ماجرای ۲۳ اسکلت کشف‌ شده در هفت‌تپه چیست؟

24/08/2020 09:39:00 ق.ظ

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه گفت: برداشت اشتباه یکی از رسانه‌های کشور از یک مصاحبه منتشرشده باعث انتشار خبری در خصوص کشف ۲۳ اسکلت طی یک کاوش در هفت‌تپه شد در حالی‌ که این کشف مربوط به ۵۰ سال پیش است!

ماجرای ۲۳ اسکلت کشف‌ شده در هفت‌تپه چیست؟ مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه: برداشت اشتباه یکی از رسانه‌های کشور از یک مصاحبه منتشرشده باعث انتشار خبری در خصوص کشف ۲۳ اسکلت طی یک کاوش در هفت‌تپه شد در حالی‌ که این کشف مربوط به ۵۰ سال پیش است!

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه گفت: برداشت اشتباه یکی از رسانه‌های کشور از یک مصاحبه منتشرشده باعث انتشار خبری در خصوص کشف ۲۳ اسکلت طی یک کاوش در هفت‌تپه شد در حالی‌ که این کشف مربوط به ۵۰ سال پیش است!

به گزارش ایسنا، برپایه اعلام اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان، او ادامه داد: بخش کوتاهی از این مصاحبه درمورد هفت‌تپه و کاوش در آرامگاه معروف به آرامگاه دسته جمعی هفت‌تپه است که استاد یغمایی که بنا به اسناد تصویری در کاوش این گور شرکت داشت، به درستی به حضور ۲۳ اسکلت در گور اشاره می‌کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه افزود: عنوان این خبر موجب شد در اذهان عمومی تصوری شکل گیرد که این گور و ۲۳ اسکلت آن به تازگی کشف شده‌اند در حالیکه کاوش آن‌ها به بیش از ۵۰ سال پیش بازمی‌گردد.او در ادامه به داستان کاوش این گور دسته جمعی اشاره و عنوان کرد: در کاوش‌های دهه چهل شمسی در هفت‌تپه که به سرپرستی دکتر نگهبان انجام شد، دو گور دسته جمعی به دست آمد که گور اول که ابعاد بزرگتری داشت، همان گور معروفی است که بخشی از طاق هلالی آن در جریان تسطیح زمین‌های نیشکر و راه‌سازی، آشکار و آغازگر سال‌ها کاوش در هفت‌تپه شد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

در قرن ۲۱ برده‌داری در موریتانی هم‌چنان رایج است | DW | 23.08.2020برده‌داری قرن‌ها در ساحل عاج به شکل گسترده رایج بود. نزدیک به چهار دهه پیش برده‌داری در این منطقه ممنوع شد. اما هنوز بسیاری در بردگی بسر می‌برند. این پدیده در شماری از کشورهای آفریقایی در حال بازگشت است.

بخت ترامپ برای پیروزی در کالج الکترال و بقا در کاخ سفید چه قدر است؟دونالد ترامپ برای پیروزی در کالج الکترال و رسیدن به ۲۷۰ رای مورد نیاز باید بتواند پیروزی سال ۲۰۱۶ خود در اکثر ایالت‌های کلیدی مانند ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا، فلوریدا، کارولینای شمالی و اوهایو را تکرار کند.

برداشت زغال‌ اخته در روستای هیر در استان قزوینهمزمان با آغاز فصل برداشت زغال‌اخته، جشن شکرگزاری همراه با آئین‌های محلی و سنتی در روستای هیر استان قزوین برگزار می‌شود. هیر، روستایی در ۷۰ کیلومتری شمال قزوین و در دل کوه‌های البرز واقع شده است؛ بیش از 85 درصد زغال اخته کشور در باغات الموت استان قزوین تولید می‌شود و بیشترین تعداد از این درختان در روستای هیر از توابع بخش الموت استان قزوین وجود دارد.

کرونا در ایران؛ دغدغه سفر در تعطیلات تاسوعا و عاشورا

انفجار در نزدیکی هیئت عزاداری شیعیان در کرکوک عراقیک منبع امنیتی اعلام کرد، در اثر انفجار بمبی در نزدیکی یک تجمع شیعیان در شهر کرکوک شش تن زخمی شدند.

