محکومیت حسین دهباشی در دادگاه تجدیدنظر به جرم انتقاد از عدم قرنطینه قم

28/07/2021 08:06:00 ب.ظ

اطلاع_رسانی, خبرنگاری_جرم_نیست

«حسین دهباشی»، روزنامه‌نگار، پژوهش‌گر و مستندساز امروز ششم تیر ۱۴۰۰ در توییتر خبر داده که حکم محکومیتش به خاطر انتقاد از عدم قرنطینه شهر قم، در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده است. اطلاع_رسانی خبرنگاری_جرم_نیست حسین_دهباشی

او از جزییات محکومیت خود خبری را منتشر نکرده اما نوشته است که این پرونده با شکایت مشترک سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، معاون دادستان تهران و دادستانی قم تشکیل شده است.دهباشی افزوده است: «محکوم شدم بابت آن‌ نوبت که نوشتم چرا قم را قرنطینه نکردید. دست‌شان درد نکند. اما واقعا لشکرکشی نمی‌خواست، شکایت یک‌کدام‌شان هم کافی بود.»

حسین دهباشی اسفند سال ۱۳۹۸ که دوران آغازین شیوع کرونا در ایران بود، در یک توییت نوشت: «تاریخ را فاتحان می‌نویسند اما سهم من هم باشد این گواهی به آیندگان که اگر بعدها پرسیدند چرا ۲۲ استان از این گربه مظلوم جغرافیا چنین تا پای مرگ بیمار شد، نوشته باشم به خاطر خودخواهی آخوندهایی که به اعتبار عمامه‌هایشان روز گفتند و نگذاشتند قم قرنطینه شود.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ شولتس: اعتراضات زنان شجاع ایران مرا تحت تاثیر قرار داد

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

به تخمم!

جو امنیتی و اختلال اینترنت در خوزستان؛ اعتراضات در ایران به کرج رسیدگروهی از مردم در استان البرز با حضور در خیابان‌ها شعارهای ضد حکومتی سر دادند و خشم خود را از وضعیت کنونی اداره ممکلت ابراز داشتند. 🍆 چرا؟!مشکل اقتصادی که دولت برای شما بوجود آورده را چرا به گردن حکومت می‌اندازید.خوب است والله

طرح «صیانت از فضای مجازی» در مجلس بررسی می‌شود؛ احتمال اعمال محدودیت در دسترسی به اینترنتطرح «صیانت از فضای مجازی» در مجلس بررسی می‌شود؛ احتمال اعمال محدودیت در دسترسی به اینترنت منتقدان می‌گویند که این طرح موجب فیلترینگ گسترده و جایگزینی برخی اپلیکیشین‌های پرکاربرد خواهد شد.

طالبان به سرعت در حال گسترش قلمرو خود در افغانستان است🖊️اینفوگرافیک I طالبان به سرعت در حال گسترش قلمرو خود در افغانستان است ◀️شبه‌نظامیان طالبان طی روزهای گذشته توانسته‌ اند بسیاری از مناطق افغانستان را به اشغال خود درآورده و کنترل بیش از 150 شهرستان را در اختیار بگیرند

ادامه تجمعات صنفی در ایران؛ دامداران در یزد نیز دست به اعتراض زدند🔺ادامه تجمعات صنفی در ایران؛ دامداران در یزد نیز دست به اعتراض زدند پرداخت حقوق‌های معوقه، بازگشت به کار همکاران اخراجی، و تعیین تکلیف مالکیت شرکت از مطالبات اصلی کارگران هفت تپه به شمار می‌رود.

آیا در صورت باکره نبودن زن می‌شود به اتهام فریب در ازدواج او را طلاق داد؟

اعتراض آفریقای جنوبی به اعطای جایگاه ناظر به اسرائیل در اتحادیه آفریقاآفریقای جنوبی روز چهارشنبه ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد) به شدت از تصمیم «یکجانبه» هفته گذشته کمیسیون اتحادیه آفریقا مبنی بر اعطای مقام ناظر رسمی به اسرائیل در این سازمان اعتراض کرد. اسراییل ؟ ناظر ؟ جل الخالق

«حسین دهباشی»، روزنامه‌نگار، پژوهش‌گر و مستندساز امروز ششم تیر ۱۴۰۰ در توییتر خبر داده که حکم محکومیتش به خاطر انتقاد از عدم قرنطینه شهر قم، در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده است.Aa دامنه اعتراضاتی که در روزهای اخیر در شهرهای مختلفی از ایران مشاهده شده بود، دوشنبه شب به کرج هم رسید.آرشیو طرح «صیانت از فضای مجازی» که بنا به درخواست گروهی از نمایندگان قرار بود دوشنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود، از دستور کار کنار گذاشته شد، اما گفته می‌شود امروز سه‌شنبه پنجم مرداد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.شبه‌نظامیان طالبان طی روزهای گذشته توانسته‌ اند بسیاری از مناطق افغانستان را به اشغال خود درآورده و کنترل بیش از 150 شهرستان را در اختیار بگیرند.

