ماکرون: ناتو در وضعیت مرگ مغزی است /اروپا همانند یک قدرت جهانی عمل نکند، از بین می‌رود

07/11/2019 03:46:00 ب.ظ

رییس‌جمهوری فرانسه: ناتو در وضعیت مرگ مغزی است اروپا همانند یک قدرت جهانی عمل نکند، از بین می‌رود

رییس‌جمهوری فرانسه: ناتو در وضعیت مرگ مغزی است اروپا همانند یک قدرت جهانی عمل نکند، از بین می‌رود

امانوئل ماکرون در مصاحبه‌ای با روزنامه انگلیسی اکونومیست عنوان کرد که پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی موسوم به 'ناتو' در وضعیت مرگ مغزی قرار دارد.

ماکرون گفت:"آنچه که ما می‌بینیم، مرگ مغزی ناتو است". وی در توجیه سخنانش به عدم تعهد آمریکا نسبت به همپیمانانش در ناتو و رفتار ترکیه اشاره کرده و گفت: باید اهداف استراتژیک این پیمان مشخص شوند.او هشدار داد که کشورهای اروپایی دیگر نمی‌توانند بر آمریکا جهت دفاع از ناتو متکی باشند."آمریکا به پروژه اروپایی پشت کرده زمان آن است که بیدار شویم. هیچ هماهنگی در تصمیم استراتژیک آمریکا با شرکای ناتو نبوده است و ما شاهد تجاوز یک شریک ناتو آن هم به عرصه‌ای هستیم که منافع ما در آن است آن هم بدون هماهنگی.باید اهداف استراتژیک ناتو روشن و مشخص و همزمان باید از ایده تقویت دفاعی اروپا نیز حمایت شود."

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

تو بدبخت های خودت جمع کن با آن زبان مسخره تان

نتایج انتخابات اخیر در آمریکا؛ دموکرات‌ها در ویرجینیا و جمهوری‌خواهان در می‌سی‌سی‌پی برنده شدندبرخی ایالت‌های آمریکا روز سه‌شنبه ۱۴ آبان شاهد برگزاری انتخابات بودند. در حالی که نتایج انتخابات برخی مناطق هنوز نهایی نشده است، اما بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که در برخی مناطق دموکرات‌ها و در برخی د فقط دو حزب: جمهوری خواه و دموکرات! ... این است کشور مدعی آزادی🙃

نگرانی از وضعیت یک فعال آموزش زبان کردی در بازداشتگاه سنندجزهرا_محمدی، فعال مدنی و عضو هیات‌مدیره انجمن مستقل فرهنگی‌ـ‌اجتماعی نوژین و مدرس زبان و ادبیات کُردی، بیش از پنج ماه است که در بازداشت به‌سر می‌برد. گزارش شهرام موصلچی از وضعیت زهرا محمدی در گفت‌وگو با کانی محمدی، خواهر این زندانی: Sh_Mouselchi

ماکرون و شی جین‌پینگ در چین شراب و استیک فرانسوی خوردندماکرون ضمن نوشیدن شراب لانگدوک فرانسه گفت که رئیس جمهوری چین این شراب معروف فرانسوی را نمی‌شناخته است. ورهبر ما همون همیشگی رو خورد. گه زیادی افرین

25 میلیون دلار در ازای اطلاعاتی درباره مامور ناپدید شده اف‌بی‌ای در ایراندونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا دوشنبه پاداش هنگفتی بالغ بر 20 میلیون دلار در ازای اطلاعاتی درباره من دیدمش پول برگشت نداشت تو یک پیتزایی با موتور کار میکرد پول جمع کنه برگرده ادم لاشی بود پیتزای مردم رو ناخنک میزد قابل توجه اونایی که میگن آمریکا با ماهواره‌هایی که داره همه چیزو می‌بینه و می‌دونه! بفرمایید!

عکس روز: زیستن در برزیل، اعتراض در بروکسل | DW | 05.11.2019عکس روز: زیستن در برزیل، اعتراض در بروکسل از بومیان منطقه آمازون در برزیل است، با طی مسافتی زیاد خود را به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا رسانده تا اعتراض کند به نقض حقوق بشر در کشورش و جفایی که در حق بومیان و زیست‌بوم آنها اعمال می‌شود. خواست مشخصش این است که اروپا به خرید چوب‌های حاره‌ای از برزیل پایان دهد، چوبی که از جنگل‌های آمازون به دست می‌آید و نابودی‌اشان زیستگاه بومیان را در مخاطره قرار داده است.

بستری شدن هنرپیشه سرشناس فرانسوی در بیمارستان در پی سکته مغزیکاترین دونو، هنرپیشه سرشناس فرانسوی، روز چهارشنبه ۱۵ آبان در پی سکته مغزی در بیمارستان بستری شد. عاخی نشسته خورده چقدر گفتم اینقدر سیگار نکش ننه!

