محدودیت های جدید کرونایی از شنبه در تهران اعمال می شود

17/07/2020 04:25:00 ب.ظ

محدودیت های جدید کرونایی از شنبه در تهران | از روز شنبه به مدت یک هفته محدودیت‌هایی برای پیشگیری از شیوع کرونا در تهران اعمال می‌شود

محدودیت های جدید کرونایی از شنبه در تهران | از روز شنبه به مدت یک هفته محدودیت‌هایی برای پیشگیری از شیوع کرونا در تهران اعمال می‌شود

تهران- ایرنا- معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس مصوبه ستاد مدیریت کرونا در تهران و تایید ستاد ملی کرونا از روز شنبه به مدت یک هفته محدودیت هایی برای پیشگیری از شیوع کرونا در تهران اعمال می شود.

وی گفت: در این شرایط به طور طبیعی برای شهرهایی که در وضعیت قرمز یا هشدار هستند مانند تهران محدودیت های جدیدی اعمال می شود و البته همان طور که رئیس جمهوری نیز اعلام کرده است. اراده دولت بر ایجاد محدودیت های بیشتر نیست. این محدودیت ها لاجرم و از سر اجبار است و بهترین کار این است که مردم و اصناف خودشان پروتکل ها را اجرا کنند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: در محدودیت های جدید چهار گروه شغلی تعریف شده است که متناسب با نوع فعالیت آنها محدودیت هایی از روز شنبه برای آنها اعمال می شود. بر اساس مصوبه ستاد مدیریت کرونا تهران، استانداری تهران و تایید ستاد ملی کرونا فعالیت تالارها، همایش ها و برگزاری مراسم ها و اجتماعات ممنوع است و این مراکز حق برگزاری مراسم را ندارند البته اگر رستوران داشته باشند می توانند به صورت بیرون بر غذا فعالیت کنند اما حق برگزاری مراسم ندارند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

کرونا در ایران؛ افزایش تعداد بستری‌شدگان و کمبود تخت در تهرانسخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید موارد بستری بیماران مبتلا به بیماری «کووید ۱۹» در کل کشور افزایش یافته است.

پیچیده شدن شرایط شیوع کرونا در تهران؛ایران داروی رمدسیویر تولید می‌کندهمزمان با ادامه شیوع گسترده ویروس کرونا در ۲۵ استان، وزیر بهداشت ایران از آغاز توزیع و تولید داروی رمدسیویر خبر داد و فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران شرایط پایتخت را بسیار پیچیده و غامض توصیف کرد.

کرونا در ایران؛ بیماری کووید-۱۹علت یک پنجم از مرگ‌و‌میر روزانه است

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 198 هزار و 820 نفر رسیدشمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 198 هزار و 820 نفر رسید

کرونا در اسرائیل؛ موج دوم از کنترل خارج شده است | DW | 17.07.2020اسرائیل محدویت‌های مقابله با کرونا را کاهش داد و در نتیجه پاندمی کرونا به سرعت در این کشور رشد پیدا کرد. دولت اکنون تصمیم گرفته است محدودیت‌های جدیدی را اعمال کند. منتقدین از آشفتگی مدیریت بحران دولت اسرائیل سخن گفتند.

ایجاد تغییرات در دستگاه‌های امنیتی عراق؛ کاستن از نفوذ تهران

محسن فرهادی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس مصوبه جدید ستاد ملی کرونا، اول به وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی و بعد به همه دستگاههای دولتی ابلاغ شده است که نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی را تشدید کنند زیرا به جز رعایت پروتکل های بهداشتی، بهداشت فردی و استفاده همگانی از ماسک و فاصله گذاری فیزیکی ابزار دیگری برای مدیریت و پیشگیری از بروز بیماری کووید۱۹ نداریم و هنوز هیچ واکسن و هیچ دارو و درمان مشخصی برای این بیماری نداریم.Aa سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز پنجشنبه در حالی از افزایش شمار بستری شدگان بر اثر ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» سخن گفت که معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران از «کمبود تخت‌های ویژه، تختهای بستری و کادر درمان» خبر داده است.سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه با تاکید بر برقراری وضعیت قرمز یا هشدار در ۲۵ استان گفت: «تاکنون ۲۶۴ هزار و ۵۶۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۹۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۳ هزار و ۴۱۰ نفر رسید.شمار رسمی استان‌های در حالت هشدار و قرمز کرونا به ۲۵ استان رسیده است.

وی گفت: در این شرایط به طور طبیعی برای شهرهایی که در وضعیت قرمز یا هشدار هستند مانند تهران محدودیت های جدیدی اعمال می شود و البته همان طور که رئیس جمهوری نیز اعلام کرده است. اراده دولت بر ایجاد محدودیت های بیشتر نیست. وی افزود که موارد بستری بیماران مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا در کل کشور افزایش یافته است. این محدودیت ها لاجرم و از سر اجبار است و بهترین کار این است که مردم و اصناف خودشان پروتکل ها را اجرا کنند. ایران از نظر تعداد بیماران بدحال کرونا چهارمین کشور جهان است تولید رمدسیویر در ایران در همین حال، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران شرایط شیوع ویروس کرونا در استان‌های مازندران، خراسان رضوی، تهران و البرز را نگران کننده خواند. معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: در محدودیت های جدید چهار گروه شغلی تعریف شده است که متناسب با نوع فعالیت آنها محدودیت هایی از روز شنبه برای آنها اعمال می شود. کادر درمان ما اکثرا آلوده می‌شوند یا اینکه اقوام درجه یکشان مبتلا می‌شوند که مجبورند از آنها مراقبت کنند. بر اساس مصوبه ستاد مدیریت کرونا تهران، استانداری تهران و تایید ستاد ملی کرونا فعالیت تالارها، همایش ها و برگزاری مراسم ها و اجتماعات ممنوع است و این مراکز حق برگزاری مراسم را ندارند البته اگر رستوران داشته باشند می توانند به صورت بیرون بر غذا فعالیت کنند اما حق برگزاری مراسم ندارند. هرچند برخی استان‌هایی که در حالت هشدار اعلام شده بودند، چند روز است وارد وضعیت قرمز شده‌اند.

