مجلس نمایندگان‌ آمریکا به لغو مصوبه مورد استناد برای «حذف» قاسم سلیمانی رای داد

17/06/2021 09:45:00 ب.ظ

مجلس نمایندگان‌ آمریکا به لغو مصوبه مورد استناد برای «حذف» قاسم سلیمانی رای داد

ایالات متحده آمریکا, کنگره ایالات متحده آمریکا

مجلس نمایندگان ‌ آمریکا به لغو مصوبه مورد استناد برای «حذف» قاسم سلیمانی رای داد

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده پس از کشته شدن قاسم سلیمانی گفته بود که حمله پهپادی علیه فرمانده سپاه قدس ایران با توجه به مصوبه کنگره در سال ۲۰۰۲ «کاملا مجاز» بوده است.

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه به لغو مجوز جنگ عراق که در سال ۲۰۰۲ به تصویب رسیده بود رای داد.هواداران لغو مجوز جنگ عراق بر این باور هستند که چنین تصمیمی مانع از استناد روسای جمهوری آینده آمریکا به این مجوز برای انجام عملیات نظامی غیرمرتبط می شود. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده از لغو این مجوز حمایت کرده بود.

به گفته طرفداران لغو مجوز جنگ عراق اتخاذ چنین تصمیمی بر آن دسته از ماموریت ها و عملیات نظامی آمریکا که هم اکنون در جریان است تاثیری نخواهد گذاشت. طرح لغو مجوز جنگ عراق با ۲۶۸ رای موافق در برابر ۱۶۱ رای مخالف تصویب شد.کاخ سفید اعلام کرده است که هیچ کدام از ماموریت ها و عملیات نظامی فعلی آمریکا تنها با استناد به مجوز سال ۲۰۰۲ کنگره در جریان نیست.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

زورتون میاد بگید ترور. خیره سرتون خبرنگارین. انقدر استاندارد دوگانه

واعظی: نامزدها به جای توهین به ترامپ به دولت توهین کردند | DW | 17.06.2021رئیس دفتر روحانی با انتقاد از 'سیاه‌نمایی' کاندیداها علیه دولت، ابراز امیدواری کرده که مردم پس از انتخابات متوجه واقعیت‌ها شوند. او گفت، 'کاش زاکانی و جلیلی انصراف نمی‌دادند تا معلوم می‌شد چقدر وزن و رأی دارند'. دولت بیستر از ترامپ به ایران خیانت کرده و....

چند پیشنهاد نفتی به رئیس جمهور آینده / سکه انرژی به مردم پیش‌فروش کنیمیک کارشناس حوزه بین‌الملل انرژی گفت: بنزین یورو 5 را از نظر کیفیت در داخل و بیرون کشور قبول داریم و وزارت نفت هم در این راستا استاندارد‌های لازم را در کشور تعریف کرده است. صنعت نفت و انرژی کشور می‌تواند نوعی اعتبار تحت عنوان ضمانت اعتباری انرژی( ECO- Energy Credit Obligation) با حمایت و همکاری مجلس در اقتصاد کشور بکار گیرد و نوعی اعطای اعتبار توسط بخش‌هایی در کشور که تولید‌کننده و عرضه‌کننده فرآورده‌های نفتی و انرژی مثل بنزین هستند را تعریف کند. سر کیسه کردن مردم به روش جدید.!! دیدن از بورس دیگه آبی واسشون گرم نمیشه.

واکنش به بالن‌های آتش‌زا؛ حمله اسرائیل به غزه و خان یونس | DW | 16.06.2021نخستین عملیات پس از آتش‌بس و جنگ ۱۱ روزه طرفین. اسرائیل در واکنش به پرتاب بالن‌های آتش‌زا از سمت فلسطین، به مواضع حماس در غزه و خان یونس حمله هوایی کرد. اعلام شده که ۲۰ مزرعه و زمین در مناطق مرزی دستخوش حریق شده‌اند. حمله به اسرائیل دروغی بیش نیست. با سوزاندن مرغزار فلسطینیها میخواهند قحطی به فلسطین تحمیل کنند.

«به‌ یاد داریم»؛ گشایش نخستین نمایشگاه مربوط به هولوکاست در جهان عربدر این نمایشگاه همچنین داستان صلاح‌الدین اولکمن، دیپلمات ترک را می‌بینیم که مانع از تبعید یهودیان رودز شد، و با محمد حلمی، پزشک مصری آشنا می‌شویم که در برلین یهودیان زیادی را از چنگ نازی‌ها نجات داد. چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!! Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

پاسخ «ائتلاف» به حمله موشکی حوثی‌ها به مناطق مسکونی مأربشبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، شامگاه روز چهارشنبه 16 ژوئن، بار دیگر مناطق مسکونی شهر مأرب را با موشک بالستیک هدف قرار دادند.منابع محلی اعلام کردند که

ترامپ برای سرکشی به نواحی مرزی مکزیک می‌رود | DW | 16.06.2021رئیس‌جمهور سابق آمریکا با متهم کردن بایدن به ایجاد بی‌قانونی در مرزها تاکید کرد که 'محکم‌ترین و امن‌ترین مرز' را به دولت جدید تحویل داده است. ترامپ گفت به زودی همراه فرماندار تگزاس به بازدید حصار مرزی می‌رود.

