محاصره مرگبار هتلی در موگادیشو پایان یافت - BBC News فارسی

17/08/2020 08:53:00 ق.ظ

نیروهای ویژه ارتش سومالی گفته‌اند که به محاصره هتل الیت در موگادیشو پایتخت این کشور که توسط گروه شبه نظامی الشباب رخ داده بود، پایان داده‌اند.

به گفته شاهدان عینی، صدای بمب منفجر شده در مقابل هتل در تمام موگادیشو به گوش رسید و مردم از صحنه حادثه فرار می‌کردند.پس از آن نیروهای امنیتی منطقه را مسدود کردند و تیراندازی میان آنان و نیروهای الشباب در داخل هتل آغاز شد. چهار ساعت پس از آن سخنگوی دولت در توییتی اعلام کرد که محاصره پایان یافته و همه مهاجمان کشته شده‌اند.

گزارش شده که یک مقام ارشد وزارت ارتباطات و یک کارمند وزارت دفاع در میان کشته‌شدگان این حادثه هستند و بیش از دهها نفر نیز مجروح شده‌اند.به گفته سخنگوی دولت سومالی بیش از ۲۰۰ نفر از سوی نیروهای امنیتی از داخل این هتل نجات داده شده‌اند.منبع تصویر،Reuters

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

"رسانه داعشی بن‌سلمان" و شبکه سلطنتی انگلیس؛ پاسخ ملت متحد ایران علیه آشوب‌گری‌تان را دیدید؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

بیانیه نماینده آمریکا در سازمان ملل در پی شکست در شورای امنیتادعای نماینده آمریکا در سازمان ملل در پی شکست در شورای امنیت: *شکست امروز شورای امنیت نه کمکی به صلح و نه کمکی به امنیت خواهد کرد *آمریکا حق دارد از مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران استفاده کند

آخرین دیکتاتور اروپا در محاصره زنان سفیدپوشآندری 33ساله یکی از معترضانی که روزهاست خیابان‌های مینسک را رها نکرده‌اند در مصاحبه با بی‌بی‌سی می‌گوید: «برای اولین بار است که می‌توانم در زندگی‌ام آزادی را نفس بکشم.» این حس مشترک بسیاری از معترضان به انتخابات بلاروس است. آنها معتقدند پس از 26 سال حکومت لوکاشنکو بر این کشور تغییر در راه است.

تبدیل وضعیت ۲۵۰۰۰ نیروی حق‌التدریس؛ امسال/در محرم برخی مدارس در اختیار هیات‌ها قرار می گیرندوزیر آموزش‌وپرورش با برشمردن راه‌های جبران کمبود نیروی انسانی در سال تحصیلی جدید گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در تأمین نیروی انسانی سال تحصیلی جدید مشکلی نداریم.

ابهام در اجرای طرح موسوم به گشایش اقتصادی در ایران - BBC News فارسییک نماینده مجلس ایران می‌گوید رؤسای مجلس و قوه قضائیه در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، مخالفت خود را با تصمیم دولت برای فروش اوراق سَلَف نفتی اعلام کرده‌اند.

کرونا طی شبانه‌روز گذشته در هند 941 و در برزیل 620 قربانی گرفتکرونا طی شبانه‌روز گذشته در هند 941 و در برزیل 620 قربانی گرفت

تصاویری از مراسم عشاء ربانی در صومعه کوهستانی سوملا در ترکیهصومعه سوملا با ۱۶ قرن قدمت که در کوه کند وکاری و بنا شده است تا سال ۲۰۱۰ میلادی به دلیل خطر سقوط سنگ تعطیل بود.

حمله گروه الشباب به پایگاه دریایی مشترک آمریکا و کنیا به گفته شاهدان عینی، صدای بمب منفجر شده در مقابل هتل در تمام موگادیشو به گوش رسید و مردم از صحنه حادثه فرار می‌کردند.به گزارش ایسنا به نقل از  پایگاه اینترنتی هیات آمریکا در سازمان ملل، کلی کرفت نماینده این کشور در سازمان ملل در پی شکست قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در بیانیه ای با بیان این که آمریکا با وجود چراغ سبز دادن اکثریت اعضای شورای امنیت به خرید و  فروش انواع تسلیحات معمولی، احساس بیزاری می‌کند تا شگفت‌زدگی ادعا کرد: شکست امروز شورای امنیت نه کمکی به صلح و نه کمکی به امنیت خواهد کرد.رئیس‌جمهور روسیه قول همکاری و حمایت در مقابل دخالت احتمالی غرب را داده است.به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در حاشیه پنجمین نشست گفتگوی هفته بر محور تحول که با حضور جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، اعضای شورای معاونان در ساختمان شهید رجایی و مدیران کل استان‌ها روسای۷۶۰ منطقه آموزش‌وپرورش کشور در بستر شاد و به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آموزش‌وپرورش مجموعه بسیار بزرگی است که فصل مشترک بسیاری با سازمان‌ها و مؤسسات مختلف دارد و هرچقدر بتوانیم زمینه همکاری‌ها را بهبود ببخشیم بهتر می‌توانیم برای تحقق ماموریت‌هایمان تلاش کنیم.

