صبا کمالی, دختر آبی, اهانت به امام حسین, جلیل محبی, ستاد احیای امر به معروف

صبا کمالی, دختر آبی

مخمصه یک پست؛ صبا کمالی در معرض اتهام سب‌النبی | DW | 12.09.2019

بازیگر سینما بابت پستی که 'توهین به ساحت امام حسین' تلقی شده، عذر خواسته است. دبیر 'ستاد احیای امر به معروف' اما بحث 'سب النبی' را پیش کشیده و می‌گوید مرور پست‌های قبلی او نشان می‌دهد که مسئله از روی غفلت نبوده است.

12/09/2019 04:37:00 ب.ظ

بازیگر سینما بابت پستی که 'توهین به ساحت امام حسین' تلقی شده، عذر خواسته است. دبیر ' ستاد احیای امر به معروف ' اما بحث 'سب النبی' را پیش کشیده و می‌گوید مرور پست‌های قبلی او نشان می‌دهد که مسئله از روی غفلت نبوده است.

بازیگر سینما بابت پستی که 'توهین به ساحت امام حسین' تلقی شده، عذر خواسته است. دبیر ' ستاد احیای امر به معروف ' اما بحث 'سب النبی' را پیش کشیده و می‌گوید مرور پست‌های قبلی او نشان می‌دهد که مسئله از روی غفلت نبوده است.

مخمصه یک پست؛ صبا کمالی در معرض اتهام سب‌النبیبازیگر سینما بابت پستی که"توهین به ساحت امام حسین" تلقی شده، عذر خواسته است. دبیر"ستاد احیای امر به معروف" اما بحث"سب النبی" را پیش کشیده و می‌گوید مرور پست‌های قبلی او نشان می‌دهد که مسئله از روی غفلت نبوده است.

آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد روحانی می گوید در هشت سال گذشته «بخشی از واقعیت» را به مردم نگفته است

صبا کمالی، بازیگر تلویزیون و سینماخبرگزاری فارس روز چهارشنبه ۲۰ شهریور (۱۲ سپتامبر) از صدور حکم جلب صبا کمالی، هنرپیشه سینما و تلویزیون، به اتهام"اهانت به ساحت امام حسین" خبر داد. خانم کمالی در پستی اینستاگرامی، در مکالمه‌ای تخیلی با امام سوم شیعیان، نوشته بود که دارد به مراسم سوگواری دختر آبی می‌رود. این استوری جنجال آفرین شد. رسانه‌های نزدیک به سپاه و محافل امنیتی، موضوع را با عناوینی چون"هتاکی شرم‌آور صبا کمالی" پوشش دادند و او را بازیگر دست چندم خواندند. 

این بازیگر نوشته بود: «غذا نذری گرفتم؟ آرزو کنم برآورده کنی؟ شوخی می‌کنی...ببین امام حسین من مثل سابق دیگه حوصله این پارتی‌های شبانه رو ندارمخیلی وقته مشکلات بزرگتر از مراسم تو، توی مغزمه...فکر می‌کنی خودت و یارانت شهید شدین، ما فوری آزاده شدیم؟... عدالت و خداپرستی و انسانیت بر جهان حاکم شد؟!.... تازه کلی جوونای از تو و یارانت جوونتر و زیباتر و رشیدتر هم دادیم رفت، بازم جهان آباد نشد. headtopics.com

الانم فرصت ندارم بیشتر از این باهات مکالمه کنم.... باید برم برای مراسم دختر آبیدختر آبی کیه؟ آه .... بماند.... فقط بدون از تو مظلومتره....امام حسین فعلا خداحافظ..... بعدا بهت میگم این روزها چه خبره»پس از انتشار خبر حکم بازداشت، صبا کمالی با پاک کردن نوشته‌اش، از کسانی که احساسات مذهبی‌شان جریحه‌دار شده، عذر خواست و پست جدیدی به عنوان توضیح گذاشت. او این بار نوشت: «به علت کج‌فهمی، بی‌سوادی، متعصب بودنِ بدون تفکر، اطلاع نداشتن از اصول نمایشنامه‌نویسی که رشته اول تحصیلی منه، به علت بیماری افرادی از جامعه که چه بسا حقوق بگیرانِ جیره‌خوارِ دشمنان ایران باشند، نسبت‌های بس ابلهانه به من زدند و من رو بدون اعتقاد معرفی کردند؛ و از کامنت‌هایی که گذاشتند متوجه شدم. اتفاقا بسیار بی‌وجدان هم هستند...»

خانم کمالی با گلایه از کسانی که او را دشمن مذهب و بی‌اعتقاد معرفی کردند نوشت: «در نمایشنامه، ما حتی با خدا جدل می‌کنیم و حتی دعوا. این‌که دیگران امامان رو از خدا بالاتر می‌دونند، خودشون می‌دونند چرا... »جلیل محبی، دبیر ستاد احیای امر به معروف، تلویحا صبا کمالی را به"سب نبی" متهم کرده و در واکنش به عذرخواهی او نوشته است: «مطابق ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی هر گاه متهم به سب، ادعا کند که اظهاراتش از روی اکراه، غفلت، سهو یا در حالت مستی و غضب و سبق لسان یا بدون توجه به معانی کلمات یا نقل قول از دیگری بوده‌، ساب النبی محسوب نمی‌شود.»

