ماجرای دستگیری پسر محمود طالقانی چه بود؟

ماجرای دستگیری پسر محمود طالقانی چه بود؟

11.9.2019

ماجرای دستگیری پسر محمود طالقانی چه بود؟

۱۹ شهریور امسال چهلمین سالروز درگذشت محمود طالقانی٬ از مهمترین روحانیون مخالف حکومت محمدرضا شاه و از اعضای شورای انقلاب بود که نقش مهمی در تاسیس جمهوری اسلامی ایران داشت.

دستگیری دو پسرش در نخستین ماه‌های پس از انقلاب و تلاش آقای طالقانی برای آزادی آنها یکی از مهمترین تقابل‌ها جریان راست سنتی با محمود طالقانی را رقم زد.

از دستگیری مجتبی طالقانی و ابوالحسن برادرش، روایات مختلفی نقل شده است.

آقای بشارتی سال‌ها بعد گفت:"آن موقع بهترین کار ممکن را من انجام دادم. به هر حال مجتبی طالقانی دست به اقداماتی زده بود که نباید او را رها می کردیم. بعد از تغییر ایدئولوژی سازمان مجاهدین، این ها هر کسی را که از این تغییر ایدئولوژی تبعیت نمی کرد از بین می بردند."

محمد غرضی هم با دفاع از دستگیری مجتبی طالقانی گفت:"انقلاب که پیروز شد بچه‌های ما مجتبی را جلوی سفارت فلسطین می‌بینند و بازداشت می‌کنند. او را منتقل کردند به سپاه پاسداران به جایی که من رئیسش بودم. ما مجتبی را آنجا نگاه داشتیم."

حسین خمینی (راست) در کنار محمود طالقانی و صادق خلخالی

محسن رفیق‌دوست که از اعضای ارشد سپاه در آن زمان بود هم روایت دیگری از آزادی مجتبی طالقانی دارد. او بعدها در مصاحبه‌ای گفت که همان وقت پرس‌وجو کرده و دریافته که آقای طالقانی در باغ کسی به نام احمد علی بابایی در شمال ایران (ظاهرا نزدیک تنکابن) است.

محمود طالقانی در شهریور ۱۳۵۸ و نزدیک به دو سال پیش از ورود سازمان مجاهدین به فاز مبارزه مسلحانه درگذشت.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی

دستگیری یک نظامی سابق ارتش ترکیه به ظن همکاری با گروه ترور اردوغان

واکنش‌ها به جان باختن دختری که برای ورود به ورزشگاه تهران اقدام به خودسوزی کرده بودواکنش‌ها به جان باختن دختری که برای ورود به ورزشگاه تهران اقدام به خودسوزی کرده بود فراخوان تحریم رفتن به استادیوم از سوی وزرشکاران ایرانی

دختر عاشق فوتبال چند روز پس از خودسوزی درگذشتگزارش ها از ایران حاکیست سحر خدایاری که در پی دستگیری هنگام ورود به استادیوم آزادی اقدام به خودسوزی کرده بود درگذشته است. او اسفند ماه گذشته بعد از رفتن به استادیوم آزادی با لباس مبدل مردانه دستگیر شده بود. ورود زنان به استادیوم های برای تماشای فوتبال در ایران ممنوع است.

ائتلاف عربی: پهپاد حوثی که به سوی سعودی به پرواز درآمده بود سرنگون شدسرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که نیروهای ائتلاف شامگاه

فلاحت پیشه: گام سوم کاهش تعهدات برجامی ملاحظه کارانه بودحشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده مجلس ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی باید به تمام قابلیت‌های قبل از

۱۸ سال زندان برای فعالان کارگری و ماجرای دفاع یک دقیقه‌ای من مقابل قاضی مقیسه

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

11 سپتامبر 2019, چهارشنبه اخبار

اخبار قبلی

مرگ ۳۱ زائر شیعه در جریان مراسم روز عاشورا در کربلا

اخبار بعدی

آمریکا: فعالیت‌های اتمی نگران‌کننده جمهوری اسلامی موجب انزوای بیشتر رژیم ایران خواهد شد