مذاکره ایران با قطر برای میزبانی از تماشاگران جام جهانی فوتبال | DW | 09.04.2022

20/01/1401 02:50 ب.ظ

وزیر ورزش و جوانان ایران از احتمال میزبانی مناطق جنوبی این کشور به‌ویژه جزیره کیش از تماشاگران جام جهانی فوتبال در قطر خبر داده و می‌گوید که بدین منظور، رایزنی‌ها میان مقام‌های جمهوری اسلامی و قطر در جریان است.

حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد که پیشنهاد ایران به قطر برای میزبانی کیش و قشم از تماشاگران مسابقات جام جهانی فوتبال باعث می‌شود تا روابط تهران و دوحه در سایر زمینه‌ها نیز تقویت شود.او افزود که به همین منظور، فردا یکشنبه، وزیر راه قطر برای"مذاکره درباره میزبانی ایران از هواداران جام جهانی فوتبال" به جزیره کیش سفر خواهد کرد.

او افزود که به همین منظور، فردا یکشنبه، وزیر راه قطر برای"مذاکره درباره میزبانی ایران از هواداران جام جهانی فوتبال" به جزیره کیش سفر خواهد کرد. سجادی افزود که حضور احتمالی تماشاگران فوتبال در مناطق آزاد جنوب ایران همچنین گردشگری و ظرفیت حمل و نقل عمومی به ویژه دریایی را در ایران رونق خواهد داد.این نخستین بار نیست که مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی به نوعی خواستار مشارکت در برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر به‌ویژه بهره‌برداری اقتصادی از آن شده‌اند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

با خودشون سند داشته باشن که برای وثیقه لازمشون میشه هر کی بیاد به اتهام جاسوسی بازداشت میشه. حالا خود دانید. چراکه نه چشتون دربیاد پول ومقام شکل وقیافه شون را هم عوض کرد 🔹رهبر انقلاب: هر کس ندای تفرقه بین شیعه و سنی را سر دهد مزدور دشمن است سپاه سایبری پاسداران👇🏻 ☑️ SEPAHCYBERY

العلیمی از ایستادگی در برابر کودتا و مقابله با توطئه‌های ایران در یمن تمجید کردرشاد العلیمی، رئیس شورای ریاست جمهوری یمن از مردم و همه نیروهای ملی یمنی خواست ضمن پرهیز از اختلافات و رقابت‌ها با همگرایی خود حول پروژه احیای دولت، کشور

فاطمه‌ داوند از شاهدان دادگاه آبان، «در معرض خطر دیپورت» به ایرانفاطمه داوند، از بازداشت‌شدگان آبان ۹۸ و از شاهدان دادگاه مردمی آبان، گفته است که پلیس ترکیه او را بازداشت و به یکی از کمپ‌های ویژه دیپورت منتقل کرده است. به 🥚م

از خوزستان تا گیلان، ایران همچنان در غبار فرورفته استبحران آلودگی ناشی از ریزگردها در ایران همچنان ادامه دارد و بر اساس گزارش موسسه آی.کیو.ایر، تهران در روز شنبه و برای دومین روز متوالی آلوده ترین شهر جهان بود. اخبار_ایران آلودگی_هوا

بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران از طریق مذاکرات فرا‌برجامی آزاد می‌شوددر حالی که هنوز مذاکرات وین به نتیجه نرسیده و توافق هسته‌ای در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، ایران توانسته تا از طریق امتیازات تشویقی و مذاکرات موازی، از پولی درکار نیست

آذربایجان از ورود یک تیم قاچاق مواد مخدر از ایران جلوگیری کردنیروهای مرزبانی آذربایجان طی درگیری با یک گروه قاچاق مواد مخدر، مانع از ورود غیرقانونی آنان از مرز ایران شدند. - خبرگزاری آناتولی

کرملین: تعداد قابل توجهی از نظامیان خود را در اوکراین از دست دادیمسخنگوی کاخ کرملین گفت که روسیه تعداد قابل توجهی از نظامیان خود را در حمله به اوکراین از دست داده است. - خبرگزاری آناتولی

حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد که پیشنهاد ایران به قطر برای میزبانی کیش و قشم از تماشاگران مسابقات جام جهانی فوتبال باعث می‌شود تا روابط تهران و دوحه در سایر زمینه‌ها نیز تقویت شود.

