ماجرای درج کلمه 'تراریخته' روی قوطی تن‌ ماهی

29/12/2019 07:47:00 ق.ظ

مدیرکل سازمان شیلات ایران و مدیرعامل کارخانه کنسرو ماهی شیلانه درباره درج عنوان 'تراریخته' روی برخی از قوطی‌های کنسرو تن ماهی این شرکت توضیحاتی ارائه دادند.

ماجرای درج کلمه 'تراریخته' روی قوطی تن‌ ماهی بنابر اعلام مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و فرآوری آبزیان و بازار سازمان شیلات ایران، 'چیزی به نام 'ماهی تراریخته' وجود ندارد و این تراریختگی ممکن است مربوطه به روغن استفاده شده در تولید کنسرو تن ماهی باشد.

مدیرکل سازمان شیلات ایران و مدیرعامل کارخانه کنسرو ماهی شیلانه درباره درج عنوان 'تراریخته' روی برخی از قوطی‌های کنسرو تن ماهی این شرکت توضیحاتی ارائه دادند.

بنابر اعلام مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و فرآوری آبزیان و بازار سازمان شیلات ایران،"چیزی به نام"ماهی تراریخته" وجود ندارد و این تراریختگی ممکن است مربوطه به روغن استفاده شده در تولید کنسرو تن ماهی باشد؛ البته در مورد کارخانه نام برده باید گفت که آنها تصور داشتند برای استفاده از هر نوع روغنی باید از این عبارت استفاده کنند، اما متوجه شدند که اگر از روغن همیشگی آفتاب‌گردان در تولید تن ماهی استفاده شود، نیاز به درج این عبارت نیست".

عیسی گلشاهی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در دنیا ماهی تراریخته وجود ندارد و پنج نوع ماهی تن، کیلکا، ساردین، مکرل، قزل آلا که در کنسرو استفاده می‌شوند هیچ کدام تراریخته نیستند، اظهار کرد: در داخل تن از روغن و نمک هم استفاده می‌شود. ممکن است روغن استفاده شده در کنسرو ماهی از نوع تراریخته باشد. البته این موضوع تنها مختص به کنسرو ماهی نیست، بلکه هر محصولی ممکن است از این نوع روغن استفاده کند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

به این کارخونه باید مدال افتخار و صداقت داد! ترا ریخته 😟 کلمه رو نیگا 😐🙄 ای کاش روی همه ی محصولات بنویسند : ارگانیک یا تراریخته saeednamaki لطفا پیگیری فرمایید

ایران شماری از عناصر شبه‌نظامی خود در سوریه را دستگیر می‌کندبه گفته منابع موثق دیده‌بان حقوق بشر سوریه، شبه نظامیان سپاه پاسداران ایران در استان دیرالزور، 13 تن ملاغه ی خبررسازی وجعل گزارش ورویداد العربیه علیه ایران گویا به ته دیگ توطئه برخورده! ایران شماری از عناصرشبه نظامیخود را در سوریه دستگیر می کند!!!🤣👍 کسانی که تفاهم خوبی با این شبکه دارن لطف کنن یه چیزی در توجیه وتعبیر این خبر بنگارند وچه چه وبه به روانه کنن. آل سعود آل یهود و آل سقوط است. hsr

تجمع اعتراضی ایرانیان مخالف رژیم جمهورى اسلامى در لندنصدها تن از ایرانیان مخالف رژیم روز شنبه 28 دسامبر (7 دی ماه) جهت تاکید بر حمایت خود از اعتراضات این ها خودشان از حکومت اخوندها بدترند ، ملت ایران از اینها متنفره، دیگه جرات ندارند عکس مسعود خاین و مریم پتیاره بدست بگیرند، پاینده او جاوید ایران و ایرانی منافقین کوردل، وهابیون بی دین، سلطنت طلبان فاسد، بهائیان جاسوس و اصلاح طلبان بی وطن، دشمنانی زبون و برازنده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و حکومت بر آمده از خون شهیدان هستند. hsr MAZANDARA هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت. علی‌رغم میل برخی‌ها این گروه از مخالفان ایرانی، هم اسم دارند، هم هویت دارند، هم پرچم دارند، هم شورا دارند، هم رهبر دارند، هم سازمان دارند، هم ارتش دارند، و هم کانون شورشی.

