لیبی ده سال پس از سرنگونی معمر قذافی؛ مردم ناباورانه منتظر تحقق رویاهایشان هستند

17/02/2021 08:31:00 ب.ظ

لیبی ده سال پس از سرنگونی معمر قذافی؛ مردم ناباورانه منتظر تحقق رویاهایشان هستند جزئیات بیشتر🔽

جنگ لیبی, بنغازی

لیبی ده سال پس از سرنگونی معمر قذافی؛ مردم ناباورانه منتظر تحقق رویاهایشان هستند جزئیات بیشتر🔽

لیبیایی ها روز چهارشنبه در حالی دهمین سالگرد قیام خود در سال ۲۰۱۱ را پشت سر گذاشتند که ناباورانه منتظر برگزاری انتخابات در کشورشان در اواخر سال جاری هستند.

این کشور در سال‌های پس از سرنگونی قذافی، دچار هرج و مرج شد، به گونه‌ای که قاچاقچیان انسان با استفاده از این وضعیت، مهاجران خسته از جنگ و فقر در آفریقا و خاورمیانه را از مسیرهای خطرناک دریای مدیترانه روانه اروپا کردند. البته گفتنی است که در این سال‌ها هزاران نفر در طول مسیر یا غرق شده‌ یا توسط مرزبانان کشورهای اروپایی بازداشت شده‌اند.

همچنین این کشور نفت خیز که این روزها میان دولت های رقیب تقسیم شده است در سال‌های گذشته شاهد جنگ‌های ویرانگر داخلی نیز بوده است. آخرین مورد این جنگ‌ها در آوریل ۲۰۱۹ بود که ژنرال حفتر که از حمایت دولت های امارات متحده عربی، مصر و روسیه برخوردار است، درصدد تصرف طرابلس برآمد. البته این تلاش با حمایت نظامی ترکیه از دولت مستقر در طرابلس، ناکام ماند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

کورسوی امید در لیبی؛ ده سال پس از سرنگونی معمر قذافی | DW | 19.03.2021ده سال پیش نیروهای ناتو به حمایت از شورشیانی پرداختند که علیه دیکتاتور لیبی، معمر قذافی به پا خاسته بودند. ده سال پس از سقوط قذافی امیدهایی که با لشکرکشی ناتو پیوند خورده بود به طور کامل تحقق نیافته است. ده سال پیش گه زدند و همچنان مشغول گه زدنید. شما اروپایی‌ها فقط جنگ برای کشورهای مسلمان ارمغان آوردید ایتالیا و فرانسه خیلی به مردم لیبی بدهکار هستند با حرف و گفتن دموکراسی وارد مشین بعد جنگ داخلی در میگیره بدبختی‌های مردم لیبی تمام بشو نیست طوری شده که مردم لیبی آرزو می‌کنند ای‌کاش قذافی بودش

فوکوشیما، ده سال پس از فاجعه؛ مراحل پاکسازی نیروگاه هسته‌ای آسیب‌دیده«دولت ‌ژاپن با همکاری شرکت تپکو مسئول تخلیه و پاکسازی این نیروگاه شده‌اند، کاری که حدود ۳۰ تا ۴۰ سال طول خواهد کشید.» جزئیات بیشتر🔽

تصاویری تکان‌دهنده از ده سال جنگ و ویرانی در سوریه | DW | 15.03.2021عکاسان بومی سوریه جلوه‌های گوناگون رنج و مصیبت روزانه را در میهن جنگ‌زده خود تصویر کرده‌اند. دفتر امدادرسانی سازمان ملل این عکس‌ها را منتشر کرده تا نگاه جهانیان را به فاجعه‌ای بی‌پایان جلب کند. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more. تمام بد بختی های این کشور علل اش همین کشور های غربی و عربی است سوریه چه کم داشت که اینطور شد؟ الان ممکن یک قرن مدت لازم باشد تا با آن زمان دوباره برسد

ده چهره ورزش ایران در سال ۱۳۹۹؛ خوب، بد، خیلی بد - BBC News فارسیورزش ایران در سال ۱۳۹۹ متاثر از ویروس کرونا بود. اما چهره‌هایی که ورزش ایران را ساختند انگشت‌شمار نبودند. در آستانه آغاز سال ۱۴۰۰ نگاهی به شاخص‌ترین چهره‌های انگشت‌شمار ورزش ایران را می‌کنیم.

