محمدرضا شجریان، صدای همیشه زنده موسیقی ایران

17/07/1399 07:18:00 ب.ظ

📺 گزارش ویدئویی اعتمادآنلاین به بهانه درگذشت استاد محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران: ◾️آن حنجره داوودی مشاهده در سایت👇

مهرماه با نام محمدرضا شجریان گره خورد. خسرو آواز ایران که به تازگی تولد 80 سالگی‌اش را پشت سر گذاشته بود، درگذشت.محمدرضا شجریان فراتر از یک نام برای جامعه ایران است، با شناخته‌شده‌ترین لقبش «خسرو آواز ایران». او از معدود چهره‌ها در موسیقی ایران است که علاوه بر تاثیرگذاری بر نسل پیشین و هم‌نسلان خود، نسل‌های بعدی موسیقی ایران را هم با خود همراه کرد. مهرماه با نام محمدرضا شجریان گره خورد. خسرو آواز ایران که به تازگی تولد 80 سالگی‌اش را پشت سر گذاشته بود، درگذشت. محمدرضا شجریان فراتر از یک نام برای جامعه ایران است، با شناخته‌شده‌ترین لقبش «خسرو آواز ایران».

او از معدود چهره‌ها در موسیقی ایران است که علاوه بر تاثیرگذاری بر نسل پیشین و هم‌نسلان خود، نسل‌های بعدی موسیقی ایران را هم با خود همراه کرد.

یکی از خاطره‌انگیزترین نواهای او که برای بیشتر ایرانیان در ماه‌ مبارک رمضان یادآوری می‌شود، دعای «ربنا»ست که به عنوان میراث‌ ناملموس فرهنگی کشور هم ثبت شده، هر چند سالی است که همین مناجات هم محل کشمکش میان صداوسیما و شجریان شده و دیگر پخش نمی‌شود.

شجریان اول مهر 1319 در مشهد متولد شد و تحت تعلیم پدرش که قاری قرآن بود، قرار گرفت. در سال 1331 برای نخستین بار، صدای تلاوت قرآن او از رادیو خراسان پخش شد. او حدود 2 دهه بعد در سال 1350 با فرامرز پایور آشنا شد و سنتور و ردیف‌های آوازی را نزد او دنبال کرد و در ادامه مسیری که در موسیقی ایران طی کرد، با دیگر بزرگان موسیقی ایران همراه شد. شجریان در سال 1352 به همراه گروهی از هنرمندان همچون محمدرضا لطفی، ناصر فرهنگ‌فر، حسین علیزاده، جلال ذوالفنون و داوود گنجه‌ای به عضویت مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به سرپرستی داریوش صَفوَت درآمد.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »
Loading news...
Failed to load news.

محمدرضا شجریان،‌ استاد ‌آواز ایران در ۸۰ سالگی چشم از جهان فرو بستحسن روحانی، رئيس جمهوری ایران درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت. وی در توییتر خود نوشت: «استاد محمدرضا شجریان چهره برجسته هنری و آفریننده ماندگارترین نواهای دلنشین ایرانی و خواننده ربنای رمضان، میراث ارزشمندی از خود به‌یادگار گذاشت. بیشتر بخوانید: آقای روحانی غلطططط کردن آره، خیلی از اسم ایشون تونست سوءاستفاده کنه و کلاً رأی آوردن سال ۹۶ خودشو مدیون ربنای شجریان ه روحاني بيجا كرد مرتيكه نون به نرخ روز خور حق نداري اسم پاك استاد رو به زبون بياري تا زنده بود كه دشمنش بوديد چقدر دورو ورياكاري

آیا می‌توان« قره‌باغ» را که با عهدنامه گلستان از ایران جدا شد پس گرفت؟نه،جمهوری عسلامی فقط نگران نوار غزه و بلندی جولانه اینا اگه بتونن هم اقدام نمیکنن، اگه هم پس بگیرن،زیرقیمت میفروشنش به یکی از دو طرف قجرها که پس از ترور سلطان فاتح در واقع به پادوی عثمانی و غلام‌جان نثار دربار انگلستان تبدیل شدند، برای تامین منافع لندن، علیه روسیه اعلام جهاد کردند؛شکست خوردند و ناچار شدند غرامت جنگی بپردازند!

