مجلس نمایندگان افغانستان: اظهارات رولا غنی بی‌حرمتی و توهین نابخشودنی است - BBC News فارسی

01/10/1399 02:08 ب.ظ

مجلس نمایندگان افغانستان: اظهارات رولا غنی بی‌حرمتی و توهین نابخشودنی است

مجلس نمایندگان در نشست امروز خود به اظهارات رولا غنی، همسر محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان واکنش نشان داده و گفته که او در نظام اداری و حقوقی افغانستان جایگاهی ندارد. خانم غنی چندی قبل درباره دو وزیری که رای اعتماد از مجلس نگرفته بودند، گفت که آنان همچنان وزیر باقی خواهند ماند. مجلس این اظهارات را 'بی‌حرمتی و توهین نابخشودنی' دانسته است. میر رحمن رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید که رولا غنی، همسر رئیس جمهور، نسبت به پارلمان افغانستان "بی‌حرمتی و توهین نابخشودنی" مرتکب شده است.

آقای رحمانی در نشست علنی امروز( دوشنبه اول جدی/دی) گفت که خانم رولا غنی، همسر محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در مصاحبه با رادیو آزادی بجای رعایت کردن قلمرو صلاحیت‌های قوه مقننه و احترام به اراده صاحبان اصلی حاکمیت، "بی‌حرمتی و توهین نابخشودنی" را مرتکب شده است.

نمایندگان در نشست امروز مجلس از رولا غنی که گفته بود "پارلمان به میدان خرید و فروش میان وکلا تبدیل شده" به تندی انتقاد کردند. مجلس نمایندگان افغانستان چند روز قبل به چهار وزیر و رئیس بانک مرکزی افغانستان رای تایید نداد.

خانم غنی در مصاحبه‌اش به دو وزیر زنان و معارف (آموزش و پرورش) اشاره کرده و گفته بود که آنان به وظایف خود در این سمت‌ها ادامه خواهند داد. او گفته بود که ندادن رای تایید به این دو نامزد وزیر نشان از وارد نبودن وکلا در کارشان است. headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

ازجناب محترم ریس مجلس نمایندگان جدی خواهیش میشودکه رولا غنی را به مجلس احضار کند.از تحقیر وتوهین به مردم افغانیستان عذر بخواهد مجلس نمایندگان نباید به چندکلمه اعتراضی اکتفأکند؛ اگر به‌راستی می‌خواهند از جایگاه مجلس دفاع کنند باید خانم رولا را در جلسه‌ای علنی حاضرنمایند و درصورت عدم ارائه ثبوت مبنی بر خرید و فروش رأی، آنرا به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کنند.

آقای رحمانی گفت که خانم غنی "بی‌حرمتی و توهین نابخشودنی" را مترکب شده است.

میر رحمن رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید که رولا غنی، همسر رئیس جمهور، نسبت به پارلمان افغانستان "بی‌حرمتی و توهین نابخشودنی" مرتکب شده است.

آقای رحمانی در نشست علنی امروز( دوشنبه اول جدی/دی) گفت که خانم رولا غنی، همسر محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در مصاحبه با رادیو آزادی بجای رعایت کردن قلمرو صلاحیت‌های قوه مقننه و احترام به اراده صاحبان اصلی حاکمیت، "بی‌حرمتی و توهین نابخشودنی" را مرتکب شده است.

نمایندگان در نشست امروز مجلس از رولا غنی که گفته بود "پارلمان به میدان خرید و فروش میان وکلا تبدیل شده" به تندی انتقاد کردند.

مجلس نمایندگان افغانستان چند روز قبل به چهار وزیر و رئیس بانک مرکزی افغانستان رای تایید نداد.

خانم غنی در مصاحبه‌اش به دو وزیر زنان و معارف (آموزش و پرورش) اشاره کرده و گفته بود که آنان به وظایف خود در این سمت‌ها ادامه خواهند داد. او گفته بود که ندادن رای تایید به این دو نامزد وزیر نشان از وارد نبودن وکلا در کارشان است.

مجلس نمایندگان افغانستان صلاحیت دو وزیر را رد و به شش وزیر و رئیس امنیت ملی رای اعتماد داد

آقای رحمانی در نشست امروز گفت که رای دادن و رای ندادن حق هر نماینده مردم است که به افراد واجد شرایط داده می‌شود، هیج کس و هیج مقام حق ندارد این آزادی را از نمایندگان سلب کند یا آنان را تحقیر کند.

به گفته او افرادی که واجد شرایط وزارت و ریاست نبودند از این فیلتر گذشته نتوانستند، به هیج عنوان مشروعیت انجام وظیفه را ندارند و کسی حق ادامه انجام کار را به وزیران وروسا داده نمی‌تواند.

او تاکید کرد: "بخصوص از جانب خانم (همسر) رئیس جمهور که هویت و موقعیت حقوقی و اداری شان در هیج سندی تاهنوز روشن نگردیده است."توضیح تصویر،به گفته او ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) اجازه نمی‌دهد که اشخاص "غیر مسئول، مجهول المسئولیت به اراده مردم توهین کند."

او از آقای غنی خواست که هر چه زودتر رئیس و وزیران جدید را برای وزارتخانه ها و بانک مرکزی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس نمایندگان معرفی کند.

راضیه سعادت منگل، نماینده مردم پکتیا نیز در نشست امروز از رئیس مجلس نمایندگان پرسید که "از حثیت این مجلس دفاع می‌کند و یا خیر و اگر قادر به این کار نیست در مجلس نمایندگان را ببندد."حبیب الرحمان پدارم، نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان، نیز در این نشست گفت " بانوی اول یعنی چه؟ در کجای قوانین آمده است؟"

او گفت که رولا غنی فکر می‌کند که آقای غنی پادشاه این مملکت است و او هم ملکه "اما زهی خیال باطل این لقب هیج جایگاه حقوقی در قوانین افغانستان ندارد و اظهارات این بانو باید از طریق مراجع عدلی و قضایی مورد پیگرد قرار گیرد."توضیح تصویر،

شماری از اعضای مجلس نسبت به اظهارات خانم غنی خشمگین بودند

در ماه های اخیر تنش میان مجلس نمایندگان و دولت افغانستان بیشتر شده است. چندی قبل سخنان امرالله صالح، معاون اول محمد اشرف غنی که گفته بود نمایندگان در هنگام تهیه سند بودجه، به منظور تحمیل خواست‌های خود، وزیران را تهدید به برکناری می‌کنند، باعث شد که مجلس روند رای اعتماد به وزیران را متوقف کند.

برای حل مشکل میان مجلس نمایندگان و حکومت افغانستان میر رحمن رحمانی و هیأت اداری مجلس به دیدار محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان رفتند و بعد روند رای اعتماد از سر گرفته شد.

چه کسانی در کابینه جدید اشرف غنی از پارلمان رای اعتماد گرفتند؟

اعضای مجلس نمایندگان با خودروهای که دارای پلاک/پلیت و.ج (ولسی جرگه) است در شهر تردد می‌کنند، آقای صالح امروز در صفحه فیسبوک خود نوشته خودروهای با پلاک و.ج توقف داده می‌شود.

او افزوده که تاکنون صاحبان ۱۵۵ خودرو با پلاک و.ج پلاک مخصوص را از وزارت داخله/کشور بدست آورده‌اند. اکنون اطلاعات رسیده است که ممکن "تروریستان طالب و طالبان داعشی" و. ج. را تقلبی ساخته و فاجعه خلق نمایند.