مجلس درک مستقیمی از شرایط بحران ندارد/ افزایش قیمت اقلام اجتناب‌ناپذیر است/ دولت توانایی ثروت‌آفرینی را ندارد

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 43 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

یک استاد اقتصاد دانشگاه در گفت‌وگو با ایلنا: مجلس درک مستقیمی از شرایط بحران ندارد/ افزایش قیمت اقلام اجتناب‌ناپذیر است/ دولت توانایی ثروت‌آفرینی را ندارد

مرتضی سامتی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد دلایل افزایش قیمت‌ها در روزهای اخیر اظهار داشت: در علیت یابی این موضوع می‌توانیم از رویکردهای سطحی یا عمقی استفاده کنیم. رویکرد عمقی به این موضوع مربوط به کسری بودجه دولت است. تمام سخنرانی‌های بنده در راستای این بوده که کسری بودجه امسال دولت حداقل 50 درصد خواهد بود که راهی جز انتشار پول و ایجاد بدهی ندارد که طبیعتا تاثیر خود را بر قیمت‌ها خواهد گذاشت.

استاد دانشگاه اصفهان تصریح کرد: نزدیک 95 درصد تمام بودجه کشور صرف امور جاری و مصرفی می‌شود و تنها 5 درصد آن تبدیل به سرمایه‌گذاری می‌شود بنابراین کسری بودجه و بودجه مصرفی دو عاملی مهم در افزایش قیمت‌ها هستند. باید توجه داشت وقتی بودجه سرمایه‌گذاری شود در نهایت تبدیل به تولید و عرضه می‌شود و تورم را کاهش می‌دهد اما بودجه ما این گونه نیست که نتیجه آن افزایش نرخ ارز، چاپ پول و رشد پایه پولی است.

وی ادامه داد: دولت کنونی یک سال دیگر فرصت دارد بنابراین به دنبال یک نوع قدرت‌نمایی است و می‌خواهد با قدرت از صحنه خارج شود چون به نوعی نگاه به آینده دارند تا دوباره و در جاهای دیگر استفاده شوند در حالی که اقتصاد با این ادبیات سازگار نیست. بنده پیشنهاد فروش نفت در بورس را مطرح کرده‌ بودم که مساله میان‌مدتی است اما دولت فروش سلف نفت را که موضوع کوتاه مدت است را مطرح کرد تا در این بازه زمانی پول هنگفتی را کسب و صرف امور جاری کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

برخی پول می گیرند تا تبلیغ کنند یا منافع گروهی را تامین کتند. هرچه ایران می کشد از ظاهرا تحصیل کرده هایی است که باطنا خود را فروخته اند. لطفا با کسی مصاحبه کنید که چنین اشتباهات فجیعی در کارنامه اش نداشته است:

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

گروهی از ایرانی-آمریکایی‌ها از شورای روابط خارجی خواستند نشست با جواد ظریف را لغو کند🔺گروهی از ایرانی-آمریکایی‌ها از شورای روابط خارجی خواستند نشست با جواد ظریف را لغو کند ⚡️در نامه به رئیس این اندیشکده آمریکایی آمده است: شرکت جواد_ظریف بی‌احترامی به بهیه نامجو، مادر نوید_افکاری است که از آخرین دیدار با پسرش محروم شد
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

نشت یک باکتری از آزمایشگاهی در چین بیش از ۳ هزار نفر را بیمار کردبرخی منابع خبری در داخل و خارج از چین شمار افرادی که حامل باکتری برسلوز شده‌اند را بیش از ۱۴ هزار نفر اعلام کرده‌اند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ترکیه: پارلمان اروپا با جانبداری و رفتار ناعادلانه اعتبارش را از دست‌ می‌دهدترکیه: پارلمان_اروپا با جانبداری و رفتار ناعادلانه اعتبارش را از دست‌ می‌دهد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

امریکا شرکت وابسته به وزارت اطلاعات ایران و ۴۵ نفر از کارمندانش را تحریم کرد
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

آمریکا از روز یکشنبه تیک‌تاک و وی‌چت را در این کشور ممنوع می‌کندوزارت بازرگانی آمریکا از ممنوعیت دانلود اپلیکیشن‌های چینی «تیک‌تاک» و «وی‌چت» از 20 سپتامبر در این کشور خبر داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

روسیه مسمومیت ناوالنی از طریق آب سمی را رد کرد | DW | 18.09.2020مخالفان دولت روسیه می‌گویند، طبق نتایج آزمایشگاه آلمان، الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین از طریق نوشیدن آب از یک بطری در هتلی در شهر تومسک سیبری مسموم شده است. اما سخنگوی کرملین این ادعا را رد کرده است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »