لیست شکایت‌های پرسپولیس و النصر در دادگاه حکمیت ورزش؛ فینال پردردسر آسیا

20/09/1399 09:15 ق.ظ

باشگاه پرسپولیس برای بخشیده شدن عیسی آل‌کثیر، به «دادگاه حکمیت ورزش» (CAS) شکایت کرده است.پیش از این هم باشگاه النصر_عربستان برای محروم کردن پرسپولیس از فینال لیگ_قهرمانان_آسیا به همین دادگاه شکایت برده بود. گزارش پیام یونسی پورyounesipour آن_سوی_خبر

حالا قضات دادگاه حکمیت ورزش با یک بحران جدید روبه‌رو هستند؛ فینال پردردسر لیگ قهرمانان آسیا.

پرسپولیس پس از تایید محرومیت شش ماهه عیسی آل‌کثیر در «کمیته استیناف» کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)، با ارسال نامه‌ای به دادگاه حکمیت ورزش، درخواست کرد حکم این بازیکن با صدور دستور موقت به حالت تعلیق در بیاید تا بتواند از مهاجم خود در دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا استفاده کند.

پیش از این، کنفدراسیون فوتبال آسیا در فاصله کمتر از شش ساعت مانده به آغاز دیدار نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا، عیسی آل‌کثیر، بهترین گل‌زن پرسپولیس را به مدت شش ماه محروم کرده بود. مقامات انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا مجازات در نظر گرفته شده برای آل کثیر را به خاطر تخطی این بازیکن از ماده ۵۸.۱ اساس‌نامه انضباطی این کنفدراسیون دانستند. این ماده جرایم علیه رفتارهای «نژادپرستانه» را دربرمی‌گیرد.

مهاجم پرسپولیس پس از گل‌زنی مقابل پاختاکور، انگشت‌های خود را کنار چشم‌ها برد و دو چشمش را باریک کرد. کنفدراسیون آسیا ادعا کرده است که این رفتار، توهین به نژاد ازبکستانی‌ها محسوب می‌شود.

ادامه مطلب:
iranwire »

باشگاه «پرسپولیس» برای بخشیده شدن «عیسی آل‌کثیر»، به «دادگاه حکمیت ورزش» (CAS) شکایت کرده است.

پیش از این هم باشگاه «النصر» عربستان برای محروم کردن پرسپولیس از فینال لیگ قهرمانان آسیا به همین دادگاه شکایت برده بود.

حالا قضات دادگاه حکمیت ورزش با یک بحران جدید روبه‌رو هستند؛ فینال پردردسر لیگ قهرمانان آسیا.پرسپولیس پس از تایید محرومیت شش ماهه عیسی آل‌کثیر در «کمیته استیناف» کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)، با ارسال نامه‌ای به دادگاه حکمیت ورزش، درخواست کرد حکم این بازیکن با صدور دستور موقت به حالت تعلیق در بیاید تا بتواند از مهاجم خود در دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا استفاده کند.

این آخرین راهی بود که نماینده ایران در فینال لیگ قهرمانان آسیا برای استفاده از مهاجم خود در بازی پایانی این تورنمنت به آن چنگ زد.

پیش از این، کنفدراسیون فوتبال آسیا در فاصله کمتر از شش ساعت مانده به آغاز دیدار نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا، عیسی آل‌کثیر، بهترین گل‌زن پرسپولیس را به مدت شش ماه محروم کرده بود.

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا گزارش داده بود که عیسی آل‌کثیر، مهاجم تیم فوتبال پرسپولیس به خاطر شادی گل خود در بازی مقابل «پاختاکور» ازبکستان، برای شش ماه از تمام فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محروم و ۱۰ هزار دلار جریمه نقدی شده است.

مقامات انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا مجازات در نظر گرفته شده برای آل کثیر را به خاطر تخطی این بازیکن از ماده ۵۸.۱ اساس‌نامه انضباطی این کنفدراسیون دانستند. این ماده جرایم علیه رفتارهای «نژادپرستانه» را دربرمی‌گیرد.

