مدل حمایت «آل تکثیر» از «آل کثیر» درست بود؟

06/10/2020 05:56:00 ب.ظ

ماجرا از آنجا شروع شد که عیسی آل کثیر بازیکن تیم پرسپولیس بعد از به ثمر رساندن گل در بازی مقابل پاختاکور ازبکستان، دوید و با انگشت سبابه دو دست، پوست کنار چشم‌هایش را کشید و چشم‌هایش را بادامی کرد.

عیسی_آل‌کثیر

به همان نسبتی که ایرانیان در حصار کوه‌ها از جنگ ابا داشته‌اند و در برابر جنگ هم حفظ شده‌اند، سال‌های سال است که استانداردهای فرهنگی ما هم اغلب در درون همین حصارها تعریف شده است! ماجرای محرومیت عیسی_آل‌کثیر نشان می‌دهد این رویه باید تغییر کند

ماجرا از آنجا شروع شد که عیسی آل کثیر بازیکن تیم پرسپولیس بعد از به ثمر رساندن گل در بازی مقابل پاختاکور ازبکستان، دوید و با انگشت سبابه دو دست، پوست کنار چشم‌هایش را کشید و چشم‌هایش را بادامی کرد.

***با اینکه در متون و باورهای بسیاری از مردم، ایران، چهارراه تمدن و مسیر اتصال غرب و شرق جهان به یکدیگر بوده است، اما این توصیف «توماس مور» - حقوقدان و سیاستمدار برجسته انگلیس در قرن شانزدهم - از ایران است که می‌گوید: «این قوم ... کم و بیش در حلقه‌ای از کوه‌ها زندگی می‌کنند، به آنچه خود تولید می‌کنند خرسندند و با مردم داد و ستد چندانی ندارند، بر اساس عرف سیاسی خود در پی گسترش مرزهایشان نیستند و کوه‌ها ... آنها را از هجوم بیگانه در امان می‌دارند، با کسی سر جنگ ندارند ...»

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

میگم سخت‌تون نباشه بعداز یه هفته...

آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه کالیفرنیا امسال بیش از ۱.۶ میلیون هکتار از اراضی جنگلی را سوزانده استآتش‌سوزی‌های بی‌سابقه کالیفرنیا امسال بیش از ۱.۶ میلیون هکتار از اراضی جنگلی را سوزانده است به گزارش آسوشیتدپرس، این رقم بی‌سابقه بیش از دو برابر رکورد پیشین کل مساحت سوخته در یک سال در ایالت کالیفرنیا است.

زوج استرالیایی یک سال پس از آزادی از ایران: بازجویان گفتند باید از ما تشکر کنید

معترضان رئیس‌جمهور سابق قرقیزستان را از زندان آزاد کردند

اصولگرایان موفق شدند جامعه را از برجام ناامید کنندعبدالله ناصری گفت: با توجه به نتایج انتخابات در سال‌های 92، 94 و 96 امور را طوری پیگیری می‌کنند که فضا برای یکدست شدن قدرت فراهم شود. در واقع اصولگرایان موفق شدند جامعه را از برجام ناامید کنند و پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای هم توانستند کارهایشان را پیگیری کنند.

چاووش‌اوغلو در باکو قول ادامه حمایت از جمهوری آذربایجان را دادوزیر خارجه ترکیه امروز (سه شنبه) گفت، حملات ارمنستان علیه اهداف غیرنظامی جمهوری آذربایجان جنایت علیه بشریت و نشان دهنده استیصال ارمنستان است. یاشاسین_الهام_علیف_یاشاسین_اردغان_یاشاسین_آزربایجان_یاشاسین_اتحاد_تورک_ملتی.ارمنستان جعلی مجبور به ترک سرزمینهای اشغالی آزربایجانست.تنهاراه آزادی قرباغ و سرزمینهای اشغالی ازربایجان باجنگ فراگیر غافلگیر کننده تورکان ممکن است ولاغیر روسیاهی به حکومت شئونیزم فارسی میماند

وزارت دفاع ترکیه: نیروهای مسلح آذربایجان 22 منطقه مسکونی را از اشغال ارمنستان آزاد کردند◀️وزارت دفاع ملی ترکیه: بنا به گزارش منابع موثق آذربایجان، نیروهای مسلح این کشور تا کنون 22 منطقه مسکونی را از اشغال ارمنستان آزاد کرده‌اند

بازی بعدی پرسپولیس مقابل النصر عربستان بود و ناگهان اعلام شد که «آل کثیر» به دلیل «اقدام نژادپرستانه»، 6 ماه محروم شده است.آتش‌سوزی جنگلی کالیفرنیا - ۱ اکتبر ۲۰۲۰ آتش‌سوزی‌های جنگلی کالیفرنیا در روز یکشنبه ۱۳ مهر، رکورد جدیدی را ثبت کرد.«جولی کینگ» و «مارک فیرکین»، زوج استرالیایی جهان‌گرد و وبلاگ‌نویس که سال گذشته در ایران بازداشت شدند، در تاریخ دهم مهر ماه با انتشار ویدیویی درباره بازداشت خود، روزهایشان در انفرادی و رفتار بازجویان‌ خود اطلاع‌رسانی کرده‌اند.معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی در قرقیزستان آلمازبگ آتامبایف رئیس جمهور سابق این کشور را از زندان فراری دادند.