پس از آن نیروهای امنیتی منطقه را مسدود کردند و تیراندازی میان آنان و نیروهای الشباب در داخل هتل آغاز شد. چهار ساعت پس از آن سخنگوی دولت در توییتی اعلام کرد که محاصره پایان یافته و همه مهاجمان کشته شده‌اند. کرفت در ادامه مطرح کرد: شکست این قطعنامه به طور بی نقصی وضعیت از کار افتاده و منفعل شورای امنیت را در برابر خطرات رو به افزایش ترسیم کرده است. گزارش شده که یک مقام ارشد وزارت ارتباطات و یک کارمند وزارت دفاع در میان کشته‌شدگان این حادثه هستند و بیش از دهها نفر نیز مجروح شده‌اند. آنها معتقدند پس از 26 سال حکومت لوکاشنکو بر این کشور تغییر در راه است. به گفته سخنگوی دولت سومالی بیش از ۲۰۰ نفر از سوی نیروهای امنیتی از داخل این هتل نجات داده شده‌اند. آمریکا در روزهای آتی وعده‌اش برای متوقف نشدن در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را عملی خواهد کرد. منبع تصویر، Reuters یک سایت محلی در موگادیشو در مورد این هتل نوشته است که هتل الیت یکی از محل‌هایی است که به شدت از سوی نیروهای نظامی از آن محافظت می‌شود. وی گفت: در حال حاضر و در شرایط موجود برای تأمین نیروی انسانی در سال تحصیلی جدید مشکلی نداریم و ملزم هستیم طبق قانون در مورد تبدیل وضعیت نیروهای حق‌التدریس قبل از ۹۱ اقدام کنیم .

گروه الشباب در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که "یک عملیات توسط مجاهدین در حال انجام است و یک بمب‌گذار انتحاری و چندین تفنگدار به هتل متعلق به یک نماینده پارلمان دولت سومالی حمله کرده‌اند". انتهای پیام. به همین دلیل هر روز به خیابان خواهیم آمد. فرمانده ارشد الشباب در حمله هوایی در سومالی 'کشته شد' گروه الشباب که به القاعده متصل است عامل وقوع حوادث خونینی در سومالی در دهه‌های اخیر بوده است. این گروه توسط دولت سومالی و ارتش اتحادیه آفریقا از موگادیشو به خارج رانده شده، اما همچنان دست به بمب گذاری و ترور افراد در این شهر می‌زند. در دو ماه گذشته تعداد حملات این گروه در موگادیشو افزایش یافته است. به گفته شاهدان عینی، پلیس دوچرخه‌سواران و رهگذران معمولی را هم متوقف می‌کرد، به روی زمین می‌انداخت و بازداشت می‌کرد. منبع تصویر، Reuters هفته گذشته در جریان تیراندازی در داخل یک زندان بین نیروهای امنیتی و زندانیان گروه الشباب حداقل ۲۰ نفر کشته‌ شدند. بنابراین تمام همکاران فرهنگی در صورت برگزاری کلاس‌ها به طور غیرحضوری و بر بستر مجازی باید از طریق شبکه شاد با دانش آموزان ارتباط بگیرند.

زندانیان الشباب که موفق شده بودند به اسلحه دست پیدا کنند، تلاش داشتند تا از یک زندان امنیتی در موگادیشو فرار کنند. .   خشمی که ترس را کنار زده تجمعات گسترده‌ای را به دنبال داشته که عموماً از جانب زنان رهبری می‌شوند؛‌زنانی با لباس‌های سفید و گل‌هایی در دست که این خود تاکیدی بر مسالمت‌آمیز بودن جنبش است.