Aa مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه به لغو مجوز جنگ عراق که در سال ۲۰۰۲ به تصویب رسیده بود رای داد.ایران واعظی: نامزدها به جای توهین به ترامپ به دولت توهین کردند رئیس دفتر روحانی با انتقاد از"سیاه‌نمایی" کاندیداها علیه دولت، ابراز امیدواری کرده که مردم پس از انتخابات متوجه واقعیت‌ها شوند.محمود خاقانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در ارزیابی برنامه‌های حوزه انرژی نامزدهای ریاست‌جمهوری سیزدهم اظهار داشت: هیچیک از نامزدهای ریاست‌جمهوری سیزدهم یک برنامه منسجم اقتصادی ارائه ندادند و مرتب گفتند که باید چنین کنیم و چنان بشود.ارتش اسرائیل اعلام کرد که بامداد چهارشنبه ۱۶ ژوئن، مقرهای حماس را در غزه و خان یونس را هدف قرار داده و"برای همه سناریوها از جمله جنگ دوباره علیه اقدامات تروریستی از سمت غزه آماده است.

هواداران لغو مجوز جنگ عراق بر این باور هستند که چنین تصمیمی مانع از استناد روسای جمهوری آینده آمریکا به این مجوز برای انجام عملیات نظامی غیرمرتبط می شود. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده از لغو این مجوز حمایت کرده بود. محمود واعظی محمود واعظی، رئیس دفتر ریاست جمهوری در گفت‌وگو با رسانه‌ها، از عملکرد دولت روحانی دفاع کرد و گفت: «مردم دیر یا زود متوجه می‌شوند دولت در شرایط سخت جنگ اقتصادی چه اندازه تلاش کرد، اما نامزدها این دستاوردها را ندیدند و به جای توهین به ترامپ، در مناظره‌ها به دولت توهین کردند. به گفته طرفداران لغو مجوز جنگ عراق اتخاذ چنین تصمیمی بر آن دسته از ماموریت ها و عملیات نظامی آمریکا که هم اکنون در جریان است تاثیری نخواهد گذاشت. این کارشناس حوزه بین‌الملل انرژی افزود: ایران می‌تواند به‌جای اینکه فرآورده‌های نفتی را به‌طور فیزیکی دریافت کند، با اتکا به حق مالکیتی که بر آنها دارد به ازای فرآورده‌های نفتی اعتباری معادل ارزش این فرآورده‌ها دریافت کند. طرح لغو مجوز جنگ عراق با ۲۶۸ رای موافق در برابر ۱۶۱ رای مخالف تصویب شد. خبرگزاری ایرنا به نقل از واعظی نوشت: «بهتر دیدیم زمان کمی بگذرد و گرد و غبار انتخابات فروکش کند. کاخ سفید اعلام کرده است که هیچ کدام از ماموریت ها و عملیات نظامی فعلی آمریکا تنها با استناد به مجوز سال ۲۰۰۲ کنگره در جریان نیست. پیش از این راهپیمایی، اسرائیل در پیش‌بینی حملات موشکی احتمالی از سمت غزه، سیستم دفاعی گنبد آهنین را تقویت کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید بسیاری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان و شماری از جمهوریخواهان در این مجلس مصوبه سال ۲۰۰۲ را «اشتباه» ارزیابی می کنند.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید رئیس دفتر روحانی در کنایه‌ به زاکانی و جلیلی که به نفع رئیسی انصراف دادند، گفت: «ای کاش نامزدهایی که در این مدت این همه علیه دولت حرف زدند و دستاوردهای ملت را نادیده گرفتند، در رقابت می ماندند و انصراف نمی‌دادند تا وزن خودشان معلوم شود و می‌دیدند که از ۶۰ میلیون رأی‌دهنده، چه تعداد به آنان رأی می‌دادند.. به گفته‌ آنها کنگره آمریکا با این مصوبه بخش مهمی از اختیار خود در زمینه تصمیم گیری در مورد ورود به جنگ و عملیات نظامی را به رئیس جمهوری واگذار کرده است. تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان خواستار بازنگری در مصوبه سال ۲۰۰۱ کنگره برای مبارزه با تروریسم نیز شده اند.  او پیش‌تر هم هشدار داده بود که این حجم از"تخریب و تخطئه" نسبت به دولت یک"بدعت نامبارک" است که روزی"دامن بدعت‌گذاران را هم خواهد گرفت". رای گیری درباره لغو مجوز جنگ عراق در مجلس نمایندگان تنها یک روز پس از اعلام آمادگی چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا برای بررسی این موضوع از سوی این نهاد طی سال جاری صورت گرفت. خاقانی تاکید کرد: با توجه به اینکه در حوزه دریای خزر حجم ذخایر گازی از نفتی بیشتر است موضوع شبکه انرژی خزر را در راستای موضوع کریدور انرژی شمال به جنوب برای صادرات برق شمال از روسیه و آذربایجان و حوزه دریای خزر و از مسیر ایران به بازار‌های مصرفی بالقوه مدنظر قرار دهیم. چاک شومر روز گذشته گفت: «جنگ عراق نزدیک به یک دهه پیش تمام شد. او در انتخابات دوره قبل رقیب روحانی بود و ۱۷ میلیون رای آورد. در جنگ ۱۱ روزه بین اسرائیل و حماس در ماه گذشته، صدها موشک از سوی غزه به اسرائیل شلیک شد و تل‌آویو نیز  حملات هوایی سنگینی به نوار غزه کرد.

