محمدعلی گرایی از بازداشت مخفیانه برای نوید افکاری تا تلاش برای سکوی المپیک

03/08/2021 09:01:00 ق.ظ

محمدعلی_گرایی, نوید_افکاری

بر اساس اطلاعاتی که یکی از نزدیکان علی‌رضا دبیر در اختیار «ایران وایر» قرار داده است، محمدعلی_گرایی در پیش و پس از اعدام نوید_افکاری زیر فشار نیروهای امنیتی و مدتی در حبس و زیر بازجویی ماموران اطلاعات جمهوری اسلامی قرار داشت. المپیک_توکیو younesipour

محمدعلی گرایی، دوست، همشهری، رقیب و حریف «ی» بود. نوید افکاری کشتی‌گیر شیرازی، شهریورماه ۱۳۹۹ شبانه و بدون اطلاع قبلی به خودش، وکیل و خانواده‌اش اعدام شد.***«برادران گرایی از اولین نفراتی بودند که نسبت به بازداشت و خبر اعدام احتمالی نوید افکاری واکنش نشان دادند. ما یادمان هست که هم محمدعلی و هم محمدرضا گرایی، برای نوید افکاری در صفحات اینستاگرام‌شان پستی منتشر کردند.

هر دو تصویری از نوید افکاری را در استوری گذاشتند و از خدا خواستند که به او کمک کنند. ما خبر نداشتیم، اما انگار از وزارت اطلاعات با آن‌ها تماس گرفته بودند؛ تهدیدشان کردند و گفتند پست‌ها را حذف کنید. یک روز بعد هم مصاحبه‌ای از محمدعلی گرایی در رسانه‌ها منتشر شد که گفته بود اگر می‌دانست نوید مرتکب قتل شده، هرگز این صحبت‌ها را نمی‌کرد.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

younesipour ولی با تمام توان برای رژیم کشتی میگیره yyyrznn younesipour علیرضا دبیر خودش سوپر خایماله بعد اومده همچین چیزی و به شما گفته ؟ کصخلین بخدا راحتین younesipour نه_به_جمهوري_اسلامي

معترضان به محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع کرونا در برلین با پلیس درگیر شدندشماری از شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز یکشنبه شعارهای «آزادی» و «نه به دیکتاتوری کرونا» سر دادند.

کرونا در ایران - مقامات بهداشتی و دانشگاهی از «طغیان کرونا» در مناطق مختلف کشور خبر می‌دهندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. از کرونا در امریکا چه خبر ؟ اونجا خبری نیست که فقط دنبال اخبار ایرانید.امار مبتلایان امریکا ۵۱۸۹۸ و فوت شدگان۲۴۱ نفر اونجا مشکلی نیست؟؟

تجمع اعتراضی در مشهد در پی بازداشت شماری از فعالان سیاسی و مدنی

نامه جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی سابق در مورد سرکوب در خوزستانمثلا قاتلا و دزدا؟

پلیس فرانسه برای حمایت از زنان تیم مقابله با خشونت خانگی تشکیل می‌دهدمطابق آمار وزارت کشور فرانسه، پلیس در سال گذشته بیش از ۴۰۰ هزار بار، معادل ۴۵ بار در ساعت، در نزاع‌های خانگی مداخله کرده است.

درخواست وزیر بهداشت ایران از آیت‌الله خامنه‌ای برای قرنطینه 2 هفته‌ای کشوردرخواست وزیر بهداشت ایران از آیت‌الله خامنه‌ای برای قرنطینه 2 هفته‌ای کشور سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر این کشور در خصوص وخامت شیوع کرونا و ناتوانی در مهار آن هشدار داده، درخواست کمک کرد.

«محمدعلی گرایی» بعدازظهر امروز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰  در دیدار رده‌بندی برای کسب مقام سوم باید با «شوهی یابیکو» از ژاپن دیدار کند.به روز شده در: ۰۱/۰۸/۲۰۲۱ هزاران نفر از معترضان به محدودیت های وضع شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا روز یکشنبه در برلین، پایتخت آلمان تظاهرات کردند.ایران - آرشیو همزمان با شدت گرفتن شیوع بیماری کرونا در ایران، مقام‌های بهداشتی و دانشگاهی ایران از «طغیان کرونا» و «وجود شرایط بسیار وخیم» در مناطق مختلف کشور خبر می‌دهند.استان‌وایر- در ادامه تجمعات و تظاهرات ضد حکومتی که از هفته‌های اخیر در ایران آغاز شده است، تعدادی از شهروندان مشهدی در شامگاه یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ دست به تجمع اعتراضی زدند.