محبی با این مقدمه، عنوان کرده که پس از بررسی همه پست‌های اینستاگرامی صبا کمالی هیچ کدام از موارد یاد شده محتمل نیستند.سب‌النبی به معنی توهین و اهانت به مقدسات اسلام است. ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی می‌گوید: «هر کس به مقدسات اسلام یا هر یک از انبیا یا ائمه طاهرین یا حضرت صدیقه طاهره اهانت نماید، اگر مشمول حکم ساب النبی باشد اعدام می‌شود و در غیر این صورت به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.»

یکی از کاربران توییتر در واکنش به توضیح صبا کمالی نوشته است: «غلط کردم به زبان هنرمندی...»کاربری اما ذیل توییت جلیل محبی گفته است: «به جای بازداشت و ارعاب ما هم حرف خودمان را بزنیم. بترسیم از روزی که گر حکم شود که مرتد گیرند، در شهر هر آن چه هست گیرند.» headtopics.com

تظاهرات اعتراضی در واکنش به حمله مرگبار به اعضای یک خانواده کرد در ترکیه برگزار شد چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟ کرونا در ایران - ۵ هزار مبتلای جدید در یک روز؛ هزینه ۱۴۰ میلیون تومانی بستری شدن در خانه

شهروند دیگری از محبی پرسیده است: «شما حقوقدانید. قاضی و بازجو و مامور اطلاعات هم هستید؟»یکی دیگر از کاربران توییتر می‌نویسد همه می‌دانیم صبا کمالی زیر چه فشاری مجبور به عذرخواهی شده است: «همه‌اش میگیم چرا سلبریتی‌ها ساکت هستن و بامرام نیستن. وقتی هم که سلبریتی‌ها اعتراض می‌‌کنن حمایت‌شون که نمی‌کنیم، حتی میریم زندگیشو شخم می‌زنیم تا مدرکی پیدا کنیم که بگیم اینکه از خودشونه...»

کاربری تحت نام"پودر بهداشتی ملی" نوشته است: «هنوز گندی که سر جریان دختر آبی و اسماعیل بخشی بالا آوردن را نشستن، بعد دارن برای صبا کمالی پرونده توهین به دین درست می‌کنن.»صبا کمالی متولد ۱۳۵۵ در ساری و فارغ التحصیل دو رشته مدیریت اجرایی و سینما و تئاتر است. او با مجموعه"کیف انگلیسی" و فیلم"متولد ماه مهر" وارد تلویزیون و سینما شده است. 

ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

زنی که «نیمار» را به تجاور متهم کرده بود، خودش به فریبکاری و اخاذی متهم شدزنی که «نیمار» را به تجاور متهم کرده بود، خودش به فریبکاری و اخاذی متهم شد به گزارش شبکه خبری «فاکس»، مدل جوان برزیلی «ناجیلا ترینداده» مدعی شده بود، نیمار ماه مه گذشته در هتلی در شهر پاریس، به او تجاوز کرده است.

'پای زنان که به میان می‌آید فیفا خود را به ندانستن می‌زند' | DW | 12.09.2019سرنوشت سحر خدایاری بازتاب گسترد‌ه‌ای در رسانه‌ها و مطبوعات جهان داشته است. یوشا وبر، مفسر ورزشی دویچه‌وله معتقد است فیفا طوری رفتار می‌‌کند که انگار نمی‌د‌انسته که زنان ایران چهل سال است که تحت تبعیض هستند.

روحانی به مکرون: استحکام برجام به نفع همه جهان است | DW | 11.09.2019روحانی در تماس با مکرون از آمادگی ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی به شرط نهایی شدن توافق‌ها با اروپا خبر داد. او مذاکره با ۱+۵ را مستلزم لغو تحریم‌ها دانست و برجام را فرصت بزرگی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری همگان خواند.

بیگدلی: برکناری بولتون به نفع ایران و به ضرر اسرائیل و عربستان است

منع ورود زنان به ورزشگاه‌ها؛ فیفا به زودی هیاتی به ایران می‌فرستد | DW | 12.09.2019درگذشت ' دختر آبی ' بازتابی گسترده در جهان داشته است. شماری از دست‌اندرکاران جهان ورزش از فیفا خواسته‌اند در ارتباط با رفع محدودیت‌های ناظر بر حضور زنان در استادیوم‌‌ها در ایران اقدام کند. فیفا هیاتی را به ایران می‌فرستد.

بن رودز: ترامپ می‌خواهد به توافقی بازگردد که از آن خارج شده بودمشاور امنیت ملی اوباما، در واکنش به امکان کاهش تحریم‌های ایران از سوی ترامپ نوشت: ترامپ حالا می‌خواهد تحریم‌ها را کاهش دهد تا یک نشست [با رئیس جمهور ایران] برگزار کند و به یک توافقی بازگردد که آن را ترک کرده بود؛ توافق هوشمندانه‌ای است.