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که در سال گذشته از"تشکیل یک ارتش اروپایی" سخن به میان آورده بود، از وضعیت پیمان دفاعی با روزنامه انگلیسی صحبت کرد.آبان ۱۵, ۱۳۹۸ برایان هوک: کارزار فشار حداکثری ایالات متحده و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی کاهش نمی‌یابد نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، گفت که ایالات متحده قصد ندارد پیش از رسیدن به توافق نهایی و فراگیر با ایران، تحریم‌های کنونی را کاهش دهد.این انجمن دارای مجوز رسمی از وزارت کشور است و در سال‌های گذشته، کلاس‌های رایگان آموزش زبان کردی در شهرهای مختلف کردستان برگزار کرده است.مطالب بیشتر از بدون شرح.

ماکرون گفت:"آنچه که ما می‌بینیم، مرگ مغزی ناتو است". وی در توجیه سخنانش به عدم تعهد آمریکا نسبت به همپیمانانش در ناتو و رفتار ترکیه اشاره کرده و گفت: باید اهداف استراتژیک این پیمان مشخص شوند.» به گفته آقای هوک ۱۲ شرط آمریکا برای رسیدن به توافق با ایران امروز هم به همان صورتی است که در ماه مه سال ۲۰۱۸ توسط مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه، اعلام شد. او هشدار داد که کشورهای اروپایی دیگر نمی‌توانند بر آمریکا جهت دفاع از ناتو متکی باشند. بازداشت‌های طولانی‌مدت، نامشخص بودن سرنوشت و محل نگهداری افراد بازداشتی، شکنجه‌های روحی و جسمی، آزار و اذیت خانواده زندانی‌ها به روش‌های گوناگون، تحت فشار قرار دادن افراد برای مصاحبه‌های اجباری علیه خود و در نهایت، صدور حکم‌های سنگین در دادگاه‌های چند دقیقه‌ای از تصوراتِ محتمل در مورد وضعیت افرادی مانند زهرا محمدی است."آمریکا به پروژه اروپایی پشت کرده زمان آن است که بیدار شویم. در واقع این شرط‌ها فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. هیچ هماهنگی در تصمیم استراتژیک آمریکا با شرکای ناتو نبوده است و ما شاهد تجاوز یک شریک ناتو آن هم به عرصه‌ای هستیم که منافع ما در آن است آن هم بدون هماهنگی.

باید اهداف استراتژیک ناتو روشن و مشخص و همزمان باید از ایده تقویت دفاعی اروپا نیز حمایت شود. آقای هوک همچنین برخی گمانه‌زنی ها از جمله احتمال کاهش برخی از تحریم‌های نفتی را رد کرده و تحریم های نفتی ایران را «یک موفقیت سیاسی آشکار» توصیف کرده است. کانی محمدی در مورد آخرین وضعیت پرونده خواهرش گفت: «تقریبا یک ماه پیش بازجویی‌های زهرا تمام شد و پرونده‌اش را برای تعیین شعبه و نوبت دادگاهی، به دادگاه انقلاب سنندج ارجاع دادند." رئیس جمهوری فرانسه از آینده بند ۵ این پیمان در همبستگی نظامی اعضا در مقابل حمله علیه یکی از اعضا گفت: آینده بند ۵ چه می‌شود؟ اگر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه تصمیم به جواب دادن به حمله ترکیه بگیرد، آیا ما درگیر خواهیم شد؟ این سئوال واقعی است. ما متعهد به مبارزه با داعش هستیم.» او افزود: «ما همچنین می‌دانیم که لازم است که سازوکار تحریم ادامه یابد تا آن‌ها را تحت فشار قرار داده و مجبور کنیم به پای میز مذاکره بازگردند؛ چون بدون روشی که در پیش گرفته‌ایم، دستیابی به این اهداف غیرممکن است. تضاد اینجا است که تصمیم آمریکا و حمله ترکیه هر دو یک نتیجه دارند و آن هم قربانی کردن شرکای ما که با داعش جنگیده‌اند همان نیروهای دموکراتیک سوریه. «تفهیم دو اتهام جدید، بر چه اساسی؟» از دلایل ارجاع مجدد پرونده زهرا محمدی از دادگاه انقلاب به دادسرا، طرح دو اتهام جدید در پرونده‌اش بوده است. رئیس کاخ الیزه ادامه داد: دونالد ترامپ ناتو را به عنوان یک پروژه تجاری و یک انحصار تجاری می‌بیند، بهانه‌ای برای خرید اجناس آمریکایی. بنابر گزارش این وب‌سایت، صادرات نفت ایران تا قبل از لغو معافیت‌های نفتی در ماه مه امسال، بیش از ۱.

فرانسه چنین چیزی را امضا نکرده است. در اواخر ماه اکتبر، بعد از عقب نشینی آمریکا از شمال شرق سوریه، مسئولین فرانسوی کم شدن اعتبار آمریکا و ناتو را متذکر شده بودند. این در حالی است که از این میزان نفت در ماه سپتامبر حدود ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار بشکه به صورت روزانه به چین صادر شده است. خواهرم هم این اتهام‌ها را رد کرده و آن‌ها را بی‌اساس دانسته است، ولی او در تمام این مدت، برای قبول اتهام‌های مطرح‌شده از جمله همکاری با یکی از احزاب کرد، تحت فشار قرار گرفته است. امانوئل ماکرون و ژان ایو لودریان، رئیس جمهوری فرانسه و وزیر خارجه فرانسه نگرانی خود را نسبت به باز شدن راه حمله ترکیه به کردها را پنهان نکرده بودند. ماکرون با دلخوری اضافه کرد: متوجه شدم که عضو ناتو هستیم،  فهمیدم که ترکیه و آمریکا عضو ناتو هستند و در توئیتی متوجه شدم که آمریکا تصمیم به خارج کردن نیروهایش از منطقه کرده است، مثل همه. این در حالی است که پیشتر نیز آمریکا یک شرکت دولتی به نام ژوهای ژنرونگ و مدیرعامل آن‌را به خاطر تجارت نفت با ایران تحریم کرده بود. آن اتفاقی که در چند روز اخیر رخ داده یک اشتباه سنگین برای غرب و ناتو است و باعث از دست رفتن اعتبارمان برای به دست آوردن همپیمانانی می‌شود که برایمان می‌جنگند و فکرمی‌کنند که مورد حمایت با دوام قرار دارند. با وجود این‌که تاکنون هدف از برگزاری چنین جلسه دادگاهی مشخص نشده است، به باور کانی محمدی، محاکمه خواهرش به‌صورت پنهانی و بدون اطلاع وکلا و خانواده «تنها نشان‌دهنده بی‌گناهی و برای محکوم کردن زهرا بوده است».

وی همچنین نسبت به ضعیف شدن جدی اروپا هشدار داد و گفت: اگر اروپا همانند یک قدرت جهانی عمل نکند، از بین خواهد رفت. درباره سوریه هم ما تمام تلاش خود را می کنیم تا مسیر ارسال نفت ایران به این کشور را مختل کرده و از آن جلوگیری کنیم. ماکرون بارها خواستار تسریع حرکت به سمت استقلال استراتژیک شده که به اروپا این امکان را می دهد تا بطور جدی وابستگی نظامی به آمریکا را خاتمه داده و دوباره معماری امنیتی پس از جنگ سرد و خاتمه جنگ جهانی دوم را بدست آورد. ماکرون در ادامه سخنانش تاکید کرد ناتو"تنها زمانی کارآمد خواهد بود که ضامن آخرین راه‌حل" باشد.» نماینده ویژه وزارت خارجه در امور ایران تاکید کرد که دولت آمریکا دقیق بوده و به همین دلیل عرضه جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ از تقاضا پیشی خواهد گرفت که این موضوع، باعث کاهش تأثیر از دست رفتن نفت خام ایران در بازار جهانی می شود. ولی پس از دستگیری، دوره درمانی خواهرم به‌طور کلی قطع شد. او گفت"استدلال می‌کنم که ما باید واقعیت آنچه ناتو در سایه تعهد آمریکا هست، مجدداً ارزیابی کنیم".  به اعتقاد او آمریکا علائمی از"پشت‌ کردن به ما" نشان داده است و این ماه گذشته در خروج غیر منتظره نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه و رها کردن متحدین کرد نمایان شد. این معافیت روز دوم مه به پایان رسید.

ماکرون می‌گوید، در دوران دونالد ترامپ اروپا برای اولین بار با رئیس‌جمهوری در آمریکا روبروست که"ایده ما از پروژه اروپایی" را درک نمی‌کند. کانی محمدی در این‌باره به ایران اینترنشنال گفت: «در تمام این مدت، بارها خانواده‌ام از طریق وکلا و مسٸولان زندان درخواست کرده‌اند که زهرا را برای ادامه معالجه به بیمارستان منتقل کنند، تا تحت مراقبت و معاینه پزشک متخصص قرار بگیرد، ولی متاسفانه خانواده‌ام تا این لحظه هیچ پاسخ روشنی دریافت نکرده‌اند. این زمانی اتفاق می‌افتد که اروپا با رشد چین و حاکمیت‌های خودکامه در روسیه و ترکیه مواجه است. اواخر بهمن ماه گذشته اما برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داده بود که سه کشور از هشت کشوری که از ایالات متحده برای خرید نفت ایران معافیت گرفته بودند، خرید نفت خود را در حال حاضر به صفر رسانده‌اند. علاوه بر این، اروپا از درون با بریگزیت و بی‌ثباتی سیاسی تضعیف می‌شود. رئیس‌جمهوری جوان فرانسه می‌گوید، این ترکیب سمی پنج سال پیش"غیر قابل تصور" بود. آقای هوک در شهریور ماه امسال نیز ​.» خواهر زهرا محمدی در ادامه گفت: «حتی بازجوهای زهرا هم به‌خوبی می‌دانند که او کاملا بی‌گناه است و هیچ جرمی مرتکب نشده و تمام فعالیت‌های زهرا و موسسه نوژین در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده است و ما خواهان آزادی بدون ‌قید و شرط زهرا هستیم. او افزود: اگر بیدار نشویم، خطر قابل توجهی وجود دارد که در بلندمدت ما را به لحاظ ژئوپولتیکی محو می‌کند یا دست‌کم دیگر اختیار سرنوشتمان در دستمان نخواهد بود.

عمیقا به این باور دارم. انتهای پیام ..