بر اساس اطلاعاتی که یکی از نزدیکان «علی‌رضا دبیر» رییس کنونی فدراسیون کشتی ایران در اختیار «ایران‌وایر» قرار داده است، «محمدعلی گرایی» در پیش و پس از اعدام «نوید افکاری» زیر فشار نیروهای امنیتی و مدتی در حبس و زیر بازجویی ماموران اطلاعات جمهوری اسلامی قرار داشت. محمدعلی گرایی، دوست، همشهری، رقیب و حریف « ی» بود. بنا به اعلام پلیس برخی از تظاهرکنندگان با ماموران پلیس درگیر شدند. نوید افکاری کشتی‌گیر شیرازی، شهریورماه ۱۳۹۹ شبانه و بدون اطلاع قبلی به خودش، وکیل و خانواده‌اش اعدام شد. به گفته این مقام ارشد وزارت بهداشت، «ظرفیت اغلب بیمارستان‌های سراسر کشور» تکمیل است و استان‌هایی مانند تهران، البرز، مازندران و گلستان با «کمبود تخت» و «خستگی مفرط» کادر درمان مواجه اند. *** «برادران گرایی از اولین نفراتی بودند که نسبت به بازداشت و خبر اعدام احتمالی نوید افکاری واکنش نشان دادند. بیش از دو هزار مامور پلیس برلین برای مقابله با تجمع غیرقانونی معترضان به محدودیت ها در شهر مستقر شده بودند. ما یادمان هست که هم محمدعلی و هم محمدرضا گرایی، برای نوید افکاری در صفحات اینستاگرام‌شان پستی منتشر کردند. تجمع امروز ابتدا قرار بود که در پارک ملت مشهد برگزار شود اما با یورش نیروهای امنیتی و بازداشت شماری از شرکت کنندگان، فعالین مدنی مشهد تصمیم گرفتند در پارک دیگری تجمع اعتراضی خود را برگزار کنند.

هر دو تصویری از نوید افکاری را در استوری گذاشتند و از خدا خواستند که به او کمک کنند. به نظر می رسد با گذشت بیش از یک سال و نیم از آغاز همه گیری کرونا، مقامات بهداشتی ایران هنوز نتوانسته‌اند سیاست منسجم و روشنی برای مقابله با این بیماری در پیش بگیرند. ما خبر نداشتیم، اما انگار از وزارت اطلاعات با آن‌ها تماس گرفته بودند؛ تهدیدشان کردند و گفتند پست‌ها را حذف کنید. یک روز بعد هم مصاحبه‌ای از محمدعلی گرایی در رسانه‌ها منتشر شد که گفته بود اگر می‌دانست نوید مرتکب قتل شده، هرگز این صحبت‌ها را نمی‌کرد.» میان این نقل قول، به یاد بیاوریم که پیش و پس از اعدام نوید افکاری، فدراسیون کشتی ایران به دستور نهادهای امنیتی، از کشتی‌گیران و مربیان کشتی ایران خواسته بود از هرگونه اظهارنظر در قبال این موضوع خودداری کنند. در این میان، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز یکشنبه گفت برای قطع زنجیره کرونا در ایران باید واکسن وارد شود. هفتم شهریورماه ۱۳۹۹، زمانی که برای نخستین بار خبر حکم اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر سابق ایران رسانه‌ای شد، یکی از خبرنگاران رسانه‌های قوه قضاییه به ایران‌وایر گفته بود که این حکم نخستین بار اسفندماه ۱۳۹۸ به گوش برخی خبرنگاران رسید، اما شدیدا تاکید شد که هر گونه اطلاع‌رسانی در مورد نام این کشتی‌گیر و همین‌طور حکم او ممنوع است.

او تاکید داشت که «علی‌رضا دبیر به همراهان خود گفته بود این مورد، فوق‌امنیتی و محرمانه بماند.» هم‌زمان، یکی دیگر از مدیران سابق فدراسیون کشتی ایران نیز به ایران‌وایر خبر داد که فروردین‌‌ماه ۱۳۹۹ و به محض اطلاع از دستگیری این کشتی‌گیر و احتمال اجرایی شدن حکم اعدامش، برخی از چهره‌های سرشناس کشتی ایران از جمله «رسول خادم»، رییس پیشین این فدراسیون قصد دیدار با «ابراهیم رییسی»، رییس قوه قضاییه و پادرمیانی برای شکستن حکم را داشت که اجازه و فرصتی به آن‌ها داده نشد. همچنین ظرف این مدت، ۳۶۶ نفر دیگر جان خود را از دست داده و مجموع جان ‌باختگان ویروس کرونا در آمار رسمی ایران به ۹۰ هزار و ۹۹۶ نفر رسیده است. حالا منبع خبری ایران‌وایر در فدراسیون کشتی که نمی‌خواهد نامی از او فاش شود، از اتفاقاتی که برای محمدعلی گرایی پس از اعدام نوید افکاری رخ داد، روایت می‌کند: «از همان مرتبه اول و پیش از این‌که نوید را اعدام کنند، چند روزی از برادران گرایی خبری نداشتیم. می‌دانستیم که محمدعلی، دوستی قدیمی و نزدیکی با خانواده افکاری داشت. تا این‌که سه روز بعد از اعدام نوید، علی‌رضا دبیر به ما گفت محمدعلی را گرفته‌اند. خبرهای بیشتر.