حالا قسم و آیه از عیسی که من به عشق برادرزاده‌ام که چشم‌هایش این شکلی است آن کار را کرده‌ام و عدم پذیرش از AFC. به هر حال بازی بعدی با تیمی از «آل سعود» بود و «آل کثیر» هم بازیکنی کلیدی به شمار می‌آمد.۶ میلیون هکتار از اراضی جنگلی را سوزانده است. خشم یا هر چیز دیگری، فوتبال‌دوستان و عاشقان پرسپولیس‌ را از مشهور و غیرمشهور دست به کار کرد و نتیجه آن شد که بسیاری شروع کردند به «ترویج ادبیات عرب‌ستیزانه» و گروهی هم دست به «تکثیر» آل کثیر زدند و عکس‌هایی با چشم‌های بادامی‌شده منتشر کردند! *** با اینکه در متون و باورهای بسیاری از مردم، ایران، چهارراه تمدن و مسیر اتصال غرب و شرق جهان به یکدیگر بوده است، اما این توصیف «توماس مور» - حقوقدان و سیاستمدار برجسته انگلیس در قرن شانزدهم - از ایران است که می‌گوید: «این قوم . *** جولی کینگ و مارک فیرکین، در تابستان ۱۳۹۸ از سوی «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» در منطقه جاجرود، در نزدیکی تهران، بازداشت شدند.. یک سخنگوی اداره جنگل‌داری و حفاظت از آتش‌سوزی کالیفرنیا مساحت ۱.. با ورود معترضان به زندان، مقامات زندان مجبور به تحویل آلمازبگ آتامبایف رئیس جمهور سابق این کشور به معترضین شده‌اند.

کم و بیش در حلقه‌ای از کوه‌ها زندگی می‌کنند، به آنچه خود تولید می‌کنند خرسندند و با مردم داد و ستد چندانی ندارند، بر اساس عرف سیاسی خود در پی گسترش مرزهایشان نیستند و کوه‌ها . اداره جنگل‌داری و محافظت در برابر آتش‌سوزی کالیفرنیا روز یکشنبه در بیانیه ای گفت تاکنون، در فصل آتش‌سوزی تاریخی امسال، بیش از ۸۲۰۰ آتش‌سوزی موجب کشته‌ شدن ۳۱ نفر و سوختن «بیش از ۱. مارک در ابتدای حرف‌هایش می‌گوید، می‌خواهند یک سال پس از آزادی به سوال‌هایی مانند «چرا ما آن‌جا بودیم و چه کار می‌کردیم؟» پاسخ دهند... این آتش‌سوزی‌ها بیش از ۸۴۰۰ ساختمان را ویران کردند. آنها را از هجوم بیگانه در امان می‌دارند، با کسی سر جنگ ندارند . اما شب چهارم همه چیز برای آن‌ها عوض می‌شود و به اتهام جاسوسی از پارک به سلول انفرادی منتقل می‌شوند.. اداره جنگل‌داری و محافظت در برابر آتش‌سوزی کالیفرنیا روز یکشنبه در توئیتی نوشت که تمام آتش‌سوزی‌های بزرگ کالیفرنیا از زمان ثبت آتش‌سوزی‌ها در سال ۱۹۳۳ تاکنون، سالانه کمتر از ۱.

.» به همان نسبتی که ایرانیان در حصار کوه‌ها از جنگ ابا داشته‌اند و در برابر جنگ هم حفظ شده‌اند، سال‌های سال است که استانداردهای فرهنگی ما هم اغلب در درون همین حصارها تعریف شده است، نه بر اساس آنچه رسانه‌های لیبرال جریان اصلی تلاش می‌کنند به عنوان «جریان روز» جا بیندازند. این سازمان گفت با اعلام این که هنوز تا پایان فصل آتش‌سوزی‌ها زمان بسیار زیادی باقی مانده است، از مردم خواست که در فضاهای باز احتیاط کنند. تلاش‌مان را هم کردیم که بگویم چه کار می‌کنیم. مردم در مورد ترک و لر و کرد و گیلک و عرب و ....» جولی در این‌جا به کمک مارک می‌آید و می‌گوید: «همه وسایل‌مان را گشتند، انگار دنبال چیزی بودند.

