مذاکره برای حل مسائل است/ باید از همه فرصت‌ها استفاده کرد

29/08/2019 09:21:00 ب.ظ

آذر منصوری: مذاکره برای حل مسائل است/ باید از همه فرصت‌ها استفاده کرد

آذر منصوری

آذر منصوری : مذاکره برای حل مسائل است/ باید از همه فرصت‌ها استفاده کرد

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: مذاکره برای حل مسائل است لذا باید از همه فرصت‌ها استفاده کرد تا وضعیت رفاه مردم را ارتقا دهیم قطعا میان رفاه و مذاکره ارتباط مستقیم دارد

این فعال سیاسی گفت: مرحوم یزدی در سخنرانی‌شان در اردیبهشت سال ۵۹ در بخش‌هایی از آن، می‌گویند اگر بخواهیم سیاست خارجی معناداری داشته باشیم مسائل داخلی را باید حل و اولویت‌ها را تعیین کنیم. تا زمانی که دکترین امنیت ملی تدوین نشده باشد، نمی‌توان از سیاست خارجی حرف زد.

وی با بیان اینکه یزدی معتقد است که استقلال در سیاست خارجی یک اصل غیرقابل خدشه است، اظهار داشت: عده‌ای یزدی را وابسته به غرب می‌دانستند و عده‌ای هم ایشان را سازش‌کار می‌دانند. یزدی معتقد است که سیاست خارجی را باید در زمان و مکان پیدا کرد. از نظر او هیچ کس دوست و دشمن ثابت ما نیست بلکه حرکت در منافع ملی است آنچه تعیین‌کننده است منافعی که است که در سایه تعامل با کشور ایجاد می‌شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

عراقچی: در فشار حداکثری مذاکره کنیم، مذاکره تسلیم استعباس_عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه «هیچ کشوری تحت فشار به مذاکره تن نمی‌دهد»، گفت: «هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نداریم» و «اگر زمانی که فشار_حداکثری وجود دارد مذاکره کنیم مذاکره_تسلیم است.»

ظریف: آمریکا برای مذاکره باید بلیت بازگشت به برجام را خریداری کندتهران- ایرنا- وزیر خارجه ایران صبح پنجشنبه گفت: ایالات متحده اگر بخواهد مذاکره کند باید به توافق هسته ای احترام بگذارد و بلیت بازگشت به برجام را بخرد.

ظریف:‌ آمریکا برای مذاکره با ایران بلیت برگشت به برجام را بخردمحمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران،‌ گفت واشینگتن برای مذاکره با تهران باید به توافق_هسته‌ای برگردد و «تروریسم اقتصادی» علیه مردم ایران را متوقف کند.

هایکو ماس: از تمایل بیشتر آمریکا برای مذاکره با ایران استقبال می‌کنیموزیر امور خارجه آلمان درباره تمایل آمریکا برای مذاکره: ما از نتیجه نشست جی‌7 در بیاریتز یعنی تمایل بیشتر آمریکا برای مذاکره استقبال می‌کنیم. همه از جمله ایران باید در راستای کاهش تنش در منطقه همکاری کنند و ما نیز می‌خواهیم به نوبه خودمان کاری انجام بدهیم

آلمان: از تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران استقبال می‌کنیمهایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، با ابراز خرسندی از نشانه‌هایی که بیانگر اراده واشینگتن برای مذاکره با تهران درباره توافق_هسته‌‌ای است، از همه کشورها از جمله ایران خواست تا نقش خود را برای خروج از بن‌بست کنونی ایفا کنند.

