ماموریت جاوید رحمان به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران تمدید شد

24/03/2021 05:07:00 ق.ظ

شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، را تمدید کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، را تمدید کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، را تمدید کرد.

رحمان در زمینه حقوق بشر بین‌الملل و حقوق اسلامی تحصیل کرده و در همین زمینه سابقه تدریس در دانشگاه دارد. او در زمینه نحوه قانون‌گذاری در کشورهایی که اکثریت جمعیت آنها مسلمان است تحقیقات فراوانی دارد و بسیاری از آثار او به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.شورای حقوق بشر در حکم خود از رحمان خواسته است برای چهلمین نشست این شورا و مجمع عمومی سازمان ملل گزارشی را از وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه کند.

این شورا همچنین از جمهوری اسلامی خواست به جاوید رحمان اجازه دسترسی به مکان‌های مورد نظر را داده و کلیه اطلاعات لازم را در اختیارش قرار دهد.طبق حکم شورای حقوق بشر سازمان ملل، جاوید رحمان موظف است وضعیت حقوق بشر در ایران را رصد کرده و در مواردی که نقض حقوق بشر گزارش می‌شود، درخواست‌ها و نامه‌های اضطراری را در این زمینه به مقامات جمهوری اسلامی ارسال کند.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

همه هموطنان از حساب کاربری ما برای انقلاب دستوری همیاری نمایند

نامه به جاوید رحمان در اعتراض به تبعید زندانیان سیاسی ایران | DW | 22.03.2021کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نسبت به افزایش تبعید زندانیان_سیاسی از زندان‌های تهران به زندان‌های سایر شهرستان‌ها اعتراض کرد. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران تمدید شد

هشدار گزارشگران سازمان ملل به «احتمال مرگ» محمد نوری‌زاد در زندانشماری از گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی محمد به تخم مردان برانداز و تخمکهای بانوان برانداز که داره میمیره! حقوق بشر ملل متحد، زمانی که به نفعش باشه گه💩 تناول میکنه، ولی اگه ببینه پای منافع خود سازمانش در میان اومده، پدر پویا بختیاری رو کلا نمیشناسه! اینم هشتگ در حمایت از شومبول نوریزاد: save_dodol_noorizad نه_به_جمهوري_اسلامي

ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران تمدید شد

رحمان در ژوئیه سال ۲۰۱۸، تیرماه ۹۷، و درپی درگذشت اسما جهانگیری، گزارشگر ویژه پیشین سازمان ملل در امور ایران، در فوریه ۲۰۱۸ به این سمت منصوب شده بود.شیرین عبادی کانون مدافعان حقوق بشر ایران روز یکشنبه اول فروردین (۲۱ مارس) در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نسبت به افزایش تبعید زندانیان سیاسی از زندان‌های تهران به زندان‌های سایر شهرستان‌ها اعتراض کرد.شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه این سازمان در باره وضع حقوق بشر در ایران را دوباره تمدید کرد.نوری‌زاد، کارگردان و زندانی سیاسی در ایران، درباره «احتمال مرگ» او در صورت ادامه حبس، هشدار دادند.

رحمان در زمینه حقوق بشر بین‌الملل و حقوق اسلامی تحصیل کرده و در همین زمینه سابقه تدریس در دانشگاه دارد. او در زمینه نحوه قانون‌گذاری در کشورهایی که اکثریت جمعیت آنها مسلمان است تحقیقات فراوانی دارد و بسیاری از آثار او به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. کانون مدافعان حقوق بشر ایران، به ریاست شیرین عبادی حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل تاکید کرده که تبعید زندانیان سیاسی «محمل قانونی نداشته و مخالف با مقرارت مندرج در ماده ۵۱۳ قانون آئین دادرسی کیفری است» و باعث ایجاد «مشکلات عدیده‌ای برای زندانیان و خانواده‌هایشان» می‌شود. شورای حقوق بشر در حکم خود از رحمان خواسته است برای چهلمین نشست این شورا و مجمع عمومی سازمان ملل گزارشی را از وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه کند.» جاوید رحمان برای اولین بار بیش از سه سال پیش به این ماموریت برگزیده شد و از آن زمان با توجه به اوضاع نگران کننده حقوق بشر در ایران هر سال ماموریتش تمدید شده است. این شورا همچنین از جمهوری اسلامی خواست به جاوید رحمان اجازه دسترسی به مکان‌های مورد نظر را داده و کلیه اطلاعات لازم را در اختیارش قرار دهد.» کانون مدافعان حقوق بشر از گزارشگر ویژه سازمان ملل خواسته است تا «با استفاده از کلیه امکانات قانونی خود برای جلوگیری از تکرار این رویه و بازگرداندن زندانیان به محل سابق خود» اقدام کند. طبق حکم شورای حقوق بشر سازمان ملل، جاوید رحمان موظف است وضعیت حقوق بشر در ایران را رصد کرده و در مواردی که نقض حقوق بشر گزارش می‌شود، درخواست‌ها و نامه‌های اضطراری را در این زمینه به مقامات جمهوری اسلامی ارسال کند. سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای، روز جمعه 30 آوریل 2021، از مقامات ایران خواست تا به «بازی بی‌رحمانه» با جان این زندانی سیاسی پایان دهند که «پس از شکنجه در زندان به سختی مریض است».

رحمان همچنین موظف است برای رسیدگی به موضوعات محل نگرانی به ایران و سایر کشورهای مربوط سفر کند و در ارتباط با این موارد خبر رسانی کند. این اعتصاب غذا سه روزه است و از جمله امضاکنندگان بیانیه آن سعید اقبالی، سینا بهشتی، عالیه مطلب‌زاده، پیمان پورداد، گیتی پورفاضل، حسین جندقیان، معین حاجی‌زاده، شکیلا منفرد، کیوان صمیمی (از زندان اوین)، محمد شریفی‌مقدم و کیانوش عباس‌زاده (از زندان فشافویه)، محمد داوری و سجاد زارع (از زندان عادل‌آباد) و کسری نوری هستند. جاوید رحمان در جدیدترین اظهارات خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران در نشست شورای حقوق بشر در ۱۹ اسفند ۹۹، از حجم گسترده اعدام‌ها و سرکوب‌های اجتماعی-سیاسی و بدرفتاری با گروه‌های اقلیت به شدت ابراز تاسف کرد. او با اشاره به کشته شدن دست‌کم ۳۰۴ نفر در تظاهرات آبان ۹۸ در ایران گفت: «باورنکردنی است که دولت ایران هنوز یک تحقیق و تفحص مناسب در مورد استفاده از خشونت مرگبار علیه تظاهرات‌کنندگان انجام نداده و هیچ کس از مقصرین را پاسخگو نکرده است.» گزارشگر ویژه سازمان ملل در«گزارش شفاهی» خود به شورای حقوق بشر این سازمان، صدور و اجرای احکام اعدام، به ‌ویژه اعدام‌ شهروندان عرب‌، شهروندان بلوچ و کودکان را محکوم کرد. .