جوک می‌گویند و شوخی می‌کنند.. ممکن است این جوک‌ها شامل توهین‌های قومی باشد و البته که قطعا مذموم است اما مردم ایران یکدیگر را یا حتی دیگرانی خارج از مرزهای سرزمینی این کشور را به دلایل قومی، نژادی و مذهبی نمی‌کشند. کسبه ای که به اقلیت‌های دینی تعلق دارند ناچار نیستند کسب و کار خودشان را در محله‌های منحصرا اقلیت‌نشین راه بیندازند و دور محله‌های مختلف شهرهای ما دیوار و خط زرد وجود ندارد. فقط یک مرد بود که گفت منتظر باشید. گاهی در برخی شهرها و محله‌ها با برخی مهاجران به خوبی مردم دیگر در شهرها و محله‌های دیگر رفتار نشده است اما خشونت‌هایی که رخ داده مقطعی بوده‌اند و به رویه تبدیل نشده‌اند. قطعا این خشونت‌ها محکومند و غیر قابل دفاع و باید اصلاح شوند اما در بیمارستان‌ها از پذیرش مهاجران خودداری نمی‌کنند و در سیستم حمل و نقل عمومی، مردم به اینکه کسی که روی صندلی نشسته کارت اقامت به همراه دارد یا نه، کاری ندارند! بیرون ایران اما رسانه‌ها به ایران و مردم ایران آنطور که توماس مور به ما نگاه کرده، نگاه نمی‌کنند.

وقتی «جریان» علیه تفکرات نژادپرستانه به راه می‌افتد، رسانه‌ها تلاش می‌کنند با ذره‌بین، مو را از ماست بیرون بکشند و گفتار و رفتارهایی که نشانه‌ای از برتری‌جویی قومی و نژادی را دارند، بزرگنمایی کنند تا بدون در نظر گرفتن سابقه موضوعاتی مانند نژادپرستی، مسائل را جهانی نشان دهند و مردم را به دو گروه ستمگر و تحت ستم تقلیل دهند. اما از مدارک مان مشخص بود که ما چه کسانی هستیم و چه کار می‌کنیم، ولی آن‌ها فکر می‌کردند ما اشخاص دیگری هستیم. نتیجه چنین رویکردی حساس‌شدن تمام نهادهای بین‌المللی به هر آن چیزی است که بتوان از آن برداشتی دوگانه داشت. در نتیجه این نگاه است که محرومیت در مرزهای ایران، تبعیض قومیتی خوانده می‌شود و این مساله که در قلب ایران هم اوضاع خیلی بهتر از مناطق مرزی نیست، کسی را قانع نخواهد کرد و در حالی که فوتبالیست‌هایی از تمام شهرهای ایران و با هر لهجه و گویشی در تیمی متعلق به منطقه جغرافیایی غیر از منطقه‌ای که به دنیا آمده‌اند بازی می‌کنند و تشویق می‌شوند، یکباره در فوتبال ایران همه «کاشف نژادپرستی» می‌شوند. با این مقدمه نسبتا طولانی می شود به سراغ جنجال اخیر بر سر شادی پس از گل عیسی آل کثیر رفت. مارک درباره وضعیت سلولش می‌گوید که فقط چند پتو داخل سلول بوده است و طی روز یک بار اجازه داشته‌اند برای ۱۵ دقیقه همراه با مامور به حیاط کوچکی بروند. در یک روز عادی در یک جامعه نژادپرست، فارس را مجوس می‌نامند و حق حمله به دیگران را برای خودشان محفوظ می‌دانند اما در جامعه ایران، کسی آل کثیر را به دلیل «عرب» بودن تحقیر نمی‌کند، تیموریان را به دلیل «ارمنی» بودن از سر میز غذا بلند نمی‌کند و وریا غفوری را به دلیل «سنی» بودن نمی‌آزارد.

با این حال شناختی که ما از خودمان داریم و روایتی که برای معرفی خودمان استفاده می‌کنیم، همه ماجرا نیست. کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) شادی بعد از گل آل کثیر را توهین نژادی تلقی می‌کند و او را محکوم و محروم می‌کند. قاضی به آن‌ها می‌گوید اتهام جاسوسی در پرونده حذف شده، اما اتهام «فیلم‌برداری از تاسیسات اتمی» اضافه شده است. حرکت آل کثیر، رفتاری نژادپرستانه برای توهین به قومیت خاوری، هزاره‌های ساکن ایران، مردم ترکمن و ...» جولی می‌گوید: «پس از آن بازجو گفت باید از ما تشکر کنید که ما شما را از اعدام و یا ۱۰ سال زندان نجات دادیم و الآن حکم فقط سه سال زندان شده است.

