مذاکرات صلح افغانستان؛ مطالبات طالبان، مواضع دولت و انتظارات آمریکا - BBC News فارسی

17/06/1399 07:51:00 ب.ظ

مذاکرات صلح افغانستان؛ مطالبات طالبان، مواضع دولت و انتظارات آمریکا

قرار است تا چند روز آینده مذاکرات مستقیم هیأت دولت افغانستان با گروه طالبان که به 'مذاکرات بین‌الافغانی' مسما شده است، آغاز شود. در این مطلب سکندر کرمانی، خبرنگار بی‌بی‌سی به مواردی اشاره می‌کند که ممکن است در این مذاکرات بین دو طرف از مباحث اصلی باشد. خلیلزاد و ملا برادر در روز امضای امضای موافقتنامه صلح آمریکا و طالبان قرار است تا چند روز آینده...

خلیلزاد و ملا برادر در روز امضای امضای موافقتنامه صلح آمریکا و طالبان قرار است تا چند روز آینده مذاکرات مستقیم هیأت دولت افغانستان با گروه طالبان که به "مذاکرات بین‌الافغانی" مسما شده است، آغاز شود. در این مطلب سکندر کرمانی، خبرنگار بی‌بی‌سی به مواردی اشاره می‌کند که ممکن است در این مذاکرات بین دو طرف از مباحث اصلی باشد.

مرحله جدید گفتگوهای صلح میان طالبان و دولت افغانستان روی "یک موافقنامه صلح واقعی" تمرکز خواهد داشت. مسئولان و همچنین مردم عادی در افغانستان امیدوارند که حد اقل روی یک آتش‌بس به عنوان یک اولویت بین دو طرف توافقی به دست بیاید اما به نظر می‌رسد طالبان مصممند تا زمان برآورده شدن خواسته‌های شان در میز مذاکره به جنگ ادامه دهند.

آنها به جنگ به عنوان بهترین اهرم فشار نگاه می‌کنند و در قسمت صادر کردن دستور برای توقف جنگ محتاطند، چرا که ممکن است آوردن دوباره آنها به میدان جنگ برای شان دشوار باشد یا این که امکان دارد با این کار جنگجویان این گروه به جذب شدن در صف‌های رقیب شورشی دیگر یعنی داعش متمایل شوند. headtopics.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

پادکست رادیویی دیدگاه: خالی کردن سطل ماست روی سر زنان به دلیل نداشتن حجاب گفت‌وگو با معین خزائلی

روز جمعه ۱۱ فروردین ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد فردی که از او با عنوان بسیجی یاد شده است، در شهر شاندیز مشهد سطل ماست را روی سر مادر و دختری که حجاب اجباری بر سر ندارند خالی می‌کند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان به تعویق افتادمذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان که قرار بود این هفته آغاز شود به زمان دیگری موکول شد. - خبرگزاری آناتولی

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان عازم دوحه شدنماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان به منظور تلاش برای آغاز مذاکرات صلح راهی دوحه پایتخت قطر شده است. - خبرگزاری آناتولی

اتحادیه اروپا و کانادا خواهان برقراری آتش‌بس از سوی طالبان شدند - BBC News فارسیاتحادیه اروپا و کانادا از طالبان خواسته‌اند تا به خواست مردم افغانستان و سازمان ملل برای قبول آتش بس فوری و همه جانبه پاسخ مثبت بدهد. در اعلامیه مشترک اتحادیه اروپا و کانادا آمده که میزان بالای خشونت‌ها در تضاد با روند صلح است. وزارت خارجه افغانستان نیز از این اعلامیه استقبال کرده است.

قاضی‌القضات طالبان رئیس هیات مذاکره‌کننده و عباس استانکزی معاون او تعیین شد - BBC News فارسیذبیح‌الله مجاهد، یک سخنگوی گروه طالبان در حساب توییتر خود نوشته که هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه ترکیب تیم مذاکراتی آن را تایید کرده و ریاست آن را به عهده 'شیخ مولوی عبدالحکیم' که قاضی‌القضات این گروه به شمار می‌رود، گذاشته و شیر محمد عباس استانکزی هم معاون تیم مذاکره‌کننده تعیین شده است.

دیدبان شفافیت افغانستان از 'فساد گسترده' در شورای ورزش کریکت خبر داد - BBC News فارسیتحقیق تازه دیدبان شفافیت افغانستان از فساد گسترده در شورای کریکت این کشور خبر داده است. در این گزارش آمده که این نهاد در مصارف خود فاقد شفافیت و حسابدهی است و انتخاب هیات مدیره آن به اساس سلایق سیاسی و انتخاب بازیکنان از سوی این هیات به اساس وابستگی‌های قومی انجام می‌شود. شورای کریکت گفته پس از مطالعه این تحقیق به آن پاسخ خواهد داد.

آمازون ارسال دانه‌های 'اسرارآمیز' را در آمریکا متوقف کرد - BBC News فارسیشرکت آمازون فروش بذر و دانه‌های 'اسرار آمیز' را که برای هزاران آمریکایی با پست فرستاده شده بود، ممنوع کرد. این بسته‌های مشکوک در چند هفته گذشته در آمریکا و بریتانیا باعث نگرانی شده بود.