ایزدی, زنان ایزدی, عفرین

ایزدی, زنان ایزدی

مدافعان حقوق بشر: به پاکسازی قومی ایزدی‌ها و دیگر اقوام در شمال سوریه پایان دهید | DW | 03.06.2020

انجمنی حقوق بشری از حملاتی به اقلیت ایزدی در منطقه عفرین در شمال سوریه خبر می‌دهد. این منطقه از ۲۰۱۸ در کنترل ترکیه است. مدافعان حقوق بشر خواستار خروج ترکیه و نیروهای اسلام‌گرای وابسته به این کشور از شمال سوریه شده‌اند.

03/06/2020 03:14:00 ب.ظ

'انجمن حمایت از اقوام در معرض خطر' در شهر گوتینگن آلمان اعلام کرد، در جریان درگیری میان گروهای شبه نظامی اسلام‌گرای وابسته به ترکیه با یکدیگر، در هفته گذشته مشخص شده است که گروه حمزه (گروه شبه‌نظامی عرب سنی)، زندان‌های مخفی زنان در عفرین را در دست دارد.

انجمنی حقوق بشری از حملاتی به اقلیت ایزدی در منطقه عفرین در شمال سوریه خبر می‌دهد. این منطقه از ۲۰۱۸ در کنترل ترکیه است. مدافعان حقوق بشر خواستار خروج ترکیه و نیروهای اسلام‌گرای وابسته به این کشور از شمال سوریه شده‌اند.

روز چهارشنبه (سوم ژوئن)"انجمن حمایت از اقوام در معرض خطر" در شهر گوتینگن آلمان اعلام کرد، در جریان درگیری میان گروهای شبه نظامی اسلام‌گرای وابسته به ترکیه با یکدیگر، در هفته گذشته مشخص شده است که گروه حمزه (گروه شبه‌نظامی عرب سنی)، زندان‌های مخفی زنان در عفرین را در دست دارد.

اختلال شدید در اینترنت ایران همزمان با ترندشدن هشتگ «اعدام نکنید» در توئیتر «اعدام‌ نکنید» هشتگ نخست جهان حکم اعدام معترضان آبان‌ماه؛ اختلال در اینترنت همزمان با طوفان توییتری | DW | 15.07.2020

در جریان عملیات ارتش ترکیه در عفرین، ارتش آزاد سوریه و نیروهای مسلح ترکیه در ۱۸ مارس ۲۰۱۸ کنترل شهر را به دست گرفتند.در عکس‌هایی که در اینترنت منتشر شده است به گفته کمال زیدو، کارشناس خاورمیانه این انجمن حقوق بشری،"پنج زن کرد و در میان آنها یک ایزدی" زندانی شناسایی شده‌اند. این فعال حقوق بشری می‌گوید: «اسلام‌گرایان سوری طرفدار ترکیه در سکوت خبری، کارزاری برای بیرون راندن جمعیت ایزدی از عفرین به راه انداخته‌اند. این اسلام‌گرایان زنان را می‌ربایند، غیرنظامیان را می‌کشند و خانه‌ها و زیارتگاه‌های آنان را تخریب می‌کنند.» 

نادیه مراد: تمامی ارامنه و ۱۲۰۰ کرد مسیحی گریخته‌اندنادیه مراد، دارنده جایزه صلح نوبل و سفیر ویژه سازمان ملل برای عزت نجات‌یافتگان قاچاق انسان، این سوءرفتار را محکوم کرده است.نادیه مراد که کرد و از اقلیت دینی ایزدی اهل روستایی در سنجار استان موصل عراق است، خود یکی از قربانیان داعش بوده. او در سال ۲۰۱۸ به پاس مبارزه علیه خشونت جنسی و استفاده از آن در جنگ‌ به عنوان سلاح، به همراه دنیس موکویگی برنده جایزه نوبل صلح شد.

مراد خواستار بررسی‌های بین‌المللی در مورد"رفتار غیرانسانی با زنان" در عفرین شده است. این فعال حقوق بشری معتقد است که جامعه جهانی برای توجه دادن به این جنایت دست به اقدام کافی نزده است. به گفته نادیه مراد، پس از اشغال منطقه توسط ترکیه و اسلام‌گرایان سوری هوادار ترکیه، تمامی ارامنه و تقریبا ۱۲۰۰ کرد مسیحی از عفرین گریخته‌اند.

