محققان با بررسی آلیاژ سکه‌های باستانی، پرده از بحران مالی عصر امپراتوری روم برداشتند

03/02/1401 12:24:00 ب.ظ

محققان با بررسی آلیاژ سکه‌های باستانی، پرده از بحران مالی عصر امپراتوری روم برداشتند جزئیات بیشتر🔽

گروهی از پژوهشگران با تجزیه و تحلیل سکه‌های به دست آمده از عصر امپراتوری روم می‌گویند درک تازه‌ای از بحران‌های مالی ۲۱۰۰ سال پیش به دست آورده‌اند. گروهی از محققان با تجزیه و تحلیل سکه‌های به دست آمده از عصر امپراتوری روم می‌گویند درک تازه‌ای از بحران‌های مالی ۲۱۰۰ سال پیش به دست آورده‌اند.

پژوهشگران در دو دانشگاه وارویک و لیورپول در بریتانیا با بررسی دقیق سکه‌های نقره‌ای کوچک موسوم به «دناریوس» در سیستم مالی امپراتوری روم دریافته‌اند سکه‌هایی که به دوره زمانی قبل از سال ۹۰ پیش از میلاد تعلق دارند، نقره خالص بوده‌اند. این در حالی است که سکه‌های ضرب شده در پنج سال بعد از آن از حدود۱۰ درصد مس تشکیل شده‌اند. امری که از افت ارزش پولی این دوره زمانی دارد.

پروفسور کوین بوچر از دانشگاه وارویک در این باره می‌گوید: «این کشف، معنی واقعی اظهارات سیسرو سیاستمدار رومی را درباره بحران مالی در سال ۸۶ قبل از میلاد معلوم می‌کند. او در یکی از آثار خود نوشته بود: افراد سکه‌هایشان را به اطراف پرت می‌کردند و معلوم نبود دیگر هرکسی واقعا چقدر پول داشته است. مورخان مدت‌ها در مورد اینکه منظور سیسرو چه بوده است بحث می‌کردند و ما معتقدیم که اکنون این معما را حل کرده‌ایم.»

دکتر متیو پونتینگ از دانشگاه لیورپول می‌گوید: «رومی‌ها به ضرب سکه‌های نقره بسیار خوب عادت کرده بودند، بنابراین ممکن است وقتی سکه خالص نبوده اعتماد خود را به سکه از دست داده باشند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

تصاویری از بازسازی نبردهای مسیحیان با مورهاصدها نفر در آلکوی اسپانیا با برگزاری جشنواره‌ای، نبردهای مسیحیان با مورها در طول دوره رِکُونکیستا را برای بازپس‌گیری اندلس بازسازی کردند قتل و عام مورها رو چی ؟

انفجار انتحاری در مسجد قندوز با بیش از ۳۰ کشتهانفجار در مسجد خانقای مولوی سکندر در شهرستان امام صاحب ولایت در ایالت قندوز ۳۳ کشته و دهها زخمی برجای گذاشت.

مقامات اوکراینی از وجود بیش از 1000 جسد در بیمارستان‌های کی‌یف خبر دادندیک مقام اوکراینی فاش کرد که سردخانه‌های منطقه کی‌یف اکنون بیش از 1000 جسد غیرنظامیان را در خود جای داده‌اند.اوکراین، ارتش روسیه را متهم می‌کند که در جریان

بی‌خبری از یک فعال مدنی پس از بازداشتمحمد_ایران‌نژاد ، فعال مدنی و کتابفروش ساکن تهران، که سال گذشته با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» در دادگاه انقلاب محاکمه شد از روز ۲۶فروردین،در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می‌برد،هنوز از محل نگه‌داری او اطلاعی در دست نیست. بازداشت_شهروندان حقوق_شهروندی

جلسه تازه دادگاه حمید نوری؛ بازیابی بخشی از اطلاعات پاک‌شده از تلفن همراه اوهشتادوششمین جلسه دادگاه حمید نوری، دادیار سابق در دوران اعدام‌‌های تابستان ۶۷، روز پنج‌شنبه اول اردیبهشت با جلسه بازجویی فوق‌العاده از متهم برگزار شد و موضوع بخش اعظم این جلسه...

مکرون: گفت‌وگو با پوتین با همه دشواری بهتر است ادامه یابد | DW | 22.04.2022رئیس جمهوری فرانسه معتقد است گفت‌وگوی مستقیم با ولادیمیر پوتین هر چند سخت و گاهی ناکارآمد است. باید ادامه یابد. مکرون می‌گوید هر وقت همتای اوکراینی او تقاضا کرده با پوتین حرف زده و باید زمینه برقراری صلح فراهم شود.