او روز شنبه ۲۰ فروردین (۹ آوریل) در گفت‌وگویی با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تلاش ایران برای جذب تماشاگران جام جهانی فوتبال در قطر گفت، ''شهرهای جنوبی ایران به‌ویژه جزیره کیش در بحث هتلینگ و خدمات به گردشگرها مجهزتر است'' و در همین راستا، جلسات هماهنگی میان مقام‌های مسئول ایرانی و قطری شروع شده است.

او افزود که به همین منظور، فردا یکشنبه، وزیر راه قطر برای"مذاکره درباره میزبانی ایران از هواداران جام جهانی فوتبال" به جزیره کیش سفر خواهد کرد.

به باور وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی پیشنهاد ایران به قطر برای میزبانی کیش و قشم از تماشاگران مسابقات جام جهانی فوتبال باعث می‌شود تا روابط تهران و دوحه در سایر زمینه‌ها نیز تقویت شود.

سجادی افزود که حضور احتمالی تماشاگران فوتبال در مناطق آزاد جنوب ایران همچنین گردشگری و ظرفیت حمل و نقل عمومی به ویژه دریایی را در ایران رونق خواهد داد.این نخستین بار نیست که مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی به نوعی خواستار مشارکت در برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر به‌ویژه بهره‌برداری اقتصادی از آن شده‌اند.

از جمله، معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان روز ۱۷ فرودین ماه گفت که ''همکاری ایران با قطر در بحث میزبانی جام جهانی فقط ورزشی نیست'' و بخش‌های زیادی از این همکاری در عرصه‌های ''اقتصادی، اجتماعی و سیاسی'' است.

سینا کلهر افزود: «به دنبال آن هستیم که با توجه به نزدیکی جزیره کیش به میزبان جام جهانی شرایط اسکان برخی تماشاگران را در این جزیره فراهم کنیم تا تماشاگرانی که هزینه اقامت در قطر برایشان بالا است، امکان تماشای بازی‌های جام جهانی را داشته باشند». سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز روز ۱۵ فروردین ماه گفت که مقام‌های ایران و قطر، ''از قبل در این خصوص ''گفت‌وگوهایی'' داشته‌اند.

او تصریح کرد که ''مناطق آزاد، کیش و قشم تدارکاتی را دیده‌اند تا میزبان برخی از هواداران فوتبال باشند و امکانات خود را در اختیار بازیکنان قرار دهند''.

یک روز پیشتر نیز ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی با امیر قطر گفته بود که ایران آمادگی دارد تا در جزیره کیش و سایر جزایر نزدیک به قطر ''هرگونه مساعدت و کمک مورد نیاز'' را به این کشور ارائه کند.

مهدی تاج، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران در آذر ماه سال ۱۳۹۶ حتی از احتمال استفاده از امکانات ورزشی کیش در مسابقات جام جهانی قطر خبر داده بود: «با رئیس فدراسیون قطر صحبت داشتیم. شاید آنها در کیش روی زمین‌ها سرمایه‌گذاری کنند و در جام جهانی استفاده کنند.»مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی در حالی برای میزبانی از تماشاگران جام جهانی فوتبال اعلام آمادگی کرده‌اند که زنان در ایران همچنان با ممنوعیت ورود به ورزشگاه‌ها مواجه هستند.

از جمله جدیدترین موارد در این خصوص، در مسابقه روز ۹ فروردین تیم فوتبال ایران مقابل لبنان در ورزشگاه"امام رضا" در مشهد، محل برگزاری این دیدار، زنان پشت سد درهای بسته ماندند.

در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تصاویری منتشر شد که نشان می‌دهد با این زنان علاقمند به تماشای فوتبال، برخوردهایی صورت گرفته و از جمله به صورت برخی از آنها اسپری فلفل پاشیده شده است.

این در حالی است که شماری از این زنان حتی بلیط ورود به ورزشگاه را نیز تهیه کرده بودند.