طبق اعلام سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا، شیوه شادی گل آل‌کثیر در جریان بازی مقابل پاختاکور، ژستی تداعی‌ کننده نژادپرستی بوده است.

مهاجم پرسپولیس پس از گل‌زنی مقابل پاختاکور، انگشت‌های خود را کنار چشم‌ها برد و دو چشمش را باریک کرد. کنفدراسیون آسیا ادعا کرده است که این رفتار، توهین به نژاد ازبکستانی‌ها محسوب می‌شود.

پرسپولیس از این حکم به کنفدراسیون فوتبال آسیا شکایت کرد اما کمیته استیناف کنفدراسیون شکایت پرسپولیس و لایحه دفاعی عیسی آل‌کثیر را نپذیرفت.

عیسی آل‌کثیر پیش از این هم زمانی که بازیکن «نفت» تهران بود، همین شادی گل را بروز می‌داد و آن را برگرفته از چشم‌های باریک برادرزاده‌اش می‌دانست. اما کنفدراسیون فوتبال آسیا در پاسخ خود مدعی شد که این نوع شادی در رقابت‌هایی که بیش از دو میلیارد بیننده در شرق آسیا دارد، توهین‌آمیز و نژادپرستانه تلقی می‌شود.

حالا اما دادگاه حکمیت ورزش با ارسال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا، زمان ارسال لایحه برای پرونده مهاجم پرسپولیس را اعلام کرده و از مدیران آن خواسته است طی فرصتی پنج روزه، برای گرفتن دستور موقت نظر دهند.

به این ترتیب، کنفدراسیون فوتبال آسیا باید تا روز ۲۴ آذر لایحه دفاعی خود برای محرومیت قطعی عیسی آل‌کثیر را به دادگاه حکمیت ورزش ارسال کند. در غیر این صورت، حکم به سود باشگاه پرسپولیس تغییر خواهد کرد.

«جعفر سمیعی»، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس به خبرگزاری «» گفته است هدف این باشگاه از شکایت به دادگاه حکمیت ورزش، فقط شکسته شدن حکم برای یک بازی بوده و مجموعه پرسپولیس پس از آن هرحکمی در مورد عیسی آل‌کثیر را می‌پذیرد.

اما فینال آسیا برای دادگاه حکمیت ورزش به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. پیش از این، باشگاه النصر عربستان از باشگاه پرسپولیس و کنفدراسیون فوتبال آسیا به این دادگاه شکایت کرده بود.

النصر که در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا مقابل پرسپولیس شکست خورد،پرسپولیس در مهلتی غیرقانونی از بازیکنان جدید استفاده کرده است.

همان زمان وب‌سایت خبری «اسپورت ۳۶۰» ادعا کرده بود که باشگاه النصر عربستان در نامه‌ای خطاب به کنفدراسیون فوتبال آسیا نوشته است: «چند بازیکن پرسپولیس قبل از شروع لیگ قهرمانان آسیا به این تیم پیوسته‌اند، این در حالی است که [این] تیم مجوز کمیته حل اختلافات را به دست نیاورد و به همین خاطر نمی‌توانست از بازیکنان جدید خود استفاده کند.»شکایت

«برانکو ایوانکوویچ»، سرمربی پیشین پرسپولیس، دو پنجره نقل‌وانتقالاتی این باشگاه را بسته بود.

شکایت النصر ابتدا در «کمیته انضباطی و اخلاق» و سپس در کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا رد شد.

با این وجود، النصر عربستان به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرد. هم‌زمان روزنامه «الاقتصادیه» عربستان گفت‌وگویی با دو وکیل بین‌المللی این باشگاه انجام داد. «نصرالدین حزام»، وکیل مصری و «علی عباس»، وکیل تونسی باشگاه النصر به این رسانه گفته بودند: «شکایت این باشگاه از پرسپولیس، در دادگاه حکمیت ورزش نیز شکست خواهد خورد.»

