خانه_پدری, سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری, سینمای ایران

خانه_پدری, سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری

ماجرای اصلاح یا عدم اصلاح "خانه پدری"/ مسئولان سازمان سینمایی شفاف‌سازی کنند- اخبار فرهنگی - اخبار تسنیم - Tasnim

صحنه کشته شدن دختر توسط پدر و لحظه سنگ به سر خوردن را می‌بینیم؛ این همان صحنه‌هایی است که مسئولین سازمان سینمایی تاکید دارند که اصلاح شده اما واقعیت چیز دیگری است.

24/10/2019 01:59:00 ب.ظ

سالک: *از وزیر ارشاد درخواست کردیم که جلوی اکران این فیلم‌های ضدارزشی چون 'خانه پدری' را بگیرد *فیلم ' خانه_پدری ' هم سیاه‌نمایی دارد و هم مملوء از خشونت و بدآموزی است! *تأسف می‌خوریم وزارت ارشاد چگونه به این فیلم اجازه اکران داده است

صحنه کشته شدن دختر توسط پدر و لحظه سنگ به سر خوردن را می‌بینیم؛ این همان صحنه‌هایی است که مسئولین سازمان سینمایی تاکید دارند که اصلاح شده اما واقعیت چیز دیگری است.

، سال 89 ساخته و در دی‌ماه 93 اکرانش آغاز شد؛ به دلیل وجود صحنه‌ای خشن از روی پرده پایین کشیده شد.ماجرای نمایش دوباره که از روز گذشته در سینماها آغاز شده از جایی شروع می‌شود که همه اعتقاد دارند این فیلم اصلاح شده و بعد از اکران شب گذشته براساس مشاهدات عینی خبرنگار تسنیم نارضایتی کاملاً مشخص بود و صحنه موردنظر در زمان نمایش فیلم دیده می‌شود.

دروغ بگو تا رستگار شوی | DW | 23.07.2021 «۸ کشته در جریان اعتراضات ایران»؛ خامنه‌ای: هیچ گله‌ای نمی‌شود از مردم داشت عفو بین‌الملل: علیه معترضان خوزستان از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده | DW | 23.07.2021

از روز گذشته نیز برخی از نمایندگان مجلس در مصاحبه‌های مختلف با رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که در این زمینه با وزیر ارشاد مذاکرات و تماس‌هایی داشته‌اند اما انگار قرار است فیلم‌های توقیف شده از پستو دربیایند و نمایان شوند! آیا طرح جدیدی برای محبوب شدن در میان هنرمندان وجود دارد؟

"خانه پدری" در دیماه 93 در گروه هنر و تجربه سینمای کوروش به نمایش درآمد اما پس از آن اکران، فیلم متوقف شد؛ شاید این‌بار حضور علی سرتیپی مدیرعامل دفتر پخش فیلمیران که چندین‌بار هم از این فیلم حمایت کرده با توجه به اینکه در پایین مشخصات اکران این فیلم نام پخش فیلمیران آمده، راه نفوذ جدیدی را برای اکران"خانه پدری" باز کرده است. همچون فیلم"رحمان 1400" که بدون اصلاح چند صباحی را روی پرده بود، پول‌های خودش را جمع کرد و بعد با حجم گسترده انتقادات و هجمه‌ها به مشکلات فیلم و متوجه شدن شورای پروانه نمایش از نسخه غیراصلاح شده در اکران، فیلم از پرده پایین کشیده شود. headtopics.com

داروغه‌زاده معاون پیشین نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی هم از هیچ کوششی دریغ نکرد بسیاری از توقیفی‌های سینمای ایران را به پرده نقره‌ای برساند! مصداق بارز آن"آشغال‌های دوست‌داشتنی" بود  و اخیراً هم درباره"خانه پدری" گفت که این فیلم با رده‌بندی سنی مشکلی برای اکران در سینماها ندارد؛ اگر جدی‌تر پیگیری شود مشکلی برای اکران ندارد؛ حالا محمدمهدی طباطبایی‌نژاد که چند صباحی است بر این صندلی نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی تکیه زده،"خانه پدری" را به پرده رساند!

باید به این نکته اشاره کرد که جایگاه نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی چه بلایی بر سر مدیران خود می‌آورد که هر زمان بر صندلی این جایگاه تکیه می‌زنند، مدیران آن رنگ و بوی روشنفکری بر خود گرفته و تصمیمات شگفت‌انگیز می‌گیرند.حالا طباطبایی‌نژاد دنبال ایجاد محبوبیت و محکم‌نشستن بر صندلی اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی است که از برجسته بودن"خانه پدری" و دفاع تمام‌عیار از این فیلم سینمایی صحبت می‌کند. تا جائیکه پرویز پرستویی هم درخواست می‌کند دیگر فیلم توقیفی پرحاشیه و قابل تأمل"صدسال به این سال‌ها" را هم از بایگانی راکد خارج کنند و به مردم نمایش دهند.

واقعاً توقیف کردن یا نمایش همان توقیفی‌های چند ساله چه مبنا و اصولی دارند؟  آیا این باز کردن گره نمایش فیلم‌های توقیفی باعث نشده که بیشتر دیده شوند و پول بیشتری به حساب تهیه‌کننده و عوامل آن آثار برود؟اینجا مصلحت ندیدنشان است یا بیشتر دیده شدن؟! اگر به اصلاح باشد که خودمان در تماشای دیروز سینمای کوروش چیزی ندیدیم؛ حتی هیجانی و کورکورانه هم ننوشتیم که آی سینمادارها و آی ملت شریف ایران،"خانه پدری" نباید دیده شود و آقای وزیر! خودتان این فیلم را دیدید به کسی سفارش می‌کنید"خانه پدری" کیانوش عیاری را ببیند؟ واقعاً کدام خانواده و کدام همسر و خواهری  این فیلم را می‌بیند و از قاموس مردان جز پلیدی و قساوت قلب چیز دیگری در ذهنشان باقی می‌ماند.

کیانوش عیاری در شب گذشته اکران فیلم به سینمای کوروش رفته بود و حتی اشاره می‌کند که وزیر ارشاد شجاعانه برای حل مشکل اکران"خانه پدری" ورود کرده است! این هم قابل تأمل است."خانه پدری" به قول برخی از منتقدنماها نوشته‌اند که این فیلم روی فرهنگی زوم کرده که در بطن خود پنهان‌کاری را پرورش می‌دهد و همه جنایت‌ها، خشونت‌ها و گره‌های بعدی از دل آن زاده می‌شود؛ شخصیت‌های فیلم عامدانه در تلاش هستند تا دیگران متوجه کار آن‌ها نشوند! واقعاً کدام فرهنگ را"خانه پدری" کیانوش عیاری فریاد می‌زند و اصلاً کدام پدر و خانواده را نشانه گرفته که تماشاگر جز ناراحتی و التهاب در این فیلم دنبال چیز دیگری نمی‌گردد و به هیچ فرهنگ و هدف فرهنگی دیگری نمی‌رسد. headtopics.com

سی‌ان‌ان: طالبان یک مترجم نیروهای آمریکایی را سر بریدند خامنه‌ای پس از هشت روز به اعتراضات خوزستان واکنش نشان داد | DW | 23.07.2021 آرتین ایران‌نژاد در سردشت به خاک سپرده شد

مردم می‌روند و احتمالاً به لطف مدیران عاشق شهرت، این فیلم را می‌بینند  نه به خاطر محتوا و مفهوم فیلم، بلکه به خاطر توقیف شدنش! ما همیشه این تجربه را داشته‌ایم که محدودیت در نمایش یک فیلم، مخاطب را جریحه‌دار کرده تا ببیند چرا و به چه دلیل این فیلم توقیف شده است.

امروز هم از اصلاح دروغین"خانه پدری" صحبت می‌شود و هم اعمال رده‌بندی سنی! اما صحنه‌های خشونت‌آور آن در سالن سینمایی نشان نمی‌دهد که رده‌بندی +15 برای این فیلم‌سینمایی اصولی باشد؛ البته که نظام رده‌بندی سنی نه در سینما و نه در تلویزیون هیچ ساماندهی اصولی و منطقی ندارد.

جالب است که معاون نظارت و ارزشیابی جدید سازمان سینمایی می‌گوید قرار بوده در هنر و تجربه اکران شود اما کیانوش عیاری نپذیرفته که این کار را انجام دهد. البته او در گفت‌وگوی با خبرنگارخبرگزاری تسنیمبه متقاعد کردن کارگردان"خانه پدری" برای اصلاح صحنه خشونت خاص اشاره کرده اما دیده‌ها از روی پرده سینما چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. همه‌چیز در روال گذشته روی پرده رفته و باید هم کیانوش عیاری از شجاعت و حمایت وزیر ارشاد و عواملش تقدیر کند؛ او کارگردان این اندیشه است و از اندیشه خود همیشه دفاع می‌کند.

همان‌هایی که اعتقاد داشتند «جدایی نادر از سیمین» نشان‌دهنده بحران‌های اخلاقی و اجتماعی است، بر این باورند که"خانه پدری" هم ضدخانواده نیست و اتفاقاً زیرلایه‌های جنایت و خشونت را فریاد می‌زند؛ امروز همان‌ها با همان اندیشه‌ها در سینما هستند و ما شاهد خوراک‌های نمایشی افسارگسیخته‌ای هستیم و جالب است که می‌گویند عبارت"عالی" صفت ناقصی برای توصیف"خانه پدری" کیانوش عیاری است. headtopics.com

او ماجرای اتفاق‌های خانه قدیمی را از سال 1308 اواخر دوره قاجار تا 1379 روایت می‌کند؛ تا اینجا شاید بگویید اتفاقاً برای سینمای ما، ماجراهای تاریخی لازم است. اما اندیشه غلط ضدخانواده، ما را اذیت می‌کند؛ همان صحنه کشتن دختر کلب حسن و برادر ملوک در زیرزمین خانه با دست‌سنگ (هاونگ) و کتک زدن او و سرکردن گونی و همانطور کتک‌زدن سکینه توسط محتشم برای بردن زورکی او به مجلس خواستگاری برای ازدواج با مردی هم‌سن و سال پدرش!

البته صحنه‌های خشونت‌آمیز به همین‌جا ختم نشده و چندین مورد کتک‌کاری دیگر توسط پدر و شوهر نسبت به دختر و همسر مصادیق متعددی برای توقیف شدن یک فیلم سینمای ننگین در سینمای کشور است.همین نگاه که دختری در تهران قدیم توسط خانواده‌ای اصیل و مذهبی به صورت وحشیانه کشته می‌شود برای توقیف ماندن یک فیلم کافی است؛ فیلمی که معلوم نیست در آن برای چه دلیل روشن و موجهی دختر باید به این صورت دلخراش کشته شود و تماشاگر تا آخر داستان هم از علت آن بی‌خبر بماند؛ چنین نگاه ضدانسانی و تخریب‌گری برای بدتر شدن وضعیت سینمای ما، فرهنگ، اجتماع و اخلاق کافی است.

گلایه رهبر انقلاب از رعایت‌نشدن توصیه‌های متعدد قبلی درباره آب خوزستان و فاضلاب اهواز طالبان: غنی باید برود؛ کابل: کنترل ۹۰ درصد مرزهای افغانستان توسط طالبان یک دروغ محض است تصاویری از دیوارکشی ترکیه در مرز ایران | DW | 23.07.2021

«خانه پدری» چراغ‌ خاموش اکران می‌شود؟این فیلم در هنر و تجربه اکران نشد و شواهد از خرید بلیط و اکران در سینماهای سراسر کشور نشان می‌دهد؛  و از نظر معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی همه‌چیز در مدار قانونی جلو رفته تا"خانه پدری" بعد از 9 سال رنگِ اکران را ببیند.

