هواپیمای مسافربری ۷۵۲ اوکراین, فرمانده هوافضای سپاه

هواپیمای مسافربری ۷۵۲ اوکراین, فرمانده هوافضای سپاه

ماداران داغدار پرواز اوکراین خطاب به حاجی‌زاده: چرا هنوز آزادید؟ | DW | 16.01.2021

مادران داغدار از سرنگونی هواپیمای مسافربری ۷۵۲ اوکراین توسط سپاه پاسداران، در ویدیویی خطاب به فرمانده هوافضای این نهاد می‌پرسند چرا دستور شلیک دادی، فرزندان‌مان را کشتی و هنوز آزادی؟ چرا روز قتل آنها یوم‌الله نام گرفت؟

16/01/2021 07:23:00 ب.ظ

مادران داغدار از سرنگونی هواپیمای مسافربری ۷۵۲ اوکراین توسط سپاه پاسداران، در ویدیویی خطاب به فرمانده هوافضای این نهاد می‌پرسند چرا دستور شلیک دادی، فرزندان‌مان را کشتی و هنوز آزادی؟ چرا روز قتل آنها یوم‌الله نام گرفت؟

مادران داغدار از سرنگونی هواپیمای مسافربری ۷۵۲ اوکراین توسط سپاه پاسداران، در ویدیویی خطاب به فرمانده هوافضای این نهاد می‌پرسند چرا دستور شلیک دادی، فرزندان‌مان را کشتی و هنوز آزادی؟ چرا روز قتل آنها یوم‌الله نام گرفت؟

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوا-فضای سپاه پاسداران در برنامه «بدون تعارف» صدا و سیمای جمهوری اسلامی در روز جمعه ۲۶ دی با اشاره به «احتمال درگیری» نظامی بین ایران و آمریکا در شب ۱۸ دی سال گذشته، به حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق پرداخت و گفت که در این شب ۱۳ موشک به پایگاه عین‌الاسد شلیک شد و ۴۰۰ موشک دیگر نیز آماده شلیک بوده است.

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم روحانی سرقت اسناد هسته‌ای از سوی اسرائیل را تأیید کرد | DW | 02.08.2021 بیانیه خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدشب ۱۸ دی‌ماه ۹۸، همان شبی است که پرواز ۷۵۲ تهران ـ کی‌یف توسط حداقل دو موشک سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. جمهوری اسلامی با گذشت یک سال هنوز حقایق را به مردم ایران و جهان نگفته است.امیرعلی حاجی‌زاده، مسئول مستقیم پدافند سپاه در این شب بالاخره پس از سه روز «تمام مسئولیت» مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی را پذیرفت. اما در برنامه شب گذشته  صدا و سیما هیچ اشاره‌ای به این سرنگونی نکرد.

در ویدیوی «از قاتل قهرمان نسازید» مادری از امیرعلی حاجی‌زاده می‌پرسد: «شما که اجازه استقرار پدافند می‌دهید و اعلام حالت جنگی به اپراتورهای‌تان جهت شلیک به هر شیئی مشکوکی می‌دهید، چرا در ۱۸ دی‌ماه ۹۸ آسمان ایران را بر روی پروازها نبستید؟ چرا با وجود شاکی و پرونده هنوز آزاد هستید؟» headtopics.com

یکی دیگر از مادران به او می‌گوید: «شما فرمانده هوا-فضای سپاه پاسداران هستید، اصول نظامی پدافند ایران این را می‌گوید که پدافند بدون اجاز مافوق حق شلیک ندارد. چه کسی به شما اجازه شلیک به هواپیمای ۷۵۲ اوکراین را داده است که شلیک کردید»؟«خدا به شما اجازه داد بر روی بچه‌های این مملکت موشک بزنید؟»

سوال‌های بسیار دیگری در این ویدیو از سوی ماداران داغدیده از فرمانده هوا-فضای سپاه پرسیده می‌شود؛ از جمله اینکه سامانه موشکی تور ام آر توسط کدام مقام مسئول بین دو فرودگاه مستقر شده؟»نام سامانه دفاع هوایی تور ام آر پس از سرنگونی پرواز ۷۵۲ تهران-کی‌یف در روز چهارشنبه ۱۸ دی سال ۱۳۹۸ در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها مطرح شد. سپاه پاسداران با موشک‌های این سیستم هواپیمای مسافربری اوکراین را با ۱۷۶ سرنشین سرنگون کرد.

یکی از مادران خطاب به امیرعلی حاجی‌زاده می‌گوید: «در پرتنش‌ترین شرایط جنگی چرا حریم هوایی را نبستید؟ علت استقرار این پدافند مستقل از شرایط یکپارچه، آنهم بین دو فرودگاه اطراف تهران، چه بوده است؟ مسئولیت به قتل رسیدن ۱۷۶ انسان بیگناه به عهده شماست، چرا تا به حال استعفا نداده‌اید؟»

مادر دیگری از امیرعلی حاجی‌زاده سوال می‌کند: «آیا خدا به شما اجازه داد که بر روی بچه‌های این مملکت موشک بزنید و ۱۷۶ بیگناه را بکشید، سپس پنهانکاری کنید و هنوز هم در مسند قدرت بنشینید؟ چگونه شب سر بر زمین می‌گذارید؟»«موشک‌هایی که به آن افتخار می‌کنید چند آمریکایی یا اسرائیلی را کشته‌اند؟» headtopics.com

گسترش حریق‌های موسمی در جنوب اروپا؛ شمار قربانیان آتش‌سوزی در ترکیه به ۸ تن رسید بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور «کشتار در سپین بولدک»؛ نگرانی اتحادیه اروپا، آمریکا و بریتانیا از تهدیدات روزافزون طالبان

امیرعلی حاجی‌زاده در برنامه شب گذشته مدعی شد که در جریان حمله موشکی جمهوری اسلامی به پایگاه عین‌الاسد آمریکایی‌ها «کشته» شدند. این در حالی است که بنا بر گزارش‌های مختلف، ایران پیش از شلیک موشک از طریق مقام‌های عراقی به آمریکا از قصد خود خبر داده بود. حسین سلامی، فرمانده کل سپاه تاکید کرده بود که ایران در این حمله دنبال کشتن کسی نبوده است و هم مقام‌های عراقی و هم دولت آمریکا گفته‌اند در این حمله هیچ‌کس کشته نشد.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسدارانبه کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیددر واکنش به همین سخنان است که یکی از مادران خطاب به حاجی‌زاده می‌گوید: «لطفا بدون تعارف به ما بگو با موشک‌هایی که آنقدر با افتخار راجع به آنها صحبت می‌کنی تا به حال چند آمریکایی و اسرائیلی را مورد هدف قرار داده‌اید؟ یا اینکه همه افتخارتان این است که به هواپیمای مسافربری در حالی که ۱۷۶ مسافر بیگناه داشت می‌توانید حمله کنید؟»

مادر دیگری با بغض می‌پرسد: «می خواستم بپرسم چرا زدید؟ چرا بچه من را کشتید؟ چرا ۱۷۶ انسان مظلوم را در آسمان وطن تکه پاره کردید، سوزاندید و سه روز دروغ گفتید؟ شما که از اول می‌دانستید موشک زدید؟ چرا دروغ گفتید؟ من از خون بچه‌ام نمی‌گذرم. نه می‌بخشم، نه فراموش می‌کنم.»

روز یوم‌اللهدر برنامه «بدون تعارف» همچنین بخشی از سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پخش شد که روز ۱۸ دی را روز «یوم الله» نامیده بود.مادری در این ویدیو از فرمانده هوا-فضای سپاه می‌پرسد: «چرا روز ۱۸ دی را یوم‌الله خطاب کردید، به خاطر زدن پایگاه عین‌الاسد که از قبل اطلاع داده بودید و خالی بود؟ یا به خاطر به خاک و خون کشیدن ۱۷۶ انسان بیگناه؟ از جمله چهار جگرگوشه من، از جمله ۲۹ کودک این نام را بر این روز گذاشتید؟ لطفا یوم‌الله را توضیح دهید.» headtopics.com