اول حتی خبر نداشتیم که نهاد بازداشت‌کننده وزارت اطلاعات است، یا دادستانی یا اطلاعات سپاه.» به گفته او، پس از خبردار شدن علی‌رضا دبیر رییس فدراسیون کشتی از بازداشت محمدعلی گرایی، او به همراه «رضا صالحی‌امیری» رییس کمیته ملی المپیک ایران، با هر نهادی تماس گرفتند: «نمی‌خواهم از آقای دبیر یا رضا صالحی‌امیری قهرمان بسازم. اما آن روزها واقعا هر تلاشی کردند که محمدعلی سریع‌تر آزاد شود. فشار نهادهای بین‌المللی خارجی هم زیاد بود و اگر این خبر به بیرون درز می‌کرد، احتمال تعلیق ورزش ایران شدت می‌گرفت.» به ادعای این منبع آگاه، «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان ایران، کمترین قدمی برای آزادی محمدعلی گرایی برنداشت: «وزیر ورزش و معاونانش حتی جواب تماس‌های علی‌رضا دبیر را در آن مقطع زمانی ندادند.

»   تمامی این اتفاقات در آخرین هفته شهریورماه ۱۳۹۹ رخ داد: «من شخصا در مورد محمدعلی گرایی تصور می‌کردم که کشتی را کنار بگذارد. تصور کنید او ۱۰ ماه پیش از رقابت‌های المپیک با چنین بحرانی مواجه شد. کادرفنی تیم ملی واقعا تلاش کردند که او بتواند دوباره برگردد.» نوید افکاری متولد تیرماه ۱۳۷۲ بود. او حد فاصل سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵، قهرمان کشتی فرنگی شیراز شد.

پس از تحصیل در مقطع دبیرستان، مدرسه را رها کرد تا به کارگری و گچ‌کاری در ساختمان برسد و به اجبار، حتی کشتی را در حد یک ورزش شخصی دید. اصرارهای مربیانش او پنج سال بعد او را دوباره به روی تشک برگرداند. سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ نه تنها مقام استانی کسب کرد که حتی به مرحله انتخابی تیم ملی هم رسید. سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در آستانه ورود به تیم ملی قرار داشت اما بازی‌های انتخابی را باخت و به حریف تمرینی محمدعلی گرایی در شیراز و اردوهای تیم ملی تبدیل شد. بازگشت محمدعلی گرایی و بازی‌های چشم‌نوازش در المپیک توکیو، بار دیگر یاد و خاطره نوید افکاری را زنده کرد.

نوید افکاری یک بار به اتهام قتل یک مامور حکومتی در جریان اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ در شیراز حکم اعدام گرفت و بار دیگر نیز برای شرکت در این اعتراضات، با اتهام «محاربه» در دادگاه انقلاب به مرگ محکومش کردند. دو برادر دیگر او، «وحید» و «حبیب» هم به ترتیب به ۵۴ سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و ۲۷ سال و سه ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. آن‌ها متهم شدند که در مرداد ۱۳۹۷ فردی به نام «حسن ترکمان»، از اعضای بسیج شیراز و کارمند حفاظت سازمان آب این شهر را به قتل رسانده‌اند. در فایل‌های صوتی که پس از اعدام نوید افکاری منتشر شده است، او به قاضی دادگاه صراحتا می‌گوید که زیر فشار ماموران امنیتی به قتل اعتراف کرده بود. محمدعلی گرایی در المپیک توکیو پس از پیروزی مقابل «یوس وانیس پنا فلورس» از کوبا و «بوزو استارسوویچ» از کرواسی، در دیداری نزدیک مقابل «تاماس لورینز» مجارستانی که مدال طلای جهان و نقره المپیک را در کارنامه دارد شکست خورد و به دیدار رده‌بندی رفت.

محمدعلی گرایی بعدازظهر امروز  (سه‌شنبه) در دیدار رده‌بندی برای کسب مقام سوم باید با «شوهی یابیکو» از ژاپن دیدار کند. .