مجسمه چوبی ترامپ هم در کنار مجسمه جنجالی ملانیا ساخته شد

30/08/2019 12:59:00 ق.ظ

مجسمه چوبی ترامپ هم در کنار مجسمه جنجالی ملانیا در اسلوونی ساخته شد

مجسمه چوبی ترامپ هم در کنار مجسمه جنجالی ملانیا در اسلوونی ساخته شد

یک هنرمند اهل اسلوونی مجسمه‌ای چوبی از دونالد ترامپ را در نزدیکی زادگاه ملانیا، همسر آقای ترامپ ساخته تا پیام خود درباره 'استیلای عوا‌م‌فریبان بر جهان' را گوشزد کند. چند ماه پیش مجسمه دیگری که با کندکاری از یک تنه درخت و به شکل ملانیا ترامپ در این منطقه ساخته شده بود خبرساز شد.

Image captionاین مجسمه ۸ متری که در یک ملک خصوصی نصب شده دونالد ترامپ را با سری مربع شکل و دهانی باز و در حالی که مشتش را گره کرده به هوا برده نشان می‌دهد.آن مجسمه که در نزدیکی شهر سونیتسا، زادگاه بانوی اول آمریکا نصب شده نتیجه یک پیکره چوبی است که ملانیا ترامپ را در لباسی آبی نشان می‌دهد که یک دستش را گویی برای تکان دادن به سوی تماشاگران بالا برده است.

حالا با ساخت مجسمه آقای ترامپ در این منطقه که آن هم به سبک و سیاق اسمورفی‌ها شبیه است یک بار دیگر اختلاف‌نظرها درباره این دو مجسمه بالا گرفته است.مجسمه آقای ترامپ در نزدیکی روستای سلا پری کامنیکو ساخته شده که حدود ۳۲ کیلومتری لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

ترامپ: در صورت توافق با طالبان نیز به حضور در افغانستان ادامه می‌دهیمدونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز پنجشنبه با اعلام اینکه شمار نیروهای این کشور در افغانستان در حال کاهش به ۸۶۰۰ نفر بوده گفت حتی اگر توافق با طالبان حاصل شود، آمریکا حضورش را در افغانستان حفظ خواهد کرد.

ماکرون به دنبال متقاعد کردن ترامپ برای پذیرش برخی شروط ایران است/ رییس‌جمهور فرانسه در آمریکا از ترامپ محبوب‌تر است/ تهران می‌تواند در نهایت توافقی خوب از ترامپ بگیرداستاد دانشگاه یو سی اِل اِی آمریکا در گفت‌وگو با ایلنا: ماکرون به دنبال متقاعد کردن ترامپ برای پذیرش برخی شروط ایران است/ رییس‌جمهور فرانسه در آمریکا از ترامپ محبوب‌تر است/ تهران می‌تواند در نهایت توافقی خوب از ترامپ بگیرد

موضع ترامپ درباره ایران تغییری نکرده است/ در صورت انعقاد توافقی جامع، تحریم‌ها رفع خواهد شدبولتون: موضع ترامپ درباره ایران تغییری نکرده است/ در صورت انعقاد توافقی جامع، تحریم‌ها رفع خواهد شد

ترامپ: توافق با طالبان پایان حضور نظامی ما در افغانستان نخواهد بوددونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید حتی در صورت رسیدن به یک توافق صلح با طالبان، آمریکا در یک منطقه‌ از افغانستان حضور نظامی دایمی خواهد داشت. آقای ترامپ در گفت‌وگو با رادیوی فاکس نیوز همچنین گفت که بعد از امضای توافقنامه با طالبان شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان حدود سی در صد کاهش خواهد یافت و به ۸۶۰۰ خواهد رسید.

عراقچی: اگر هر کس دیگری هم جای ترامپ در آمریکا بود، از برجام خارج می‌شدمعاون سیاسی وزارت خارجه با بیان این که «اگر هر کس دیگری هم جای ترامپ در آمریکا بود، از برجام خارج می شد»، خاطر نشان کرد: آنها با امضای برجام وارد بازی‌ای شدند که نتیجه مطلوبی برای آنها نداشت و جمهوری اسلامی در منطقه به اقتدار کمی و کیفی رسیده و گروه های مقاومت نه تنها ضعیف نشدند بلکه به قدرت بیشتری دست یافتند.

