مذاکرات اروپا و چین برای دیدار از اردوگاه‌های نگهداری مسلمانان اویغور

23/08/1398 04:33 ب.ظ

آغاز مذاکرات اروپا و چین برای دیدار از اردوگاه‌های نگهداری مسلمانان اویغور بیشتر بخوانید🔽

اتحادیه اروپا قصد دارد هیاتی را برای بازدید از اردوگاه‌های بازداشت مسلمانان اویغور به منطقه سین کیانگ چین بفرستد. در ماه مارس دولت چین، چند دیپلمات را برای بازدید دعوت کرد اما اتحادیه اروپا اعلام کرد که «زمینه‌سازی برای این سفر زمان‌بر است.

» اتحادیه اروپا همچنین در آن زمان ادعا کرد که چینی‌ها اجازه بحث و گفتگو درباره مسائل حقوق بشری در این منطقه را نمی‌دهند و بازرسان اجازه دیدار با شهروندان مسلمان این منطقه را نخواهند داشت.

جایزه حقوق بشر پارلمان اروپا، ساخاروف که معمولا به فعالان حقوق بشر در جهان تعلق می‌گیرد امسال به الهام توختی، شهروند اویغور چینی اهدا شد. یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در ماه آینده جلسات متعددی برای فراهم کردن این سفر با مقامات چینی برگزارخواهد شد.

وزارت خارجه چین در پاسخ به درخواست رسانه‌ها اعلام کرد که این کشور «به بازرسانی که بی طرف بمانند و با پیش داوری به موضوع مسلمانان این کشور نگاه نکنند» اجازه دیدار از سین کیانگ را می دهد. با این حال برخی از دیپلمات‌های اروپایی معتقدند که بعید است دولت چین اجازه بازرسی و دیدار دیپلمات های مستقل اروپایی از این منطقه را بدهد. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

انتقاد نتانیاهو از اتحادیه اروپا برای خودداری از تحریم‌ ایرانانتقاد نتانیاهو از اتحادیه اروپا برای خودداری از تحریم‌ ایران: درحالی که اتحادیه اروپا انتخاب می‌کند که به [مسیر] تحریم‌ها علیه ایران نپیوندد، محدودیت‌های اقتصادی- دیپلماتیک بر اسرائیل اعمال می‌کند

برچسب شناسایی صادرات اسرائیل از مناطق اشغالی به اروپا اجباری شد | DW | 12.11.2019دیوان عالی اروپا رای داد که محصولاتی که اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطین تولید می‌کند باید برچسبی بخورند که محل تولید آنها را برای خریداران در بازار اتحادیه اروپا روشن کند. این قانون قبلا فقط شامل مواد غیرغذایی می‌شد.

رهبر زندانی کاتالونیا می‌تواند از پارلمان اروپا درخواست مصونیت کندیک مشاور دیوان دادگستری اروپا روز سه‌شنبه ۱۲ نوامبر گفت رهبر جدایی‌طلب کاتالونیا که از زندان به عضویت پارلمان اروپا انتخاب شده است حق دارد از نمایندگان بخواهد تا مصونیت قضایی او را تایید کنند.

اروپا یک گام به استقلال تسلیحاتی از آمریکا نزدیک‌تر شدبررسی برنامه دفاعی، عملیات و توسعه سلاح‌ها در اروپا نشان می‌دهد که فرانسه در ۶۰ درصد از ۴۷ پروژه مشترک جاری اتحادیه نقش مهمی ایفا می‌کند، گر چه آلمان، ایتالیا و اسپانیا هم در اغلب این پروژه‌ها نقش دارند.

بریتانیا تا پیش از انتخابات دسامبر کمیسری به اتحادیه اروپا معرفی نخواهد کرددولت بوریس جانسون با عدم معرفی کمیسر اروپایی از تصمیم قاطع خود مبنی برخروج از اتحادیه اروپا تاکید می کند.

خیز چین برای ورود به تولید گلخانه‌ای زعفرانرقبای زعفران ایران در راه‌ند. آنهم در روزهایی که تحریم‌ها بر تجارت ایران سایه انداخته است. چین به تولید گلخانه‌ای زعفران روی آورده است و افغانستان نیز سالهاست که در این حوزه فعالیت دارد. با این حال کارشناسان می‌گویند که رقبای زعفران ایران در کوتاه مدت نمی‌توانند برای ایران تهدیدی باشند.

برخی از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا می‌گویند که کمیسیون اروپا در نظر دارد به‌زودی هیاتی را برای بازدید از مسلمانان ایغور به منطقه سین کیانگ در شرق چین بفرستد.

در ماه مارس دولت چین، چند دیپلمات را برای بازدید دعوت کرد اما اتحادیه اروپا اعلام کرد که «زمینه‌سازی برای این سفر زمان‌بر است.»

اتحادیه اروپا همچنین در آن زمان ادعا کرد که چینی‌ها اجازه بحث و گفتگو درباره مسائل حقوق بشری در این منطقه را نمی‌دهند و بازرسان اجازه دیدار با شهروندان مسلمان این منطقه را نخواهند داشت.

جایزه حقوق بشر پارلمان اروپا، ساخاروف که معمولا به فعالان حقوق بشر در جهان تعلق می‌گیرد امسال به الهام توختی، شهروند اویغور چینی اهدا شد.

یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در ماه آینده جلسات متعددی برای فراهم کردن این سفر با مقامات چینی برگزارخواهد شد.

وزارت خارجه چین در پاسخ به درخواست رسانه‌ها اعلام کرد که این کشور «به بازرسانی که بی طرف بمانند و با پیش داوری به موضوع مسلمانان این کشور نگاه نکنند» اجازه دیدار از سین کیانگ را می دهد.

با این حال برخی از دیپلمات‌های اروپایی معتقدند که بعید است دولت چین اجازه بازرسی و دیدار دیپلمات های مستقل اروپایی از این منطقه را بدهد.

یکی از مقامات اروپایی که نخواسته نامش فاش شود در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت: «سفر به منطقه سین کیانگ، محل سکونت میلیون ها شهروند مسلمان چینی بسیار بعید است که از سوی پکن عملی شود.»

فعالان سازمان های حقوق بشری می گویند دست کم یک میلیون مسلمان اویغور در اردوگاه های منطقه سین کیانگ در بازداشت هستند.

بازداشت و سرکوب اویغورها از سوی ایالات متحده و برخی از متحدان این کشورمحکوم شده است.

پکن هرگونه بدرفتای با اویغورها را تکذیب می کند. دولت چین می‌گوید که در این اردوگاه‌ها تنها اسلام گرایان افراطی نگاه داری می شوند تا نهایتا در بازداشتگاه «آداب بازگشت به جامعه چینی» را فرا بگیرند. تا کنون دیپلمات‌هایی از کشورهای متحد اصلی چین، از جمله پاکستان و روسیه به همراه چند خبرنگار از این کشورها موفق به بازدید از این اردوگاه ها شده‌اند.