محمد مساعد برنده جایزه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران شد | DW | 20.11.2020

01/09/1399 12:14 ق.ظ

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نیویورک جایزه آزادی مطبوعات سال ۲۰۲۰ خود را به محمد مساعد و سه فعال رسانه‌ای دیگر اهدا کرد. مساعد در این سال جایزه آزادی بیان دویچه وله را نیز دریافت کرد.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نیویورک جایزه آزادی مطبوعات سال ۲۰۲۰ خود را به محمد مساعد و سه فعال رسانه‌ای دیگر اهدا کرد. مساعد در این سال جایزه آزادی بیان دویچه وله را نیز دریافت کرد. این نهاد غیردولتی مدافع حقوق روزنامه‌نگاران جایزه امسال خود را به چهار روزنامه‌نگار از جمله محمد مساعد اهدا کرد. روزنامه‌نگار ایرانی به دلیل حکمی که برایش صادر شده حتی امکان شرکت مجازی در مراسم را نداشت.

او به اتهام «تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به چهار سال و نه ماه حبس، دو سال ممنوعیت از فعالیت روزنامه‌نگاری، و همچنین دو سال محرومیت از استفاده از همه وسایل ارتباطی محکوم شده است. مساعد تاکنون به دلیل فعالیت‌های روزنامه‌نگاری افشاگرانه‌اش دوبار دستگیر شده است.

از جمله فعالت‌های او می‌توان به اطلاع‌رسانی درباره قطع اینترنت هنگام اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸، گزارش در باره فساد حکومتی، اختلاس، مشکلات کارگری و همچنین عملکرد ضعیف دولت ایران در مقابله با ویروس کرونا نام برد.محمد مساعد یکی از برندگان جایزه آزادی بیان دویچه‌‌وله در سال ۲۰۲۰ بود. او در پیامی ویدئویی از تهران به مناسبت دریافت این جایزه، بر اهمیت جریان آزاد اطلاعات به ویژه در روزهای بحرانی کرونا تأکید کرد و گفت: «ما خبرنگار هستیم؛ روابط عمومی و سرباز دولت‌ها نیستیم.» headtopics.com

مبارکش باشه مساعد؛ از بس که دوست داشتنیه

مبارکه حسودای پلاستیکی

ادامه مطلب:
dw_persian »

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران محمد مساعد را برنده جایزه آزادی مطبوعات اعلام کرد

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران: ترکیه فورا بازگرداندن محمد مساعد به ایران را متوقف کندکمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران با اعلام خبر بازداشت محمد مساعد، روزنامه‌نگار ایرانی در ترکیه، از ترکیه خواست روند استرداد او به ایران را متوقف کند.

درخواست کمیته حمایت از روزنامه نگاران از ترکیه: محمد مساعد را به ایران دیپورت نکنیدکمیته حمایت از روزنامه نگاران که مقر آن در واشنگتن است می گوید محمد مساعد خبرنگار تحقیقی ایرانی در خطر استرداد از ترکیه به ایران قرار دارد. اینها چرا همه به ترکیه میروند یا احمق هستند یا برنامه های دیگری دارند ، این آقا مثلا روزنامه نگاره هنوز نفهمیده ترکیه حیاط خلوت ج.اسلامی است و برای مخالفین خطرناکترین کشور است . همه باید در کشور خودشان زندگی کنند و همان جا را آباد و آزاد و پیشرفته کنند. این بهانه ها هم دیگه قدیمی شده!

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران از ترکیه خواست روند اخراج محمد مساعد را متوقف کندکمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران از ترکیه خواست روند اخراج محمد_مساعد را متوقف کند کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران همچنین اعلام کرد که پیام‌هایی را نیز در این مورد به فرمانداری وان فرستاده، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است

محمد مساعد پس از بازداشت، درخواست پناهندگی‌ خود را به دولت ترکیه تحویل دادحالا که غیرقانونی بودن خروجش اینطور براتون مهمه. برای محکم کاری لیست اتهاماتشو هم میزاشتین! میخاین کمپین بازگرداندن به ایران براش بزارین؟

اهدای جایزه آزادی مطبوعات کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نیویورک شامگاه پنجشنبه، ۱۹ نوامبر (۲۹ آبان) مانند بسیاری از مراسم دیگر به صورت آنلاین برگزار شد.

این نهاد غیردولتی مدافع حقوق روزنامه‌نگاران جایزه امسال خود را به چهار روزنامه‌نگار از جمله محمد مساعد اهدا کرد.

روزنامه‌نگار ایرانی به دلیل حکمی که برایش صادر شده حتی امکان شرکت مجازی در مراسم را نداشت.

او به اتهام «تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به چهار سال و نه ماه حبس، دو سال ممنوعیت از فعالیت روزنامه‌نگاری، و همچنین دو سال محرومیت از استفاده از همه وسایل ارتباطی محکوم شده است.

مساعد تاکنون به دلیل فعالیت‌های روزنامه‌نگاری افشاگرانه‌اش دوبار دستگیر شده است.

از جمله فعالت‌های او می‌توان به اطلاع‌رسانی درباره قطع اینترنت هنگام اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸، گزارش در باره فساد حکومتی، اختلاس، مشکلات کارگری و همچنین عملکرد ضعیف دولت ایران در مقابله با ویروس کرونا نام برد.محمد مساعد یکی از برندگان جایزه آزادی بیان دویچه‌‌وله در سال ۲۰۲۰ بود. او در پیامی ویدئویی از تهران به مناسبت دریافت این جایزه، بر اهمیت جریان آزاد اطلاعات به ویژه در روزهای بحرانی کرونا تأکید کرد و گفت: «ما خبرنگار هستیم؛ روابط عمومی و سرباز دولت‌ها نیستیم.»

علاوه بر این روزنامه‌نگار ایرانی، شهید العلم، عکاس خبری بنگلادشی، داپو اولورونیومی، مدیرعامل روزنامه‌ «پرمیوم تایمز» نیجریه و سوتلانا پروکوپیوا، همکار رادیو اروپای آزاد نیز جایزه آزادی مطبوعات کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نیویورک را دریافت کردند.