ترامپ در صدد ممانعت از کمک نظامی ۲۵۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراینترامپ در صدد ممانعت از کمک نظامی ۲۵۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین است

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید AFP Image caption این دو مجسمه چوبی از آقا و خانم ترامپ به اختلاف‌نظرهای جدی در میان مردم اسلوونی درباره این زوج ساکن کاخ‌سفید دامن زده یک هنرمند اهل اسلوونی مجسمه‌ای چوبی از دونالد ترامپ را در نزدیکی زادگاه ملانیا، همسر آقای ترامپ ساخته تا پیام خود درباره"استیلای عوا‌م‌فریبان بر جهان" را گوشزد کند.Aa دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز پنجشنبه ۲۹ اوت با اعلام اینکه شمار نیروهای این کشور در افغانستان در حال کاهش به ۸۶۰۰ نفر بوده است گفت حتی اگر توافق با طالبان حاصل شود، آمریکا حضورش را در افغانستان حفظ خواهد کرد.توماس شوآرتز ، استاد علوم سیاسی دانشگاه یو سی اِل اِی آمریکا است.به گزارش ایلنا به نقل از رادیو اروپای آزاد، «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا در تازه‌ترین اظهاراتش در مورد گفت‌وگو با ایران گفت: دیدار و گفت‌وگو میان سران ایران و دونالد ترامپ به این معنی نیست که ترامپ مواضعش در مورد ایران تغییر کرده است.

چند ماه پیش مجسمه دیگری که با کندکاری از یک تنه درخت و به شکل ملانیا ترامپ در این منطقه ساخته شده بود خبرساز شد. این مجسمه ۸ متری که در یک ملک خصوصی نصب شده دونالد ترامپ را با سری مربع شکل و دهانی باز و در حالی که مشتش را گره کرده به هوا برده نشان می‌دهد. این حضور را به طور قابل توجهی کم خواهیم کرد اما همیشه در آنجا باقی می‌مانیم. هنرمند سازنده آن به خبرگزاری فرانسه گفته قصد داشته توجه مخاطبان را به وضعیت فعلی دنیای سیاست جلب کند. برای تحلیل سفر ظریف به فرانسه هنوز زود است احتمال این که این سفر بدون آگاهی ترامپ صورت گرفته زیاد است ترامپ دوست دارد همه از او اجازه بگیرند این استاد دانشگاه در مورد سفر غیرمنتظره وزیر خارجه ایران به فرانسه و محل اجلاس گروه هفت گفت: واقعاً خیلی زود است که متوجه شویم هدف از این سفر  ظریف چه بود. این مجسمه که در نزدیکی زادگاه ملانیا ترامپ، بانوی نخست آمریکا نصب شده تنها چند ماه پس از آن ساخته شد که مجسمه کندکاری شده ملانیا در این منطقه نظرات درباره حضور او در کاخ سفید و در کنار پرقدرت‌ترین رئیس‌جمهور جهان را به چالش کشید.» آقای ترامپ اضافه کرد بعد از کاهش شمار نظامیان به ۸۶۰۰ نفر بنا برآنچه پیش خواهد آمد درباره آینده تصمیم گرفته خواهد شد. آن مجسمه که در نزدیکی شهر سونیتسا، زادگاه بانوی اول آمریکا نصب شده نتیجه یک پیکره چوبی است که ملانیا ترامپ را در لباسی آبی نشان می‌دهد که یک دستش را گویی برای تکان دادن به سوی تماشاگران بالا برده است..