تبعه خارجی مجوز صیادی در آب های ایران ندارد/ خرید امانی در دستور کار قرارگرفترئیس سازمان شیلات کشور: *تبعه خارجی مجوز صیادی در آب‌های ایران ندارد *مجوز صید به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی داده می‌شود *چیزی تحت عنوان فعالیت صیادان چینی نداریم *اگر کسی گزارشی از فعالیت صیادان خارجی در صیدگاه‌های ما دارد به صحت آن شک داریم

عاطفه رشنویی اظهار کرد: در روز شنبه یکم شهریور ۱۳۹۹ یک خبرگزاری مصاحبه‌ای با استاد اسماعیل (احسان) یغمایی منتشر کرد که مروری بر دهه‌ها تجربه و حضور این پیشکسوت ارجمند در محوطه‌های مختلف و مشاهدات وی از کاوش‌ها در این محوطه‌ها است.تظاهرات علیه برده‌داری در موریتانی در سال ۲۰۱۵:"نه به برده‌داری" از ممنوعیت برده‌داری در موریتانی تنها ۳۹ سال می‌گذرد.Aa دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهار سال پیش با پیروزی در کالج الکترال و در حالی که در مجموع رای کمتری از هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات خود کسب کرده بود راهی کاخ سفید شد.عکاس: علیرضا نصری.

به گزارش ایسنا، برپایه اعلام اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان، او ادامه داد: بخش کوتاهی از این مصاحبه درمورد هفت‌تپه و کاوش در آرامگاه معروف به آرامگاه دسته جمعی هفت‌تپه است که استاد یغمایی که بنا به اسناد تصویری در کاوش این گور شرکت داشت، به درستی به حضور ۲۳ اسکلت در گور اشاره می‌کند. مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه افزود: عنوان این خبر موجب شد در اذهان عمومی تصوری شکل گیرد که این گور و ۲۳ اسکلت آن به تازگی کشف شده‌اند در حالیکه کاوش آن‌ها به بیش از ۵۰ سال پیش بازمی‌گردد. اما بسیاری ساکنان آنجا هنوز هم از یوغ آن رها نشده‌اند. او در ادامه به داستان کاوش این گور دسته جمعی اشاره و عنوان کرد: در کاوش‌های دهه چهل شمسی در هفت‌تپه که به سرپرستی دکتر نگهبان انجام شد، دو گور دسته جمعی به دست آمد که گور اول که ابعاد بزرگتری داشت، همان گور معروفی است که بخشی از طاق هلالی آن در جریان تسطیح زمین‌های نیشکر و راه‌سازی، آشکار و آغازگر سال‌ها کاوش در هفت‌تپه شد. با این حال دونالد ترامپ برای تکرار آنچه چهار سال پیش روی داد با شرایط دشوارتری روبرو است. رشنویی با بیان این‌که در گور اول یک تدفین دسته جمعی به دست آمد که در این تدفین نظم خاصی در قرار گرفتن اسکلت‌ها وجود نداشت، افزود: گور دوم که به گور دسته جمعی هفت‌تپه معروف است، یکی از منظم‌ترین تدفین‌های تاریخ ایلام را به نمایش گذاشته بود که در آن ۲۳ اسکلت در کنار هم قرار گرفته بودند. او در بردگی بزرگ شده و پس از ۳۰ سال توانسته است فردی آزاد شود. او در توصیف این گور به نقل از دکتر نگهبان در کتاب گزارش کاوش هفت‌تپه بیان می‌کند: «14 عدد از این اسکلت‌ها به موازات یکدیگر و بقیه احتمالاً به دلیل وجود فضای ناکافی به صورت نامنظم قرار داشتند.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه تصریح کرد: آنچه که دکتر نگهبان درمورد آن به یقین صحبت می‌کند، مشاهدات وی و نحوه قرار گرفتن اسکلت‌ها است. از خاطراتش که می‌گوید، بر چهره‌اش دردی سنگین می‌نشیند؛ از کار طاقت‌فرسا و بی‌انتها در طویله و مزرعه تا مشاهده کتک زدن مادر و خواهرش و بهره‌کشی جنسی از آنها که توسط"ارباب" صورت می‌گرفت. تاکنون بیش از ۱۷۰ هزار نفر در ایالات متحده بر اثر ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» جان خود را از دست داده اند. او به نقل از نگهبان در تفسیر این گور اظهار داشت: کیفیت و وضعیت استخوان‌ها و پوسیدگی شدید آن‌ها به نحوی بود که اظهار نظر و تشخیص درباره جنس خاص زن و مرد و همچنین کامل یا ناقص بودن اعضای بدن امکان پذیر نبود؛ بعضی از فک‌ها دور از محل خود و روی سینه قرار داشتند ضمن آن‌که بیشتر دندان‌ها سالم بودند و به نظر می‌رسد که اسکلت‌ها به افراد جوان تعلق داشتند. رشنویی با اشاره به این‌که نظریات مختلفی در مورد علت این تدفین از جنگ یا مرض واگیردار تا آرامگاه خدمتکاران و امرای مملکت و همسران متعدد شاه مطرح شد که هر یک به نوبه خود ممکن است مورد پرسش قرار گیرد، گفت: در کاوش‌های بعدی در هفت‌تپه تعداد زیادی الواح گلی و سنگی پیدا شد که از موضوعات مختلفی شامل انواع و میزان هدایا و پیشکش به معابد، دستمزد خدمتکاران، شرح وظایف و جریمه به دلیل کوتاهی در کار صحبت شده بود. موریتانی آخرین کشور در جهان است که برده‌داری را ممنوع کرده است.» او افزود: متن این الواح موجب شد گمان‌هایی در مورد ارتباط این گورها و ساختمان آن با معبد مطرح شود که کاوش‌های بیشتر و ترجمه الواح مشابه دیگری که از شوش به دست آمده بود موجب شد که تا حدودی این گمان‌ها با تردید روبرو شوند. از سوی دیگر اعتراض ها علیه نژادپرستی و خشونت پلیس در ایالات متحده نیز یکی از عواملی است که می تواند بر نتیجه رای گیری روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) تاثیر بگذارد. مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه اضافه کرد: اکنون می‌دانیم براساس مطالعات دهه‌های اخیر، در ماهیت معبد بودن آرامگاه‌های دسته جمعی شبهاتی جدی وجود دارد. سازمان‌های حقوق بشری تخمین می‌زنند که هنوز هزاران نفر، بويژه از میان اقلیت‌ هاراتین یا گروه‌های آفریقایی‌تبار موریتانی که در فقر شدید در حاشیه جامعه به سر می‌برند و به عنوان کارگران اجباری و خدمتکار خانه به کار گرفته می‌شوند و دخترکان‌شان"عروس" ارباب می‌شوند.