آمادگی برای سفرهای ریلی زائران اربعین/مذاکره با پاکستانی‌هامدیر عامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین آمادگی کامل داریم و با طرف پاکستانی نیز برای جابه‌جایی مسافران اربعین از پاکستان تا کربلا نیز مذاکره دو جانبه‌ای داشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، آذر منصوری عصر امروز در همایش «سیاست خارجی و دکترین امنیت ملی دکتر ابراهیم یزدی» به مناسبت دومین سالگرد درگذشت ابراهیم یزدی، با اعتراض به حذف سخنرانان اصلی این همایش گفت: بعد از اتفاقات سال ۸۸ با جمعی از زنان زندانی باخبر شدیم که دکتر یزدی هم بازداشت شدند و این خیلی باعث تاسف ما شد.ی با آمریکا نداریم» و «اگر زمانی که فشار حداکثری وجود دارد مذاکره کنیم، مذاکره تسلیم است و مذاکره واقعی نیست.محمد جواد ظریف در مصاحبه با خبرنگاران در کوالالامپور پایتخت مالزی که رسانه ها امروز آن را منتشر کردند، افزود: اگر آمریکا خواهان مذاکره است باید ابتدا به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ احترام بگذارد  و متعهد به اجرای آن شود.ایران را متوقف کند.

یکی از هم سلولی‌های ما که برای بازجویی رفته بود گفت دکتر یزدی در اتاق کناری بازجویی می‌شد. این چیزی نیست جز ادای تکلیم به مردم و دینم. او ساعاتی پیش از شرکت در این برنامه تلویزیونی، طی سخنانی در «مراسم اختتامیه همایش سازمان اطلاعات و امنیت خارجی در گام دوم انقلاب»، برجام را به نفع جمهوری اسلامی توصیف کرد و گفت: «اگر هر کس دیگری هم به جای دونالد ترامپ در آمریکا رییس‌جمهور بود از برجام خارج می‌شد. این فعال سیاسی گفت: مرحوم یزدی در سخنرانی‌شان در اردیبهشت سال ۵۹ در بخش‌هایی از آن، می‌گویند اگر بخواهیم سیاست خارجی معناداری داشته باشیم مسائل داخلی را باید حل و اولویت‌ها را تعیین کنیم.  وزیر خارجه ایران با توجه به پیشنهاد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت: ما تنها خواهان دیدار و گفت و گو با آمریکا نیستیم بلکه به دنبال دیداری موثر همراه با نتیجه هستیم. تا زمانی که دکترین امنیت ملی تدوین نشده باشد، نمی‌توان از سیاست خارجی حرف زد.» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین گفت: «ابزار اصلی آن‌ها برای مقابله با ایران حوزه اقتصادی است که با استفاده از اجماع جهانی و قعطنامه‌های سازمان ملل و تشدید تحریم‌ها به دنبال اقدامات خود بودند که آمریکا با امضای برجام این ابزار را هم از دست داد و در مقابل به تعبیر خودشان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را برای یک‌سال و عادی شدن فعالیت‌های هسته‌ای را برای ۱۰ سال به تاخیر انداختند. وی با بیان اینکه یزدی معتقد است که استقلال در سیاست خارجی یک اصل غیرقابل خدشه است، اظهار داشت: عده‌ای یزدی را وابسته به غرب می‌دانستند و عده‌ای هم ایشان را سازش‌کار می‌دانند. اگر آن‌ها بخواهند مذاکره کنند، باید تروریسم را رها کنند.