[.. استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟ ده سال تلاش سبزوار رضایی میرقائد برای ورود به پاستور. این کارشناس حوزه انرژی خاطرنشان کرد: می‌توان اعتباراتی شبیه به پول ملی مثلا به نام سکه انرژی صادر و به مردم پیش‌فروش کند که موقع خرید بنزین و به‌طور کلی فرآورده‌های نفتی و نیز انرژی برق به جای ریال از اعتباری که قبلاً به ریال خریداری کرده‌اند را به پمپ بنزین و یا توانیر تحویل دهند، در این راستا می‌توان از کارت‌های بنزین و بانکی هم استفاده کرد و آنها را با میزان پیش‌خرید مصرف‌کننده بنزین شارژ کرد..] اکنون در سال ۲۰۲۱ به مجوزی که در سال ۲۰۰۲ تصویب شد نیازی نیست. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدرس دانشگاه امام حسین، ۱۶ سال فرمانده کل سپاه پاسداران بوده و واحد اطلاعات سپاه را پایه‌گذاری کرده است.» وی افزود که لغو این مجوز مانع از «ماجراجویی نظامی» دولت های بعدی آمریکا خواهد شد. بنابراین اروپا و سایر کشورها می‌توانند ضمانت اعتبار انرژی ایران (سکه انرژی) را پیش‌خرید کنند و برای خرید نفت‌خام و سایر محصولات صادراتی غیرنفتی از ایران به طرف‌های بازرگانی و صنعتی ایرانی‌شان برگردانند، البته مطالعه لازم برای این طرح در برگیرنده موضوعاتی نظیر مالیات برارزش افزوده (VAT) و نظایر آن هم خواهد بود. جنگنده‌های اسرائیلی جنوب نوار غزه را بمباران می‌کنند.

رهبر دموکرات ها در مجلس سنا به طور خاص به توجیه عملیات حذف قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در ابتدای سال ۲۰۲۰ به کمک مجوز جنگ عراق اشاره کرد. دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای دومین مرتبه کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده است. رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در آن زمان گفته بود که حمله پهپادی علیه قاسم سلیمانی با توجه به مصوبه کنگره در سال ۲۰۰۲ «کاملا مجاز» بوده است. رمزگشایی «یاهونیوز» از جزئیات عملیات حذف قاسم سلیمانی؛ همکاری اسرائیل، آمریکا و کُردهای عراق شماری از سناتورهای آمریکایی علاوه بر لغو مصوبه سال ۲۰۰۲ به دنبال لغو مجوز دیگری هستند که کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۱ به جورج بوش پدر، رئیس جمهوری وقت این کشور برای مقابله با اشغال کویت از سوی صدام حسین، رئیس جمهوری وقت عراق داد. جلیلی یک پای خود را در جنگ از دست داده و اینک"نماینده رهبری در شورایعالی امنیت ملی" است. در این صورت مردم ایران هرگونه همکاری لازم برای کاهش و مصرف بهینه بنزین و فرآورده‌های نفتی را برای حفظ محیط‌زیست و کاهش آلودگی آب و هوا و زمین به عمل خواهند آورد. برای لغو این مجوزها در مجلس سنا به آرای موافق ۶۰ سناتور نیاز خواهد بود. این در حالی است که دموکرات ها ۵۰ کرسی و جمهوریخواهان نیز ۵۰ کرسی این مجلس را در اختیار دارند. این منتقد سرسخت برجام که در رشته پزشکی هسته‌ای تحصیل کرده، در سومین تلاش برای انتخابات ریاست جمهوری از سد شورای نگهبان گذشته است. جنگ غزه؛ مارپیچ خون و خشونت در خاورمیانه خورشید سرخ‌فام زبانه‌های آتش و دود بر فراز خان یونس در نوار غزه.

هم‌رسانی این مطلب: .