لیبی در آستانه خروج از جنگ داخلی؟ | DW | 17.09.2020

27/06/1399 06:16:00 ب.ظ

نخست‌وزیران دولت به‌رسمیت شناخته‌شده و دولت انتقالی لیبی استعفای خود را اعلام کرده‌اند. در همین حال سازمان ملل و آلمان آماده نشستی در ادامه نشست قبلی برلین می‌شوند تا راه را برای توافق طرف‌های درگیر لیبی هموار سازند.

نخست‌وزیران دولت به‌رسمیت شناخته‌شده و دولت انتقالی لیبی استعفای خود را اعلام کرده‌اند. در همین حال سازمان ملل و آلمان آماده نشستی در ادامه نشست قبلی برلین می‌شوند تا راه را برای توافق طرف‌های درگیر لیبی هموار سازند. فائز السراج، نخست‌وزیر دولت به‌رسمیت شناخته‌شده لیبی در طرابلس آمادگی خود برای کناره‌گیری از قدرت...

فائز السراج، نخست‌وزیر دولت به‌رسمیت شناخته‌شده لیبی در طرابلس آمادگی خود برای کناره‌گیری از قدرت را اعلام کرد. او شامگاه چهارشنبه ۲۶ شهریور (۱۶ سپتامبر) در نطقی تلویزیونی گفت،"صادقانه" آماده واگذاری مقام خود تا حداکثر پایان اکتبر است تا راه برای دولتی جدید بر مبنای توافق احتمالی طرف‌های درگیر باز شود.

السراج از"مرحله‌ای نو" سخن گفت که در آن امکان برپایی انتخابات جدید بر مبنای توافق مناطق مختلف لیبی به‌وجود آمده باشد. او گفت، فضای سیاسی لیبی چنان قطبی شده که خروج از بحران را به‌شدت دشوار ساخته است. دولت او در سال ۲۰۱۵ با وساطت سازمان ملل متحد با هدف ثبات بخشیدن به این کشور واقع در شمال آفریقا تشکیل شد. علاوه بر دولت السراج، دولت انتقالی در بنغازی به نخست‌وزیری عبدالله آل ثانی نیز در اوج تظاهرات اعتراضی استعفای خود را اعلام کرد.

در طرابلس، پایتخت لیبی و چند شهر دیگر در هفته‌های گذشته اعتراض‌های وسیعی علیه فساد، شرایط نابسامان زندگی و قطع مداوم آب و برق صورت گرفت. صدها نفر خواستار اصلاحات سیاسی شده‌اند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روزنه‌هایی برای «توسعه ایران» بر پایه «ملیت» | حجت میرزایی

مدتی است باوری من را خوش‌دل و امیدوار کرده است که اندیشه توسعه در سرزمین‌مان جوانه زده است. با آنکه همه روندها و رکوردها، نگران‌کننده و پرمخاطره می‌نماید، اما همین حس فراگیر بازندگی در رقابت جهانی و بی‌آینده‌بودن به همان اندازه که ممکن است رخوت‌انگیز و امیدشکن باشد، می‌تواند نهیب و تلنگری برانگیزاننده و پیشران برای یافتن روزنه‌ و گریزگاهی از این درماندگی شود. این توسعه‌خواهی هم رهایی‌بخش از کمند درماندگی و هم انسجام‌بخش و وحدت‌آفرین برای یکپارچگی ایران است. به زبان کوتاه، ما ایرانیان روزنه‌هایی پر‌سو و چشم‌نواز برای گشودن راهی به سوی توسعه ملی یافته‌ایم و به همان اندازه که توسعه در ذهن و زبان‌مان برجسته می‌شود، ملیت و وطن‌خواهی قدرتمندتر و اندیشیده‌تر می‌شود. صد‌البته که درخت تنومند و پربار توسعه در 80 سال گذشته در هر جایی روییده و بارور شده، ریشه در ملیت داشته است. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

بعد از تهران، سپاه پاسداران گشت‌های امنیتی رضویون را در خوزستان فعال می‌کنددر پی سخنان فرمانده سپاه ویژه پایتخت درباره فعال شدن گشت‌های امنیتی در محلات تهران، سپاه استان خوزستان نیز شامگاه سه‌شنبه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که گشت‌های_امنیتی رضویون را به زودی در اهواز و تمام شهرهای استان خوزستان فعال می‌کند.

ترامپ: ریاض توافق‌نامه‌ عادی‌سازی روابط با اسرائیل را در زمان مناسب امضا می‌کند

ارز نمی‌خواهیم؛ مواد اولیه موجود در گمرک را ترخیص کنیدنایب رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران با اشاره به مشکلات این صنعت در زمینه تامین مواد اولیه گفت که فعالان صنعت مبل ارز بانک مرکزی را نمی‌خواهند فقط اجازه دهند کالاهای وارد شده و باقیمانده در گمرک را به داخل کشور وارد و به کالاهای با ارزش افزوده بالا تبدیل شود.

دادگستری استان فارس 'خطای فاحش' در پرونده نوید افکاری را رد کرددادگستری استان فارس ایران بروز 'خطای فاحش' در تمامی مراحل از بازجویی تا صدور حکم در پرونده نوید افکاری را 'امری نزدیک به محال' دانست. - خبرگزاری آناتولی

پلیس فدرال آمریکا دو هکر ایرانی و فلسطینی را در فهرست افراد تحت تعقیب قرار دادپلیس فدرال آمریکا دو هکر ایرانی و فلسطینی را در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داد به گزارش آسوشیتدپرس، یکی از آنها بهزاد محمدزاده، ۱۹ ساله، ساکن ایران، و دیگری مروان ابوسرور، ۲۵ ساله ساکن مناطق فلسطینی است.

در زمینه فیبر دریایی توان داخلی را به نمایش گذاشتیموزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پیش از این در زمینه فیبر دریایی توان داخلی نداشتیم، اما افتتاح پروژه بزرگ رینگ فیبر نوری جزایر با توان ملی و گسترش خودکفایی کشور انجام شد و با این مهم هزینه پروژه به یک سوم کاهش یافت.