ماجرای دستگیری پسر محمود طالقانی چه بود؟

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 55 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

۱۹ شهریور امسال چهلمین سالروز درگذشت محمود طالقانی٬ از مهمترین روحانیون مخالف حکومت محمدرضا شاه و از اعضای شورای انقلاب بود که نقش مهمی در تاسیس جمهوری اسلامی ایران داشت.

او چند ماه پس از پیروزی انقلاب ایران در ۶۸ سالگی درگذشت و آنقدر زنده نماند که شاهد کنار گذاشته شدن و انزوای بسیاری از یارانش باشد؛ از جمله مهدی بازرگان و یدالله سحابی که همراه آنها نهضت آزادی را تشکیل داده بود.

دستگیری دو پسرش در نخستین ماه‌های پس از انقلاب و تلاش آقای طالقانی برای آزادی آنها یکی از مهمترین تقابل‌ها جریان راست سنتی با محمود طالقانی را رقم زد. محمد غرضی٬ از اعضای ارشد سپاه در آن زمان ، به بهانه دست داشتن مجتبی طالقانی در درگیری‌های درون سازمان مجاهدین، پس از تغییر ایدئولوژیک او و برادرش را روز ۲۳ فروردین ۱۳۵۸ دستگیر می‌کند.

مهدی طالقانی در پاسخ آقای بشارتی گفت:"شما در آن موقع چه کاره بودی که حکم دادی؟ قاضی بودی؟ دادستان بودی؟ مقام قضایی بودی؟ شاید عضوی از شورای مرکزی سپاه بودی! شورای مرکزی سپاه هم در آن روزها متشکل از الی‌ماشاءالله گروه‌های مختلف بود و جالب اینجاست که اکثر آنها هم نه در آن ماجرا دخیل بودند و یا حتی از آن اطلاع داشتند".

اکبر هاشمی رفسنجانی هم در کتاب خاطرات سال ۵۸ خود می‌نویسد:"خروج غیر منتظره آیت‌الله طالقانی از تهران و اعتراض قهرگونه وی به این حادثه و رفتن به نقطه نامعلومی که جز افراد خاص، کسی به ایشان دسترسی نداشته باشد، بهانه‌ای در دست گروه‌های سیاسی مخالف، به ویژه منافقین و چپگراها داد که با برگزاری راهپیمایی و گردهمایی‌های متعدد، بر شدت برخورد با نیروهای انقلابی و ایجاد تنش و التهاب در جامعه بیفزایند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

دستگیری یک نظامی سابق ارتش ترکیه به ظن همکاری با گروه ترور اردوغان
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

واکنش‌ها به جان باختن دختری که برای ورود به ورزشگاه تهران اقدام به خودسوزی کرده بودواکنش‌ها به جان باختن دختری که برای ورود به ورزشگاه تهران اقدام به خودسوزی کرده بود فراخوان تحریم رفتن به استادیوم از سوی وزرشکاران ایرانی
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

دختر عاشق فوتبال چند روز پس از خودسوزی درگذشتگزارش ها از ایران حاکیست سحر خدایاری که در پی دستگیری هنگام ورود به استادیوم آزادی اقدام به خودسوزی کرده بود درگذشته است. او اسفند ماه گذشته بعد از رفتن به استادیوم آزادی با لباس مبدل مردانه دستگیر شده بود. ورود زنان به استادیوم های برای تماشای فوتبال در ایران ممنوع است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

ائتلاف عربی: پهپاد حوثی که به سوی سعودی به پرواز درآمده بود سرنگون شدسرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که نیروهای ائتلاف شامگاه
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

فلاحت پیشه: گام سوم کاهش تعهدات برجامی ملاحظه کارانه بودحشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده مجلس ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی باید به تمام قابلیت‌های قبل از
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

۱۸ سال زندان برای فعالان کارگری و ماجرای دفاع یک دقیقه‌ای من مقابل قاضی مقیسه
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »