مخمصه یک پست؛ صبا کمالی در معرض اتهام سب‌النبی | DW | 12.09.2019

12/09/2019 04:37:00 ب.ظ

بازیگر سینما بابت پستی که 'توهین به ساحت امام حسین' تلقی شده، عذر خواسته است. دبیر 'ستاد احیای امر به معروف' اما بحث 'سب النبی' را پیش کشیده و می‌گوید مرور پست‌های قبلی او نشان می‌دهد که مسئله از روی غفلت نبوده است.

صبا کمالی, دختر آبی

بازیگر سینما بابت پستی که 'توهین به ساحت امام حسین' تلقی شده، عذر خواسته است. دبیر ' ستاد احیای امر به معروف ' اما بحث 'سب النبی' را پیش کشیده و می‌گوید مرور پست‌های قبلی او نشان می‌دهد که مسئله از روی غفلت نبوده است.

بازیگر سینما بابت پستی که 'توهین به ساحت امام حسین' تلقی شده، عذر خواسته است. دبیر ' ستاد احیای امر به معروف ' اما بحث 'سب النبی' را پیش کشیده و می‌گوید مرور پست‌های قبلی او نشان می‌دهد که مسئله از روی غفلت نبوده است.

مخمصه یک پست؛ صبا کمالی در معرض اتهام سب‌النبیبازیگر سینما بابت پستی که"توهین به ساحت امام حسین" تلقی شده، عذر خواسته است. دبیر"ستاد احیای امر به معروف" اما بحث"سب النبی" را پیش کشیده و می‌گوید مرور پست‌های قبلی او نشان می‌دهد که مسئله از روی غفلت نبوده است.

صبا کمالی، بازیگر تلویزیون و سینماخبرگزاری فارس روز چهارشنبه ۲۰ شهریور (۱۲ سپتامبر) از صدور حکم جلب صبا کمالی، هنرپیشه سینما و تلویزیون، به اتهام"اهانت به ساحت امام حسین" خبر داد. خانم کمالی در پستی اینستاگرامی، در مکالمه‌ای تخیلی با امام سوم شیعیان، نوشته بود که دارد به مراسم سوگواری دختر آبی می‌رود. این استوری جنجال آفرین شد. رسانه‌های نزدیک به سپاه و محافل امنیتی، موضوع را با عناوینی چون"هتاکی شرم‌آور صبا کمالی" پوشش دادند و او را بازیگر دست چندم خواندند. 

ادامه مطلب:
DW فارسی »

"رسانه داعشی بن‌سلمان" و شبکه سلطنتی انگلیس؛ پاسخ ملت متحد ایران علیه آشوب‌گری‌تان را دیدید؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

زنی که «نیمار» را به تجاور متهم کرده بود، خودش به فریبکاری و اخاذی متهم شدزنی که «نیمار» را به تجاور متهم کرده بود، خودش به فریبکاری و اخاذی متهم شد به گزارش شبکه خبری «فاکس»، مدل جوان برزیلی «ناجیلا ترینداده» مدعی شده بود، نیمار ماه مه گذشته در هتلی در شهر پاریس، به او تجاوز کرده است.

'پای زنان که به میان می‌آید فیفا خود را به ندانستن می‌زند' | DW | 12.09.2019سرنوشت سحر خدایاری بازتاب گسترد‌ه‌ای در رسانه‌ها و مطبوعات جهان داشته است. یوشا وبر، مفسر ورزشی دویچه‌وله معتقد است فیفا طوری رفتار می‌‌کند که انگار نمی‌د‌انسته که زنان ایران چهل سال است که تحت تبعیض هستند.

روحانی به مکرون: استحکام برجام به نفع همه جهان است | DW | 11.09.2019روحانی در تماس با مکرون از آمادگی ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی به شرط نهایی شدن توافق‌ها با اروپا خبر داد. او مذاکره با ۱+۵ را مستلزم لغو تحریم‌ها دانست و برجام را فرصت بزرگی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری همگان خواند.

بیگدلی: برکناری بولتون به نفع ایران و به ضرر اسرائیل و عربستان است

منع ورود زنان به ورزشگاه‌ها؛ فیفا به زودی هیاتی به ایران می‌فرستد | DW | 12.09.2019درگذشت ' دختر آبی ' بازتابی گسترده در جهان داشته است. شماری از دست‌اندرکاران جهان ورزش از فیفا خواسته‌اند در ارتباط با رفع محدودیت‌های ناظر بر حضور زنان در استادیوم‌‌ها در ایران اقدام کند. فیفا هیاتی را به ایران می‌فرستد.

بن رودز: ترامپ می‌خواهد به توافقی بازگردد که از آن خارج شده بودمشاور امنیت ملی اوباما، در واکنش به امکان کاهش تحریم‌های ایران از سوی ترامپ نوشت: ترامپ حالا می‌خواهد تحریم‌ها را کاهش دهد تا یک نشست [با رئیس جمهور ایران] برگزار کند و به یک توافقی بازگردد که آن را ترک کرده بود؛ توافق هوشمندانه‌ای است.

ایران مخمصه یک پست؛ صبا کمالی در معرض اتهام سب‌النبی بازیگر سینما بابت پستی که"توهین به ساحت امام حسین" تلقی شده، عذر خواسته است.درگذشت «دختر آبی» بعد از خودسوزی| بالاخره بقیه ورزشکاران و سلبریتی‌ها واکنش نشان دادند جمهوری اسلامی به زنان اجازه حضور در ورزشگاه را نمی دهد.پس از مرگ غم‌انگیز سحر خدایاری و واکنش گسترد‌ه رسانه‌ها و مطبوعات ورزشی به سرنوشت این زن جوان ایرانی، فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کرده هیئتی به ایران می‌فرستد.رئیس جمهوری ایران، عصر چهارشنبه ۲۰ شهریور (۱۱ سپتامبر) با همتای فرانسوی خود گفت‌وگوی تلفنی کرده است.

دبیر"ستاد احیای امر به معروف" اما بحث"سب النبی" را پیش کشیده و می‌گوید مرور پست‌های قبلی او نشان می‌دهد که مسئله از روی غفلت نبوده است. صبا کمالی، بازیگر تلویزیون و سینما خبرگزاری فارس روز چهارشنبه ۲۰ شهریور (۱۲ سپتامبر) از صدور حکم جلب صبا کمالی، هنرپیشه سینما و تلویزیون، به اتهام"اهانت به ساحت امام حسین" خبر داد. ماجرای خودسوزی سحر خدایاری که ۱۱ شهریور مقابل یکی از مراجع قضایی در تهران در اعتراض به اتهامش درباره ورود به ورزشگاه خودسوزی کرده بود، پس از گذشت یک هفته حالا مورد توجه چهره های سرشناس در ایران قرار گرفته است. خانم کمالی در پستی اینستاگرامی، در مکالمه‌ای تخیلی با امام سوم شیعیان، نوشته بود که دارد به مراسم سوگواری دختر آبی می‌رود. اما فدراسیون جهانی فوتبال ۹ روز زمان نیاز داشت تا به این حادثه که حال سایه آن بر جهان فوتبال سنگینی می‌کند، واکنش نشان دهد. این استوری جنجال آفرین شد. از جمله «وریا غفوری» کاپیتان تیم استقلال در یک پست در واکنش به خودسوزی سحر خدایاری نوشته بود که «کاش یک اتحاد همگانی داشتیم که خانمها به حقشون که ورود با احترام به استادیوم های فوتبال است میرساندیم. رسانه‌های نزدیک به سپاه و محافل امنیتی، موضوع را با عناوینی چون"هتاکی شرم‌آور صبا کمالی" پوشش دادند و او را بازیگر دست چندم خواندند.» به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، روحانی در گفت‌وگو با رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرده که لازم است اتحادیه اروپا و به خصوص فرانسه نقش خود را برای حفظ برجام به خوبی ایفا کنند.

  این بازیگر نوشته بود: «غذا نذری گرفتم؟ آرزو کنم برآورده کنی؟ شوخی می‌کنی. از جمله این واکنش‌ها پست علی کریمی فوتبالیست سرشناس ایرانی در اینستاگرام است. اما حال تنها بحث دولت، سیستم قضایی و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی نیست که به تصویر متحجر جدایی جنسیتی و نقش زن و مرد چسبیده‌اند.... ببین امام حسین من مثل سابق دیگه حوصله این پارتی‌های شبانه رو ندارم خیلی وقته مشکلات بزرگتر از مراسم تو، توی مغزمه. این فدراسیون چند میلیارد دلاری طوری خود را به ندانستن زده که انگار هیچ‌کاری از دستش برنمی‌آید و جرأت ندارد بیش از چند درخواست شفاهی از تهران مطرح کند.. تا اطلاع ثانوى استاديوم [ممنوع]. بولتون تندترین مواضع علیه جمهوری اسلامی را داشت اما وزیر امور خارجه آمریکا گفته که برکناری او به معنای تغییر سیاست‌های ترامپ نیست.

. فکر می‌کنی خودت و یارانت شهید شدین، ما فوری آزاده شدیم؟.» علی پروین اسطوره پرسپولیس نیز در صفحه اینستاگرام خود با تصویر سیاه از استادیوم آزادی خطاب به دختر آبی نوشت روحت شاد. فدراسیون فوتبال پاکستان هم به دلیل توقیف دارایی فدراسیون در پرونده تخلف اداری معلق شد... روحت شاد» اما باشگاه استقلال نیز با انتشار بیانیه‌ای درگذشت این «هوادار استقلال» را به خانواده سحر تسلیت گفت. عدالت و خداپرستی و انسانیت بر جهان حاکم شد؟!.. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز سه شنبه ایران را به عدم همکاری با آژانس متهم ساخت و از فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی عمیق کرد.