بلومبرگ: با سرعت کنونی، واکسیناسیون ۷۵ درصدی جمعیت ایران ده سال طول خواهد کشیدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. عجله ای نیست دلیل ۲۵ ساله بستن با چین همینه تا اونموقع نژاد ایرانی ها را پاکسازی کردند و نژاد چین رو توایران کاشتن فقط بجای چشم مغزشون بادامی میشه ما سخت جان تر و پوست کلفتدتر از آنیم که فکر میکنید بکوری چشم کسانی که عمدا بفکر مرگ ماهستند بدانند صد سال اگر طول بکشد شاهد مرگ شما خواهیم ماند.کسی در دنیا حتی یکماه نمیتواند با مشکلاتی که داریم زنده بماند ما اینیم ۱۰ سال خوبه، راه آهن ۱۴۰ کیلومتری اردبیل میانه ۲۵ ساله تموم نشده هنوز!با این وجود خیلی سریعتر از انتظار ماست که امیدوار بودیم تا ۱۰۰مین سالگرد انقلاب طول بکشه که باز گفتن تا ۱۰ سال خدا رو شکر.

لیبی از زمان سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ به یکی از حل نشدنی ترین درگیری‌ها در کشورهایی تبدیل شده است که با پدیده انقلاب‌های مشهور به «بهار عربی» مواجه بوده‌اند.فوریه ۲۰۱۱ جریان موسوم به"بهار عربی" به لیبی هم رسید و معترضان به حکومت خودکامه معمر قذافی نیز به خیابان آمدند و علیه او شعار دادند.Aa پس از گذشت ۱۰ سال از فاجعهٔ فوکوشیما، نیروگاه این شهر مراحل پاکسازی را طی می‌کند.خاطرات ویران در شهر رقه از شهر زیبای رقه در سال ۲۰۱۹ چیزی جز ویرانه‌ای عظیم باقی نمانده است.

این کشور در سال‌های پس از سرنگونی قذافی، دچار هرج و مرج شد، به گونه‌ای که قاچاقچیان انسان با استفاده از این وضعیت، مهاجران خسته از جنگ و فقر در آفریقا و خاورمیانه را از مسیرهای خطرناک دریای مدیترانه روانه اروپا کردند. البته گفتنی است که در این سال‌ها هزاران نفر در طول مسیر یا غرق شده‌ یا توسط مرزبانان کشورهای اروپایی بازداشت شده‌اند. حرکت‌های اعتراضی سال ۲۰۱۱ خیلی سریع و با پیوستن بخشی از نظامیان به معترضان به درگیری‌های خونین نظامی داخلی منجر شد و خشونت به سرعت بالا گرفت. همچنین این کشور نفت خیز که این روزها میان دولت های رقیب تقسیم شده است در سال‌های گذشته شاهد جنگ‌های ویرانگر داخلی نیز بوده است. از آن زمان، دولت ‌ژاپن با همکاری شرکت تپکو مسئول تخلیه و پاکسازی این نیروگاه شده‌اند، کاری که حدود ۳۰ تا ۴۰ سال طول خواهد کشید. آخرین مورد این جنگ‌ها در آوریل ۲۰۱۹ بود که ژنرال حفتر که از حمایت دولت های امارات متحده عربی، مصر و روسیه برخوردار است، درصدد تصرف طرابلس برآمد. دو روز پس از تصویب این مصوبه جنگنده‌های آمریکا، بریتانیا و فرانسه بمباران نیروهای وفادار به قذافی را آغاز کردند. البته این تلاش با حمایت نظامی ترکیه از دولت مستقر در طرابلس، ناکام ماند.» این رنج و مصیبت را پایانی نیست دو برادر در مرگ مادر خود که جانش را در بمباران از دست داده زاری می‌کنند.