و مادری در مقابل دوربین از او می‌پرسد: «دین شما و مذهب شما چیست؟ اگر جواب شما این است که اسلام، می‌خواهم بپرسم که آیا اعتقادی به آه مادر مظلوم و پدر مظلوم دارید یا نه؟ و اگر دارید، پیش خدا چطور می‌خواهید جواب این ظلم به این بزرگی را که در تاریخ بشریت کم‌نظیر بوده بدهید؟»

 جمهوری اسلامی نه تنها سه روز دروغ گفت، بلکه تاکنون حاضر نشده نه با خانواده‌های داغدار ایرانی و نه با کشورهایی که اتباع‌شان در این پرواز بودند برای روشن شدن حقیقت همکاری کند. سپاه حتی بسیاری مدارک و شواهد را به سرعت از بین برد. از جمله موبایل‌های قربانیان را هرگز به خانواده‌ها برنگرداند و محل سقوط هواپیما را فردای همان روز با بولدوزر پاکسازی کرد. دو جعبه‌ سیاه هواپیما را نیز تا ماه‌ها به کشور ثالث برای بازخوانی اطلاعات ثبت شده روی آنها تحویل نداد.

خامنه‌ای: ستاد ملی کرونا تعطیلی دو هفته‌ای کشور را بررسی کند | DW | 02.08.2021 بحران آتش‌سوزی‌های ترکیه و افزایش انتقادات از دولت اردوغان؛ اروپا هواپیماهای آب‌پاش فرستاد پلیس توکیو مانع بازگشت اجباری ورزشکار بلاروسی شد | DW | 02.08.2021

علاوه بر این، خانواده‌ها را از برگزاری مراسم عزاداری برای فرزندان‌شان محروم کرد و آنها را تهدید کرد که از دادخواهی و پرس و جو دست بردارند. تلاش‌هایی که به ثمر نرسید و این خانواده‌ها همچنان به دنبال پاسخگویی‌اند.به اشتباه یا به عمد؟ تاریخچه‌ای از هواپیماهای مسافربری سرنگون شده

ژوئیه سال ۲۰۱۴بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی ، در حالی که از آمستردام راهی کوالالامپور بود، در جنوب شرق اوکراین مورد اصابت موشک‌ قرار گرفت. تمامی ۲۸۹ سرنشین پرواز MH17 کشته شدند. تحقیقات بین‌المللی می‌گویند، موشک شلیک شده به هواپیما روسی بوده است. دادگاه رسیدگی به این پرونده از ماه مارس ۲۰۲۰ در هلند جریان خواهد یافت. اوکراین می‌گوید هواپیما هدف موشک جدایی‌طلبان قرار گرفته است.

به اشتباه یا به عمد؟ تاریخچه‌ای از هواپیماهای مسافربری سرنگون شدهاکتبر سال ۲۰۰۱با اصابت موشک، یک توپولوف ۱۵۴ در ارتفاع ۱۱ کیلومتری دریای سیاه در حالی که ارتش اوکراین در شبه جزیره‌ کریمه مشغول تمرین نظامی بود، منفجر شد. تمامی ۷۸ سرنشین هواپیما کشته شدند.

به اشتباه یا به عمد؟ تاریخچه‌ای از هواپیماهای مسافربری سرنگون شدهاکتبر ۱۹۹۸شورشیان توتسی یک بوئینگ ۷۲۷ خطوط هوایی"کنگو ایرویز" را بر فراز جمهوری دموکراتیک کنگو سرنگون کردند. ۴۱ سرنشین هواپیما جان باختند. (تصویر شورشیان توتسی را نشان می‌دهد)به اشتباه یا به عمد؟ تاریخچه‌ای از هواپیماهای مسافربری سرنگون شده

سپتامبر ۱۹۹۳یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی گرجستان در نزدیکی باند فرودگاه مورد اصابت یک موشک قرار گرفت که از داخل اراضی جمهوری آبخازیا که درآن زمان بر سر مالکیت آن درگیری وجود داشت، شلیک شده بود. تنها ۲۴ تن از ۱۳۲ سرنشین هواپیما زنده ماندند. یک روز پیش از این حادثه، شورشیان یک هواپیمای دیگر را بر فراز دریای سیاه سرنگون کرده بودند: با ۲۷ کشته. (تصویر هواپیمایی از خطوط هوایی گرجستان را نشان می‌دهد)

