ماجرای بنزین، یارانه و راهی که به ناکجا آباد می‌رود

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 67 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 53%

دولت و نظام حکمرانی ما از شهامت کافی برای طرح موضوع واقعیت‌ها با مردم برخوردار نیست در واقع یک سیاست درست را به روش غلط اجرا می‌کند.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

هاشم اورعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به شیوه تغییر قیمت بنزین در کشور اظهار داشت: واقعیت این است که انرژی در کشور ما کاملا بی‌رویه مصرف می‌شود هیچ شکی و بحثی نیست که قیمت آن واقعی نیست.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف در ادامه گفت: ترکیه هم به لحاظ جمعیت، اقلیم و فرهنگ با ما قابل مقایسه است نگاه به اعداد مصرف انرژی نشان می‌دهد GDP این کشور تقریبا دو برابر ایران است بنابراین باید دو برابر ما انرژی مصرف کند اما ما 1.7 میلیون بشکه و ترکیه 780 هزار بشکه سوخت فسیلی مصرف می‌کند. ما 600 میلیون متر مکعب و ترکیه 150 میلیون متر مکعب مصرف گاز دارد یعنی یک چهارم ما مصرف می‌کند.

اورعی تصریح کرد: موضوع پرداخت یارانه در کشور ما از دو جهت اهمیت دارد اول اینکه مصرف انرژی آنقدر زیاد است که دولت توانایی پرداخت این میزان یارانه را ندارد دوم اینکه طوری یارانه می‌دهد که دهک دهم 23 برابر دهک اول از یارانه استفاده می‌کند. به عبارت دیگر روش توزیع یارانه به گونه‌ای است که مستضعفین به متمولین یارانه می‌دهند یعنی هم خود نفس قضیه و هم روش توزیع غلط است. اگر می‌خواهیم سیاستی درست اعمال کنیم باید روش‌های جایگزین هم باشد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: کم کردن یارانه بنزین از نظر اقتصادی می‌تواند هم خوب و هم بد باشد دولت می‌خواهد کسری بودجه را جبران کند اما در اثر فشار اجتماعی پول را بین مردم پخش می‌کند و این 32 هزار میلیارد تومان را به قشر ضعیف می‌دهد اینها پولدار نیستند بنابراین همه پول تبدیل به تقاضا می‌شود پس در واقع به همین میزان تقاضا را بالا برده و در مقابل دست به عرضه نزده‌ایم. وقتی تقاضا زیاد می‌شود، عرضه ثابت می‌ماند، قیمت‌ها بالا می‌رود و تورم ایجاد می‌شود. بنابراین روش دولت صحیح نیست.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

حملات رژیم اسد به ادلب 2 کشته به جا گذاشت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

رویترز: هواپیمای به کار گرفته شده در حملات آرامکو شبیه یک هواپیمای ایرانی استبه گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری رویترز براساس یک گزارش ایالات متحده آمریکا، هواپیماهایی که برای عربستان باید از جمهوری اسلامی انتقام بگیرد حملات رژیم به تأسیسات نفتی عربستان از خاک ایران و با استفاده از موشکهای کروز ساخت رژیم با الگو برداری از موشکهای کره شمالی صورت گرفت
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

چطور از آلودگی هوا جان سالم به در ببریم؟ | DW | 18.12.2019چطور از آلودگی هوا جان سالم به در ببریم؟ بدن شما در کدام سنین پیر می‌شود؟ اگر خواب خوبی ندارید، کربوهیدرات‌ نخورید و کاهش خطر مرگ‌های زودرس با خوردن فلفل تند. این موضوع‌ها را در تازه‌های پزشکی این هفته می‌خوانید.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

حمله نیروهای امنیتی به منزل روستایی آقای نویسنده؛ بازداشت آکو، پژوهشگر زبان کُردی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

ادامه حملات رژیم اسد و روسیه به ادلب هزاران خانواده سوری را آواره کرددر پی حملات روسیه و رژیم اسد به ادلب طی 24 ساعت اخیر 12 هزار غیرنظامی به مرز سوریه-ترکیه مهاجرت کردند
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

اختلال دوباره اینترنت در ایران؛ نت بلاکز: سطح دسترسی به اینترنت زیر ۵۰ درصد است🔺اختلال دوباره اینترنت در ایران؛ نت بلاکز: سطح دسترسی به اینترنت زیر ۵۰ درصد است ⚡️نت بلاکز، موسسه ناظر بر اینترنت از اختلال گسترده در ایران خبر داده و اعلام کرد که در حال حاضر دسترسی اینترنت در ایران به زیر ۵۰ درصد رسیده است. در تجمعات و اعتراضات خیابانی برای متوقف کردن خودروهای ضدشورش کافیست که روی شیشه ی انها رنگ بپاشیم. هفتم_کوکتل_دی هفتم_دی_یک_کلام_انتقام حزب_ایرانارشیست آموزش پارتی سان های ایرانارشیست 👇👇👇👇.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »