متن توافقنامه آمریکا ‌و گروه طالبان 'نهایی شد'

05/06/1398 11:40:00 ب.ظ

منابعی به حسیب عمار خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی در دوحه گفته‌اند که متن توافقنامه بین آمریکا ‌و گروه طالبان نهایی شده‌است. طرفین هنوز رسما این خبر را تایید نکرده‌اند. منابع آمریکایی و افغان می‌گویند قرار است زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان چهارشنبه (۲۸ اوت) رهسپار کابل شود.

منابعی به حسیب عمار خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی در دوحه گفته‌اند که متن توافقنامه بین آمریکا ‌و گروه طالبان نهایی شده‌است. طرفین هنوز رسما این خبر را تایید نکرده‌اند. منابع آمریکایی و افغان می‌گویند قرار است زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان چهارشنبه (۲۸ اوت) رهسپار کابل شود. آقای خلیلزاد این خبر را تکذیب کرد و در صفحه رسمی توییتر خود نوشت:"گزارش رویترز به نقل از دو فرمانده طالب که نامش ذکر نشده، مبنی بر قطع حمایت آمریکا از نیروهای امنیتی افغان بعد از توافق با طالبان، حقیقت ندارد.

"

دولت آمریکا در یک سال گذشته مشغول مذاکره با طالبان برای رسیدن به یک توافق صلح برای پایان این جنگ ۱۸ ساله بوده است. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز ۷ مرداد گفته بود که این فرآیند"پیشرفتی جدی" داشته و اعلام کرد که دولت این کشور قصد دارد پیش از انتخابات ماه نوامبر سال آینده، خروج نیروهای نظامی خود از افغانستان را شروع کند.

او گفت آمریکا می خواهد مردم افغانستان"کشورشان را پس بگیرند" و"آنچه که برای آمریکا معادل ده ها میلیارد دلار هزینه سالانه و ریسک بالا" برای سربازان آمریکایی است را کم کنند. آمریکا در سال ۲۰۰۱ پس از حملات ۱۱ سپتامبر آن سال به نیویورک و واشنگتن به افغانستان حمله کرد و حکومت طالبان را ساقط کرد. headtopics.com

مذاکرات دوحه در خلال خشونت های دایمی در افغنستان انجام می شود. طالبان روز شنبه ادعا کرد هفت عضو ارتش آمریکا را در حمله به یک کاروان نظامی در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام در شمال کابل کشته است. آمریکا این ادعا را"دروغ" خواندند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

با کرامت ‌زیستن| محمد طلوعی

«قدرت بی‌قدرتان» کتابی بود که در طول امسال بارها سراغش رفتم، حتا در مسافرت هم همراهم بود و برایم به کتاب بالینی تبدیل شد. دوستی سفرکرده و از فرنگ برگشته کتاب را در اولین ملاقات در وطن برایم هدیه آورده بود و امضا کرده بود و قول گرفته بود که بخوانمش. من کتاب را در خانه‌ی دوستی مشترک جا گذاشته بودم و آن دوست مشترک کتاب را جسته بود و امضا را دیده بود و زنگ‌زده به دوست فرنگی‌مان و او هم یک ایمیل بلندبالا برایم نوشته بود به اضافه‌ی یک شرح مختصری از زندگی واتسلاو هاول و گفته بود نشان به آن نشان که نمایش‌نامه‌ای از هاول را در رشت تآتر کرده بود و من نرفته بودم ببینم و کنایه‌زده بود که من خودم را همیشه گهی اعلا فرض می‌کنم که هرکسی او می‌شناسد و کشفش می‌کند به هیچ‌جایم نمی‌گیرم. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

روحانی می گوید آمریکا تحریمها را لغو کند تا دیدار کنیمحسن روحانی که دیروز گفته بود به خاطر مردم و منافع ملی حاضر است با هر شخصی دیدار کند

مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: نظم نوین هژمونیک جهانی ساخته آمریکا رو به زوال است- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimیک تحلیلگر سیاسی آمریکایی به وضعیت نامطمئن هژمونی و رهبری ایالات متحده در عرصه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: نظم نوین جدید هژمونیکی که توسط آمریکا ساخته شده، رو به زوال و نابودی گذاشته است.

اینفوگرافی| گروه هفت و گروه بیست چه تفاوتی دارند؟2 گروه قدرتمند از کشورهای جهان سالانه نشست مشترک برگزار می‌کنند. گروه هفت و گروه بیست چه تفاوتی دارند و قدمت کدام‌ یک بیشتر است؟

رئیس جدید ایران خودرو کیست؟🔻اعتمادآنلاین گزارش می‌دهد: 🔹رئیس جدید ایران_خودرو کیست؟ 🔹مقیمی چه سیاست و برنامه‌ای برای ساماندهی وضع بد صنعت خودرو در دستور کار دارد؟ این مطلب را اینجا_بخوانیم👇 👈عضویت

ارزیابی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورشرئیس جمهور در اجرای اصل ۱۳۳ قانون اساسی، محسن حاجی میرزایی را به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. پاد در گفتگویی به بررسی ارزیابی نمایندگان مجلس در این خصوص پرداخته است. سابقه6 سال دبیری در هیات دولت، تعامل بالا و کارنامه موفقیت آمیز حاجی میرزایی در نهضت سواد آموزی و سازمان بهره وری از مهمترین نکاتی است که نمایندگان مجلس به آن اشاره کردند.

مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: نظم نوین هژمونیک جهانی ساخته آمریکا رو به زوال است- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimیک تحلیلگر سیاسی آمریکایی به وضعیت نامطمئن هژمونی و رهبری ایالات متحده در عرصه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: نظم نوین جدید هژمونیکی که توسط آمریکا ساخته شده، رو به زوال و نابودی گذاشته است.