او یادآور شد: در زمان دکتر نگهبان و پس از او تعداد کمی از الواح هفت‌تپه ترجمه شدند و بخش بسیاری از آن‌ها به دلیل پیچیدگی این متون و انگشت‌شمار بودن زبان‌شناسان مسلط به این الواح ناخوانده باقی ماندند. رشنویی در ادامه به رویکردهای جدید در پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه اشاره کرد و گفت: کاوش در هفت‌تپه نیز مانند هزاران محوطه دیگر آغازگر هزاران پرسش جدید شده است تا جایی که امروزه‌روز علوم میان‌رشته‌ای به کمک باستان‌شناسی آمده تا بسیاری از این پرسش‌ها را پاسخ دهد. نسل در نسل ساکنان ‌تیرهپوست آنجا در اسارت اربابان و مالکان سفیدپوست قبایل مور بوده‌اند. شیوع ویروس جدید کرونا اما باعث شد که جو بایدن تقریبا هیچ وقت از خانه اش خارج نشود. او افزود: در این میان، استخوان‌شناسی ممکن است به روشن شدن علت مرگ، جنسیت، سن و رژیم غذایی استخوان‌ها کمک کند. مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه خاطرنشان‌کرد: در سه سال گذشته تلاش کرده‌ایم که با دعوت از استخوان‌شناسان، زبان‌شناسان و سایر متخصصان از سراسر دنیا رازهای سر به مهر این محوطه مهم ایلامی را بگشاییم و امروز باعث خوشحالی است که جامعه به چنین موضوعاتی علاقه‌مند است و اسکلت‌های هفت‌تپه پس از نیم‌قرن بار دیگر مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفته است. برده‌داری در حال بازگشت است سارا متیوسون، عضو سازمان بین‌المللی ضد برده‌داری که مرکز آن در لندن است به دویچه‌وله می‌گوید که امروزه نوعی از برده‌داری به شکل کار اجباری در حال بازگشت است. او همچنین در پاسخ به پرسشی درخصوص محل نگهداری ۲۳ اسکلت پیش‌گفته اظهار کرد: این استخوان‌ها تا دهه ۶۰ در موزه هفت‌تپه نگهداری می‌شدند اما باتوجه به جنگ تحمیلی و تخلیه موزه‌ها در این دوران، اسکلت‌ها به مخازن امن منتقل شدند و اکنون نیز به صورت پراکنده در موزه‌های شوش، هفت‌تپه و موزه ملی نگهداری می‌شوند. آرای ایالت های پرجمعیتی مانند کالیفرنیا و نیویورک که دموکرات ها طی دهه های اخیر همواره در آنها پیروز شده اند در عمل باعث خواهد شد که جو بایدن چند میلیون رای بیشتر از دونالد ترامپ کسب کند.

رشنویی در پایان ضمن تشکر از اصحاب رسانه، از این قشر زحمتکش خواست تا در انتشار اخبار دقت لازم را به خرج دهند و در بیان مطالب تعجیل نکنند و خبرها را از منابع رسمی و مؤثق نقل کنند.  او می‌گوید اگرچه دولت از سال ۲۰۰۷ مجددا قانونی برای پیگرد و مجازات برده‌داری تصویب کرد، اما شکایت از برده‌داران عموما به جایی نمی‌رسد و دستگاه قضایی آنها را مورد پیگرد قرار نمی‌دهد. انتهای پیام .