نبود اما حساسیت‌های بیرون ایران خودشان را به ما تحمیل می‌کنند! کنفدراسیون فوتبال آسیا، رفتار آل کثیر را توهین نژادی تلقی می‌کند و توضیح‌دادن در این مورد مشکلی را حل نمی‌کند. چطور می‌توانستیم از این محرومیت جلوگیری کنیم؟ کافی بود در خانواده کسی باشد که به ما بگوید مردم بیرون از خانه همه دقیقا مثل ما فکر نمی‌کنند. آدم‌های مشهور، چهره‌های عمومی، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و هر کسی که ممکن است روزی در تلویزیون و خیابان شناخته شوند، بیش از آب و نان و سقف بالای سرشان به مشاور رسانه‌ای احتیاج دارند. پس از انتقال به بند عمومی اجازه استفاده از تلفن را می‌یابند و با سفارت تماس می‌گیرند. کار مشاوران رسانه‌ای تنها این نیست که روزنامه‌نگاران را دست به سر کنند و حساب‌های اینستاگرام را مدیریت کنند. کار آنها این است که به افرادی که برایشان کار می‌کنند تذکر دهند که تک‌تک عبارت‌ها و رفتارهایشان در رسانه‌ها چطور قضاوت می‌شود، چطور بازتاب پیدا می‌کند و به چه عواقبی ختم می‌شود.

باشگاهی به بزرگی پرسپولیس هنوز از چنین منطق ساده‌ای برخوردار نیست. بعدتر به ما گفتند که به خانه می‌روید. البته که بعید است عموم سیاستمداران، چهره‌های عمومی، فرهنگی و هنری، ورزشکاران و ... او در ادامه می‌گوید متاسفانه هنوز زندانیان خارجی دیگری در زندان‌های ایران باقی مانده‌اند. هم از این منطق ساده برخودار باشند؛ در نتیجه معلوم نیست تا کی باید هزینه تکرار این اشتباهات را در عرصه عمومی پرداخت کنیم.

اوضاع البته بدتر از این هم می‌شود. چندی پیش بعد از اینکه یک ضربه اشتباه توپ «نواک جوکویچ» مرد شماره یک تنیس جهان با داور خط بازی یک‌چهارم نهایی در اوپن آمریکا برخورد کرد و باعث آسیب‌دیدگی داور شد، شاهد یک رفتار رسانه‌ای درست از او بودیم که می‌توان آن را الگو قرار داد. جولی کینگ و مارک فیرکین  از سال ۲۰۱۷ در وبلاگی با نام  Way Overland درباره سفرهای خود می‌‌نویسند. چند ساعت بعد از برخورد اشتباه، جوکویچ در یک پست اینستاگرامی بدون توضیح و بهانه از داوری که باعث صدمه به او شده بود، اوپن آمریکا، هواداران و خانواده‌اش بابت اشتباهی که کرده بود عذرخواهی کرد و گفت تلاش می‌کند از این ماجرا درس بگیرد تا انسان بهتری باشد. اینجا اما به محض اعلام محرومیت آل کثیر، از چهره‌های شناخته‌شده مطبوعاتی و عمومی گرفته تا کاربران عادی شروع کردند به تندی با «اعراب» و مساله محرومیت آل کثیر را به نفوذ عربستان در کنفدراسیون کشیدند و بعد از پیروزی پرسپولیس، از هیچ توهینی به «عربیت» کوتاهی نکردند! گروه دیگری هم با تکرار رفتاری که از طرف کنفدراسیون نژادپرستانه علامت‌گذاری شده بود، با بهانه «حمایت از آل کثیر» خوراکی برای تاکید بیشتر بر تصویر «ایرانیان نژادپرست» در اخیار دیگران قرار دادند؛ بدون توجه به اینکه حتی اگر، اگر و اگر، در ماجرای محرومیت آل کثیر نشانه‌هایی از نفوذ عربستان در کنفدراسیون وجود داشته باشد، باز هم باید توجه داشت که ممکن است برخی از مردم جهان، واقعا رفتار آل کثیر و کسانی که به حمایت از او برخاسته‌اند را نژادپرستانه بدانند و احترام به حساسیت‌های آنهاست که از ما مردم بهتری می‌سازد، نه لجبازی و اصرار بر تغییر مسیر رودخانه. انتهای پیام . «کایلی مور گیلبرت»، دیگر شهروند استرالیایی است که در مهر ماه ۱۳۹۷ در فرودگاه و در راه بازگشت به استرالیا بازداشت شد و علی‌رغم پایان بازجویی‌ها و صدور حکم قطعی هم‌چنان پس از یک سال بازداشت، در سلول انفرادی «بند دو الف زندان اوین» به سر می‌برد و ماموران حفاظت اطلاعات سپاه به دلایل نامشخص از انتقال او به بند عمومی ممانعت می‌کنند.