مخالفت چین با تلاش آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه

31/05/1399 07:49 ق.ظ

مخالفت چین با تلاش آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه سخنگوی وزارت خارجه چین درخواست آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه را 'فاقد منطق' و 'اساس حقوقی' خواند

سخنگوی وزارت خارجه چین درخواست آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه را 'فاقد منطق' و 'اساس حقوقی' خواند. وی ادامه داد: برجام که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ گرامی داشته شده، از نیروی قوانین بین‌المللی برخوردار است. آمریکا در مه ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی را علیه آن اعمال کرد. این نقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ بود.

آمریکا با خروج از برجام دیگر جزئی از طرفین برجام محسوب نمی‌شود و هیچ حقی برای درخواست فعال‌سازی مکانیسم بازگشت تحریم‌ها از شورای امنیت آنطور که در قطعنامه ۲۲۳۱ ذکر شده ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به اینکه مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها نباید فعال شود بیان کرد: طرفین برجام و اکثریت اعضای شورای امنیت بر این باورند که درخواست آمریکا هیچ‌ مبنای حقوقی نداشته و مکانیسم ماشه فعال نشده است. سفیر ژانگ جون نیز نامه‌ای برای رئیس شورای امنیت فرستاده که مخالفت چین با درخواست آمریکا را ابراز می‌کند.

وی افزود: چین با طرفین مربوطه همکاری خواهد کرد تا برجام، قطعنامه ۲۲۳۱ موضع درست، چندجانبه‌گرایی، اعتبار شورای امنیت رژیم بین‌المللی عدم اشاعه و امنیت و ثبات منطقه‌ای حفظ شود و برای حل مسئله هسته‌ای ایران راه‌حلی سیاسی و دیپلماتیک را پیدا کند. headtopics.com

ادامه مطلب:
isna_farsi »

چین: آمریکا حق فعال کردن مکانیسم ماشه را نداردمکانیسم_ماشه | وزارت خارجه چین بار دیگر ضمن مخالفت با تلاش آمریکا برای تحریم ایران اعلام کرد که آمریکا عضوی از برجام نیست و از این قرارداد بین المللی خارج شده است لذا حق فعال کردن مکانیسم ماشه را ندارد

بایدن رسما نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات آمریکا شد

تردید درباره موفقیت تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه | DW | 19.08.2020مایک پمپئو تصمیم دارد شخصا در نشست شورای امنیت سازمان ملل شرکت کرده و از تجدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران دفاع کند. پمپئو معتقد است که آمریکا به‌رغم خروج از توافق هسته‌ای می‌تواند خواستار اجرای 'مکانیسم ماشه' شود.

مایک پمپئو بار دیگر بر توانایی آمریکا برای بازگرداندن همه تحریم‌ها علیه ایران تاکید کردمایک پمپئو بار دیگر بر توانایی آمریکا برای بازگرداندن همه تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد پیش از این نیز آقای پمپئو گفته بود که ایالات متحده مصمم است، اطمینان یابد رژیم ایران قابلیت رساندن آسیب بیشتر به جهان را نداشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا برای اعلام آغاز روند بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران به سازمان ملل می‌رود🔺وزیر خارجه آمریکا برای اعلام آغاز روند بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران به سازمان ملل می‌رود ۳۰ روز پس از اعلام مایک پمپئو، طیفی از تحریم های سازمان ملل باز گردانده می‌شود، از جمله این الزام که ایران باید همه فعالیتهای غنی‌سازی اورانیوم را تعلیق کند

آمریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران 'مکانیزم ماشه' را فعال می‌کند - BBC News فارسیدونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می گوید که کشورش در سازمان ملل مکانیزم موسوم به ماشه را برای بازگرداندن کلیه تحریم های مربوط به برنامه هسته ای ایران فعال خواهد کرد. گفته شد که آقای پمپئو قرار است روز پنجشنبه رسما از ایران بابت «نقض تعهدات برجام» به شورای امنیت شکایت تسلیم کند، اقدامی که به مکانیزم ماشه معروف است.