مارسل پروست؛ خالق رنج‌های درون آدمی ۱۵۰ ساله شد | DW | 09.07.2021

18/04/1400 09:37:00 ب.ظ

پروست از تأثیرگذارترین نویسندگان جهان است. هیچ‌کس چون او چنین ژرف از جهان ذهن انسان ننوشته است. راز مانایی او نیز همین است، این‌که در جست‌وجوی شادی، از رنج بی‌کران انسان و تأثیر آن بر هستی، رمانی آفریده است ماندگار.

پروست از تأثیرگذارترین نویسندگان جهان است. هیچ‌کس چون او چنین ژرف از جهان ذهن انسان ننوشته است. راز مانایی او نیز همین است، این‌که در جست‌وجوی شادی، از رنج بی‌کران انسان و تأثیر آن بر هستی، رمانی آفریده است ماندگار. جوانی پروست زمان شکوفایی غرب بود، زمانی که تلفن، دوچرخه، دوربین عکاسی، اتوموبیل و سپس هواپیما پدیدار شدند.

کوبیسم در نقاشی سر برآورد و در موسیقی و تئاتر جنبشی نو پدید آمد، فروید روانکاوی آغاز کرد، ادبیات راه‌هایی نو تجربه کرد، و در سیاست حزب سوسیالیست فرانسه بنیان گرفت.

به کانال دویچه‌وله فارسی در تلگرام بپیوندید هنر پروست در این نیست که چنین حجمی از خاطرات را در داستانی می‌گنجاند، بلکه در این است تا نشان دهد در ناخودآگاه انسان چه حجمی از خاطرات انبان گشته‌اند، خاطراتی که هر یک با تلنگری بر ذهن از ناخودآگاه به بخش آگاه ذهن می‌لغزند. مارسل، قهرمان داستان، رخدادها را پیش روی خواننده می‌گذارد ولی در واقع این پروست است که این همه شخصیت و خاطره خلق می‌کند.

به‌کار گرفتن «من» راوی باعث شد تا کسانی در ابتدا این اثر را به زندگینامه نویسنده تقلیل دهند. زیرا شباهت‌هایی نیز به زندگی پروست در حوادث این اثر دیده می‌شود و گذشته از آن، نام شخصیت اصلی آن، هم‌‌نام با نویسنده، مارسل است. و این خود بر این گمان دامن زد. در واقع اما شخصیت اصلی رمان پروست نیست. headtopics.com

در تمامی آثار ادبی قرن نوزدهم مرگ حضوری روشن دارد و رمان‌ها با مرگ به پایان می‌رسند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

بایدن در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان آکادمی نظامی زمین خورد

رئیس جمهور آمریکا در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان آکادمی نظامی نیروی هوایی در ایالت کلرادو زمین خورد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

خروج قطار باری از ریل در حوالی گرمسار تلفاتی نداشته استخروج قطار باری از ریل در حوالی گرمسار تلفاتی نداشته است راه آهن شمالشرق یک اعلام کرد که خروج قطار باری از ریل در حوالی ایستگاه یاتری در حد فاصل سمنان_ گرمسار خسارتی نداشته است.

افتتاح طرح هاو پروژه های ملی کشور نشان از توانمندی ملت و برنامه ریزی دولت استرئیس جمهور با اشاره به افتتاح طرح های بسیار مهم صنعتی و معدنی در هفتاد و نهمین هفته از افتتاح طرح های ملی کشور، گفت: افتتاح 40 هزار میلیارد تومان طرح در یک روز و در یک استان نشانگر توانمندی ملت، برنامه ریزی دولت و کارآمدی دولت و ملت است که در سخت ترین شرایط جنگ اقتصادی مهمترین پروژه ها را به ثمر رسانده اند.

تصاویری از درگیری پلیس با معترضان ضد قرنطینه در کنیاپلیس همچنین برای متفرق ساختن معترضان گازاشک‌آور و تیر هوایی شلیک کرد.

تصویر خودروها و خانه‌های ویران شده ۴ روز پس از سیل و رانش زمین در ژاپنآنها این کار را به کمک سگ‌های زنده‌یاب و با استفاده از بیل مکانیکی و وسایل دیگر انجام می‌دهند.

تیراندازی به یک کولبر از فاصله ۵ متری در بانه

محمد نوری‌زاد از زندان اوین به مرخصی پزشکی رفت