردمولود چاووش‌اوغلو در اسلام آباد با سرپرست وزارت خارجه طالبان دیدار کرد. - خبرگزاری آناتولی

دیدار سرپرست وزارت خارجه طالبان با امیرعبداللهیانسخنگوی طالبان از دیدار سرپرست وزارت خارجه هیات حاکمه افغانستان با وزیر امور خارجه کشورمان و رایزنی درباره مسائل دوجانبه خبر داد.

طالبان: انتظار داریم دنیای اسلام روابط خود با ما را عادی کند | DW | 19.12.2021سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان از کشورهای اسلامی خواست سفارت‌خانه‌های خود در کابل را بازگشایی کنند. امیرخان متقی در حاشیه اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی با امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران دیدار کرد. از کفار از مسلمانان و از همه انتظار روابط خوب دارید اما هیچ کس با شما جاهلین تروریست نمی خواهد رابطه خوب داشته با شد!