وی گفت: گروه دومی که مشمول محدودیت یک هفته ای در تهران می شود، باشگاههای ورزشی برای ورزش های پر برخورد مثل کشتی، جودو، تکواندو و مانند این ورزش هاست که بین ورزشکاران تماس فیزیکی وجود دارد، فعالیت این باشگاهها به مدت یک هفته ممنوع است اما برگزاری ورزش های انفرادی مانند بدنسازی و ورزش های همگانی در پارک ها با رعایت فاصله گذاری فیزیکی در پارک ها و فضای باز منعی ندارد.» به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید ۱۹۸ فوتی کرونا در شبانه روز گذشته سیما سادات لاری روز پنجشنبه اعلام کرد که تعداد قربانیان شیوع ویروس جدید کرونا در ایران با مرگ ۱۹۸ نفر ظرف شبانه روز گذشته به ۱۳ هزار و ۶۰۸ نفر رسید. طی روزهای اخیر رسانه‌های ایران گزارش کرده بودند که موارد تقلبی این دارو بین ۶۰ تا ۸۰ میلیون تومان در بازار سیاه تهران فروخته می‌شود. فرهادی افزود: گروه سوم کافی شاپ ها، قهوه خانه و چایخانه هاست که به خصوص عرضه مواد دخانی در این اماکن به علت ارتباطات تنفسی ممنوع است. همچنین فعالیت استخرهای سرپوشیده به علت اینکه عمدتا مشکل تهویه دارند و به علت سطوح تماس مشترک ممنوع است، خود آب استخر اگر سیستم تصویه و کلرآزاد باقیمانده کافی داشته باشند عامل انتقال کرونا نیست اما سطوح تماس مشترک بین شناگرها، رختکن، دوش، سرویس های بهداشتی، کنار پاشویه های استخر می توانند افراد را آلوده کنند. بنا به آمار رسمی تنها طی ۲۴ ساعت ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار جدید در ایران شناسایی شده‌اند. وی ادامه داد: فعالیت پارک های آبی، شهربازی ها و باغ وحش ها هم مشمول این محدودیت است و در هفته آینده این مراکز تعطیل هستند. آقای زالی از ارائه پیشنهاد تعطیلی پیش‌دبستان و دبستان‌های پایتخت خبر داد و تاکید کرد که تمامی آزمون‌های مدارس باید تعطیل شود. این محدودیت  از روز شنبه ۲۸ تیر برای یک هفته است و اگر میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر کرونا کاهش پیدا کند این محدودیت ها تمدید نمی شود، در غیر این صورت تمدید قابل تمدید است. سادات لاری افزود که استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان از نظر شیوع بیماری «کووید ۱۹» در وضعیت قرمز قرار دارند.

فرهادی گفت: رستورانها و  اغذیه فروشی ها با رعایت پروتکل می توانند فعالیت کنند و فعلا این اماکن تعطیل نمی شوند. معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: فعلا برای سایر مشاغل محدودیتی در تهران اعمال نمی شود و با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند فعالیت کنند. معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز گفته است که موج دوم کرونا از موج اول «خیلی سنگین‌تر» است.. در استانهای دیگری که در وضعیت قرمز یا هشدار هستند، قبل از تهران محدودیت های مشابه اعمال شده است. به عنوان مثال در استانهای خوزستان (اهواز آبادان، دزفول)، خراسان رضوی، بوشهر، زنجان، بخش هایی از کرمانشاه، مازندران، کردستان، آذربایجان شرقی و غربی همین محدودیتها از هفته گذشته و قبل از تهران اعمال شده است.    وی افزود: در تهران دانشگاههای علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و  ایران با کمک دستگاههای همکار باید بر اجرای این مصوبات و اجرای مناسب پروتکل های بهداشتی نظارت کنند و دستور دارند اگر مراکز شغلی پروتکل ها را رعایت نکردند نسبت به پلمب این مراکز اقدام می کنند.

فرهادی گفت: بر  اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، در ادارات دولتی باید یک سوم کارکنان خود را با اولویت افرادی که بیماری زمینه ای یا ضعف بدنی دارند دورکار کنند و البته لیست افرادی که دورکار می شوند می تواند به صورت چرخشی تغییر کند. این مصوبه نیز برای هفته آینده است و در صورت لزوم تمدید می شود. این مصوبات جنبه ترویجی دارد اما لازم الاجراست. همچنین طبق مصوبه ستاد ملی کرونا اگر در دستگاههای دولتی پروتکل های بهداشتی کرونا رعایت نشود مسببان آن به دادگاه تخلفات اداری کارکنان معرفی می شوند. معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: فعلا میزان محدودیت ها کمتر از فروردین است چون میزان شیوع و ابتلا به کرونا کمتر از فروردین است و تمام این محدودیت ها برای این است که به شرایط اسفند و فروردین برنگردیم.

.