او در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری تسنیمصراحتاً اعلام کرد که نکات موردنظر شورای پروانه نمایش، اعمال شده و آن صحنه مربوط به برخورد سنگ با سر دختر، کراپ شده و دیده نمی‌شود، الان با اصلاحات، اکران شده و  از اول هم موضوع عدم نمایش این فیلم سینمایی، همین بود که کیانوش عیاری نمی‌پذیرفت این سکانس را اصلاح کند. در نهایت متقاعد شدند و اصلاح کردند؛ در نسخه‌ای که اکران شده صحنه موردنظر شورای نمایش را مخاطب نخواهد دید.

اما باز اشاره می‌کنیم تحقیقات خبرنگار تسنیم از تماشای نسخه‌ای که از روز گذشته اکران خود را آغاز کرده، چنین ادعایی را نمی‌پذیرد؛ همان لحظه سنگ به سر را می‌بینیم!طباطبایی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که صحنه بریده شده، تأکید کرد: بریده نشده و این صحنه کراپ شده و صحنه برخورد سنگ با سر را نمی‌بینیم؛ اصلاً دوستان پیشنهادشان این بوده که این صحنه فلو شود! (حالت محو)- در نهایت پذیرفتند از تکنیک کراپ استفاده کنند و این صحنه را نمی‌بینند. الان با اصلاح این صحنه مجوز اکران عمومی دارد و اینکه جایی عنوان فیلم اصلاح نشده کذب است و برخی از دوستان گفته‌اند بدون اصلاح روی پرده رفته هیچ منبع موثقی ندارد.

*دیده‌ها که این اصلاح را تأیید نمی‌کند شاید زودتر تمهیدات سنجیده‌ای بیندیشند آبرو و اعتبار سازمان سینمایی همچون زمان اکران «رحمان 1400» که با 22 میلیارد فروش تازه متوجه شدند این نسخه اصلاح شده شورای پروانه نمایش نیست و آن را از پرده پایین کشیدند، زیر سوال نرود!

حجت‌الاسلام احمد سالک نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگویی با خبرنگارخبرگزاری تسنیماز وزیر ارشاد درخواست کرد که جلوی اکران این فیلم‌های ضدارزشی چون"خانه پدری" را بگیرد.او تأکید کرد: انقلاب اسلامی ما مبتنی بر مجموعه‌های ارزش‌های دینی بنا شده و هرگونه حرکت راهبردی ضدارزشی مغضوب است؛ فیلم"خانه پدری" هم سیاه‌نمایی دارد و هم مملوء از خشونت و بدآموزی است! لذا تأسف می‌خوریم وزارت ارشاد چگونه به این فیلم اجازه اکران داده است.

او به ورود کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: در حال پیگیری هستیم و از وزیر ارشاد و عوامل و دست‌اندرکاران امر می‌خواهیم جلوی اکران و نمایش چنین فیلم‌ها ضدخانواده‌ای گرفته شود.حال باید منتظر بمانیم با ورود نمایندگان مجلس، انتقادات گروهی از رسانه‌ها و اکران بدون اصلاح تأکید شده معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی و ادامه آزرده‌خاطر کردن خانواده‌ها،"خانه پدری" تا چه زمانی روی پرده خواهد ماند؟

ادامه مطلب: خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

نشت بنزین در یکی از جایگاه‌های سوخت تهران + فیلم و تصاویر- اخبار حوادث - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

فیلم ارزش چندین بار دیدن را دارد. به احترام آقای عیاری تمام قد می ایستم. توحش در فیلم همان تصویر عریان و بی پرده ی واقعیت است . کلا خانه پدری مشکل داره فک کنم خونه خالیه که اذیت میکنه آباجی

سازمان ملل: تحولات در لبنان را از نزدیک رصد می‌کنیم- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimسخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که این سازمان تحولات در لبنان را در سایه تظاهرات‌های اعتراضی که این کشور از چند روز پیش شاهد آنهاست، از نزدیک رصد می‌کند.

