محمد مساعد پس از بازداشت، درخواست پناهندگی‌ خود را به دولت ترکیه تحویل داد

29/10/1399 09:20 ب.ظ

محمد_مساعد، روزنامه‌نگاری که پس از خروج غیرقانونی از مرز ایران در خاک ترکیه بازداشت شده بود، روز دوشنبه درخواست_پناهندگی خود را به ترکیه تحویل داد. او در حال حاضر در بازداشتگاه شهر وان در قرنطینه به سر می‌برد. جزئیات بیشتر 👇 اخبار_ایران اطلاع_رسانی

مساعد در حال حاضر در بازداشتگاه شهر «وان»، در قرنطینه به سر می‌برد و وکیل او قرار است صبح روز سه‌شنبه وضعیت حقوقی او را پی‌گیری کند.

یک‌شنبه ساعت حدود ۱۱ و۳۰ دقیقه شب بود که محمد مساعد پس از عبور از مرز و پیمودن تقریبا ۲۰ کیلومتر در سرما، توان ادامه مسیر را از دست داد و طی تماس با پلیس ترکیه، موقعیت خود را به آن‌ها گزارش کرد. ماموران مرزی با حضور در محل و پس از برخورد لفظی و فیزیکی با او، مساعد را با آمبولانس به بیمارستان «ÖZALP DEVLET HASTANESİ» منتقل کردند.

از همان زمان، سازمان‌های حقوق بشری و تعدادی از وکلای این حوزه در جریان وضعیت و موقعیت جغرافیایی این روزنامه‌نگار قرار گرفتند. نگرانی‌ها بابت بازگرداندن این روزنامه‌نگار وقتی شدت یافت که او خبر داد ماموران مرزی می‌خواهند این وی را تحویل مرزبانان ایران دهند. پس از پی‌گیری‌های مختلف، صبح روز دوشنبه بیمارستان تایید کرد که محمد مساعد بستری بوده اما به مکان نامعلومی منتقل شده است.

پی‌گیری‌های وکلای حقوق بشری مشخص کرد که محمد مساعد به بازداشتگاه شهر «اوزالپ» (ÖZALP) منتقل شده است.

ادامه مطلب:
iranwire »

درخواست کمیته حمایت از روزنامه نگاران از ترکیه: محمد مساعد را به ایران دیپورت نکنیدکمیته حمایت از روزنامه نگاران که مقر آن در واشنگتن است می گوید محمد مساعد خبرنگار تحقیقی ایرانی در خطر استرداد از ترکیه به ایران قرار دارد. اینها چرا همه به ترکیه میروند یا احمق هستند یا برنامه های دیگری دارند ، این آقا مثلا روزنامه نگاره هنوز نفهمیده ترکیه حیاط خلوت ج.اسلامی است و برای مخالفین خطرناکترین کشور است . همه باید در کشور خودشان زندگی کنند و همان جا را آباد و آزاد و پیشرفته کنند. این بهانه ها هم دیگه قدیمی شده!

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران از ترکیه خواست روند اخراج محمد مساعد را متوقف کندکمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران از ترکیه خواست روند اخراج محمد_مساعد را متوقف کند کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران همچنین اعلام کرد که پیام‌هایی را نیز در این مورد به فرمانداری وان فرستاده، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است

بازگرداندن محمد مساعد از ترکیه به ایران را 'فورا متوقف کنید' | DW | 18.01.2021کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران از ترکیه خواست تحویل محمد مساعد به ایران را فورا متوقف و او را آزاد کند. پلیس شهر وان این روزنامه‌نگار را بازداشت کرده و قصد تحویل او به ایران را دارد، جایی که زندان درانتظار اوست. صدای ما مردم ایران بود ، صدای او را به جهان برسانیم. محمد_مساعد روزنامه‌نگار SaveMosaed

خطر بازگرداندن محمد مساعد به ایران از سوی پلیس ترکیهPassenger2018_ تا حالا چند تا فعال سیاسی به ایران دیپورت شدن که مساعد‌دومیش باشه ؟ دنبال پناهندگی اروپاست

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران: ترکیه فورا بازگرداندن محمد مساعد به ایران را متوقف کندکمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران با اعلام خبر بازداشت محمد مساعد، روزنامه‌نگار ایرانی در ترکیه، از ترکیه خواست روند استرداد او به ایران را متوقف کند.

«محمد مساعد»، روزنامه‌نگاری که یک‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹، پس از خروج غیرقانونی از مرز ایران، در خاک ترکیه بازداشت شده بود، روز دوشنبه درخواست پناهندگی خود را به دولت ترکیه تحویل داد.

مساعد در حال حاضر در بازداشتگاه شهر «وان»، در قرنطینه به سر می‌برد و وکیل او قرار است صبح روز سه‌شنبه وضعیت حقوقی او را پی‌گیری کند.یک‌شنبه ساعت حدود ۱۱ و۳۰ دقیقه شب بود که محمد مساعد پس از عبور از مرز و پیمودن تقریبا ۲۰ کیلومتر در سرما، توان ادامه مسیر را از دست داد و طی تماس با پلیس ترکیه، موقعیت خود را به آن‌ها گزارش کرد. ماموران مرزی با حضور در محل و پس از برخورد لفظی و فیزیکی با او، مساعد را با آمبولانس به بیمارستان «ÖZALP DEVLET HASTANESİ» منتقل کردند.

از همان زمان، سازمان‌های حقوق بشری و تعدادی از وکلای این حوزه در جریان وضعیت و موقعیت جغرافیایی این روزنامه‌نگار قرار گرفتند. نگرانی‌ها بابت بازگرداندن این روزنامه‌نگار وقتی شدت یافت که او خبر داد ماموران مرزی می‌خواهند این وی را تحویل مرزبانان ایران دهند. پس از پی‌گیری‌های مختلف، صبح روز دوشنبه بیمارستان تایید کرد که محمد مساعد بستری بوده اما به مکان نامعلومی منتقل شده است.

پی‌گیری‌های وکلای حقوق بشری مشخص کرد که محمد مساعد به بازداشتگاه شهر «اوزالپ» (ÖZALP) منتقل شده است. طی پی‌گیری‌های انجام شده، «جانان پهلوان» وکالت این روزنامه‌نگار را برعهده گرفت و پس از تماس با اداره مهاجرت و پلیس ترکیه، محل نگه‌داری محمد مساعد مشخص شد. عصر روز دوشنبه این روزنامه‌نگار را به بازداشتگاه شهر وان منتقل کردند و او خبر داد که پس از تحویل برگه‌های درخواست پناهندگی، پلیس به وی گفته است باید چند روزی در قرنطینه باشد.

وکلای حقوق بشری به همراه جانان پهلوان صبح روز سه‌شنبه قرار است در ملاقات با محمد مساعد و گفت‌وگو با او، پی‌گیری حقوقی این پرونده را انجام دهند. این وکلا نه فقط برای آزادی او از بازداشتگاه بلکه قرار است پرونده پناهندگی محمد مساعد را تا مشخص شدن کامل نتیجه درخواست وی پی‌گیری کنند.

از سوی دیگر، مذاکرات در سطح مقامات ترکیه از طریق سازمان‌های حقوق بشری و برخی دولت‌ها در انجام است. گفته می‌شود مقامات این کشور در پاسخ به برخی رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران