محمد مبوگار سار، نویسنده سنگالی برای رمان «محرمانه‌ترین خاطرات آدم‌ها» برنده جایزه گنکور فرانسه شد

12/08/1400 06:32:00 ب.ظ

محمد مبوگار سار، نویسنده سنگالی برای رمان «محرمانه‌ترین خاطرات آدم‌ها» برنده جایزه گنکور فرانسه شد بیشتر بخوانید🔽

این نخستین بار در تاریخ است که یک نویسنده از «آفریقای سیاه» برنده این جایزه ادبی معتبر می‌شود. جایزه گنکور بزرگ‌ترین جایزه ‌ادبی فرانسه و یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی در سطح جهان است که هر سال عمدتا به رمانی از یک نویسنده تعلق می‌گیرد.

کمیته داوران امسال با ۶ رای از ۱۰ رای هیات ژوری، نظر روشن خود را نسبت به رمان «محرمانه‌ترین خاطرات مردان» ابراز کرده است.

آکادمی گنکور اعطای جایزه به همسران و نزدیکان هیئت داوران را ممنوع کرد خبر اهدای این جایزه بزرگ به یک نویسنده سنگالی واکنش مقام‌های سیاسی این کشور و نویسندگان آفریقایی را در پی داشت. ماکی سال، رئیس جمهوری سنگال با انشتار پیامی توییتری اهدای این جایزه را «ادای احترام زیبا به زنان و مردان اهل ادب این کشور» توصیف کرد.

دیدیه دکوآن، دبیر آکادمی گنکور فرانسه با تقدیر از «محرمانه‌ترین خاطرات مردان» گفت این رمان «نوعی «سرود ادبیات» است و من وقتی کتاب را شروع کردم، یک‌سره تا آخر خواندم.» مبلغ نقدی جایزه گنکور یک چک ۱۰ یورویی است اما کتاب برگزیده آن، قطعا صدها هزار نسخه خواهد فروخت. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

شرکت آلمانی آبجویی ابداع کرد که در خانه و با ترکیب پودر و آب درست می‌شود

با نزدیک شدن فصل تابستان و گرمای هوا، بازار فروش آبجو بار دیگر رونق گرفته است. اکنون یک شرکت آلمانی می‌گوید با آبجوسازی در خانه می‌خواهد این صنعت را متحول کند. ادامه مطلب >>

آرش گنجی، نویسنده و مترجم برای تحمل ۵ سال زندان راهی اوین شد

«ماه بدون دخانیات»؛ ابتکار فرانسه و بریتانیا برای کاهش شمار سیگاری‌هادر چهارچوب این طرح از فرانسوی‌ها خواسته می‌شود دست‌کم برای یکماه سیگار نکشند؛ درخواستی که به گفته وزیر بهداشت این کشور، در صورت عملی شدن از سوی سیگاری‌ها، شانس ترک سیگار را ۵ برابر بیشتر می‌کند.

سفیر فرانسه در استرالیا: افشای پیام‌های محرمانه زنگ هشداری برای دیگر متحدان کانبرا است«افشای این پیام‌ها، سیگنال نگران کننده‌ای برای رهبران همه کشورها است. به این معنا که ممکن است اطلاعات آنها نیز از سوی استرالیایی‌ها درز کند و آنچه شما بطور کاملا محرمانه به متحد خود می‌گویید، ممکن است روزی علیه شما استفاده شود.»

«اسم من کلئو است»؛ دختر ۴ ساله ربوده شده استرالیایی پس از دو هفته پیدا شدکلئو ۱۶ اکتبر و در حالی که با خانواده‌اش برای طبعیت گردی در یک چادر اتراق کرده بود، ناپدید شد.

صباح فخری، از اسطوره‌های موسیقی عربی، درگذشت🔺 صباح فخری، از اسطوره‌های موسیقی عربی، درگذشت ▪ فخری یک بار در سال ۱۹۶۸ در کنسرتی در کاراکاس ونزوئلا برای مدت ده ساعت متوالی و بدون وقفه خواند و به این ترتیب نام او وارد رکوردهای جهانی گینس شد. ⬇ بیشتر بخوانید: روحش شاد

ایران دوردی؛ هنرمند و روشنفکری اصیل، واقعی و کنشگر بود/ هنرمندی که در میان ویرانه‌ها گل و نور و بلور می‌نشاندمراسم تشییع ایران درودی هنرمند نقاش صبح امروز سه‌شنبه یازدهم آبان‌ماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد و سپس جمعیت حاضر برای خاکسپار ی این هنرمند به بهشت زهرا (س) رفتند.