سازمان ملل: طرفین درگیر در لیبی به توافق آتش‌بس دائم دست یافتند پس بی ثباتی ها باعث شد تا شبه نظامیان اسلامگرا از این کشور به عنوان پناهگاه استفاده کنند. کشته شدن قذافی به دست معترضان با پشتیبانی ناتو، مخالفان حکومت به تدریج قدرتمندتر شدند و در ماه اکتبر ۲۰۱۱ شهر سیرت، زادگاه دیکتاتور لیبی را تسخیر کردند.» در مرحلهٔ بعد باید سوخت هسته‌ای موجود در رآکتورها تخلیه شود که خود ۱۰ سالی زمان می‌برد. هشت ماه پس از آغاز اعتراض ها در لیبی، ائتلاف نظامی به فرماندهی فرانسه و با شرکت بریتانیا و آمریکا فعالیت خود را در این کشور آغاز کرد. در پی این حضور، جمعی اسلام گرا به کنسولگری آمریکا در بنغازی حمله کرده و سفیر آمریکا و سه تن از کارکنان آمریکایی آن را کشتند؛ حمله ای که پس از تصمیم آمریکا و متحدان غربی اش مبنی بر بیرون بردن نیرو‌های نظامی شان از لیبی انجام شد. از میان رفتن قذافی از نظر شماری از سیاستمداران غربی شانسی برای یک شروع جدید در لیبی تلقی می‌شد. دو دستگی در ۵ سالگی انقلاب انقلاب مردم لیبی ۵ ساله نشده بود که اختلاف‌ها در کادر رهبری این کشور نیز اوج گرفت. حدود ۴ تا ۵ هزار نفر در این پروژه کار می‌کنند که به‌خاطر پاکسازی‌های انجام شده در بیشتر جاها نیاز به محافظت ندارند. در این اختلاف‌ها که نقش دولت های رقیب نیز به آسانی در آن‌ها دیده می‌شد، دو دولت به صورت همزمان خود را حاکم بر لیبی معرفی کردند؛ طرف‌هایی که تلاش کردند تا با شکست طرف دیگر، کنترل کل لیبی را در دست گیرد. وزیر خارجه آلمان و بسیاری دیگر از سیاستمداران غربی وعده داده بودند در مسیر یک آینده صلح‌آمیز و دموکراتیک در کنار مردم لیبی باشند. اینجا مخروبه است اما دستکم سقفی بالای سر دارند.

«دولت وفاق» به مرکزیت طرابلس که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت می‌شناسد و دولت دیگر با عنوان «ارتش ملی لیبی» به رهبری ژنرال خلیفه حفتر در شرق لیبی است. این در حالی است که جنوب غربی لیبی در اختیار قبایل طوراق است و در مناطق تحت کنترل نیروهای وابسته به ژنرال حفتر نیز قبیله توبو حاکم هستند. توماس کلس، مدیر پروژه لیبی بنیاد فردریش-ابرت تونس به دویچه‌وله می‌گوید از نگاه امروز ماموریت ناتو در لیبی فقط تا حدی موفقیت‌آمیز بود.» تریتیوم، جزء رادیواکتیو مولکول آب است که در طبیعت نیز وجود دارد و پرفسور جورج اشتاین‌هاوزر، استاد دانشگاه هانوفر دربارهٔ آن می‌گوید: «تریتیوم در بدن انسان جمع نمی‌شود چون نیمهٔ عمر آن بسیار کوتاه است. همچنین بخش گسترده‌ای از شمال لیبی را هم نیروی‌های هم پیمان با داعش کنترل می‌کنند. بر این اساس حل بحران لیبی و صلح میان گروه های مختلف در این کشور دشوار گزارش می‌شود. بی‌ثباتی ریشه‌دار او خاطر نشان می‌کند که دخالت ناتو به برقراری بلند مدت ثبات در لیبی و دموکراتیزه شدن نیانجامید اما به این هم باید توجه شود که بی‌ثباتی امروز در سیاست‌ها و جنایت‌های دوران قذافی ریشه دارد. با این حال سازمان ملل تلاش خود را برای متحد کردن طرف‌های درگیر در لیبی و تشکیل یک دولت موقت و برگزاری انتخابات ملی تا پایان سال جاری میلادی آغاز کرد.» آب ویژهٔ خنک کردن رآکتورها، وارد هزاران تانکر می‌شود که گنجایش بیش از یک میلیون متر مکعب آب را دارند. اما من فکر می‌کنم که برای تغییر واقعیت باید در گام نخست آن را همان جوری که هست، به تصویر کشید.

