مخابره تصاویر ستاره‌۷۰۰ برابر خورشید؛ هابل راز توقف مرگ «شبان‌شانه» را فاش کرد

27/05/1399 06:32 ب.ظ

مخابره تصاویر ستاره‌۷۰۰ برابر خورشید؛ هابل راز توقف مرگ «شبان‌شانه» را فاش کرد بیشتر بخوانید🔽

ستاره‌شناسان فوریه سال جاری میلادی و بر پایه مشاهدات نخستین از کم نور شدن ستاره قرمز «شبان‌شانه» (Betelgeuse) این فرضیه را ارائه کردند که این رویداد به منزله رخداد انفجارهای پایان عمر این ستاره است که از نوامبر سال ۲۰۱۹ آغاز شده بود.

بر همین اساس، چرخه عمر رو به پایان این ستاره صد هزار سال تخمین زده شد. اما بر خلاف باور اولیه محققان، کورسوهای این ستاره ناگهان متوقف شد و درخشش آن به حالت عادی پیش از انفجار بازگشت. مشاهدات تلسکوپ هابل که اخیرا توسط ناسا منتشر شده، چگونگی و علل رخداد این پدیده نادر را روشن کرده است. این تصاویر نشان می‌دهد که نخست توده‌ای حاوی موادی شعله‌ور و پرحرارت با سرعت ۲۰۰ هزار مایل در ساعت به نیم کره جنوبی «شبان‌شانه» نزدیک شده است. مرکز نجوم دانشگاه هاروارد، شدت درخشندگی این توده را چهار برابر نور عادی این ستاره برآورد کرده است.

این توده از یک ماه بعد شروع به سرد شدن کرده و به مرور ابر سیاه رنگ متراکمی را تشکیل داده است. حرکت این ابر سیاه در اطراف «شبان‌شانه»، ستاره شناسان را دچار خطای دید کرده و این گمانه را تقویت کرده که این ستاره غول پیکر دوره بی‌فروغ شدن خود را آغاز کرده است.

احتمال انفجار یک ستارۀ در حال مرگ که هزار بار بزرگتر از خورشید است ستاره «اِبط الجوزا» یا «شبان‌شانه»(Betelgeuse) ششصد و چهل سال نوری با کره زمین فاصله دارد. این ستاره که هفتصد برابر خورشید است، در صورت فلکی «شکارچی» قرار دارد. headtopics.com

البته محققان ناسا بر این باورند که همچنان رفتار ستاره «شبان‌شانه» همچنان عجیب به نظر می‌رسد و از اواخر اوت و همزمان با بازگشت دوباره آن به آسمان شبانه زمین بار دیگر باید مورد رصد جدی قرار گیرد.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

مادورو: اولین ونزوئلایی می‌شوم که واکسن کرونای روسی را می‌زند/آمریکا مانع ما برای خرید دارو استرئیس‌جمهور ونزوئلا: *اولین ونزوئلایی می‌شوم که واکسن کرونای روسی را می‌زند *من می‌خواهم این واکسن را بزنم و مثالی برای انجام این کار باشم *آمریکا مانع ما برای خرید دارو است *آن‌ها به شرکت دارویی زنگ می‌زنند و می‌گویند به ونزوئلا واکسن نفروش!

واکنش فدراسیون به شایعه محکومیت در پرونده ویلموتسواکنش فدراسیون فوتبال به شایعه محکومیت در پرونده ویلموتس: *شایعه محکومیت ۶ میلیون یورویی در پرونده شکایت ویلموتس کذب است *هیچ رایی در این باره از سوی فدراسیون جهانی به این فدراسیون واصل نشده است

شیوه‌‌نامه‌‌‌‌ بهداشتی برگزاری کنکور سراسری اعلام شد- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimشیوه‌‌نامه‌‌‌‌ بهداشتی برگزاری کنکور اعلام شد حداقل فاصله ایمن ۱.۸ رعایت شود از تجمع داوطلبین در مقابل در ورودی و خروجی و سایر فضاهای حوزه‌‌های امتحانی جلوگیری شود همراهان داوطلبین در وسیله نقلیه خود استقرار داشته باشند

'۳۰ سال طول کشید تا پسر ربوده شده‌ام را پیدا کنم' - BBC News فارسیاو همه زندگی‌اش را وقف پیدا کردن پسر گم‌ شده‌اش کرد.

تعطیلات در ایتالیا رئیس اداره گردشگری ایرلند را مجبور به استعفاء کردتعطیلات در ایتالیا رئیس اداره گردشگری ایرلند را مجبور به استعفاء کرد

مطمئن نیستیم که واکسنی برای کرونا وجود داشته باشد/ پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیدرییس انستیتو پاستور ایران: *مطمئن نیستیم که کرونا حتما واکسن داشته باشد *ممکن است عملا واکسن موثری برای این بیماری نداشته باشیم *مشخص نیست اگر واکسن داشته باشیم و تاثیر داشته باشد، مدت زمان تاثیر و ایمنی این واکسن چقدر خواهد بود؟