پمپئو: رژیم ایران بار دیگر به خشونت و قطع اینترنت متوسل شده استوزیر خارجه آمریکا با درج شناسه توئیتری علی خامنه ای، رهبر ایران در صفحه توئیترش نوشت: «مردم ایران حق دارند برای ۱۵۰۰ قربانی که در جریان اعتراضات ایران توسط خامنه ای سلاخی شدند، عزاداری کنند. رژیم [ایران] از شهروندان خودش هراس دارد و بار دیگر به خشونت و ... راستي دليل اينكه خامنه ايي در روز ٦ دي يك چنين توييتي در رابطه با علت فروپاشي شوروي درج ميكنه چي هست؟ او كه حتما از تنفري كه نسبت بهش وجود داره با خبر هست. او داره سعي ميكنه به نيروهاي درب و داغون خودش روحيه بده وبگه كه ببينيد چهلم جانباختگان قيام ابان گذشت و ما هنوز سرنگون نشديم رءیس سابق سیا آخرین پست سازمانی قبل وزارت خارجه ودیگر هیچ فقط یه کم تامل میخواد به پررویی این بابا شما قطعا دلسوز ملت ایران نیستید بلکه فقط نگران منافع نامشروع خود هستید. وضعیت ملتهای عراق و افغانستان و یمن که هدف حمله یا اشغال شما هستند گواه است.

چندی پیش یکی از کاربران ایسنا عکسی را برای این خبرگزاری ارسال کرد که در آن نشان داده می‌شود روی کنسرو ماهی شرکت شیلانه، عبارت"تراریخته" درج شده است.از عناصر خود را دستگیر کردند.سراسری مردم ایران و به مناسبت «بزرگداشت چهلمین روز قتل بیش از 1500 معترض ایرانی» در نوامبر سال جاری توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران، ضمن برگزاری تجمعی اعتراض‌آمیز در برابر ساختمان شمارهٔ 10 خیابان داونینگ (‎10 Downing Street) خانه و دفتر کار رسمی نخست‌وزیری بریتانیا، علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی ایران شعار دادند .مایک پمپئو در حالی در توئیت روز جمعه خود شمار کشته شدگان اعتراض های آبان ماه ایران را ۱۵۰۰ نفر ذکر کرده است که واشنگتن تاکنون این آمار را بیش از هزار نفر اعلام می کرد.

این موضوع از سازمان شیلات ایران و کارخانه تولیدکننده این کنسرو ماهی پیگیری شد و آنها توضیحاتی در این زمینه ارائه دادند. بنابر اعلام مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و فرآوری آبزیان و بازار سازمان شیلات ایران،"چیزی به نام"ماهی تراریخته" وجود ندارد و این تراریختگی ممکن است مربوطه به روغن استفاده شده در تولید کنسرو تن ماهی باشد؛ البته در مورد کارخانه نام برده باید گفت که آنها تصور داشتند برای استفاده از هر نوع روغنی باید از این عبارت استفاده کنند، اما متوجه شدند که اگر از روغن همیشگی آفتاب‌گردان در تولید تن ماهی استفاده شود، نیاز به درج این عبارت نیست". منابع مزبور همچنین تأکید كردند، این عناصر به مقر سپاه پاسداران ایران در شهر دیرالزور منتقل شدند و معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظارشان است. عیسی گلشاهی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در دنیا ماهی تراریخته وجود ندارد و پنج نوع ماهی تن، کیلکا، ساردین، مکرل، قزل آلا که در کنسرو استفاده می‌شوند هیچ کدام تراریخته نیستند، اظهار کرد: در داخل تن از روغن و نمک هم استفاده می‌شود. شرکت‌کنندگان در این تجمع در کنار عکس‌های جاندادگان شمع روش کرده و اطراف نماد تصاویر جانباختگان را گل‌باران کردند. ممکن است روغن استفاده شده در کنسرو ماهی از نوع تراریخته باشد. اختلافات بین شبه نظامیان در سپتامبر گذشته اخباری از بروز اختلافات میان سپاه پاسداران ایران و برخی از شبه نظامیان شیعه وابسته به آن در سوریه از یک سو و رژیم سوریه از سوی دیگر منتشر شد. البته این موضوع تنها مختص به کنسرو ماهی نیست، بلکه هر محصولی ممکن است از این نوع روغن استفاده کند. هم‌رسانی این مطلب:.

