ماجراجویی در نجوم ایران‌کهن به مناسبت هفته جهانی فضا/آخرین مهلت ثبت‌نام

16/07/1400 01:22 ب.ظ

مسابقه اسطرلاب (ماجراجویی در نجوم ایران کهن) به منظور احیای محاسبات و اقدامات دانشمندان در زمان قدیم و آشنایی هرچه بیشتر مردم ایران و علاقه‌مندان به تاریخ علم نجوم و همچنین دانشمندان ایرانی و اسلامی از ۱۸ مهر ماه جاری تا ۱۲ آبان ماه برگزار می‌شود

مسابقه اسطرلاب (ماجراجویی در نجوم ایران کهن) به منظور احیای محاسبات و اقدامات دانشمندان در زمان قدیم و آشنایی هرچه بیشتر مردم ایران و علاقه‌مندان به تاریخ علم نجوم و همچنین دانشمندان ایرانی و اسلامی از ۱۸ مهر ماه جاری تا ۱۲ آبان ماه برگزار می‌شود. این مسابقه با همکاری سازمان فضایی ایران، انجمن نجوم ایران و مرکز نجوم آوا استار برگزار می‌شود. جوایز این مسابقه را سازمان فضایی ایران به برگزیدگان اهدا خواهد کرد و بخش علمی و اجرایی مسابقه به عهده مرکز نجوم آوا استار است.

تیم علمی و اجرایی مسابقه اسطرلاب جمعی از مدال آوران المپیاد، نخبگان و اساتید حوزه نجوم هستند و در کنار بخش رقابت به آموزش نجوم به شرکت کنندگان می‌پردازند.

بر اساس اعلام سازمان فضایی ایران، جوایز مسابقه به این شرح است که تیم اول: ۱۲ میلیون تومان + اشتراک یک ساله مجله آوااستار، تیم دوم: ۱۰ میلیون تومان + اشتراک یک ساله مجله آوااستار و تیم سوم: ۸ میلیون تومان + اشتراک یک ساله مجله آوااستار.

علاقه‌مندان می‌توانند به صورت انفرادی و یا گروه‌های حداکثر ۳ نفره در این مسابقه شرکت کنند. شرکت کنندگان باید شرط سنی ۱۲ سال به بالا را داشته باشند. کارگاه‌های آموزشی رایگان برای شرکت کنندگان مسابقه اسطرلاب در هفته جهانی فضا (۱۲ لغایت ۱۸ مهر) و تا پیش از آغاز مسابقه به صورت مجازی برگزار می‌شود. headtopics.com

دولت، مجلس ما کارکنان ارتش از سایرکارمندان دولت حقوقمون ضعیف تره،درصورتیکه طبق قانون باید20درصداز سایر کارمندان دولت بیشتر باشد.باید درراستای عدالت بااین تورم باید برای حقوق های ما نیز فوق العاده خاص راباضریب 3 اعمال کنید.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

کرونا در ایران - هجوم زائران به مشهد؛ افزایش اختلالات روانی در ایران پس از شیوع کرونا وزارت بهداشت ایران از ۱۴ مهر تا ۱۵ مهر، ۱۱ هزار و ۶۲۵ بیمار جدید مبتلا به کوویدـ۱۹ در کشور را تأیید کرد. همچنین در این ۲۴ ساعت، ۲۳۳ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا به ۱۲۲ هزار و ۱۲ نفر رسید. بسیاری از جمله تعدادی از مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا... لازم نبود بنویسید: به ازای هر هزار نفر. البته ایران به جز کرونا خامنه‌ای و سپاه جاکش هم داره، برای همین احتمال اختلالات روانی بین ایرانیان، چند برابر مردم کشورهای دیگه است. اینها تمامشان میدانند که امام رضا انگور زهرالود خورد وریق راسرکشید دنبال چی هستن چرا شفا ازاو میخواهند اگرمیتوانست خودش راشفا میداد مگرنمیگویند معصومین به اذن خدا شفا می‌دهند چراخدااجازه شفارابه او نداد راستی چرا

اهدای جایزه سالانه «آزادی قلم» به سه نویسنده زندانی در ایرانانجمن قلم آمریکا، «پن»، سه‌شنبه 5 اکتبر، طی مراسمی نمادین، با اعطای جایزه ادبی «گالا» به بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی، از آنها تجلیل کرد.هر

رافائل گروسی؛ تنش‌های جدید در برنامه هسته‌ای ایران- به عبارت دیگربرنامه این هفته به عبارت دیگر ترجمه گفت و گوی زینب بداوی از بخش جهانی بی بی سی است با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آینده این مذاکرات. لیکن جب معزز نبی محمد ﷺ کا پیغام مدینہ پہنچا تو بنی اسرائیل کے علماء نے سب سے پہلے اس کی تردید کی۔ اسی طرح اگر آپ تاریخ دیکھیں تو جب بھی کوئی نبی بنی اسرائیل کی طرف بھیجا گیا تو ان کے علماء نے تردید کی۔ نمیدونم چرا شل و سفت شدن مواضع اقای گروسی همیشه وهمرا با مواضع غربیها همزمان میشه واقعا چه استقلال رای داره این اژانس😂😂😂😂😂😂

جایزه انجمن قلم آمریکا به سه نویسنده در بند ایران اهدا شد | DW | 06.10.2021جایزه سالانه انجمن قلم آمریکا در مراسمی با شکوه به سه عضو کانون نویسندگان ایران که در اوین زندانی هستند، اهدا شد. کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی به پاس مبارزه‌شان برای آزاد بیان این جایزه را دریافت کردند.