سفیر سازمان ملل در حوزه نجات‌یافتگان از قاچاق انسان می‌افزاید، نسبت جمعیت کردها بعلاوه ایزدی‌ها و علوی‌ها و مسیحیان از ۹۶ درصد به ۳۵ درصد کاهش یافته است. به گفته او دست کم ۳۰۰ هزار کرد، از این منطقه فرار کرده و آواره شده‌اند. مراد می‌گوید، بسیاری از آنها در اردوگاه‌هایی در شمال حلب زندگی می‌کنند، اردوگاه‌هایی که به گفته او ارتباطشان با جهان بیرون کاملا قطع شده است.

به پاکسازی قومی ایزدی‌ها و دیگر اقوام باید پایان داد" به گفته‌ی زیدو، کارشناس خاومیانه این انجمن حقوق بشری، زیارتگاه‌های ایزدی‌ها و علوی‌ها و همچنین آرامگاه‌های کردهای مسلمان به علاوه‌ی ویرانه‌های باقیمانده‌ از آثار تاریخی تخریب و غارت شده‌اند.  

اتحادیه‌ها و انجمن‌های ایزدی در سراسر جهان خواستار اعمال فشار بیشتر بر ترکیه برای خروج نیروهای ترکیه و همه گروه‌های اسلام‌گرای مسلح در عفرین و دیگر مناطق شمال سوریه شده‌اند. این فعال حقوق بشری می‌گوید: «پاکسازی قومی ایزدی‌ها و دیگر اقوام در این منطقه باید پایان بپذیرد.» 

با وجود فیلتر توییتر و اختلال در اینترنت؛ هشتگ اعتراضی #اعدام_نکنید ترند جهانی شد شرکت آمریکایی مدرنا: نتایج مرحله جدید آزمایش واکسن کرونا بر انسان رضایت‌بخش است بازتاب جهانی اعتراض به حکم اعدام سه معترض آبان‌ماه در توئیتر؛ ثبت بیش از چهار میلیون توئیت

او خواستار حضور تیم بازرسی سازمان ملل متحد در منطقه برای ارزیابی وضعیت و ثبت جنایات علیه غیرنظامیان شده است. زیدو همچنین خواستار ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم آسیب‌دیده این مناطق شده است. ادامه مطلب: DW فارسی »

اينا همونايي نيستن كه چند وقت پيش براي اينكه حقوق نگرفته بودن، دست از جنگ كشيده بودن؟

«بدون عدالت صلحی در کار نیست»؛ بازداشت معترضان به نژادپرستی در واشنگتنگروهی از مأموران شعار راهپیمایان را به خودشان برگردانده و به آنها می‌گفتند: «برو عقب». مگه نمیگفتن ما طرفدار آزادی بیان هستیم پس کجا شد اون آزادی اقا یه سوال این یورونیوز فارسی را چین اداره میکنه یا اروپا؟؟؟؟؟؟؟؟ درست برعکس ایران ؟! با توجه به فیلم زیر ،چه برخوردی با این جماعت باید کرد؟ اگر در ایران بود که رگبار و گلوله و چماق و تجاوز و کهریزک بود

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 4100 نفر رسیدشمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان با شناسایی 87 مورد جدید به 4100 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

ترکیه: از حقوق خود در مدیترانه شرقی دفاع می‌کنیموزارت امور خارجه ترکیه بر دفاع از حقوق کشور در مدیترانه شرقی تاکید کرد. - خبرگزاری آناتولی

بی‌اطلاعی ظریف از انتقادات اروپا درباره نقض حقوق بشر در امریکا

افزایش دما در شمال کشورافزایش دما در شمال کشور مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش نسبی دما در نوار شمالی کشور طی روزهای پایانی هفته و وزش باد شدید در نوار شرقی خبر داد.

پتانسیل بالای وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال کشورمدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها: *رطوبت هوا در جنگل‌های هیرکانی شمال کشور بشدت کاهش پیدا کرده *شرایط جوی در جنگل‌های شمال به گونه‌ای است که پتانسیل وقوع آتش‌آسوزی بسیار بالا رفته است *گردشگران به هیچ عنوان اقدام به روشن کردن آتش در جنگل نکنند ازجنگلها ازطریق مردم بایدبهره برداری شودتاصمن تامین نیازانهاازاتش سوزیهای ناشی ازانباشت چوب وبرگهای خشک جلوگیری شود.