مسدود کردن ۹۲ دامنه وبسایت توسط آمریکا با اتهام زنی به ایرانمسدود کردن ۹۲ دامنه وبسایت توسط آمریکا با اتهام‌زنی به ایران وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد دامنه ۹۲ پایگاه اینترنتی را که به ادعایش «ایران از آنها برای اثرگذاری بر سیاست داخلی و خارجی آمریکا» می‌پرداخته، مسدود کرده است. اوایل انقلاب یکبار ی ترو‌ر در افریقا اتفاق افتاد اصلا به ایران مربوط نمیشد خلخالی بعهده گرفت معنی این کارو بلد نبود فکر میکردلات بازی وگردن کلفتیه بشراگردانشش صحیح وخالص شودجامع حکومتهای دنیا ازیک سیاست پیروی میکنندوان بایدبراساس علم خالص ودن خالص برای هرموضوعی باشدکه به نفع جامع ملل ودول جهان است چراکه جهل واشتباهات است که موجب زیان میشودوناهنجاری وناامنی برای ملتها ودولتها ایجادمیکندلکن علم خالص ودین خالص موجب براورده شدن

بورل: تعهدات هسته‌ای و حقوق بشر دو شرط حیاتی اروپا برای تعامل با ایران استجوزپ بورل تاکید کرد که اتحادیه اروپا همچنان تحریم تسلیحاتی ایران را حفظ خواهد کرد و تحریم‌های جامع تسلیحاتی غیرمرتبط با برجام نیز از سوی این اتحادیه تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد یافت. بله هر کی برای خودش شرایطی میگذاره. بیچاره ملت ایران اصلا اروپا حق نداره با ج ا تعامل کنه یعنی اینکه این تحریمهای فعلی ناقض حقوق بشر نیستن! واکسن گیر نمیاد، کیت تست کرونا نیست، وضع زندگی هم که افتضاح. والا بخدا اگه معیار حقوق بشر باشه ترامپ و اتحادیه اروپا به اندازه کل تاریخ دیکتاتوری ایران در حق مردم ظلم کردن.

بحران قره‌باغ؛ فرماندهان نظامی ایران و جمهوری آذربایجان با یکدیگر دیدار کردندقاسم رضایی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران با اشاره به اصابت تعدادی گلوله توپ و راکت به خاک ‌ایران‌ گفت: «در منطقه مرزی، یک ملاقات با طرف آذربایجانی داشتیم و موارد لازم را اعلام کردیم و آنها نیز مراتب عذرخواهی خود را اعلام کردند.» با باز کردن پای تروریست ها به منطقه، آیا می خواهند سر گربه را ببرند؟! چرا شما اروپایی ها از ارمنستان حمایت نمیکنید چرا سرنوشت قره باغ رو با همه پرسی به دست خود مردم قره باغ تعین نمیکنید اردوغان میخواد نیروهای که در سوریه ازشون استفاده کرده در غراباغ اسکان بده شاخه ای از داعش هستن

ایران با روسیه همصدا شد؛ روحانی: حضور تروریست‌ها در مرز ما قابل قبول نیستهمزمان با هشدار روسیه در مورد بدل شدن ناحیهٔ کوهستانی قره‌باغ به پایگاه ستیزه‌جویان اسلامگرا، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که حضور «تروریست‌ها» در نزدیکی مرزهای این کشور غیرقابل قبول است. بهاره را استخدام کردید با این تیتر زدن؟ پس ملا و پاسدار و بسیجی و تمامی حکومت از سبز و سیاه تا حامیانش هر چه زودتر کورشون رو گم کنن joseph9901