وی اضافه کرد: چندی پیش اعلام شد که هر شرکت یا کارخانه‌ای که در مواد اولیه خود از روغن تراریخته استفاده می‌کند، حتما بایستی روی آن درج کند تا مصرف‌کننده از آن آگاه باشد و خودش تصمیم بگیرد که از محصول تراریخته استفاده کند یا خیر. به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه در تاریخ 22 اوت گذشته، شبه نظامیان ایران که کنترل شهر المیادین در حومه شرقی دیر الزور را در دست داشتند، شماری از اعضای شبه نظامیان دفاع ملی (وابسته به رژیم) در این شهر را پس از مشاهده دوربین‌های مخفی قرار داده شده بر روی موتورسیکلت‌های عناصر دفاع ملی برای تصویربرداری از مقر نیروهای ایرانی، دستگیر کردند. راجر لايون راجر گفت، «جامعه جهانی نباید در برابر این جنایت سکوت کند»؛ او از مقامات بریتانیا خواست تا در قبال «ارتکاب چنین جنایتی از سوی رژیم تهران» موضع خود را روشن کنند. این موضوع در دنیا هم وجود دارد و مصرف‌کننده باید از این موضوع آگاه باشد. مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و فرآوری آبزیان و بازار سازمان شیلات ایران با بیان اینکه بخشی از روغن‌های ذرت و سویا در کشور تراریخته هستند، گفت: در حال حاضر بیشتر کارخانه‌های تولید کنسرو ماهی از روغن آفتاب‌گردان استفاده می‌کنند و استفاده از روغن ذرت و سویا در تولید این محصول برای کارخانه‌ها صرفه اقتصادی ندارد. از سوی دیگر، منابع مزبور در ژوئیه گذشته فاش کردند که نیروهای ایرانی و شبه نظامیان وابسته به آن، همچنان به تحکیم و استقرار حضور خود در منطقه فرات غربی در حومه استان دیرالزور از طریق عضوگیری عناصر رزمی بیشتر برای خود علاوه بر رفع همه موانع که ممکن است کنترل کامل آنها را مختل کند، ادامه دادند به این شکل که شبه نظامیان ایرانی سعی دارند حضور شبه نظامیان دفاع ملی مورد حمایت روسیه را با ایجاد محدودیت‌ها زیاد، مهار کرده و از نفوذ آن ها دراین منطقه بکاهند. وی در ادامه به ذکر کلمه"تراریخته" روی این کنسرو ماهی برند معروف اشاره و خاطرنشان کرد: این برند کنسرو ماهی جزو اولین کارخانه‌هایی است که سازمان استاندارد آنها را مجبور به درج کلمه تراریخته روی محصولاتشان در صورت استفاده از روغن سویا یا ذرت کرد، اما آنها به جای استفاده از عبارت"حاوی روغن تراریخته" از کلمه"ترا ریخته" به تنهایی استفاده کردند. الرضا به قیام مردم عراق علیه «نفوذ و دخالت رژیم ایران در عراق» اشاره کرد و گفت: «مبارزات مردمان ایران و عراق، علیه واپسگرایی و فرقه‌گرایی رژیم جمهوری اسلامی، با هم گره خورده و دو ملت علیه جهل و تباهی قیام کردند جامعه بین المللی باید این جنایت ضد بشری را محکوم کند. از طرفی اشتباه فنی نیز صورت گرفت؛ زیرا آنها تصور داشتند که برای استفاده از هر نوع روغنی باید از این عبارت استفاده کنند، اما بعدا متوجه شدند که اگر از روغن همیشگی آفتاب‌گردان در تولید استفاده شده، نیاز به درج این عبارت نیست و بر همین اساس اقدام به اصلاح برچسب قوطی کردند. این کنترل شامل اقتدار کامل نظامی و مدیریت اجرایی است که توسط تقریباً 4500 عنصر مسلح اعمال می‌شود، برخی از آنها از «سپاه پاسداران» ایران و برخی دیگر از شبه نظامیان شیعه مانند لشکر باقر، تیپ فاطمیون، بسیج مردمی و گروه‌های مختلفی هستند که خود را «حزب الله سوریه» می‌نامند.

گلشاهی در پاسخ به این سوال که آیا این کنسروهایی که در بازار توزیع شده‌است مشکلی از نظر سلامت برای مصرف‌کننده ندارد؟ گفت: این محصول کاملا  سالم است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. اظهارات مدیرعامل کارخانه غلامرضا شاکر - مدیرعامل کارخانه کنسرو ماهی شیلانه - نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه در این کارخانه از هیچ نوع روغن تراریخته‌ای استفاده نمی‌شود و محصولات این واحد تولیدی با روغن آفتاب‌گردان تهیه می‌شود، گفت: از اداره بهداشت و سازمان استاندارد دستور داده‌اند کلمه تراریخته روی قوطی کنسرو قید شود... در حقیقت منظور آنها کارخانه هایی بود که از روغن کلزا، سویا و ذرت در تولیداتشان استفاده می‌کردند. پس از اعلام این دستور هنگام سفارش قوطی، کلمه"تراریخته" روی قوطی‌های این کارخانه چاپ شد اما بلافاصله با اداره بهداشت و سازمان استاندارد مکاتبه و اجازه درج عبارت" با روغن آفتاب‌گردان"از سازمان مربوطه اخذ شد. وی افزود: در سفارشات بعدی تهیه قوطی نیز از جمله"با روغن آفتابگردان" به صورت چاپ روی فلز استفاده می‌شود.

شاکر در پاسخ به اینکه پس چرا اگر از روغن تراریخته استفاده نشده، در بخش محتویات قوطی کنسرو یاد شده عبارت روغن گیاهی تراریخته درج شده است؟ گفت: هیچگونه روغن تراریخته‌ای در محصول تن ماهی شیلانه وجود ندارد. زمانی که طبق دستور اداره بهداشت و سازمان استاندارد علامت تراریخته روی قوطی‌ها چاپ شد، این جمله نیز در این بخش درج شد. انتهای پیام .