طرف‌های درگیر در لیبی پس از ماه ها مذاکره زیر نظر سازمان ملل، در ماه اکتبر توافق کردند تا «دولت وفاق» و «ارتش ملی لیبی» به سرعت به درگیری‌ها پایان دهند و نیروهای خارجی نیز ظرف حداکثر سه ماه از این کشور خارج شوند؛ توافق جامعی که تاکنون به صورت کامل اجرا نشده است. بسیاری از این مهاجران که تلاش می‌کنند با گذشتن از دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند توسط گارد ساحلی لیبی بازداشت و به اردوگاه‌هایی با کمترین امکانات بهداشتی و رفاهی منتقل می‌شوند. شک به آینده روشن اگر چه بسیاری از لیبیایی‌ها همچنان به داشتن آینده روشن برای کشورشان شک دارند اما این روزها بیش از هر زمان دیگری خواستار برپایی نظام سیاسی پایدار و با ثبات در کشورشان هستند. پس اگر توافق های صورت گرفته میان طرف‌های درگیر در لیبی برای تشکیل دولت موقت اجرایی شود، فضای داخلی لیبی برای برگزاری انتخابات آماده است. دولت"وفاق ملی" در طرابلس مستقر بود و گرچه مناطق محدودی در لیبی را تحت کنترل داشت از سوی سازمان ملل متحد به عنوان دولت قانونی این کشور به رسمیت شناخته می‌شد. راه‌حل دوم ماهیگیران و کشاورزان محلی را نگران کرده، چون می‌ترسند که مردم محصولاتشان را از ترس نخرند و آنها ضرر کنند. به گفته سازمان ملل متحد، پس از تشکیل کمیته مشورتی «مجمع گفت‌وگوی لیبی»، این کمیته به فرمولی برای انتخاب اعضای کابینه دست یافته‌ است. طرف‌های درگیر در مذاکراتشان در اوایل ماه جاری میلادی بر روی انتخاب یک دولت موقت توافق کردند تا این دولت موقت زمینه برگزاری انتخابات را در ۲۴ دسامبر فراهم کند. آتش‌بس و تشکیل دولت انتقالی در ماه‌های اخیر با میانجیگری سازمان ملل دو طرف اصلی درگیری‌های نظامی در لیبی بر سر اعلام آتش‌بس توافق کردند. نگاه ما به انسان‌های دیگر و شیوه تصویر کردن آنها نیز تغییر کرد تا بتونیم پیامی انسانی به جهان بفرستیم.

همچنین طرف‌های درگیر در لیبی که در شهر بوزنیقه در نزدیکی رباط، پایتخت مراکش مذاکره می‌کردند درباره نحوه توزیع مناصب و وزارت‌خانه‌های مهم به توافق‌هایی دست یافتند. مخازن ذخیرهٔ آب تصفیه شدن از تشعشعات رادیواکتیو در فوکوشیما آسیوشیتد پرس کریستف زیه‌ری، مدیر فناوری چرخهٔ سوخت و پسماند هسته‌ای وکارشناس سازمان انرژی اتمی است. بر این اساس محمد یونس منفی که یک دیپلمات برخاسته از شرق لیبی است برای ریاست جدید شورای ریاستی، عبدالحمید دبیبه که یک بازرگان است انتخاب شدند. تحلیلگران معتقدند بدون دست یافتن به یک توافق سیاسی لیبی نیز می‌تواند سرنوشتی نظیر سوریه داشته باشد و خطر فروپاشی آن را تهدید می‌کند. شاید از همین رو بوده است که لیبیایی‌ها با وجود زخم‌ها و رویاهای تحقق نیافته از ساعت‌های پایانی روز سه شنبه جشن‌های سالگرد انقلابشان را در میدان اصلی طرابلس، پایتخت لیبی آغاز کردند؛ جشن‌هایی که با آذین بندی خیابان ها و میادین اصلی شهر همراه شده بود. . ابتدای ماه فوریه سازمان ملل کنفرانسی تشکیل داد که امید می‌رود نقطه عطفی در بحران لیبی باشد؛ هیئت‌های شرکت‌کننده در این کنفرانس که قرار است بخش‌های مختلف جامعه لیبی را نمایندگی کنند بر سر تشکیل یک دولت موقت واحد برای سرتاسر کشور توافق کردند. او می‌افزاید: «در حادثهٔ چرنوبیل مقدار بسیار زیادی پلوتونیوم به محیط نشت کرد و بنابراین چرنوبیل تا ابد آلوده باقی می‌ماند.