. همچنین آندو تیموریان فوتبالیست سابق استقلال نیز در استوری خود نوشت: «روزی نام یکی از ورزشگاه های بزرگ پایتخت دختر آبی خواهد بود...» در بین بازیگران ایرانی نیز آناهیتا همتی، پوریا پورسرخ، مهناز افشار، سیامک انصاری ، مهدی ماهانی و جعفر پناهی از جمله هنرمندانی بودند که از سحر خدایاری نوشتند. تازه کلی جوونای از تو و یارانت جوونتر و زیباتر و رشیدتر هم دادیم رفت، بازم جهان آباد نشد. الانم فرصت ندارم بیشتر از این باهات مکالمه کنم. برخی خبرنگاران هم که به بیمارستان مراجعه کرده بودند با جمله «این پرونده امنیتی است» مواجه شدند. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته که گاز دهی به سانتریفوژهای پیشرفته از محورهای اصلی سومین مرحله کاهش تعهدات برجامی ایران است.

.. جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است.. باید برم برای مراسم دختر آبی دختر آبی کیه؟ آه ... ترامپ روز نهم سپتامبر بار دیگر اعلام کرد که هیچ مخالفتی با دیدار رو در رو با حسن روحانی ندارد.

.. بماند...» در همین زمینه:.

. فقط بدون از تو مظلومتره....

امام حسین فعلا خداحافظ.....

بعدا بهت میگم این روزها چه خبره» پس از انتشار خبر حکم بازداشت، صبا کمالی با پاک کردن نوشته‌اش، از کسانی که احساسات مذهبی‌شان جریحه‌دار شده، عذر خواست و پست جدیدی به عنوان توضیح گذاشت. او این بار نوشت: «به علت کج‌فهمی، بی‌سوادی، متعصب بودنِ بدون تفکر، اطلاع نداشتن از اصول نمایشنامه‌نویسی که رشته اول تحصیلی منه، به علت بیماری افرادی از جامعه که چه بسا حقوق بگیرانِ جیره‌خوارِ دشمنان ایران باشند، نسبت‌های بس ابلهانه به من زدند و من رو بدون اعتقاد معرفی کردند؛ و از کامنت‌هایی که گذاشتند متوجه شدم. اتفاقا بسیار بی‌وجدان هم هستند...

» خانم کمالی با گلایه از کسانی که او را دشمن مذهب و بی‌اعتقاد معرفی کردند نوشت: «در نمایشنامه، ما حتی با خدا جدل می‌کنیم و حتی دعوا. این‌که دیگران امامان رو از خدا بالاتر می‌دونند، خودشون می‌دونند چرا... » جلیل محبی، دبیر ستاد احیای امر به معروف، تلویحا صبا کمالی را به"سب نبی" متهم کرده و در واکنش به عذرخواهی او نوشته است: «مطابق ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی هر گاه متهم به سب، ادعا کند که اظهاراتش از روی اکراه، غفلت، سهو یا در حالت مستی و غضب و سبق لسان یا بدون توجه به معانی کلمات یا نقل قول از دیگری بوده‌، ساب النبی محسوب نمی‌شود.

» محبی با این مقدمه، عنوان کرده که پس از بررسی همه پست‌های اینستاگرامی صبا کمالی هیچ کدام از موارد یاد شده محتمل نیستند. سب‌النبی به معنی توهین و اهانت به مقدسات اسلام است. ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی می‌گوید: «هر کس به مقدسات اسلام یا هر یک از انبیا یا ائمه طاهرین یا حضرت صدیقه طاهره اهانت نماید، اگر مشمول حکم ساب النبی باشد اعدام می‌شود و در غیر این صورت به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.» یکی از کاربران توییتر در واکنش به توضیح صبا کمالی نوشته است: «غلط کردم به زبان هنرمندی..

.» کاربری اما ذیل توییت جلیل محبی گفته است: «به جای بازداشت و ارعاب ما هم حرف خودمان را بزنیم. بترسیم از روزی که گر حکم شود که مرتد گیرند، در شهر هر آن چه هست گیرند.» شهروند دیگری از محبی پرسیده است: «شما حقوقدانید. قاضی و بازجو و مامور اطلاعات هم هستید؟» یکی دیگر از کاربران توییتر می‌نویسد همه می‌دانیم صبا کمالی زیر چه فشاری مجبور به عذرخواهی شده است: «همه‌اش میگیم چرا سلبریتی‌ها ساکت هستن و بامرام نیستن.

وقتی هم که سلبریتی‌ها اعتراض می‌‌کنن حمایت‌شون که نمی‌کنیم، حتی میریم زندگیشو شخم می‌زنیم تا مدرکی پیدا کنیم که بگیم اینکه از خودشونه...» کاربری تحت نام"پودر بهداشتی ملی" نوشته است: «هنوز گندی که سر جریان دختر آبی و اسماعیل بخشی بالا آوردن را نشستن، بعد دارن برای صبا کمالی پرونده توهین به دین درست می‌کنن.» صبا کمالی متولد ۱۳۵۵ در ساری و فارغ التحصیل دو رشته مدیریت اجرایی و سینما و تئاتر است.

او با مجموعه"کیف انگلیسی" و فیلم"متولد ماه مهر" وارد تلویزیون و سینما شده است.  در همین زمینه: .