یزدی معتقد است که سیاست خارجی را باید در زمان و مکان پیدا کرد.» او همچنین درباره آنچه «فضاسازی‌های اخیر برای مذاکرات» خواند، گفت: «از نظر ما صورت مساله کاملا روشن است مذاکرات ما با اروپایی‌ها برای تحقق خواسته‌های ما در برجام است و هیچ مذاکره‌ای هم با آمریکا نداریم و این موضوع را بسیار صریح به همه آن‌ها گفته‌ایم. روحانی نیز در سخنانی در مراسم ساخت واحدهای مسکونی، بدون اشاره مستقیم به موافقت رئیس جمهوری آمریکا با ملاقات با او، اظهار کرد : ما آنهایی را که تحریم بر مردم روا داشتند و تروریسم اقتصادی را بر مردم ایجاد کردند، خاطرمان هست. از نظر او هیچ کس دوست و دشمن ثابت ما نیست بلکه حرکت در منافع ملی است آنچه تعیین‌کننده است منافعی که است که در سایه تعامل با کشور ایجاد می‌شود. این کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه تاکید ابراهیم یزدی بر صلح عادلانه است، تصریح کرد: ایشان پیمان اسلو در سال ۱۹۹۳ را صلح عادلانه نمی‌داند. هیچ کشوری تحت فشار تن به مذاکره نمی‌دهد» و «اگر زمانی که فشار حداکثری وجود دارد مذاکره کنیم، مذاکره تسلیم است نه مذاکره واقعی. ایشان تغییر نقش نیروهای خارجی در خاورمیانه در قرن بیستم را بررسی می‌کند و معتقدند آنها در دوران قبل و حین جنگ سرد، در سرکوب جنبش‌های مردمی فعال بوده‌اند. با احترام و تکریم، انقلاب و نظام و حقوق ملت ما را به رسمیت بشناسند و از خطاهایشان باز گردند. یزدی معتقد بود که این شیوه برخورد بعد از جنگ سرد دیگر ممکن نیست که دلیل آن انقلاب ارتباطات و الکترونیک بود.» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با بیان این‌که «حتی زمانی که فرانسه آقای ظریف را دعوت کرد تا در حاشیه اجلاس گروه هفت مذاکراتی را داشته باشیم شرط ما این بود که هیچ مذاکره و ملاقاتی با طرف و هیات آمریکایی ولو به صورت شانسی وجود نداشته باشد»، گفت: «از فرانسه تضمین گرفتیم که محل اقامت هیات ایرانی و محل مذاکرات به گونه‌ای طراحی شود که هیچ برخوردی ولو به صورت عبوری و شانسی با هیات آمریکایی وجود نداشته باشد.» ترامپ هم این هفته گفت در شرایط مناسب، حاضر است با رییس‌جمهوری ایران دیدار کند.

منصوری ادامه داد: ایشان معتقد بود همین انقلاب الکترونیک پرده آهنین در شوروی سابق و دیوار برلین را فروپاشید. اکنون تامین حقوق مردم تنها شیوه ثبات سیاسی درازمدت محسوب می‌شود.» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، گفت حرفی که حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، به امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، زد این بود که «اگر اروپایی‌ها خواهان حفظ برجام هستند باید امکان فروش نفت ما را فراهم کنند. وی با بیان اینکه دولت‌های غربی نمی‌توانند نسبت به محرومیت مردم نیمکره جنوبی بی‌تفاوت باشند، تصریح کرد: ایشان معتقد به دخالت این کشور نیست بلکه راهکار را عدم مداخله آنها نسبت به کشورهای در حال توسعه می‌داند. البته وی معتقد است که این مسئله منجر به قطع وابستگی دولت‌های خاورمیانه به خارج می‌شود که موجب می‌شود آنها یا سرنگون شده یا اقدام به اصلاح سیاست‌های خود کنند.» او درباره «گزینه دوم» هم گفت: «اگر اروپایی‌ها نمی توانند مجوزهای نفتی را برای خریداران نفت ایران از آمریکا بگیرند «خودشان آن میزان فروش نفت ما را به صورت خطوط اعتباری در اختیار ایران قرار دهند تا ایران بتواند مانند اینکه نفت خود را فروخته از آن اعتبارات برای تامین کالاهای مورد نیاز خود استفاده کند. قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت با تاکید با اینکه یزدی معتقد است با عمیق دموکراسی و دادن حقوق‌های سیاسی، امکان مشارکت و توسعه کشورها و همچنین ثبات سیاسی افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: تاکید یزدی بر تغییر نظام دسترسی محدود چه در امر سیاسی و چه امر اقتصادی از همین دیدگاه نشات می‌گیرد. تهران حق دارد تعهداتش را کاهش دهد ظریف همچنین در مورد کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در چارچوب برجام گفت که بعد از خروج واشنگتن، تهران حق دارد تعهداتش را در قالب توافق کاهش دهد.

