مبادله زندانی میان روسیه و اوکراین انجام گرفت | DW | 07.09.2019

16/06/1398 04:45 ب.ظ

پس از مدتها مذاکره بر سر مبادله زندانی میان اوکراین و روسیه سرانجام روز شنبه ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) اتوبوس‌های حامل زندانیان اوکراینی زندان 'لفورتو' در مسکو را ترک کردند. طرف اوکراینی هم زندانیان روس را هم‌زمان آزاد کرد.

روسیه ۲۴ ملوان و سنتسوف، کارگردان مشهور اوکراینی را آزاد کرد. اوکراین هم از جمله سماخ، مظنون اصلی پرونده سقوط هواپیمای مالزی را آزاد کرد. روسیه و اوکراین امیدوارند مبادله زندانیان آغاز جدیدی در مناسبات دو کشور باشد. اولگ سنتسوف، فعال مدنی ۴۳ ساله و کارگردان فیلم‌های مستند، چهار سال پیش در ماه مه ۲۰۱۴ میلادی در شبه‌جزیره کریمه که روسیه آن را تصرف و ضمیمه خاک خود کرده، بازداشت شد. او منتقد جدی سیاست‌های روسیه و دخالت این کشور در اوکراین است.

مقامات روس او را به طراحی حملات تروریستی و به طور مشخص به"برنامه‌ریزی برای ایجاد آتش‌سوزی" متهم کرده‌اند. اولگ سنتسوف این اتهامات را رد می‌کند اما دستگاه قضایی روسیه تابستان سال ۲۰۱۵ میلادی او را به ۲۰ سال حبس محکوم کرد.

در مقابل اوکراین هم زندانیان روس را آزاد کرد. آزادشدگان از فرودگاه"بوریس پل" کیف به مسکو پرواز کردند. در میان زندانیان روس ولادیمیر سماخ،"مظنون اصلی" پرونده سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ مالزی در شرق اوکراین نیز هست.

بوئینگ ۷۷۷ خطوط هواپیمایی مالزی با شماره پرواز MH17 در ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۴ بر فراز شرق اوکراین مورد اصابت موشک ضد هوایی از نوع روسی Buk قرار گرفت و سقوط کرد.۴۰ نماینده پارلمان اروپا در نا‌مه‌ای سرگشاده به ولودیمیر سلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، هشدار دادند که سماخ را به روسیه تحویل ندهد.ولی مسکو اصرار زیادی به آزادی سماخ داشت و یکی از شرایط تبادل زندانیان روس و اوکراین نیز آزادی سماخ بوده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

اجرای بزرگترین برنامه تبادل زندانیان میان اوکراین و روسیهانتظار می‌رود که این تبادل، به ایجاد اعتماد میان دو کشور کمک کند و آغاز مذاکراتی جدی در دیگر موضوعات را ممکن سازد. به‌‌ویژه آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که این برنامۀ تبادل زندانیان «گامی خوب و رو به جلو برای عادی سازی روابط» خواهد بود.

آزمایش‌های ژنتیکی جزئیات بیشتری از حمله خونبار مغولان به روسیه را آشکار کرده استوقتی جنگجویان مغول در سال ۱۲۳۸ میلادی به شهر یاروسلاول روسیه حمله کردند، آن شهر به دریایی از خون تبدیل شد. به گزارش سایت علمی «لایو ساینس»، در این حمله صدها نفر به طور وحشتناک و فاجعه‌انگیزی کشته شد

وزیر انرژی روسیه وعده حمایت از صنایع نفت ایران را داد | DW | 05.09.2019روسیه قصد دارد از صنایع نفت ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا حمایت کند. روسیه پیشتر گفته بود که مایل به سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در پروژه‌های نفتی ایران است.

