متهم حمله به مساجد نیوزیلند می‌خواست به یک مسجد دیگر هم حمله کند - BBC News فارسی

03/06/1399 09:52 ق.ظ

متهم حمله به مساجد نیوزیلند می‌خواست به یک مسجد دیگر هم حمله کند

در جلسه محاکمه مردی که در سال ۲۰۱۹ با حمله به دو مسجد در نیوزیلند ۵۱ نفر را به قتل رساند، گفته شد در زمان حمله، او قصد داشت یک مسجد دیگر را هم هدف قرار دهد. برنتون ترنت ۲۹ ساله در دادگاه با چند اتهام مواجه است: ۵۱ مورد قتل عمد، ۴۰ مورد تلاش به قتل و همچنین حمله تروریستی.

گمان می‌رود این متهم به بار حبس ابد - بدون امکان عفو و آزادی- محکوم خواهد شد، مجازاتی که تا کنون در نیوزیلند برای کسی در نظر گرفته نشده است.

مارس سال ۲۰۱۹ میلادی، برنتون ترنت که به اسلحه نیمه‌خودکار مسلح بود، وارد مسجد نور در شهر کرایست‌چرچ شد و به سوی حاضران آتش گشود. دقایقی بعد او به مرکز اسلامی لینوود در نزدیکی همین مسجد رفت و در آن جا هم به سوی حاضران تیراندازی کرد. او با نصب دوربین به پیشانی خود این کشتار را به طور زنده از شبکه اجتماعی فیسبوک پخش کرد.

پلیس نیوزیلند پس از تحقیقات درباره این حمله اعلام کرد که برنتون ترنت، تبعه استرالیا، دارای افکار راست افراطی و گرایش ضد مهاجران و مسلمانان است و حمله او "عملیات تروریستی" با انگیزه نژادپرستانه بوده است. headtopics.com

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، روز حادثه را یکی از سیاه‌ترین روزهای این کشور نامید. او بلافاصله پس از این حادثه، با تایید پارلمان، تمامی سلاح‌های نیمه‌اتوماتیک و تفنگ‌های جنگی را در این کشور ممنوع کرد.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

حمله مسلحانه به کارکنان راه آهن ازبکستان در افغانستانراه آهن ازبکستان از وقوع یک حمله مسلحانه به کارکنان این شرکت در نزدیکی مزار شریف در جنوب افغانستان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

ایالات متحده با ارائه کمک‌های مالی خارجی در واکنش به پاندمی کرونا، در جهان پیشتاز است🔺ایالات متحده با ارائه کمک‌های مالی خارجی در واکنش به پاندمی کرونا، در جهان پیشتاز است ⚡️وزارت خارجه آمریکا می‌گوید ایالات متحده با ارائه کمک‌های خارجی در واکنش به پاندمی کرونا در جهان پیشتاز است.

انکار هولوکاست در محل کشتار صدها نفر به دست نازی‌ها در فرانسهسربازان آلمان نازی در روز ۱۰ ژوئن سال ۱۹۴۴ میلادی ۶۴۲ نفر از ساکنان روستای «ارادور» را کشتند.

شمار مبتلایان به کرونا در جهان به مرز 24 میلیون نفر رسیدشمار افراد مبتلا به ویروس جدید کرونا در سراسر جهان به 23 میلیون و 395 هزار و 542 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

آمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 37 هزار و 999 نفر رسیدوزارت بهداشت عمومی افغانستان اعلام کرد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به 37 هزار و 999 نفر افزایش یافته است. - خبرگزاری آناتولی

اعتصاب شهروندان اسرائیلی در اعتراض به تجاوز جمعی به یک دختر ۱۶ سالهخبر تجاوز سی مرد به یک دختر شانزده ساله که داخل اتاق هتلی در «ایلات»، یکی از شهرهای بندری اسرائیل روی داده در رسانه‌های این کشور بازتاب گسترده‌ای پیدا کرده و خشم بسیاری از مسئولان، شهروندان، تشکل‌های مدافع حقوق زنان و نهاد‌های مدنی را برانگیخته است.