منصوری با بیان اینکه نخستین اصل در دکترین امنیت ملی از نظر ایشان، حفظ موجودیت و تمامیت ارضی ایران است، ابراز داشت: از نظر او حفظ موجودیت و تمامیت ارضی از حفظ نظام‌ها مهم‌تر است؛ زیرا حکومت‌ها و دولت‌ها می‌آیند و می‌روند ولی این ایران است که باید باقی بماند. معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه اروپایی‌ها «یا می‌توانند مطالبات ما را تامین کنند و یا نمی‌توانند»، گفت: «این که در کنارش با آمریکایی‌ها مذاکره شود بحث جدایی است و اصلا به آن ورود نخواهیم کرد و آقای روحانی هم در این‌باره بسیار واضح صحبت کرد. از نظر او، هدف باید آن باشد همین تمامیت ارضی حفظ شود. وی نهادینه کردن حاکمیت ملی، حفظ منافع حیاتی کشور کاهش و فقدان تهدیدات خارجی نسبت به کیان کشور و منافع ملی را از دیگر اصول امنیت ملی دکترین امنیت ملی ابراهیم یزدی برشمرد و بیان کرد: از نظر یزدی، ما هیچ دشمن همیشگی نداریم در این چارچوب، هر مذاکره‌ای که موجب رشد کشور، افزایش رضایتمندی کشور و تامین استقلال کشور شود، باید از آن مذاکره استقبال کرد چراکه مجموعه کشورهای متحد ما بیش از چهار دهه است که از سیاست‌ درهای باز برای تقویت جی دی پی خود استفاده می‌کنند ولی ما از فرصت‌ها استفاده نکرده‌ایم. حوزه‌های بانکی، تجارت، حمل و نقل، کشتیرانی، سرمایه گذاری و حوزه بیمه از جمله این ۱۱ حوزه هستند اما «برای اینکه ۱۱ خواسته ایران انجام شود نخست باید کانال مالی و بانکی طراحی و اگر این قدم به درستی برداشته شود، می‌توانیم مسیر‌های دیگر را هم باز کنیم. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: مذاکره برای حل مسائل است لذا باید از همه فرصت‌ها استفاده کرد تا وضعیت رفاه مردم را ارتقا دهیم قطعا میان رفاه و مذاکره ارتباط مستقیم دارد. منصوری با بیان اینکه امنیت ملی از دو ناحیه تهدیدات و حملات خارجی و افزایش شکاف میان دولت و ملت تهدید می‌شود، یادآور شد: در روابط بین‌المللی سیالیت، پوپایی و نسبیت تعیین‌کننده است بنابراین از نظر وی، مطلق‌گرایی و مطلق‌بینی دیگر کارایی خود را از دست داده و اصرار بر آن تهدیدکننده است.» عراقچی تاکید کرد این‌که چگونه «خواسته ایران درباره فروش نفت محقق شود ایده‌های مختلفی مطرح است و آن‌ها [اروپایی‌ها] باید خودشان راهش را پیدا کنند..

در این شرایط، دوست و دشمن دائمی وجود ندارد. وی پراکندگی در عرصه سیاست خارجی را تهدیدکننده برشمرد و عنوان کرد: در هنگام اجرا در عرصه سیاست خارجی، تنها یک نهاد و آنهم وزارت امور خارجه باید به عنوان مسئول و مجری باید عمل کند.». تعدد دستگاه‌ها و سخنگویان مختلف، از دیدگاه یزدی برخلاف منافع ملی کشور است. این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران با بیان اینکه به اعتقاد من یزدی از نمونه‌های برجسته کسانی بود که در طول حیات خود دغدغه منافع ملی مصالح کشور و مردم را داشت و نمی‌توان این دغدغه را در هیچ شرایط نمی‌توان انکار کرد، گفت: مجموعه گفت‌وگوهای ایشان با گروه‌های مختلف و اهل گفت‌وگو بودن و استفاده از حداقل شرایط دموکراتیک از ویژگی‌های ایشان بود و تاکید بر ظرفیت‌های داخلی برای دموکرایزه کردن کشور از ایشان یک فعال سیاست‌ورز امیدوار ساخته بود .