روسیه دو معترض دیگر را در آستانه رای‌گیری یکشنبه در مسکو به زندان محکوم کردرویترز - دادگاهی در روسیه دو مرد را برای اعمال خشونت علیه پلیس در تظاهرات سیاسی به سه و سال نیم زندان محکوم کرد. هدف از آن تظاهرات دعوت به برگزاری یک انتخابات آزاد در روز یکشنبه بود. به گزارش رویترز

پوتین حضور نظامی روسیه در تنگه هرمز را بعید ندانست- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimپوتین حضور نظامی روسیه در تنگه هرمز را بعید ندانست رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: با توجه به توسعه نیروهای نظامی و ناوگان نظامی-دریایی ما و بطور کلی از لحاظ نظامی-فنی حضور نظامی روسیه در منطقه تنگه هرمز مشکلی برای ما نخواهد بود

مسابقات جهانی بوکس فردا در روسیه آغاز می شود

پس از مدتها مذاکره بر سر مبادله زندانی میان اوکراین و روسیه سرانجام روز شنبه ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) اتوبوس‌های حامل زندانیان اوکراینی زندان"لفورتو" در مسکو را ترک کردند. طرف اوکراینی هم زندانیان روس را هم‌زمان آزاد کرد.مبادله زندانی میان اوکراین و روسیه حادثه سیاسی مهمی تلقی می‌شود. تلویزیون دولتی روسیه به طور زنده از فرودگاه"ونوکوا" در مسکو در این باره گزارش داد. در میان زندانیان مبادله شده ۲۴ ملوان اوکراینی هم بودند که از نوامبر ۲۰۱۸ در زندان روسیه به سر می‌بردند. زندانیان اوکراینی را با هواپیمای مخصوص به کیف آورده بودند. در میان آنان اولگ سنتسوف، کارگردان مشهور اوکراینی هم دیده می‌شد.

اولگ سنتسوف، فعال مدنی ۴۳ ساله و کارگردان فیلم‌های مستند، چهار سال پیش در ماه مه ۲۰۱۴ میلادی در شبه‌جزیره کریمه که روسیه آن را تصرف و ضمیمه خاک خود کرده، بازداشت شد. او منتقد جدی سیاست‌های روسیه و دخالت این کشور در اوکراین است. مقامات روس او را به طراحی حملات تروریستی و به طور مشخص به"برنامه‌ریزی برای ایجاد آتش‌سوزی" متهم کرده‌اند. اولگ سنتسوف این اتهامات را رد می‌کند اما دستگاه قضایی روسیه تابستان سال ۲۰۱۵ میلادی او را به ۲۰ سال حبس محکوم کرد.

در مقابل اوکراین هم زندانیان روس را آزاد کرد. آزادشدگان از فرودگاه"بوریس پل" کیف به مسکو پرواز کردند. در میان زندانیان روس ولادیمیر سماخ،"مظنون اصلی" پرونده سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ مالزی در شرق اوکراین نیز هست.

بوئینگ ۷۷۷ خطوط هواپیمایی مالزی با شماره پرواز MH17 در ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۴ بر فراز شرق اوکراین مورد اصابت موشک ضد هوایی از نوع روسی Buk قرار گرفت و سقوط کرد.۴۰ نماینده پارلمان اروپا در نا‌مه‌ای سرگشاده به ولودیمیر سلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، هشدار دادند که سماخ را به روسیه تحویل ندهد.ولی مسکو اصرار زیادی به آزادی سماخ داشت و یکی از شرایط تبادل زندانیان روس و اوکراین نیز آزادی سماخ بوده است. رسانه‌های روسیه و اوکراین خبر دادند که طرفین ۳۵ زندانی را مبادله کرد‌ه‌اند اما این رقم هنوز از سوی مقامات رسمی دو کشور تأیید نشده است.

خانواده‌های اوکراینی در فرودگاه کیف در انتظار ورود زندانیان مبادله شده

مبادله زندانی به ابتکار سلنسکی، رئیس جمهور جدید اوکراین، انجام گرفته است. مذاکره کنندگان روس و اوکراین از اواخر ماه ژوئیه سال جاری مذاکره بر سر مبادله زندانیان را آغاز کردند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز پنجشنبه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) با صدور بیانیه‌ای مبادله زندانیان را"گامی بزرگ در جهت عادی سازی روابط مسکو و کیف" دانست. پوتین گفت: «ما دو بخش از یک ملت هستیم.»

روابط بین مسکو و کیف از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ تیره شده است.