علی عباس مدعی شده بود که این شکایت فقط هزینه‌ای مازاد روی دست باشگاه النصر عربستان خواهد گذاشت.

اما دادگاه حکمیت ورزش نه تنها برای فینال لیگ قهرمانان آسیا که تا پایان ماه مارچ، بارها درگیر این دو باشگاه خواهد بود. پرونده عیسی آل‌کثیر و شکایت برای محروم کردن پرسپولیس از فینال را که کنار بگذاریم، هر دو باشگاه مشتاق طرح دعوا در دادگاهی هستند که هرچند بالاترین و قطعی‌ترین حکم را در ورزش جهان صادر می‌کند اما هزینه‌هایی هنگفت روی دست مدیران، مربیان و بازیکنان می‌گذارد.

در وب‌سایت رسمی دادگاه حکمیت ورزش برنامه‌ قضات این دادگاه تا پایان ماه مارچ ۲۰۲۱ میلادی به صورت دقیق تنظیم شده است. در این، برای دادگاه‌‌های احتمالی و فوری ورزش جهان در ماه دوم میلادی جاهای خالی گذاشته شده است.

دادگاه حکمیت ورزش روز هشتم دسامبر در دو جلسه متفاوت، شکایت باشگاه پرسپولیس از «گابریل کالدرون» و دستیارش، «خواکین گیل آروندو» را بررسی کردند.

پیش از این، باشگاه پرسپولیس طی حکمی از سوی فدراسیون جهانی فوتبال، محکوم به پرداخت ۷۴۵ هزار دلار به گابریل کالدرون و دستیارش شده بود.

همین دادگاه در صورتی که بار دیگر گابریل کالدرون در آن پیروز شود، باشگاه پرسپولیس را از نظر اقتصادی به صورت جدی متضرر خواهد کرد.جدولی

که دادگاه حکمیت ورزش به صورت رسمی اعلام کرده، برای دادرسی به پرونده‌هایی که یک رقم مورد مناقشه بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون فرانک سوییس است، طرف شاکی (در این‌جا پرسپولیس) باید ۹هزار و ۷۵۰ فرانک سوییس به علاوه ۶دهم درصد از کل مبلغ را به دادگاه پرداخت کند. هم‌چنین هزینه هر ساعت کار قاضی پرونده نیز حداقل ساعتی ۴۰۰ فرانک سوییس در نظر گرفته شده است؛ یعنی اگر قضات این دو پرونده در مجموع ۴۰ ساعت وقت صرف شکایت‌های پرسپولیس از دو مربی خود کرده باشند، پرسپولیس باید ۱۶ هزار فرانک سویس به علاوه مالیات آن‌ها را بپردازد. مبلغ وکلای دو مربی هم برعهده پرسپولیس خواهد بود. هم‌چنین سودی که برای دیرکرد پرداخت دستمزد این دو از سوی دادگاه در نظر گرفته می‌شود، جریمه این باشگاه را تا دو برابر مبلغ کنونی بالا می‌برد.

دادگاه حکمیت ورزش باید در هفته‌های آینده به شکایت باشگاه النصر از «چزاره پراندلی» که سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ سرمربی این تیم بود نیز رسیدگی کند. پراندلی امروز سرمربی تیم «فیورنتینا» است و باشگاه النصر از حکم فیفا در مورد پرداخت مطالباتش به دادگاه حکمیت شکایت برده است.

البته باشگاه «بارسلونا» هم در پی یک دعوای حقوقی، النصر را روز ۱۶ دسامبر (۲۶ آذر) به دادگاه حکمیت ورزش خواهد برد.

فینال لیگ قهرمانان آسیا که برگزار شود، قضات دادگاه حکمیت ورزش هم نفسی خواهند کشید.