او از جزییات محکومیت خود خبری را منتشر نکرده اما نوشته است که این پرونده با شکایت مشترک سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، معاون دادستان تهران و دادستانی قم تشکیل شده است. دهباشی افزوده است: «محکوم شدم بابت آن‌ نوبت که نوشتم چرا قم را قرنطینه نکردید. ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های مجازی نشان می‌دهد مردم در استان البرز فریادهایی چون «از کرج تا خوزستان، اتحاد، اتحاد» و همچنین «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» سر داده‌اند. دست‌شان درد نکند. ایسنا به نقل از سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گزارش داده است که طرح کنونی ۷۰ درصد با طرح اولیه تفاوت کرده و نسخه کنونی «هیچ اولویتی نسبت به موضوع فیلترینگ مطرح نمی‌کند»، بلکه به «سامان‌دهی فضای مجازی و ارائه خدمات در این فضا» می‌پردازد. اما واقعا لشکرکشی نمی‌خواست، شکایت یک‌کدام‌شان هم کافی بود. کاربران در شبکه‌های اجتماعی روایت کرده‌اند که نیروهای امنیتی و ضد شورش در تهران و کرج بر تعداد خود افزوده و نگرانی‌ها از برخوردها با معترضان افزایش یافته است.» حسین دهباشی اسفند سال ۱۳۹۸ که دوران آغازین شیوع کرونا در ایران بود، در یک توییت نوشت: «تاریخ را فاتحان می‌نویسند اما سهم من هم باشد این گواهی به آیندگان که اگر بعدها پرسیدند چرا ۲۲ استان از این گربه مظلوم جغرافیا چنین تا پای مرگ بیمار شد، نوشته باشم به خاطر خودخواهی آخوندهایی که به اعتبار عمامه‌هایشان روز گفتند و نگذاشتند قم قرنطینه شود. بیش از 20 کشور از جمله اعضای ناتو، از ایالات متحده آمریکا در عملیاتی که به مدت 13 سال (بین سال‌های 2001-2014) به طول انجامید حمایت کردند.

» طبق اعلام معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ویروس کرونا اولین بار از شهر قم و به واسطه شهروندان چینی که در این شهر زندگی می‌کنند، وارد ایران شد. معاون امنیتی استاندار تهران البته دلیل این تظاهرات را قطعی برق دانسته بود، اما کاربران در شبکه‌های اجتماعی، نوشته‌اند که این اعتراضات دلایلی فراتر از قطعی برق داشته و رنگ و ریشه ضد حکومتی داشته است. منتقدان می‌گویند هدف حامیان تصویب طرح صیانت از فضای مجازی اعمال محدودیت شدید در دسترسی به اینترنت است. در همان زمان، کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی خواستار قرنطینه کامل شهر قم برای مقابله با انتشار کرونا در سراسر ایران شده بودند اما این درخواست با مخالفت روحانیون سرشناس این شهر مذهبی مواجه شد. دهباشی دو بار قبل از این هم با شکایت‌هایی از سوی دولت و نهادهای حکومتی مواجه شده بود. سید کاظم موسوی بجنوردی در این خصوص اعلام کرد که ۱۱ نفر از عوامل فعال این گروه در استان فارس و سایر عوامل آن در ۶ استان شرقی و غربی کشور شناسایی و ۲۵ نفر از آنها در استان‌های مختلف کشور دستگیر شده‌اند. او که در سال ۱۳۹۲ کارگردان مستند انتخاباتی «حسن روحانی»، نامزد ریاست جمهوری آن سال ایران بود، در سال‌های بعد به یکی از منتقدان اصلی دولت «تدبیر و امید» و حکومت ایران تبدیل شد و در شبکه‌های اجتماعی نسبت به افزایش فقر، ناکارآمدی و فساد مسوولان ایران موضع گرفت. خبرهای بیشتر با وجود فیلترینگ گسترده در ایران، خامنه‌ای می‌گوید فضای مجازی رها و بی‌قید و بند است به رغم وجود فیلترینگ گسترده و محدودیت‌های شدید در زمینه استفاده از اینترنت در ایران، رهبر جمهوری اسلامی که پیش از این فضای مجازی در ایران را «واقعا ول» توصیف کرده بود، بار دیگر تاکید کرده که «فضای مجازی رها و بدون قید و بند» است. بار اول، دهباشی در سال ۱۳۹۶ به دلیل انتقاد از ثروت هنگفت «سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی»، وزیر بهداشت وقت، به تحمل چهار ماه زندان محکوم شد. هنوز جزئیات بیشتری در این خصوص و اینکه این دستگیری ارتباطی با ناآرامی‌ها در بخش‌های مختلف کشور داشته است یا خیر از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی منتشر نشده است. به موازات روند خروج، مذاکرات روند گذار بین طالبان و جمهوری اسلامی افغانستان بی نتیجه به پایان رسید.

این حکم هنوز به مرحله اجرا در نیامده است. هم‌چنین ۲۵ مرداد ۱۳۹۹، با شکایت وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی و به جرم نگارش کتاب «تاریخ شفاهی ایران»، روانه دادگاه شد که این پرونده هم‌چنان مفتوح است. کاربران همچنان با اختلال در ارتباط با اینترنت مواجه هستند و سرعت انتشار اخبار از این استان به شدت پایین آمده است.. این روزنامه‌نگار پس از افشای خبر محکومیت خود در دادگاه تجدیدنظر، خطاب به حاکمان نظام جمهوری اسلامی نوشته است: «ده‌ها سال است ده‌ها میلیون آدم در این مملکت می‌پرسند: یعنی چه؟ کی تمام می‌شود؟ چی شد جوانی و عمر و آرزوهای ما؟ جواب: متاسفانه خورد به انقلاب!» برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت .