مارک گازیوروسکی: ایرانی‌ها زیادی از مصدق بت ساخته اند

28/05/1398 12:16:00 ب.ظ

گازیوروسکی هنوز سزاوار توصیفی است که «استفن کینزرِ» نویسنده سال ۲۰۰۳ از او کرد؛ «پی‌گیر‌ترین دانشوری که می‌کوشد حقیقت مربوط به کودتای 28مرداد را برملا کند.» ایران‌وایر به مناسبت سالگرد کودتا به سراغ پروفسور گازیوروسکی رفته. مصاحبه آرش عزیزی را بخوانید.👇

به آن‌ها اشاره کرده ام. از نظر من، مهم‌ترین آن‌ها، طرح «امینی»‌ها («ابوالقاسم امینی»، وزیر موقت دربار و برادرش، «محمود»، ریيس ژاندارمری) است که جزییات بسیاری در مورد آن در اسناد جدید پیدا می‌شود. منظور، برنامه امینی و برادرش علیه مصدق و شاه است.

بعضی ژنرال‌های امریکایی به این طرح علاقه مند بودند چون خیلی‌ از آن ها علاقه چندانی به شاه نداشتند. جالب‌ترین جزییات موجود در اسناد جدید، نه راجع به کودتا که در مورد عملیات محرمانه‌ای هستند که امریکا مشغول انجام آن ها بود؛ مثل عملیات «لعنت بر حزب توده» (TPBEDAMN) و دیگر عملیات سازمان سیا که در آن به عشایر قشقایی پول و سلاح می‌دادند که در صورت اشغال ایران به دست اتحاد شوروی و در گرفتن جنگ جهانی سوم، آن‌ها بتوانند هسته‌ مقاومتی علیه شوروی‌ها تشکیل دهند؛ مشابه «شبکه مقاومت» فرانسوی‌ها برعلیه اشغال آلمان در جنگ جهانی دوم. خلاصه این‌که نکات زیادی راجع به خود کودتا در آن‌ها نیست. در صورتی که در خاطرات کرمیت روزولت که در سال ۱۹۷۹ منتشر شد و یا تاریخ رسمی سازمان سیا که در سال ۲۰۰۰ انتشار یافت، اطلاعات خیلی بیش تری وجود داشت. این جای تاسف دارد. من می‌دانم که در آرشیو سازمان سیا خیلی اسناد هست که منتشر نمی‌کنند. همان طور که می بینیم خیلی از همین اسناد را با حذف بخش‌هایی منتشر کرده‌اند. مطمئن هستم که دلایل مشروعی برای بعضی از این حذف‌ها وجود دارد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

سکوت بریتانیا و جبل الطارق درباره صدور حکم توقیف «گریس۱» از سوی آمریکابریتانیا و دولت محلی جبل الطارق تاکنون به صدور حکم توقیف ابرنفتکش «گریس ۱» از سوی ایالات متحده واکنشی نشان نداده اند.

کشتی ایرانی احتمالا امشب از جبل الطارق حرکت می‌کندسفیر ایران در لندن از احتمال حرکت کشتی ایرانی از جبل الطارق ظرف امشب خبر داد.

گزارش تسنیم| تنها 6 درصد مردم از کارت سوخت شخصی استفاده می‌کنند/ اعمال محدودیت در کارت جایگاه‌ها در آینده نزدیک- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnim«تنها ۶ درصد مردم از کارت_سوخت شخصی استفاده می‌کنند؛ اعمال محدودیت در کارت جایگاه‌ها در آینده نزدیک» بررسی‌ها نشان می دهد با وجود الزامی شدن استفاده از کارت سوخت شخصی، تنها ۵ تا ۶ درصد از مردم در سراسر کشور هم‌اکنون از کارت سوخت شخصی استفاده می‌کنند

باجگیری مخفیانه جاسوس‌های سایبری چینی از صنعت بازی‌های رایانه‌ایشرکت امنیتی فایر_آی از جاسوسی_سایبری یک گروه هکرهای_چینی با حمایت دولت خبر داد. این گروه از شرکت‌های فعال در حوزه بازی‌های_رایانه‌ای باج می‌گیرد و در سرقت پیام‌های ضبط‌شده چند شرکت مخابراتی و شناسایی مخالفان دولت چین نیز دست داشته است. بیشتر بخوانید:

ایران به پرداخت غرامت بابت عملیات حوثی‌ها محکوم شدبه موجب حکم یک دادگاه فدرال آمریکا، حمایت ایران از شورشیان حوثی یمن که در ربودن دو شهروند آمریکایی در سال ۲۰۱۵ و سپس قتل یکی از آنان دخیل بوده‌اند، محرز شده است.

اثبات حضور انسان نئاندرتال در ایران- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnim«اثبات حضور انسان_نئاندرتال در ایران» انتشار نتایج پژوهش‌های جدید بر روی یک‌دندان توسط تیمی از پژوهشگران بین‌المللی و موزه ملی ایران نشان از حضور قطعی انسان نئاندرتال در ایران طی دوره پارینه‌سنگی میانی دارد