افزایش «خزنده» بهای نان در ایران؛ یک فعال کارگری: به نان خالی سفره‌های مردم رحم کنیدقیمت نان در برخی استان‌های ایران به طور «خزنده» افزایش یافته است. برخی نانوایی‌ها در استان البرز قیمت جدید و دونرخی نان را اعلام کرده‌اند و در استان کرمان نیز در یک ماه گذشته بهای نان حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است. همش دروغ است ، اگر راست بود مردم انقلاب می کردند .

کرونا در ایران؛ زنان باردار باید به سینوفارم اعتماد کنند؟

به گزارش ایسنا، مسابقه اسطرلاب به منظور آشنایی هرچه بیشتر مردم ایران و علاقه‌مندان به تاریخ علم نجوم و همچنین دانشمندان ایرانی و اسلامی طراحی شده و هدف آن احیای محاسبات و اقدامات دانشمندان در زمان قدیم است. به عنوان مثال دانشمندان ایرانی در گذشته چگونه محاسبات مربوط به ستارگان و زمین را انجام می‌دادند و یا از چه محاسبات و ابزارهایی استفاده می‌کردند. آیا ما به عنوان وارثان این دانشمندان توانایی احیای همان محاسبات را داریم؟ غیاث الدین جمشید کاشانی، خواجه نصیرالدین طوسی، عبدالرحمان صوفی، ابن هیثم، خوارزمی، ابن شاطر دمشقی، ابوریحان بیرونی و بسیاری دیگر از دانشمندان دوران تمدن ایرانی-اسلامی کارهایی ارزشمند در این حوزه داشتند که بسیاری از مردم حتی نام این دانشمندان را نشنیده و یا اصلا با خدمات آن‌ها آشنایی ندارند. تجربیات این دانشمندان چراغ روشنی برای نسل امروز است تا بتوانند با آگاهی از تاریخ علم قدمی استوارتر در راه اعتلای این سرزمین بردارند.

این مسابقه با همکاری سازمان فضایی ایران، انجمن نجوم ایران و مرکز نجوم آوا استار برگزار می‌شود. جوایز این مسابقه را سازمان فضایی ایران به برگزیدگان اهدا خواهد کرد و بخش علمی و اجرایی مسابقه به عهده مرکز نجوم آوا استار است. تیم علمی و اجرایی مسابقه اسطرلاب جمعی از مدال آوران المپیاد، نخبگان و اساتید حوزه نجوم هستند و در کنار بخش رقابت به آموزش نجوم به شرکت کنندگان می‌پردازند.

بر اساس اعلام سازمان فضایی ایران، جوایز مسابقه به این شرح است که تیم اول: ۱۲ میلیون تومان + اشتراک یک ساله مجله آوااستار، تیم دوم: ۱۰ میلیون تومان + اشتراک یک ساله مجله آوااستار و تیم سوم: ۸ میلیون تومان + اشتراک یک ساله مجله آوااستار.

علاقه‌مندان می‌توانند به صورت انفرادی و یا گروه‌های حداکثر ۳ نفره در این مسابقه شرکت کنند. شرکت کنندگان باید شرط سنی ۱۲ سال به بالا را داشته باشند.

کارگاه‌های آموزشی رایگان برای شرکت کنندگان مسابقه اسطرلاب در هفته جهانی فضا (۱۲ لغایت ۱۸ مهر) و تا پیش از آغاز مسابقه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

در طول مسابقه تمامی کارگاه‌ها و بخش‌ها به صورت آنلاین خواهد بود و در هیچ یک از موارد نیازی به آزمون حضوری نیست. ماهیت مسابقه مبتنی بر خلاقیت، کار گروهی، پشتکار، مطالعه، جستجو و اطلاعات عمومی است و تمامی افراد جامعه می‌توانند در مسابقه شرکت کنند، اگرچه در طول مسابقه به ریاضیات و برخی پیش‌نیازها احتیاج خواهید داشت.

ثبت نام در مسابقه اسطرلاب رایگان است و پس از بررسی فرم‌های دریافتی، پیامک تایید ثبت نام برای افراد ارسال می‌شود. با توجه به ظرفیت مسابقه، اولویت ثبت نام با کسانی است که فرم ثبت نام را زودتر ارسال کنند.

فضای کلی رقابت به صورت یک سیر تاریخی در دنیای ستاره‌شناسی ایران کهن است. شاید در طول مسابقه نیاز به ساخت ابزارهایی خلاقانه نیز وجود داشته باشد یا حتی شرکت‌کنندگان برای خودشان محاسباتی منحصر به فرد انجام دهند.

آخرین مهلت ثبت نام، ۱۸ مهر ماه جاری است و علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت نام در مسابقه اینجا را کلیک کنند.