به اشتباه یا به عمد؟ تاریخچه‌ای از هواپیماهای مسافربری سرنگون شدهژوئیه ۱۹۸۸ (۱۲ تیر ۱۳۶۷)پرواز مسافربری ۶۵۵ ایران‌ایر از تهران به مقصد دبی، بر فراز خلیج فارس، با شلیک موشک توسط ناو جنگی یو‌اس‌اس وینسنس آمریکا، بر فراز خلیج فارس سرنگون شد. تمامی ۲۹۰ سرنشین هواپیما جان باختند. آمریکا اعلام کرد که این ناو هواپیمای مسافربری ایران را هواپیمای جنگی تشخیص داده و به اشتباه آن را سرنگون کرده است. (تصویر از سی‌ان‌ان در فرودگاه دبی/ کودکی که بستگان خود را در این پرواز از دست داد)

به اشتباه یا به عمد؟ تاریخچه‌ای از هواپیماهای مسافربری سرنگون شدهسپتامبر ۱۹۸۳یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ کره‌ جنوبی به دلیل آنچه نیروی هوایی شوروی سابق در آن زمان آنرا تجاوز به حریم هوایی خود خواند، توسط یک جت جنگنده بر فراز دریای ژاپن سرنگون شد. تمامی ۲۶۹ سرنشین هواپیما جان باختند.

به اشتباه یا به عمد؟ تاریخچه‌ای از هواپیماهای مسافربری سرنگون شدهژوئن ۱۹۸۰یک هواپیمای مک دانل داگلاس دی سی – ۹ متعلق به ایتالیا در شمال سیسیل در دریا سرنگون شد. همه ۸۱ سرنشین هواپیما جان باختند. در آن زمان در منطقه رزمایشی توسط ناتو در حال انجام بود. مقامات ایتالیایی در ابتدا از یک سانحه سخن گفتند. اما بعدا در جنوب ایتالیا لاشه‌ هواپیمای شکاری لیبی پیدا شد. احتمال می‌رود این هواپیما در حین تن‌به‌تن هوایی میان فرانسه، لیبی و جت‌های آمریکایی، هدف موشک قرار گرفته باشد.

ادامه مطلب: DW فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

شما میخاری؟ کی گفتن یوم الله ! چرا چرند میگی کجا روز حمله به هواپیما یوم الله اسم گذاری شده؟ از وقتی دویچه وله دست وهابی ها و رجوی چی ها افتاده حالم از آلمان بهم میخوره! استفراغ شده! خاک تو سر سازمان امنیت آلمان ششصد هزار انسان بیگناه درسوریه وتجاوز به ده ها هزار دختر باکره وزنان جوان که با تروریست سازی امریکای شرور وانگلیس وژرمن های کثیف اجرا شد برای منافع وفروش سلاح شان ایا داغدار اینهمه انسان کی خواهد بود ایزدی های عراق مردم افغانستان با شرارت شما تروریست سازها چه داغدارند همدست تان

به کسی که تفاوت شلیک به خودی در نزدیک فرودگاه پایتخت را با شلیک بیگانه در زمان جنگ نمی فهمد چه باید گفت؟ فقط کافی بود آسمان فرودگاه را می بستند کاری که قابل انجام بود . از بیگانه و دشمن انتظاری نبود از خودی چه ؟ دل داغدار را چرا به آتش می کشند؟ دویچه وله مادران،فرزندان .... داغدار هواپیمای مسافربری ایرانی بر روی خلیج فارس که بدست امریکاییها سرنگون شد میپرسند چرا ناخدای این کشتی که دستور این جنایت را داد ازاد میگرده که هیچ بهش هم مدال افتخار دادید ؟ شرم تان باد ایران ستیزان

خيلي مشكوك ميزنن! ، اينا اگه ريگي به كفششون نبود مثل فرمانده ناو وينسنز كه ٢٩٠ نفرو شجاعانه پرپر كرد بايد بهش مدال افتخار و شجاعت ميدادن! كه ثابت بشه گناهكار نيست ، همين ثابت ميكنه جنايتكارن و بايد سوزوندشون!!!......