سازمان بهداشت جهانی ادعای استفاده ترکیه از 'بمب فسفر' را رد کردhaqdiyen معتبر انگلیسی خبرگزاریدان خبرین تاپساز منه ده گوندرین بونو سخنگوی سازمان_بهداشت_جهانی ادعای حامیان گروه_تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ و برخی رسانه_های_غربی مبنی بر استفاده نیروهای_مسلح_ترکیه از 'بمب_فسفر' در شمال_سوریه را تکذیب کرد. منابع موثق تان سی ان ان ترک یا TRT است؟

کرد سوری خود را مقابل ساختمان سازمان ملل آتش زدیک کرد اهل سوریه‌ روز چهارشنبه 23 اکتبر در اعتراض به حملات ارتش ترکیه و ورود ارتش روسیه به شمال شرق

کشف یک شبکه تروریستی ایران علیه سازمان مجاهدین در آلبانی | DW | 23.10.2019پلیس آلبانی خبر از کشف یک شبکه شبه‌نظامی ایرانی داد که قصد داشته به سازمان مجاهدین خلق در این کشور حمله کند. پلیس آلبانی این شبکه را «سلول تروریستی فعال» دانسته که از سوی «بازوی خارجی سپاه پاسداران» اداره می‌شده است. تروریستهای سپاه میخواستن به تروریستهای مجاهدین حمله کنن حالا پیدا کنید بدها را؟ جواب: کشورهای اروپایی که به جفتشون کمک میکنن مزخرفه 🤣🤣🤣 اولا خیلی خبر مسخره ای بود. دوما آلبانی باید بابت حمایت از تروریست محاکمه بشه.

اخطاریه سازمان هواشناسی درباره لغزندگی جاده‌های کوهستانیسازمان هواشناسی با صدور اخطاریه‌ای ضمن اشاره ادامه فعالیت سامانه بارشی تا اواسط هفته آینده دراکثر مناطق کشور نسبت به مه‌آلود شدن و لغزندگی جاده‌های کوهستانی هشدار داد. آقا چرت وپرت میگن همه نریزن سمت شمال یه تیکه گدوک مه داره هواابریِ ولی بارون نمیاد هوا هوای دواخوریِ هوایِ ازگل وغبارخوندن:-/

نگرانی گزارشگر سازمان ملل از ادامه نقض حقوق بشر در ایران\u062c\u0627\u0648\u06cc\u062f \u0631\u062d\u0645\u0627\u0646 \u06af\u0632\u0627\u0631\u0634\u06af\u0631 \u0648\u06cc\u0698\u0647 \u062d\u0642\u0648\u0642 \u0628\u0634\u0631 \u0633\u0627\u0632\u0645\u0627\u0646 \u0645\u0644\u0644 \u0645\u062a\u062d\u062f \u062f\u0631 \u0627\u0645\u0648\u0631 \u0627\u06cc\u0631\u0627\u0646 \u0631\u0648\u0632 \u0633\u0647\u200c\u0634\u0646\u0628\u0647 \u06f2\u06f2 \u0627\u06a9\u062a\u0628\u0631 \u06af\u0632\u0627\u0631\u0634 \u062a\u0627\u0632\u0647\u200c\u0627\u06cc \u0645\u0646\u062a\u0634\u0631 \u06a9\u0631\u062f.\n\u06af\u0632\u0627\u0631\u0634 \u0627\u0648 \u0628\u0631 \u0645\u0633\u0627\u0644\u0647 \u0646\u0642\u0636 \u062d\u0642\u0648\u0642 \u0645\u062f\u0646\u06cc \u0648 \u062d\u0642\u0648\u0642 \u0632\u0646\u0627\u0646 \u0648 \u0622\u0645\u0627\u0631 \u0627\u0639\u062f\u0627\u0645\u200c\u0647\u0627 \u062f\u0631 \u0627\u06cc\u0631\u0627\u0646 \u0628\u0647 \u0648\u06cc\u0698\u0647 \u0627\u0639\u062f\u0627\u0645 \u06a9\u0648\u062f\u06a9\u0627\u0646 \u0645\u062a\u0645\u0631\u06a9\u0632 \u0628\u0648\u062f. کاش اینچنین دلخراش سوزناکانه نگران نمیشد.👺 راجع به فرانسه و اسپانيا نظري ندارن احيانا ؟ سازمان ملل بايد از ادامه نقض حقوق بشر در فرانسه و ديگر كشورهاي اروپاي نگران باشه