بعضی از ساکنان این منطقه این مجسمه را که خیلی با تصور همگانی از پیکره‌تراشی کلاسیک مطابقت ندارد"مایه شرمساری" خوانده‌اند و گفته‌اند"هیچ شباهتی به ملانیا ندارد" و"یک اسمورفی" است. اما بسیاری از مقامات افغانستان و مشاوران امنیت ملی ایالات متحده معتقدند خروج نیروهای آمریکایی می‌تواند منجر به جنگ داخلی، به قدرت رسیدن طالبان و زمینه ساز فعالیت نیروی‌های اسلام‌گرای افراطی دیگر چون داعش در افغانستان شود.  ماکرون می‌خواهد از درگیری نظامی در تنگه هرمز جلوگیری کند وی در ادامه در مورد تلاش ماکرون برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا گفت: ماکرون سعی می‌کند که تنش‌ها را کاهش دهد و در این رابطه از موقعیت میانجیگری استفاده می‌کند تا تنش‌ها را کاهش دهد و ترامپ را به پذیرفتن برخی شرایط برای توافق قانع کند و مانع از بروز درگیری در تنگه هرمز شود. اسمورفی (دختر گل‌نمک) شخصیت یک مجموعه کارتونی است. حالا با ساخت مجسمه آقای ترامپ در این منطقه که آن هم به سبک و سیاق اسمورفی‌ها شبیه است یک بار دیگر اختلاف‌نظرها درباره این دو مجسمه بالا گرفته است. مقامات طالبان هفته گذشته اعلام کردند که دو طرف در نزدیکی رسیدن به توافقی نهایی قرار دارند. خبر مرتبط اختلاف‌نظر بر سر مجسمه ملانیا ترامپ در زادگاهش اسلوونی مجسمه آقای ترامپ در نزدیکی روستای سلا پری کامنیکو ساخته شده که حدود ۳۲ کیلومتری لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی است. وی خاطرنشان کرد: با همه این‌ها ماکرون معتقد و امیدوار است که ظریف می‌تواند پیشنهاد مصالحه‌ای را ارائه کند که ترامپ بپذیرد. توماز شلگل، خالق این مجسمه به خبرگزاری فرانسه گفته:"برای نخستین بار بعد از جنگ جهانی دوم دوباره عوام‌فریبی قدرت گرفته است؛ به {بوریس} جانسون (نخست وزیر جدید بریتانیا) نگاه کنید، به ترامپ، به رئیس جمهور خود ما یا {ویکتور} اوربان (نخست وزیر مجارستان) توجه کنید. مطابق آمارها در شش ماه اول سال ۲۰۱۹، حداقل ۳ هزار و هشتصد و دوازده شهروند افغانستان در حملات طالبان کشته یا زخمی شده‌اند.

جهان به کجا می‌رود؟ ما می‌خواهیم چشم‌ مردم را به روی این که دموکراسی چیست باز کنیم." مجسمه آقای ترامپ او را در حالی که کت و شلواری آبی به تن دارد و کراواتی قرمز زده نشان می‌دهد و حالت پیکره او به شکلی است که مجسمه آزادی در نیویورک را تداعی می‌کند با این تفاوت که او مشتش را گره کرده است. شاید باور کردن این موضوع سخت باشد اما ماکرون نسبت به ترامپ در بین آمریکایی‌ها محبوب‌تر است. ویژگی این مجسمه این است که به گفته آقای شلگل سازه صورت مجسمه طوری طراحی شده که می‌تواند حالت چهره آن تغییر کند؛ به این ترتیب که"در روزهای هفته چهره آقای ترامپ خندان و دوستانه است اما در دو روز پایان هفته ترسناک و خشمگین می‌شود"، ویژگی که هنرمند آن را نمادی از دو رویی و متظاهر بودن سیاست‌مداران عوام‌فریب خوانده است. ساخت این مجسمه که در اراضی یک ملک خصوصی بنا شده باعث اختلاف نظرهای تند در میان مردم اسلوونی شده به طوری که خبرگزاری فرانسه می گوید یک معترض عصبانی چند روز پیش با تراکتور و به قصد نابودی آن به سویش رانده است. آن هم فقط چند روز قبل از رونمایی رسمی آن که قرار است شنبه (پس فردا - ۳۱ اوت) باشد. از سوی دیگر برخی معتقدند اگر ایران بتواند حمایت خود از برخی گروه‌ها را کم کند شاید شرایط عوض شود، اما این اتفاق هم بعید به نظر می‌رسد.

برخی هم در فضای مجازی گفته‌اند این مجسمه"چوب حرام کردن" بوده و اصلا نمی‌بایست ساخته می‌شده. آقای شلگل گفته برخی از افراد محلی هم به او گفته‌اند از نظر آنها این مجسمه"زشت است و متناسب زیبایی این منطقه سرسبز و چشم‌نواز نیست". حق نشر عکس AFP Image caption آن طور که گزارش شده توماز شلگل، هنرمند اهل اسلوونی این مجسمه را طراحی و ساخته است دونالد ترامپ در اسلوونی یک شخصیت تفرقه‌برانگیز شناخته می‌شود.. با وجود این، زادگاه ملانیا ترامپ در این کشور از زمان ورود او به کاخ‌سفید به یک جاذبه گردشگری بدل شده و هزاران نفر به قصد بازدید و مطالعه بیشتر درباره تاریخچه زندگی بانوی اول آمریکا به این شهر می‌روند. همین توجه هم پایه‌گذار کسب و کارهای جدیدی شده که انواع سوغاتی‌ها به نام و شکل ملانیا و دونالد ترامپ را به بازار آورده است؛ حتی چیزبرگرهای دونالد ترامپ که به شکل او با پینر آب شده به فرم موهای او عرضه می‌شود.

موضوعات مرتبط .